paralotnie | aktualnosci
2016-12-11

Z łabędziami na polskim skrzydle

Lecąca z syberyjskiej tundry do brytyjskich rozlewisk Sacha Dench jako pierwsza kobieta pokonała kanał La Manche na motoparalotni. Od startu towarzyszy jej polskie skrzydło „Universal”. Lot odbywa się w ramach projektu „Flight of the Swans”, którego celem jest lepsze poznanie i ochrona łabędzi czarnodziobych.
2016-11-15

Spotkanie w PAŻP w sprawie stref w Beskidzie Wyspowym

14 listopada 2016 roku, w siedzibie Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej w Warszawie odbyło się spotkanie dotyczące planowanych stref TRA w Beskidzie Wyspowym, tworzonych na potrzeby zabezpieczenia operacji wojskowych statków bezpilotowych (dronów).
2016-11-14

Ranking zawodników Polskiej Kadry Paralotniowej

Polska Kadra Paralotniowa podsumowała sezon sportowy 2016. „Wielka trójka” aktualnego rankingu pilotów biorących udział w tegorocznej rywalizacji to Michał Gierlach, Mariusz Wiśniowski oraz Klaudia Bułgakow.
2016-11-08

Michał Gierlach w wyścigu Red Bull X-Alps

Organizatorzy Red Bull X-Alps ogłosili listę zawodników, którzy w lipcu 2017 roku wystartują w imprezie nazywanej „najtrudniejszym rajdem przygodowym świata”. Liczącą około 1000 km, wiodącą przez najwyższe góry Europy, trasę z Salzburga do Monako będą musieli pokonać pieszo lub na paralotni. Latem z trudami transalpejskiego wyścigu zmierzy się Michał Gierlach.
2016-11-08

Zmiany w rankingu pilotów

Komisja Lotniowa i Paralotniowa poinformowała o nowych zasadach przy zgłaszaniu lotów XC do rankingu pilotów.
2016-11-07

Odpowiedź PSP na konsultacje społeczne

Polskie Stowarzyszenie Paralotniowe przesłało do Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej odpowiedzi na konsultacje społeczne, odnoszące się do dwóch propozycji zmian elementów przestrzeni powietrznej.
2016-11-03

Speedflying pomiędzy skałami

Marzysz o slalomie w powietrzu pomiędzy skałami na bardzo małej wysokości? Valentin Delluc, znany między innymi z przelotu z prędkością 125 km/h nad schodzącą lawiną, ciągle to robi! Używa do tego celu niewielkiego skrzydła.
2016-10-26

Celnie lądowali pomimo kiepskiej pogody

Stało się tradycją, że symbolicznym zakończeniem sezonu w Aeroklubie Częstochowskim są zawody na celność lądowań. Symbolicznym, bo przecież jeśli pogoda pozwoli, to mało który z pilotów powie: do zobaczenia na wiosnę.
2016-10-24

Zakończenie MPPP i PLMP sezonu 2016

W sobotę, 22 października w Aeroklubie Polskim odbyło się uroczyste wręczenie medali i pucharów z okazji zakończenia Motoparalotniowego Pucharu Polski i Polskiej Ligi Motoparalotniowej sezonu 2016. Zwycięzcą tegorocznego Pucharu Polski został Paweł Kozarzewski, a w Lidze najlepszy okazał się debiutant Mariusz Kozarzewski.
2016-10-19

Paralotniowe Mistrzostwa Polski w Celności Lądowania zakończone

Góra Żar okazała się przyjazna dla paralotniarzy. Pomimo słabych prognoz udało się rozegrać bardzo dobre zawody w celności lądowania paralotnią. Mistrzostwa Polski w tej raczkującej jeszcze dyscyplinie paralotniowej, odbyły się na lotnisku Górskiej Szkoły Szybowcowej w dniach 14-16 października. Zawody wygrał debiutant – Sławek Kucharski z Zielonej Góry.
2016-10-14

Paralotniowe mistrzostwa na Żarze

Na górze Żar rozpoczęły się II Mistrzostwa Polski w Paralotniowej Celności Lądowania. Mistrzostwa, które potrwają do niedzieli, odbywają się w terminie zapasowym.
2016-10-14

Zakończenie MPPP i PLMP 2016

22 października w siedzibie Aeroklubu Polskiego w Warszawie odbędzie się uroczystość zakończenia Motoparalotniowego Pucharu Polski i Polskiej Ligi MotoParalotniowej sezonu 2016.
2016-10-13

Paralotnią powyżej 7000 metrów

Paralotniarstwo w Pakistanie, w pobliżu szczytów Karakorum, nie może się równać z niczym innym. Ogrom jednych z najwyższych gór świata zapiera dech w piersiach i rozbudza wyobraźnię. To kraina odległa, dzika i zimna – tym bardziej pociągająca nie tylko dla alpinistów, ale też dla wszystkich poszukiwaczy przygód.
2016-10-10

Klaudia Bułgakow wygrywa piątą rundę Paralotniowego Pucharu Świata

Na zakończonym przedwczoraj Paralotniowym Pucharze Świata reprezentująca Polskę Klaudia Bułgakow wywalczyła pierwsze miejsce wśród kobiet i siedemnaste w klasyfikacji generalnej.
2016-10-08

Lecąca z łabędziami

Lecąca paralotnią z napędem Brytyjka Sacha Dench podąża szlakiem corocznej migracji łabędzi czarnodziobych z lęgowisk w syberyjskiej tundrze do Wielkiej Brytanii. Celem projektu „Flight of the Swans” jest ochrona tych ptaków. Licząca 7000 km trasa lotu wiedzie m.in. nad Polską.
2016-10-07

ACz: Celność lądowania w czterech dyscyplinach

Aeroklub Częstochowski, zaprasza wszystkich pilotów i sympatyków sportów lotniczych na coroczne zawody w celności lądowania. Zawody zostaną rozegrane w czterech dyscyplinach lotniczych tj. spadochronowej, szybowcowej, paralotniowej oraz samolotowej.
2016-10-04

Coroczne zawody w Aeroklubie Kujawskim

Aeroklub Kujawski zaprasza na Coroczne Inowrocławskie Zawody Szybowcowe, Samolotowe, Paralotniowe i Modelarskie na celność lądowania.
2016-10-04

Aeroklub Polski na Pikniku Narodowego Dnia Sportu

1 października na błoniach stadionu PGE Narodowy w Warszawie odbył się Piknik Narodowego Dnia Sportu. Sekcja Aeroklubu Polskiego, jako Polskiego Związku Sportowego cieszyła się ogromnym zainteresowaniem uczestników pikniku.
2016-09-22

Orły nad Łomżą

W piątek, gdy już słońce chyliło się ku zachodowi, łomżyniacy wysoko zadzierali głowy. Nad miastem krążyło 36 skrzydeł motoparalotni, motolotni, samolotów ultralekkich oraz wiatrakowców i zapraszało na lądowisko między mostami. Tak właśnie rozpoczął się lotniczy weekend w Łomży.
2016-09-15

Lataniem się żyje

Michał na czworakach zsunął się z fotela kierowcy i „przeszedł” na tył swojego vana. Wspiął się na wysunięty z luku bagażowego elektryczny wózek inwalidzki. Z trudem wymawiając słowa zapytał, czy ktoś mu pomoże jeść. Ma silne przykurcze dłoni, łyżki nie może utrzymać. Kilka godzin później tymi samymi dłońmi sam sterował tańczącą w powietrzu paralotnią.