paralotnie | aktualnosci
2017-01-23

Klaudia Bułgakow wygrała kolejne konkurencje PPŚ

Klaudia Bułgakow wygrała czwartą i piątą konkurencję Paralotniowego Pucharu Świata. Klaudia jako jedyna reprezentuje Polskę na rozgrywanym w Brazylii Superfinale.
2017-01-20

Zgrupowanie Motoparalotniowej Kadry Narodowej

W dniach 13-15 stycznia odbyło się pierwsze w 2017 roku zgrupowanie Motoparalotniowej Kadry Narodowej w Górskiej Szkole Szybowcowej w Międzybrodziu Żywieckim u podnóża góry Żar. Głównym celem spotkania, było podsumowanie poprzedniego roku, ustalenie planów na nadchodzący sezon zawodniczy oraz wręczenia oficjalnych powołań zawodnikom do składu Motoparalotniowej Kadry Narodowej.
2017-01-20

Klaudia Bułgakow wygrywa drugą konkurencję Superfinału Pucharu Świata

Klaudia Bułgakow wygrywa drugą konkurencję Superfinału Pucharu Świata, który obecnie jest rozgrywany w Governador Valadares w Brazylii. Polka poleciała najlepiej z kobiet.
2017-01-18

Coden Pro z dłuższym speedem

Dudek Paragliders poinformował i uzyskaniu najnowszych certyfikatów dla wszystkich trzech rozmiarów zawodniczego skrzydła Coden Pro.
2017-01-18

Rusza Superfinał Paralotniowego Pucharu Świata

Klaudia Bułgakow jako jedyna reprezentuje Polskę na Superfinale Paralotniowego Pucharu Świata 2016 w Brazylii.
2017-01-13

Plebiscyt na Najlepszych Sportowców Warszawy

Urząd Miasta Stołecznego Warszawy zainaugurował XVII Plebiscyt Najlepszych Sportowców Warszawy. Wśród nominowanych zawodników jest dwóch pilotów Aeroklubu Polskiego – Alek Dernbach i Paweł Kozarzewski. Głosowanie trwa do 22 stycznia 2017 r.
2017-01-11

Aeroklub Polski: Gramy z WOŚP

Już 15 stycznia 2017 po raz 25. zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Aeroklub Polski, Partnerzy oraz zawodnicy AP przyłączają się do akcji. Sprawdź jakie lotnicze atrakcje można wylicytować i wesprzeć WOŚP!
2017-01-10

Paralotniowe Mistrzostwa Polski w Serbii

W tym roku Paralotniowe Mistrzostwa Polski odbędą się w Serbii. Zawody Polish-Serbian PG Open 2017 zostaną rozegrane w sierpniu w miejscowości Raska w masywie Kopaonik.
2017-01-08

Noworoczny snowgliding w Bezmiechowej [ZDJĘCIA]

Szybowisko w Bezmiechowej to mekka lotników i latających narciarzy. Od kilku lat w Nowy Rok stok szybowiska w Górach Słonnych zostaje opanowany przez snowglajderów.
2016-12-30

Prawdziwi piloci nie mają frajdy z chodzenia…

...oni kochają latać – tak odpowiadał Neil Armstrong, amerykański kosmonauta, kiedy pytano go jak mu się chodziło po księżycu. Takie też motto nosili na koszulkach niepełnosprawni ruchowo uczestnicy właśnie zakończonej II edycji projektu „Rozwiń Skrzydła” Fundacji im. Doktora Piotra Janaszka Podaj Dalej z Konina.
2016-12-21

Dobry czas na przeglądy

Jest zima i się mało lata... ale już za kilka miesięcy może się okazać, że pierwsze przebłyski wiosny wyciągną nas na startowisko... a wtedy dopiero zauważymy, że skrzydło powinno przejść przegląd.
2016-12-13

Podróż do bieguna niedostępności Australii

Brytyjscy bliźniacy zostali pierwszymi podróżnikami na świecie, którzy wybrali się do najbardziej niedostępnego punktu Australii na paralotniach. Niewiele brakowało, żeby tam zostali…
2016-12-11

Z łabędziami na polskim skrzydle

Lecąca z syberyjskiej tundry do brytyjskich rozlewisk Sacha Dench jako pierwsza kobieta pokonała kanał La Manche na motoparalotni. Od startu towarzyszy jej polskie skrzydło „Universal”. Lot odbywa się w ramach projektu „Flight of the Swans”, którego celem jest lepsze poznanie i ochrona łabędzi czarnodziobych.
2016-11-15

Spotkanie w PAŻP w sprawie stref w Beskidzie Wyspowym

14 listopada 2016 roku, w siedzibie Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej w Warszawie odbyło się spotkanie dotyczące planowanych stref TRA w Beskidzie Wyspowym, tworzonych na potrzeby zabezpieczenia operacji wojskowych statków bezpilotowych (dronów).
2016-11-14

Ranking zawodników Polskiej Kadry Paralotniowej

Polska Kadra Paralotniowa podsumowała sezon sportowy 2016. „Wielka trójka” aktualnego rankingu pilotów biorących udział w tegorocznej rywalizacji to Michał Gierlach, Mariusz Wiśniowski oraz Klaudia Bułgakow.
2016-11-08

Michał Gierlach w wyścigu Red Bull X-Alps

Organizatorzy Red Bull X-Alps ogłosili listę zawodników, którzy w lipcu 2017 roku wystartują w imprezie nazywanej „najtrudniejszym rajdem przygodowym świata”. Liczącą około 1000 km, wiodącą przez najwyższe góry Europy, trasę z Salzburga do Monako będą musieli pokonać pieszo lub na paralotni. Latem z trudami transalpejskiego wyścigu zmierzy się Michał Gierlach.
2016-11-08

Zmiany w rankingu pilotów

Komisja Lotniowa i Paralotniowa poinformowała o nowych zasadach przy zgłaszaniu lotów XC do rankingu pilotów.
2016-11-07

Odpowiedź PSP na konsultacje społeczne

Polskie Stowarzyszenie Paralotniowe przesłało do Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej odpowiedzi na konsultacje społeczne, odnoszące się do dwóch propozycji zmian elementów przestrzeni powietrznej.
2016-11-03

Speedflying pomiędzy skałami

Marzysz o slalomie w powietrzu pomiędzy skałami na bardzo małej wysokości? Valentin Delluc, znany między innymi z przelotu z prędkością 125 km/h nad schodzącą lawiną, ciągle to robi! Używa do tego celu niewielkiego skrzydła.
2016-10-26

Celnie lądowali pomimo kiepskiej pogody

Stało się tradycją, że symbolicznym zakończeniem sezonu w Aeroklubie Częstochowskim są zawody na celność lądowań. Symbolicznym, bo przecież jeśli pogoda pozwoli, to mało który z pilotów powie: do zobaczenia na wiosnę.