szybowce | szybowce
2008-01-18

Nowy kurs aeroklubu

Kurs teretyczny dla kandydatów na instruktorów wyciągarek szybowcowych organizuje Aeroklub Ziemi Lubuskiej. Odbędzie sie on w dniach 11-13 stycznia 2008 roku. Koszt to 500 zł (nocleg i wyżywienie w cenie kursu).
2008-01-18

Polak faworytem zawodów w Nowej Zelandii

Z udziałem wielokrotnego mistrza świata i Europy Sebastiana Kawy 19 grudnia rozpocznają się zawody szybowce. Rozgrywane będę w Omorama - górskich rejonach Nowej Zelandii.
2008-01-18

Wypadek "Bekasa" na Podkarpaciu

Dziś (18 października) przed południem w okolicach miejscowości Bezmiechowa (pow. leski, podkarpackie) doszło do zdarzenia lotniczego z udziałem szybowca wykonującego lot szkoleniowy. Jak poinformowała rzeszowska policja, w wyniku tragicznego wypadku śmierć poniósł instruktor, kursant przeżył.
2008-01-18

„Pirat” na Jeziorze Międzybrodzkim

W niedzielę 23 września po południu Rzecznik Komendanta Głównego PSP bryg. Paweł Frątczak poinformował nas o zdarzeniu, do jakiego doszło na Jeziorze Międzybrodzkim (woj. śląskie). Kilkanaście minut po godz. 15 na jego powierzchni zmuszony był lądować szybowiec SZD-30 "Pirat". Nikt nie odniósł obrażeń, szybowiec wydostano na brzeg.
2008-01-18

XII Mistrzostwa Świata w Akrobacji Szybowcowej.

16 sierpnia w Niederoeblarn w Austrii rozpoczęły się XII Mistrzostwa Świata w Akrobacji Szybowcowej. Polskę reprezentowało siedmiu zawodników. Pięciu z nich wywodzi się z aeroklubu Rybnickiego Okręgu Węglowego (Krzysztof Brząkalik, Jerzy Makula, Stanislaw Makula, Jakub Mężyk i Michał Ombach- trener kadry narodowej w akrobacji szybowcowej), pozostali dwaj zaś- Maciej Pospieszyński i Wacław Sieczkowski- są z Aeroklubu Warszawskiego.
2008-01-18

V Szybowcowe Mistrzostwa Świata Juniorów Rieti 2007.

W dniach 29 lipca-10 sierpna 2007 w Rieti we Włoszech odbywają się Szybowcowe Mistrzostwa Świata Juniorów. Przygotowania kadry naszego kraju rozpoczęły się już w zeszłym roku, w mistrzostwach zaś bierze udział sześciu polskich zawodników. W klasie standard są to: Piotr Jarysz (LS 8 „LOT”), Michał Kwaśniak (SZD-55 „KM”) i Jędrzej Skłodowski (LS 8 „ECC”), natomiast w klasie klub: Jakub Barszcz (Jantar Std 2 „KA”), Leszek Duda (Jantar Std2 „FZ”) oraz Michał Lewczuk (Jantar Std3 „IM”).
2008-01-18

Wypadek szybowca w Gliwicach

Dwuosobowy szybowiec typu SZD-9 Bocian rozbił się we wtorek (07.08.2007) w Gliwicach nieopodal lotniska miejscowego aeroklubu. Obaj lecący szybowcem mężczyźni odnieśli obrażenia kręgosłupa. Według wstępnych ocen lekarzy, nie są one poważne. Szybowiec rozbił się około godziny 17 na łące w pobliżu osiedla Sikornik w Gliwicach.
2008-01-18

Mistrzostwa rozmyte deszczem.

Francuskie Issoudun jest gospodarzem tegorocznych Szybowcowych Mistrzostw Europy. Do zmagań, w trzech klasach, zgłoszono ponad dziewięćdziesięciu zawodników. Polskę reprezentują Janusz Centka, Karol Staryszak (15 metrów), Stanisław Wujczak, Andrzej Śmielkiewicz (18 metrów) oraz Tomasz Rubaj i Christoph Matkowski (klasa otwarta).
2008-01-18

A na Litwie...

Rozpoczęte 29 lipca Szybowcowe Mistrzostwa Europy w litewskim Pociunai zgromadziły rekordową liczbę zawodników. Podczas zmagań zaprezentowali się zawodnicy z wielu egzotycznych państw, między innymi z Turcji oraz Argentyny. Po wieloletniej nieobecności do szybowcowego świadka powrócili Rumuni. W sumie do czterech kategorii zgłoszono 98 uczestników. Polskę reprezentuje w sumie siedmiu zawodników występujących w trzech kategoriach. Najsilniej obsadziliśmy klasę klub, gdzie na szybowcach Bravo oraz Jantar startują: Sebastian Kawa, Tomasz Krok oraz Łukasz Wójcik. W klasie standard występują Henryk Muszczyński na szybowcu LAK 19 oraz Mariusz Poźniak na LS 8. W klasie światowej na „smykach” startują Przemysław Bartczak oraz Krzysztof Herczyński.
2008-01-18

Co się dzieje w Rieti?

Gospodarzem tegorocznych V Szybowcowych Mistrzostw Świata Juniorów jest malowniczo położone w środkowych Włoszech miasteczko Rieti. Oprócz Polaków do zawodów zgłoszono 11 ekip, reprezentacja Polski wystąpiła w składzie: Piotr Jarysz, Michał Kwaśniak, Jędrzej Skłodowski (klasa standard), Jakub Barszcz, Leszek Duda, Michał Lewczuk (klasa klub).
2008-01-18

Szybowcowe Mistrzostwa Europy otwarte!

5 sierpnia, w niedzielę, o godzinie 17:15 we francuskiej miejscowości Issoudun rozpoczęło się oficjalne otwarcioe tegorocznych szybowcowych mistrzostw Europy w klasach 15-metrowej, 18-metrowej i Otwartej. W zawodach bierze udział dziewięćdziesięciu trzech zawodników z dwudziestu trzech krajów. Polskę reprezentuje sześciu szybowników: Janusz Centka, Karol Staryszak (klasa 15-metrowa), Stanisław Wujczak, Andrzej Śmielkiewicz (18-metrowa) oraz Tomasz Rubaj i Christoph Matkowski (Otwarta).
2008-01-18

Aeroklub Polski ufundował cztery nagrody

Aeroklub Polski ufundował cztery nagrody pieniężne, w wysokości trzech tysięcy złotych, dla wybitnych sportowców, za całość dorobku w sporcie lotniczym.
2007-09-19

Latanie w ciszy

Nauka latania na szybowcach nie jest astronomicznie droga, a dostarcza ogromnej przyjemności. Miłośnicy szybownictwa najbardziej cenią w nim to, że jest to latanie w ciszy podczas którego można się naprawdę zrelaksować. Wbrew pozorom nie jest to jednak w żadnym wypadku sport nudny - pilot szybowca musi bez przerwy kombinować szukając "kontaktu z termiką", czyli prądów wznoszących jego maszynę i przedłużających czas spędzany w przestworzach. Dla osób zainteresowanych szkoleniami szybowcowymi spróbowaliśmy podsumować informacje pomocne w rozpoczęciu przygody z tą formą latania.