Strona główna Poradnik

Tutaj jesteś

Jaki balsam do opalania wybrać, wybierając się na urlop?

Poradnik
balsam do opalania

Coraz więcej Polaków wybiera wakacje zagraniczne w ciepłych rejonach świata. To gwarancja dobrej pogody, a także przywiezienia z urlopu opalenizny. Warto jednak pamiętać, że należy ograniczać ekspozycję na słońce, a już na pewno zabrać ze sobą balsam do opalania i regularnie go używać. Jaki najlepiej się sprawdzi? Co spakować do bagażu podręcznego?

Jak przechowywać kosmetyki z SPF w bagażu podręcznym i po jakie sięgnąć? 

Jeżeli zamierzasz przewozić kosmetyki w bagażu podręcznym w samolocie, to musisz wiedzieć, że zwykle wymogiem jest, by kosmetyki płynne znajdowały się w opakowaniach nie większych niż 100 ml. Oczywiście należy sprawdzić, jakie wytyczne dla podróżnych ma dana linia lotnicza. Zwykle w jednej przezroczystej kosmetyczce nie powinno znajdować się więcej niż 1 l płynów. Zatem zarówno szampon, odżywkę, żel pod prysznic, kremy, jak i perfumy muszą znajdować się w małych opakowaniach i zostać umieszczone w przezroczystej torbie. Skoro już wiesz, jaka powinna być pojemność produktów, to warto zastanowić się jakie wybrać. Gdy wybierasz się w ciepłe rejony świata, to raczej pewne jest, że nie tylko temperatura będzie bardzo wysoka, ale i indeks UV. Należy zatem zabezpieczać skórę przed słońcem, stosując odpowiedni balsam do opalania, będący produktem ochronnym. Powinien on posiadać filtr SPF 50. Dzięki temu będzie chronił w 98% przed szkodliwym promieniowaniem UVB, a także w znacznym stopniu przed promieniowaniem UVA, które przenika w głębsze warstwy skóry.             

Czy rodzaj filtra przeciwsłonecznego ma znaczenie? Jakie są najlepsze? 

Istotne znaczenie ma także rodzaj filtra przeciwsłonecznego stosowanego w produktach. Wyróżniamy filtry fizyczne oraz chemiczne. Do filtrów fizycznych zaliczamy tlenek cynku, który w składzie znajdziesz pod nazwą Zinc Oxide. Chroni zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB. Do mineralnych filtrów należy także dwutlenek tytanu, czyli Titanium Oxide. Działają one bardziej powierzchniowo, odbijając promienie słoneczne. Są tłustsze i gęstsze od filtrów chemiczny, stąd również szybciej się ścierają i wymagają częstszej aplikacji. Filtry chemiczne pochłaniają promieniowanie UV i przekształcają je w ciepło, które następnie jest odparowywane. Zalicza się do nich choćby oktylokrylen, awobenzan czy też homosalat. Filtry chemiczne mogą powodować podrażnienia skóry, dlatego dla osób ze skórą wrażliwą polecane są filtry fizyczne. Oczywiście uczulenie jest zależne od indywidualnych uwarunkowań i nie musi występować. Filtry chemiczne łatwiej się rozprowadza i nie pozostawiają tłustego filmu. Wymagają dość długiego wchłaniania, około 20 minut, dlatego warto aplikować krem z filtrem na 30 minut przed wyjściem. Można również wybrać produkty, które zawierają zarówno fizyczne, jak i chemiczne filtry. Takie kosmetyki mają synergiczne działanie. Lżejsza formuła filtrów mieszanych sprawia, że takie produkty lepiej sprawdzają się dla osób z cerą mieszaną czy suchą. Oczywiście trzeba wybrać osobny produkt przeciwsłoneczny do ciała i do twarzy.                

Jak prawidłowo aplikować kremy z filtrem SPF na skórę? 

Kremy czy balsamy z filtrem SPF należy aplikować zawsze na suchą i czystą skórę. Warto zatem robić to po wzięciu porannego prysznica, przed wyjściem z domu. Kremy z filtrem najlepiej nakładać na całe ciało, również te miejsca, które zostaną zasłonięte przez ubranie. Dodatkowo warto nosić przewiewną odzież. Dobrze jest wybierać taką, która posiada filtry UPF. Jednorazowo należy nakładać nawet 30 ml kremu na ciało. Na twarz zaleca się około 2 ml kremu z filtrem.      

Artykuł sponsorowany

Redakcja lotniczapolska.pl

Podniebne przygody, smak lokalnych kuchni i sprawdzone sposoby na udane podróże – wszystko w jednym miejscu. Doświadczony zespół dzieli się rzetelną wiedzą o lotach, turystyce i kulinarnych odkryciach z różnych zakątków świata.

Może Cię również zainteresować

Potrzebujesz więcej informacji?