paralotnie | sprzet
2012-03-30

Mój nowy Nucleon. Czy pokocham go równie mocno jak Force’a?

Jesień 2011 była bardzo lotna - wspaniała pogoda, świetne warunki do latania. Przyroda w ten sposób wynagrodziła nam chłodny i deszczowy lipiec. To właśnie jesienią wykonałem wiele wspaniałych lotów...
2012-03-27

Skontroluj klamkę RSH

centrumparalotniowe.pl zaleca wszystkim pilotom, posiadającym wymienione (nie oryginalne) klamki (uchwyty) RSH w swoich uprzężach paralotniowych, kontrolę taśmy podczepu klamki.
2012-03-15

Hadron jeszcze mocniejszy

W dniach 10 – 11 marca firma Dudek przeprowadziła dodatkowy load test skrzydła Hadrona-28 dla maksymalnej masy startowej 160 kg.
2012-03-14

Napęd JEŻYK 170 od Kajana

Poniżej przestawiamy prezentację nowego napędu paralotniowego - Jeżyk 170, zbudowanego przez Kajana.
2012-03-14

Ozone wprowadza do sprzedaży skrzydło Speedster 19

Na fali sukcesu paralotni Speedster firma paralotniowa Ozone postanowiła wypuścić na rynek najmniejszą wersję glajta o rozmiarze 19m2.
2012-02-24

Mia – lekka uprząż do speedridingu

Firma Dudek wypuściła na rynek lekką uprząż przeznaczoną do speedridingu, speedflyingu lub groundhandlingu.
2012-02-06

Jaki zapas wybrać?

Do napisania tego tekstu skłoniło mnie wieloletnie doświadczenie związane ze składaniem i eksploatacją spadochronów ratowniczych, zarówno paralotniowych jak i lotniowych. Wielokrotnie właściciele sprzętu pytali mnie o parametry spadochronów, wyrażali również wątpliwości co do częstotliwości i zakresu wykonywanych na zapasach czynności. Postanowiłem więc przybliżyć trochę ten ważny temat. Zapraszam do lektury.
2012-02-03

ZigSeat – nowa uprząż od Dudka

Firma paralotniowa Dudek wypuściła na rynek uprząż ZigSeat, która może być wykorzystywana zarówno do speedridingu jak i speedflyingu.
2012-01-26

Advance oferuje nowy pokrowiec na zapas do Impressa 3

Firma paralotniowa Advance zaprojektowała nowy skuteczniejszy pokrowiec na spadochron zapasowy do uprzęży Impress 3.
2012-01-25

Skywalk Tequila 3 – paralotnia w rozmiarze XXS

Producent paralotniowy Skywalk wypuścił na rynek paralotnię Tequila 3 w rozmiarze XXS.
2012-01-25

Nowy kolor IMPRESA 3 + nowe plecaki

Na przełomie kwietnia i maja firma Advance wprowadzi do sprzedaży nowy dedykowany do uprzęży iMpress 3 plecak COMFORTPACK. Dodatkowo na rynku pojawi się również uprząż iMpress 3 w kolorze limonki.
2012-01-24

Napęd na bazie MZ175

Chciałbym zaprezentować wykonany własnoręcznie napęd PPG z silnika MZ175. Budowa napędu trwała 8 miesięcy. Przez ten czas kilka razy byłem już tak zły, że miałem już napisać na forum, że MZ nadają się tylko do motocykli. Ale wytrwałem. Bardzo pomógł mi Kajan i napęd ten powstał przy dużej pomocy Kajana. Ciągle wydzwaniałem do niego z prośbą o pomoc. Chciałbym mu więc za to podziękować. Obecnie napęd ten ma wylatane 4 godziny i jestem z niego bardzo zadowolony. Silnik MZ polecam wszystkim także ze względu na niskie ceny części. Do mojego napędu muszę wprowadzić jeszcze kilka zmian.
2012-01-10

Laserowy ploter u Dudka

Firma Dudek, jeden z najbardziej znanych producentów sprzętu paralotniowego na świecie, wyposażyła swoją fabrykę w laserowy ploter do cięcia materiałów.
2012-01-09

Zadbaj o swój zapas

W minionym roku w Polsce jak i na świecie odnotowano wiele zdarzeń na paralotniach, wymagających użycia spadochronów ratowniczych. W zdecydowanej większości były to akcje skuteczne, zakończone uratowaniem pilota. Ci którzy uratowali swoje „cztery litery” teraz wiedzą, że RSH jest w czasie lotu niezbędny, ale również, że jego stan musi być bez zarzutu. Większość pilotów jednak traktuje zapas jako zło konieczne.
2011-12-22

SPOT Satellite GPS Messenger

SPOT Satellite GPS Messenger to urządzenie, które może ocalić życie w niebezpiecznych sytuacjach.
2011-12-13

GroundMaster już dostępny

Firma Dudek wprowadziła do sprzedaży nową uprzęż, przeznaczoną do nauki stawiania skrzydła i panowania nad nim na ziemi.
2011-12-02

Uszkodzenia linek paralotni

We wszystkich linkach posiadających koszulkę zewnętrzną obciążenia przenosi rdzeń. Koszulka zewnętrzna służy dla ochrony rdzenia przed czynnikami zewnętrznym takimi jak: promieniowanie UV, woda, tarcie czy cząsteczki np. piasku, który dostając się do rdzenia przecinałby go od środka jak niewidoczny nożyk.
2011-12-01

Moster – mój sposób na szarpankę

Jak ogólnie wiadomo mimo wszelakich zalet napędu EC25 Moster, szarpanka nie jest jego mocną stroną. Po kilku awariach sprężyny, otrzymałem od firmy EC Extreme nowy model szarpanki wraz z nowym kielichem. Stary kielich trochę się wytarł. Wprawdzie zaproponowano mi wymianę w serwisie, ale za zgodą producenta wymianą zająłem się sam. Zrobiłem to trochę inaczej niż robi to producent, który wierci nowe dziury w łapach silnika. Moja metoda jest na pewno bardziej pracochłonna, bo wymaga dorobienia blachy redukcyjnej. Postanowiłem podzielić się z Wami moim rozwiązaniem – może się komuś przyda.
2011-10-11

Naciąganie skurczonych linek

Jeśli w naszym skrzydle linki wykonane są z Dyneemy, to możemy być pewni, że ulegną one skurczeniu po tym, gdy zawilgną i wyschną. Zdarza się to zawsze gdy latamy w wilgotne dni, a nawet gdy pakujemy wieczorem skrzydło z wilgotnej trawy.
2011-10-10

Charly Scooter – neoprenowy protektor

Protektor Charly Scooter, chociaż nie jest najnowszym rozwiązaniem, może znacznie zwiększyć bezpieczeństwo paralotniarza podczas zderzenia z ziemią.