paralotnie | aktualnosci
2008-01-30

Cel Sydney – czas start!

W poniedziałek, 28 stycznia, rozpoczęła się wielka australijska Przygoda pilotów Karkonoskiego Klubu Paralotniowego. Z informacji uzyskanych od Grzegorza Olejnika, członka KKP i uczestnika tego fantastycznego przedsięwzięcia, wiemy, że grupa podzieliła się na dwie części. Obie one spotkają się na miejscu. Teraz kończą się przygotowania a zaczynają prawdziwe emocje!
2008-01-29

FREE FLIGHT – wystawa w Garmisch-Partenkirchen, 14-16 marca 2008

Po raz już dziewiąty w Garmisch-Partenkirchen zbiorą się producenci sprzętów ultralekkich. Jest to największa wystawa tego typu. Ponad dziewięćdziesięciu przedstawicieli firm zaprezentuje najnowsze propozycje na 2008 roku w lataniu paralotniowym i lotniowym.
2008-01-25

2008 XC Open World Series – Karkonoski Klub Paralotniowy na zawodach w Australii

Już wkrótce rozpoczną się tam paralotniowe zawody przelotowe planowane w dniach 09 – 16.02.2008. Miejscem imprezy jest Manilla, gdzie wielokrotnie już paralotniarze z całego świata próbowali swych sił w międzynarodowych potyczkach. Piloci z Karkonoskiego Klubu Paralotniowego organizują wyprawę, w której połączyć chcą trening ze zdobyciem doświadczenia przez młodszych stażem pilotów oraz wzięciem udziału w zawodach. Ponadto planują pokonanie rekordu Polski ustanowionego w Manilli w zeszłym roku przez Rafała Łuckosia (269 km).
2007-11-13

Foto spod czaszy

Widujemy ich na błękitnym niebie, gdy szybują wśród chmur, a oni tym czasem nie tylko napawają się rozkoszą latania na paralotniach, ale również robią zdjęcia. Piloci: Kacper Kowalski i Paweł Młodkowski zostali wyróżnieni w tegorocznej edycji Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic.
2007-11-17

Skład Polskiej Kadry Paralotniowej na sezon 2008

Trener Polskiej Paralotniowej Kadry Narodowej, Arkadiusz Pomaranski powołał nową kadrę na sezon 2008.
2008-01-20

Pomóżmy Isiowi

Członek Karkonoskiego Klubu Paralotniowego, nasz przesympatyczny kolega, znany z dobrego humoru i zawsze uśmiechniętej twarzy, wieloletni i bardzo doświadczony pilot, a przy tym znakomity instruktor paralotniowy Ireneusz „Isiu” Lupa uległ w sobotę 14.04.2007r. wypadkowi paralotniowemu podczas lotu z Żaru.
2007-10-06

Motoparalotnią przez Bałtyk

Tomasz Chudziński i Janusz Adamczak, dwaj instruktorzy paralotniowi z poznańskiej Szkoły Latania Fenix, zamierzają w niedzielę, 10 czerwca, przelecieć przez Morze Bałtyckie na motoparalotniach. Słysząc o planowanym przez nich locie, od razu przypomniał mi się pionierski przelot przez Bałtyk motolotniarzy K. Kubita, K. Jurkiewicza, J. Szyszki, W. Centnera i F. Urbańskim z 26 czerwca 1998roku.
2007-06-10

Przelecieli Morze Bałtyckie na motoparalotniach!

Pionierski przelot na motoparalotniach przez Morze Bałtyckie, o którym pisaliśmy wcześniej powiódł się!
2007-07-13

Rekord Polski Klaudii Bułgakow w przelocie otwartym

Klaudia Bułgakow z Aeroklubu Częstochowskiego, studentka, instruktor narciarski i snowboardowy, mając siedemnaście lat ukończyła kurs podstawowy za wyciągarką. Już rok później startowała w Pucharze Bałtyku w Borsku i w Polskim Pucharze Monte Grappa. Jest też pierwszym polskim zawodnikiem latającym w zespole Skyline. Uczestniczy w międzynarodowych zawodach na całym świecie. Jej największym dotychczasowym sukcesem jest zdobycie pierwszego miejsca wśród kobiet na mistrzostwach Holandii i Portugalii.
2007-07-18

Roman Giertych paralotniarzem?

W wywiadzie dla „Trybuny Śląskiej” minister edukacji narodowej i wicepremier, Roman Giertych powiedział, że jego niezrealizowanym życiowym marzeniem, jest chęć uprawiania paralotniarstwa. Komentarze środowiska paralotniowego na ten temat są podzielone. Jedni szukają dobrych stron latającego wicepremiera:„W końcu powstałoby kilka nowych startowisk, wyciągów... Choć może lepiej, żeby Gosiewski zaczął latać. Ma już wprawę w budowaniu”. Inni widzą przyszłe skutki: „Jakby go poskładało i zdobyłby sprawność dendrologa wisząc na drzewie to by pewnie zamach na ministra ogłosili”.
2007-07-30

