spadochrony | spadochrony
2008-04-26

Wypadek spadochroniarza w Masłowie

W kieleckim szpitalu zmarł 25-letni mieszkaniec Warszawy, który uległ wypadkowi podczas zawodów spadochronowych w podkieleckim Masłowie. Do zdarzenia doszło podczas skoku ze spadochronem w czasie, gdy przygotowywał się do lądowania.
2008-04-25

Apetyt Francuza na cztery rekordy

Pod koniec maja 64-letni Francuz, Michel Fournier , zamierza za jednym zamachem pobić cztery rekordy świata. Trzy spadochronowe i jeden balonowy.
2008-04-22

Spadochrony z firmy Air-Pol

Na wyposażeniu polskich żołnierzy wojsk aeromobilnych znajdują się spadochrony wyprodukowane przez firmę Air-Pol z Legionowa. DEDAL i AD-2000 to spadochrony desantowe, a SK-94 jest spadochronem ratowniczym.
2008-04-23

Szkolenie spadochronowe w Gdyni

Ponad 50 skoczków z Marynarki Wojennej, Sił Powietrznych, Wojsk Lądowych i Policji rozpoczęło 21 kwietnia na lotnisku 43 Bazy Lotniczej MW w Gdyni Babich Dołach zgrupowanie spadochronowe. Organizatorem szkolenia, w którym po raz pierwszy bierze także udział Aeroklub Gdański jest Gdyńska Brygada Lotnictwa MW.
2008-03-10

Człowiek – Wiewiórka

Ostatnio w centrum zainteresowania znalazł się kolejny B.A.S.E. jumper. 31 – letni Jeb Corliss postanowił spróbować czegoś nowego. Przyodziany w specjalnie zaprojektowany do tego celu kombinezon, przypominający latającą wiewiórkę (z „błonami” między rękami a nogami), wyskoczył z samolotu z około 1500m nad ziemią.
2008-03-08

Power Boogie 2008

Po dużym powodzeniu zeszłorocznej, pierwszej edycji imprezy spadochronowej w Przasnyszu, postanowiono zorganizować ją ponownie w tym roku. Odbywać się będzie ona w dwóch etapach. Na forach zawrzało – pomimo że planowane terminy są jeszcze dość odległe, już zgłaszają się chętni do uczestnictwa.
2008-03-03

Konkurencje rozgrywane w spadochroniarstwie

Wraz ze dobywaniem przez skoczków większego doświadczenia i umiejętności, doskonalono zasady rywalizacji sportowej w spadochroniarstwie. Zwiększano stopień trudności w uprawianych dotąd konkurencjach lub wprowadzano nowe.
2008-02-22

Dzień Bezpieczeństwa i spotkanie instruktorów USPA w siedzibie Skydive

Dnia 8 marca b.r. w Spadochroniarni Aeroklubu w Warszawie przy ulicy Księżycowej 1 odbędzie się coroczna konferencja poświęcona bezpieczeństwu w sporcie spadochronowym. Przy tej okazji zorganizowane zostanie równocześnie spotkanie instruktorów USPA (United States Parachute Association).
2008-02-20

Nieoficjalny rekord Polski w ilości skoków tandemowych

Nieoficjalną rekordzistką Polski w ilości wykonanych skoków w tandemie została ostatnio Małgorzata Olszewska, która wykonała swój 77 skok!
2008-02-13

BIG – WAY CAMP 2008 – rekordowa formacja

W dniach 16-19 czerwca planowana jest w Ostrowie Wielkopolskim na lotnisku Michałków impreza spadochronowa. Organizatorzy, Jarosław Szot oraz Dariusz Filipowski, mają na celu integrację środowiska spadochroniarzy w Polsce oraz przede wszystkim – pobicie krajowego rekordu skoków w dużej formacji. Pod uwagę brana jest możliwość przedłużenia imprezy o jeden dzień, co związane jest z ewentualną koniecznością wykonania dodatkowych skoków. Udział w przedsięwzięciu mogą wziąć tylko osoby, które zarejestrowały się i w wyniku weryfikacji umiejętności przeszły przez kwalifikację.
2008-02-12

IV europejska edycja Para-Ski oraz VII edycja World Cup 2008

W dniach 5-9 marca 2008 roku w miejscowości Donnersbachwald/Riesneralm w Austrii odbędą się czwarte europejskie zawody oraz siódmy puchar World Cup w dyscyplinie Para-Ski. Jest to sport łączący narciarstwo ze spadochroniarstwem. Na imprezę składa się ze slalom gigant oraz skoki spadochronowe na celność lądowania. Emocje jak w banku!!! Zawody te są jedną z dyscyplin spadochronowych objętą „Kodeksem Sportowym FAI”.
2008-02-07

