paralotnie | sprzet
2014-02-10

Słuchawki z łącznością do kasku PPG od Spidera

Leszek Klich przygląda się jednej z wprowadzanych właśnie na rynek nowinek firmy Spider - zestawowi słuchawkowemu do łączności w kasku.
2014-01-31

Przez Alpy na polskim napędzie PPG

Pilot testowy Gerry Mayr zamierza pokonać Alpy na polskim napędzie PPG wyprodukowanym przez Minari Engine Poland w Chełmie, zaopatrzonym w układ elektronicznego wtrysku paliwa.
2014-01-24

Leszek Klich testuje Dudek Synthesis 2 (cz. 2)

Zapraszamy do lektury drugiej części recenzji skrzydła Dudek Synthesis 2, autorstwa Leszka Klicha
2014-01-23

Leszek Klich testuje Dudek Synthesis 2

Mam wielką przyjemność opublikować opis skrzydła, na które wielu z nas czekało. W końcu udało mi się zdobyć je na testy. W dodatku idealnie dopisała pogoda – raz wiało mocniej, zaś następnym razem udało się przetestować skrzydło przy jedynie delikatnym zefirku.
2014-01-17

Soul nowa uprząż od Dudek Paragliders

Lekki kokon dla pilotów ceniących sobie komfort użytkowania i małą wagę. Idealna propozycja na długie przeloty i loty biwakowe. Taka jest Soul - nowa uprząż od Dudek Paragliders.
2014-01-03

Air Controller Spider ma nową funkcję

Od początku bieżącego roku firma Spider wprowadziła do urządzeń Air Controller Spider L-MAX/SD nową funkcję. Teraz otrzymujemy dodatkowo nową funkcjonalność „BEZPIECZNY START”.
2013-12-23

Akcja serwisowa Moster – czy warto?

EcExtreme przeprowadza akcję serwisową Mosterów. Zastanawiałem się – jak pewnie wielu z Was, czy warto inwestować w wymianę kół pasowych.
2013-12-18

Jakiej wielkości skrzydło kupić (cz. 1)

Zapraszamy do lektury pierwszej części zabawnej i pouczającej rozprawy Zbigniewa Gotkiewicza, poświęconej doborowi właściwego rodzaju skrzydła.
2013-12-17

Minari F1 – test napędu firmy SkyTrekking

Miło mi przedstawić napęd zbudowany na silniku Minari F1-AM 180, który otrzymałem na testy od firmy SkyTrekking. Bardzo chciałem zdobyć na testy ten napęd – także ze względu n a silnik firmy Minari.
2013-12-13

Trajka – dobra rzecz. Część 4 – Tandem

Podstawową kwestią umożliwiającą loty na trajce tandemowej, oprócz oczywistej konieczności posiadania nalotu, umiejętności i odpowiednich uprawnień jest wózek dwuosobowy zaopatrzony w mocniejszą jednostkę napędową oraz skrzydło tandemowe.
2013-12-11

Apco Force Sport – recenzja Leszka Klicha

W połowie roku 2013 otrzymałem na testy skrzydło Apco Force Sport – czyli sportową wersję „standardowego” Force’a. Spodobało mi się na tyle, że zostałem jego posiadaczem.
2013-12-05

Trajka, dobra rzecz. Część 2 – kontrola

W swojej wieloletniej praktyce spotkałem się z pewnym niepokojącym zjawiskiem (a nawet doświadczyłem go kiedyś osobiście), które dotyka chyba wszystkich pilotów na pewnym etapie, niejednokrotnie stanowiąc bezpośrednią lub pośrednią przyczynę wielu awarii bądź uszkodzeń sprzętu i nie tylko.
2013-12-04

Trajka – dobra rzecz. (Część 1)

Postanowiłem odświeżyć opublikowaną już kiedyś serię artykułów na temat latania na trajce. Skąd ta decyzja? Ponieważ przesiadam się na trajkę. Zrobiłem kurs u „Dynamita” i zdałem egzamin. Teraz czekam tylko na nowe Świadectwo Kwalifikacji z nowym wpisem.
2013-12-03

Wonszomania – pierwszy kontakt z gadem

Jeszcze kilka tygodni wstecz nie zdecydowałbym się podpiąć pod „Wonsza”, czułem, że to jeszcze nie czas na takie wyzwanie, powtarzałem sobie: „zrób swoje, co masz do zrobienia na WRC a później będziemy myśleć o zmianie na Hadrona a może i Snake, może na wiosnę 2014.” No właśnie mowa tu o skrzydle, które przewróciło większości pilotów w głowach – Dudek Snake. W mojej również jak się później okazało.
2013-11-18

Zapas - zasady użycia

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem Zbigniewa Gotkiewicza, poświęconym zasadom użycia zapasu w lotach na paralotni.
2013-10-11

Cudowne dziecko Spydera już w sprzedaży

Do sprzedaży trafia wózek Spyder Competition, na którym Marcin Krakowiak zdobył pierwsze miejsce podczas Slalomowych Mistrzostwach Świata odbywających się w Aspres sur Buech.
2013-09-24

Tablet Meet Earl - rewolucja na miarę GOPRO ?

W czasie trwania Paralotniowych Mistrzostwach Polski 2013 w Pieve, sporo dyskutowaliśmy o sprzęcie paralotniowym. W czasie imprezy, dorośli panowie pokazywali innym dorosłym panom swoje najnowsze rozwiązania i zabawki.
2013-08-30

Nowe wcielenie Synthesisa

Synthesis2 to w pełni samostateczne skrzydło dla początkujących i rekreacyjnie latających pilotów. Także do nauki latania z napędem od podstaw. Dla tych, którzy potrzebują paralotni przede wszystkim bezpiecznej. Dla tych, którzy cenią sobie łatwość pilotażu i startu. Ci lubiący prędkość też będą zadowoleni - Synthesis2 nie ustępuje tu skrzydłom sportowym.
2013-08-20

Paralotnia Sting Powerplay

Rok temu kolega z lotniska uległ wypadkowi na paralotni. Po operacji stopy (śruby w nodze), jedyną możliwością powrotu do latania był zakup trajki oraz zmiana skrzydła na większe. Początkowo był zainteresowany zakupem Nucleona 34, lecz nie było go stać taki wydatek. Z kolei na rynku wtórnym bardzo trudno kupić w dobrym stanie skrzydło Dudka. Dodatkowym problemem była masa startowa (180 kg) przy silniku Motoroma. Zależało nam jednocześnie, by startować z niewielkiej łąki, która w poprzek ma nie więcej niż 30 metrów. Rozpoczęliśmy więc intensywne poszukiwania skrzydła dla Tomka.
2013-07-23

Mach 1.1 nowe skrzydło dla doświadczonych paralotniarzy

Mach 1.1 to skrzydło dla doświadczonych akrobatów (nie nadaje się do nauki akrobacji). Zostało zaprojektowane tak, by można na nim sprawnie wykonać wszystkie podstawowe manewry akrobacyjne a także przejścia pomiędzy nimi. Jest też przeznaczone dla tych, którzy chcą się dobrze bawić tuż nad ziemią - do precyzyjnych lotów przy przeszkodach, czy popisów na wydmach.