2017-03-16

Odszedł żołnierz 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej

28 lutego 2017 roku w Grodźcu w województwie opolskim odbyły się uroczystości pogrzebowe kpt. Józefa Wojdyły, spadochroniarza, uczestnika operacji „Market-Garden”.

W piątek 24 lutego 2017 roku odszedł jeden z ostatnich żołnierzy 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej mieszkających w Polsce. Uroczystości pogrzebowe odbyły się we wtorek 28 lutego w miejscowości Grodziec koło Ozimka w województwie opolskim.

Podczas uroczystości obecna była wojskowa asysta honorowa. Kompanię honorową wystawili żołnierze 6 batalionu powietrznodesantowego z Gliwic a poczet sztandarowy ze sztandarem 6 Brygady Powietrznodesantowej żołnierze dowództwa brygady.

W imieniu wszystkich spadochroniarzy cześć zmarłemu żołnierzowi Sosabowskiego oddał obecny na uroczystości Dowódca 6 Brygady Powietrznodesantowej gen. bryg. Grzegorz Hałupka.

Józef Wojdyła urodził się 19 kwietnia 1924 r. w Biłce Szlacheckiej pod Lwowem. Gdy miał 15 lat, wraz z rodziną, wywieziony został na Syberię w okolice Nowosybirska. Jesienią 1941 r. do syberyjskich zesłańców dotarła wiadomość o tworzeniu polskiej armii pod dowództwem gen. Andersa przy południowej granicy ZSRR. Tak rozpoczęła się długa droga powrotu Józefa Wojdyły do Polski.


Józef Wojdyła – żołnierz, który w czasach wojny przeszedł, przejechał, przepłynął i przeleciał niemal połowę świata, z głęboką wiarą, że do Polski powróci…


W bogatej historii i życiorysie Józefa Wojdyły na szczególną uwagę zasługują jego czyny z czasów II Wojny Światowej, kiedy to będąc jeszcze nastolatkiem wstąpił w szeregi 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej. Na początku 1943 r. otrzymał przydział do odbycia szkolenia w ośrodku szkoleniowym wojsk powietrznodesantowych w Szkocji. Po gruntownym przeszkoleniu spadochronowym, 19 maja 1943 r. gen. Sosabowski wręczył mu odznakę spadochronową, na odwrocie której wygrawerowano napis „Tobie Polsko”.

W dniu 21 września 1944 r., w trzecim dniu walki, Józef Wojdyła z numerem 970 zrzucony został w desancie w rejonie Driel. Jako członek drugiego batalionu brał udział w dziewięciodniowych walkach na terenie Holandii.

Po zakończeniu działań bojowych Józef Wojdyła powrócił do Leven (Szkocja). Tam z rąk gen. Sosabowskiego, za udział w walce, otrzymał spadochroniarskiego orła ze złotym wieńcem laurowym w szponach (z wygrawerowanym na wieńcu numerem 970). Dotychczasowa zwykła odznaka spadochronowa stała się odtąd jego bojową odznaką spadochronową.

W 2011 roku awansowany został przez Ministra Obrony Narodowej do stopnia kapitana.

Więcej zdjęć na stronie 6bpd.wp.mil.pl

por. Agata Niemyjska
6 BPD