paralotnie | aktualnosci
2017-01-08

Noworoczny snowgliding w Bezmiechowej [ZDJĘCIA]

Szybowisko w Bezmiechowej to mekka lotników i latających narciarzy. Od kilku lat w Nowy Rok stok szybowiska w Górach Słonnych zostaje opanowany przez snowglajderów.
2016-12-30

Prawdziwi piloci nie mają frajdy z chodzenia…

...oni kochają latać – tak odpowiadał Neil Armstrong, amerykański kosmonauta, kiedy pytano go jak mu się chodziło po księżycu. Takie też motto nosili na koszulkach niepełnosprawni ruchowo uczestnicy właśnie zakończonej II edycji projektu „Rozwiń Skrzydła” Fundacji im. Doktora Piotra Janaszka Podaj Dalej z Konina.
2016-12-21

Dobry czas na przeglądy

Jest zima i się mało lata... ale już za kilka miesięcy może się okazać, że pierwsze przebłyski wiosny wyciągną nas na startowisko... a wtedy dopiero zauważymy, że skrzydło powinno przejść przegląd.
2016-12-13

Podróż do bieguna niedostępności Australii

Brytyjscy bliźniacy zostali pierwszymi podróżnikami na świecie, którzy wybrali się do najbardziej niedostępnego punktu Australii na paralotniach. Niewiele brakowało, żeby tam zostali…
2016-12-11

Z łabędziami na polskim skrzydle

Lecąca z syberyjskiej tundry do brytyjskich rozlewisk Sacha Dench jako pierwsza kobieta pokonała kanał La Manche na motoparalotni. Od startu towarzyszy jej polskie skrzydło „Universal”. Lot odbywa się w ramach projektu „Flight of the Swans”, którego celem jest lepsze poznanie i ochrona łabędzi czarnodziobych.
2016-11-15

Spotkanie w PAŻP w sprawie stref w Beskidzie Wyspowym

14 listopada 2016 roku, w siedzibie Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej w Warszawie odbyło się spotkanie dotyczące planowanych stref TRA w Beskidzie Wyspowym, tworzonych na potrzeby zabezpieczenia operacji wojskowych statków bezpilotowych (dronów).
2016-11-14

Ranking zawodników Polskiej Kadry Paralotniowej

Polska Kadra Paralotniowa podsumowała sezon sportowy 2016. „Wielka trójka” aktualnego rankingu pilotów biorących udział w tegorocznej rywalizacji to Michał Gierlach, Mariusz Wiśniowski oraz Klaudia Bułgakow.
2016-11-08

Michał Gierlach w wyścigu Red Bull X-Alps

Organizatorzy Red Bull X-Alps ogłosili listę zawodników, którzy w lipcu 2017 roku wystartują w imprezie nazywanej „najtrudniejszym rajdem przygodowym świata”. Liczącą około 1000 km, wiodącą przez najwyższe góry Europy, trasę z Salzburga do Monako będą musieli pokonać pieszo lub na paralotni. Latem z trudami transalpejskiego wyścigu zmierzy się Michał Gierlach.
2016-11-08

Zmiany w rankingu pilotów

Komisja Lotniowa i Paralotniowa poinformowała o nowych zasadach przy zgłaszaniu lotów XC do rankingu pilotów.
2016-11-07

Odpowiedź PSP na konsultacje społeczne

Polskie Stowarzyszenie Paralotniowe przesłało do Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej odpowiedzi na konsultacje społeczne, odnoszące się do dwóch propozycji zmian elementów przestrzeni powietrznej.
2016-11-03

Speedflying pomiędzy skałami

Marzysz o slalomie w powietrzu pomiędzy skałami na bardzo małej wysokości? Valentin Delluc, znany między innymi z przelotu z prędkością 125 km/h nad schodzącą lawiną, ciągle to robi! Używa do tego celu niewielkiego skrzydła.
2016-10-26

Celnie lądowali pomimo kiepskiej pogody

Stało się tradycją, że symbolicznym zakończeniem sezonu w Aeroklubie Częstochowskim są zawody na celność lądowań. Symbolicznym, bo przecież jeśli pogoda pozwoli, to mało który z pilotów powie: do zobaczenia na wiosnę.
2016-10-24

Zakończenie MPPP i PLMP sezonu 2016

W sobotę, 22 października w Aeroklubie Polskim odbyło się uroczyste wręczenie medali i pucharów z okazji zakończenia Motoparalotniowego Pucharu Polski i Polskiej Ligi Motoparalotniowej sezonu 2016. Zwycięzcą tegorocznego Pucharu Polski został Paweł Kozarzewski, a w Lidze najlepszy okazał się debiutant Mariusz Kozarzewski.
2016-10-19

Paralotniowe Mistrzostwa Polski w Celności Lądowania zakończone

Góra Żar okazała się przyjazna dla paralotniarzy. Pomimo słabych prognoz udało się rozegrać bardzo dobre zawody w celności lądowania paralotnią. Mistrzostwa Polski w tej raczkującej jeszcze dyscyplinie paralotniowej, odbyły się na lotnisku Górskiej Szkoły Szybowcowej w dniach 14-16 października. Zawody wygrał debiutant – Sławek Kucharski z Zielonej Góry.
2016-10-14

Paralotniowe mistrzostwa na Żarze

Na górze Żar rozpoczęły się II Mistrzostwa Polski w Paralotniowej Celności Lądowania. Mistrzostwa, które potrwają do niedzieli, odbywają się w terminie zapasowym.
2016-10-14

Zakończenie MPPP i PLMP 2016

22 października w siedzibie Aeroklubu Polskiego w Warszawie odbędzie się uroczystość zakończenia Motoparalotniowego Pucharu Polski i Polskiej Ligi MotoParalotniowej sezonu 2016.
2016-10-13

Paralotnią powyżej 7000 metrów

Paralotniarstwo w Pakistanie, w pobliżu szczytów Karakorum, nie może się równać z niczym innym. Ogrom jednych z najwyższych gór świata zapiera dech w piersiach i rozbudza wyobraźnię. To kraina odległa, dzika i zimna – tym bardziej pociągająca nie tylko dla alpinistów, ale też dla wszystkich poszukiwaczy przygód.
2016-10-10

Klaudia Bułgakow wygrywa piątą rundę Paralotniowego Pucharu Świata

Na zakończonym przedwczoraj Paralotniowym Pucharze Świata reprezentująca Polskę Klaudia Bułgakow wywalczyła pierwsze miejsce wśród kobiet i siedemnaste w klasyfikacji generalnej.
2016-10-08

Lecąca z łabędziami

Lecąca paralotnią z napędem Brytyjka Sacha Dench podąża szlakiem corocznej migracji łabędzi czarnodziobych z lęgowisk w syberyjskiej tundrze do Wielkiej Brytanii. Celem projektu „Flight of the Swans” jest ochrona tych ptaków. Licząca 7000 km trasa lotu wiedzie m.in. nad Polską.
2016-10-07

ACz: Celność lądowania w czterech dyscyplinach

Aeroklub Częstochowski, zaprasza wszystkich pilotów i sympatyków sportów lotniczych na coroczne zawody w celności lądowania. Zawody zostaną rozegrane w czterech dyscyplinach lotniczych tj. spadochronowej, szybowcowej, paralotniowej oraz samolotowej.