Ciekawostka – przeskoczyć z jednego do drugiego samolotu w powietrzu

Niedawno grupa skoczków i pilotów wprowadziła w czyn swój ekstremalny zamysł.
2008-02-05

Felix Baumgartner jako „spadochronowy” James Bond – „tajwański skok”

Znany ze swych bardzo śmiałych przedsięwzięć najsłynniejszy jumper świata, Felix Baumgartner, po raz kolejny udowodnił, że nic nie dostarcza mu tak szalonych emocji co skok z drapacza chmur. Na swym koncie ma już budynek Turning Torso w Szwecji oraz najwyższy w Ameryce Łacińskiej – Torre Mayor. Kolejnym stał się niedawno budynek Taipei w Tajwanie. 11 grudnia 2007 roku Austriak wykonał 5-sekundowy skok z tego najwyższego (509 m) budynku świata.
2008-02-01

Igrzyska Lotnicze 2009 w Turynie

Prezydent FAI, Max Bishop, ogłosił na spotkaniu federacji w Lozannie decyzję o ustanowieniu Włoch gospodarzem przyszłorocznej Olimpiady Lotniczej. Igrzyska odbędą się w Turynie pomiędzy 7 a 13 czerwca 2009. Będzie to trzecia z kolei impreza tego typu po zorganizowanej się w 1997 roku w Turcji i w 2001 w Hiszpanii.
2007-12-07

Skoki nad Gliwicami

Dzięki dobrej współpracy z aeroklubem gliwickim, spadochroniarze stacjonującego w Gliwicach 6 batalionu desantowo-szturmowego im. gen. dyw. E. Rozłubirskiego mieli okazję skakać u siebie. Długo czekano, aż na gliwickim lotnisku znowu pojawi się samolot z biało-czerwoną szachownicą.
2007-10-01

Spadochroniarka z Łodzi wylądowała na latarni.

Spadochroniarka należąca do Aeroklubu Łódzkiego w sobotnie popołudnie postanowiła oddać swój czterdziesty skok. Jak podaje "Gazeta Łódzka" 33-letnia kobieta została zniesiona przez wiatr i zamiast na lotnisku wylądowała na latarni u zbiegu ul. Popiełuszki i al. Wyszyńskiego w Łodzi. Mimo że sytuacja mogła wyglądać groźnie, spadochroniarka wyszła z tego nietypowego lądowania cała i zdrowa, a karetkę pogotowia odprawiła z kwitkiem.
2007-06-06

Sprzęt spadochronowy

Obecnie w sporcie spadochronowym używane są spadochrony szybujące, którymi łatwo można sterować. Czasza spadochronu posiada specjalną konstrukcję mającą bardzo dobre właściwości lotne, na której można pokonać nawet wielokilometrowy dystans by dolecieć do lotniska lub wybrać bezpieczne miejsce lądowania. Jest bardzo sterownym spadochronem, posiada bowiem sterówki, którymi można skręcać i zmieniać tor lotu. Czasza ta ma również małą prędkość opadania zapewniając w ten sposób bardzo miękkie i bezpieczne lądowanie (porównywalne do zejścia ze schodka). Kursanci dostają specjalnie przygotowane spadochrony szkolne, które mają większą powierzchnię, dzięki czemu są bezpieczniejsze w sterowaniu i jeszcze delikatniejsze w lądowaniu. Cały komplet spadochronowy składa się z dwóch spadochronów: głównego i zapasowego. Oba spadochrony posiadają podobne parametry i są spadochronami szybującymi. W przypadku nieprawidłowego otwarcia spadochronu głównego, skoczek ma jeszcze jedną szansę i otwiera spadochron zapasowy. Potem już nie ma czego się obawiać, gdyż szybowanie na spadochronie zapasowym odbywa się na tych samych zasadach, co na spadochronie głównym.
2007-06-06

Style skoków

W spadochroniarstwie występuje bardzo wiele dyscyplin i różnych typów skoków, które wymagają różnych umiejętności.
2007-06-06

Historia spadochroniarstwa

Jak mówią najstarsze legendy, człowiek od dawien dawna próbował oderwać się od ziemi i pokonać siłę przyciągania ziemskiego, by swobodnie polatać sobie po niebie. Za jednego z legendarnych latających bohaterów można uznać cesarza chińskiego o imieniu Shon, który ok. 2200 r. p.n.e. skoczył z dachu płonącego domu i wykorzystał dwa duże słomkowe kapelusze, by zamortyzować lądowanie.