2017-01-21

Złoto i brąz dla Polaków na Szybowcowych Mistrzostwach Świata w Australii

Zakończyły się 34. Szybowcowe Mistrzostwa Świata w Benalla w Australii. Polska ekipa ma ogromne powody do radości. Sebastian Kawa wygrał zawody i tym samym po raz jedenasty został Mistrzem Świata w konkurencjach szybowcowych. Łukasz Grabowski również na podium. Polak zdobył tytuł drugiego Szybowcowego Wicemistrza Świata.

Zakończyły się 34. Szybowcowe Mistrzostwa Świata w Benalli w Australii. Przed zawodnikami została tylko ceremonia dekoracji i zakończenia zawodów. Mimo bardzo zmiennej i nieprzychylnej dla szybowników aury, Polacy mają powody do dumy.

Oto wyniki z Mistrzostw Świata w Australii:

Klasa 15-metrowa

Sebastian Kawa (Aeroklub Bielsko-Bialski) został Szybowcowym Mistrzem Świata. Polak, który zgromadził 5417 punktów, wygrał w pięknym stylu dystansując punktowo pozostałych zawodników. Na drugim miejscu znalazł się główny rywal Sebastiana Kawy podczas tych mistrzostw – Japończyk Makoto Ichikawa z 5281 punktami.

To nie koniec dobrych wiadomości – drugi z Polaków Łukasz Grabowski (Aeroklub Włocławski) utrzymał trzecią lokatę i jest zdobywcą tytułu drugiego Szybowcowego Wicemistrza Świata (5222 punktów).

Obaj reprezentanci Polski startowali na szybowcu polskiej produkcji – Diana 2.

Ostatni z Polaków w klasie 15-metrowej, Christoph Matkowski z Aeroklubu Gliwickiego zajął 25. pozycję. Na mistrzostwach zdobył 4005 punktów.

Klasa 18-metrowa

Ostatniego dnia mistrzostw w Australii dobrze spisali się również polscy zawodnicy w klasie 18-metrowej. Tomasz Krok ukończył dzisiejszą konkurencję na 7. pozycji, a Paweł Wojciechowski był 17. Reprezentanci Aeroklubu Leszczyńskiego kończą mistrzostwa odpowiednio na 18. i 22. miejscu. Krok zdobył 6026 punktów, a Wojciechowski 5902 punkty.

W klasie 18-metrowej 34. Szybowcowe Mistrzostwa Świata wygrał Killian Walbrou z Francji (6607 pkt.) przed Niemcem Mario Kiesslingiem (6514 punktów) oraz Brytyjczykiem Mikiem Youngiem (6480 punktów).

Klasa Open

W ostatniej konkurencji w sobotę 21 stycznia, w klasie Open Łukasz Wójcik (Aeroklub Włocławski) zajął 8. miejsce, a Adam Czeladzki (Aeroklub Warszawski) był 22. Ostatecznie Polacy ukończyli mistrzostwa świata rozgrywane w Australii odpowiednio na 6. i 26. pozycji z łączną sumą punktów 6371 i 5299.

W klasie Open wygrał faworyt w tej klasie – Brytyjczyk Russell Cheetham (6562 punktów). Drugie miejsce na podium zajął Niemiec Michael Sommer (6549 punktów), a brąz wywalczył kolejny reprezentant Wielkiej Brytanii Andrew Davis (6520 pkt).

Rozmowa z Sebastianem Kawą po ostatniej konkurencji z tytułem Szybowcowego Mistrza Świata:


Źródło: Aeroklub Polski