Isiu wraca do zdrowia

O wypadku, który przeżył Ireneusz Isiu Lupa pisaliśmy w apelu o pomoc w zbiórce pieniędzy na jego rehabilitację . Dziś Isiu jest już po pierwszym etapie rehabilitacji w Busku Zdroju. Na szczęście, nie jest sparaliżowany. W plecach ma dwie potężne metalowe klamry, dzięki którym nie musi leżeć w łóżku i które najprawdopodobniej mu zostaną. Może bez problemów się poruszać, niestety, nie ma mowy o pracy. Nadal ma zakaz dźwigania, pochylania się, może już siedzieć ale nie za długo, kręgosłup sam protestuje. Czeka na wyjazd do Rept, do ośrodka rehabilitacyjnego koło Tarnowskich Gór.
2007-08-02

Zmiany w prawie paralotniowym

W życie weszło rozporządzenie Ministra Transportu (z 27 kwietnia 2007 r) w sprawie klasyfikacji statków powietrznych (Dziennik Ustaw nr 89 poz. 592). Jest to swego rodzaju "degradacja" w hierarchii statków powietrznych- degradacja która cieszy, bo oddala niebezpieczeństwo biurokratycznych wymagań przy produkcji i sprzedaży paralotni.
2007-08-02

Paralotnią na Woodstock

Trzech licencjonowanych paralotniarzy z Kalisza: Mirosław Nowicki, Mirosław Kowalczyk i Mieczysław Hulajta poleci na 13. Przystanek Woodstock w Kostrzynie nad Odrą. Pokonają około 270. kilometrów, z międzylądowaniami w pobliżu Śremu i Trzciela. Paralotniarze zaprezentują się wieczorem 3 sierpnia nad terenami Woodstocku.
2007-08-27

Paralotnie na Dachu Świata

Tegoroczne Mikrolotowe Mistrzostwa Świata (World Paramotor Championship) w klasie PPG (paralotni z napędem i motoparalotni) rozpoczną się w najbliższą sobotę, 1 września, w Pekinie w Chinach. Nasz kadra już w niedzielę, 26 sierpnia, poleciała do Chin, by zdążyć potrenować pod obcym niebem.
2007-08-10

Ekspedycja Szlakiem Benedykta Polaka

Mało kto wie, iż Benedykt Polak z Janem di Piano Carpinim dotarli na dwór samego mongolskiego chana na ćwierć wieku przed Markiem Polo, słynnym weneckim podróżnikiem. Benedykt Polak w latach 1245-1247 przemierzył ponad 20 000 km i był pierwszym, który wrócił od Czyngis-chana. Zapomnianym polskim podróżnikiem zainteresował się znany producent, Jerzy Szkamruk.
2007-09-04

IX Mikrolotowe Mistrzostwa Podlaskiego „KONTAKTY” 2007

Już dziś zapraszamy na IX Mikrolotowe Mistrzostwa Podlaskiego „KONTAKTY” 2007, które odbędą się w drugi weekend października (12 – 14). Mistrzostwa na stałe wpisały się do kalendarza lotniczego i cieszą się dużym zainteresowaniem nie tylko pilotów, ale również widzów.
2007-05-10

Wypadek w Pieninach

W czwartek, 3 maja, późnym popołudniem paralotniarz (50 lat) z Nowego Targu rozbił się w rejonie Palenicy. Ze względu na poważne obrażenia został przetransportowany śmigłowcem TOPR do zakopiańskiego szpitala i został umieszczony na oddziale urazowo – ortopedycznym. Ma złamany kręgosłup w odcinku lędźwiowym. Nadal nie są znane przyczyny wypadku.
2007-09-05

Paralotniarz z prywatną eskortą policyjną

Każdy szanujący się pilot wie, że są na niebie strefy, w których nie wszystkim dane jest latać. Zdaje się, że zapomniał o tym pilot paralotniowy, 51- letni mieszkaniec bytomia, który w niedzielę, (02.09) wleciał w strefę CTR (strefa kontrolowana lotniska; przestrzeń wokół lotniska, w której obowiązują specjalne zasady wykonywania lotów) przy lotnisku Katowice w Pyrzowicach. Zabłąkanego paralotniarza zauważyła wieża kontroli lotów (znajdował się ok. 4 km na południe od pasa startowego).
2007-05-10

Wypadek w Pieninach

W czwartek, 3 maja, późnym popołudniem paralotniarz (50 lat) z Nowego Targu rozbił się w rejonie Palenicy. Ze względu na poważne obrażenia został przetransportowany śmigłowcem TOPR do zakopiańskiego szpitala i został umieszczony na oddziale urazowo – ortopedycznym. Ma złamany kręgosłup w odcinku lędźwiowym. Nadal nie są znane przyczyny wypadku.
2007-09-20

Mistrzostwa Polski bez mistrzów?

Tegoroczne Otwarte Mikrolotowe Mistrzostwa Polski paralotni z napędem (PPG) odbędą się już za tydzień (26-30 września) w Toruniu. Organizowane przez grupę Falco z Torunia zapowiadają się niezwykle ciekawie, ale pod znakiem zapytania stoi start reprezentacji PPG, która niedawno powróciła z medalami z Mistrzostw Świata w Chinach: drużynowo z brązem i indywidualnie dwoma tytułami wicemistrzów świata. Powód?