modelarstwo | redukcyjne
2008-04-10

Jak powstawał model F-16?

Kiedy na polskim niebie pojawiły się pierwsze „szesnastki” ozdobione biało-czerwoną szachownicą, w sklepach modelarskich zapanował swoisty popłoch. W większości z nich miniatury tego samolotu, w zasadzie we wszystkich skalach, wymiotło z półek, niczym po przejściu tornado...
2007-11-27

IV Konkurs Modeli Redukcyjnych w Katowicach - relacja

W dniach 17 – 18 listopada odbył się IV Konkurs Plastikowych Modeli Redukcyjnych o Puchar Przewodniczącego Rady Nadzorczej, organizowany przez Spółdzielnię Mieszkaniową im. I.J. Paderewskiego w Katowicach oraz działającą przy niej pracownię modelarską „IKAR”. Poniżej zdjęcia i krótkie sprawozdanie z imprezy.
2007-11-19

XXII Ogólnopolski Przegląd Modelarstwa Redukcyjnego - Warszawa 2007

Wzorem lat ubiegłych Muzeum Techniki oraz Klub Miłośników Modelarstwa Redukcyjnego "Pancelot" organizują od dnia 8 grudnia 2007 r. do dnia 29 stycznia 2008 r. XXII Ogólnopolski Przegląd Modelarstwa Redukcyjnego, na którym prezentowane będą modele samolotów, pojazdów, statków i okrętów oraz innych rodzajów sprzętu wojskowego i cywilnego. W tegorocznej wystawie po raz drugi zaprezentowane będzie modelarstwo wirtualne, tj. projektowanie i wykonanie modeli w pamięci komputera.
2007-11-16

XII Kłodzkie Spotkania Modelarzy - relacja

Tegoroczne, listopadowe święto modelarstwa w naszym mieście miało zupełnie inny charakter niż w latach ubiegłych. Odbyły się równolegle dwa konkursy: I Mistrzostwa Polski Modeli w Barwach Polskich oraz konkurs tradycyjny. Pomysł zorganizowania konkursu na tak wysokim szczeblu jak MP, zrodził się pod wpływem kilku czynników.
2008-01-21

Wyniki konkursu w Gnieźnie

Poniżej zamieszczamy informację na temat konkursu modelarskiego w Gnieźnie dostarczoną nam przez organizatorów. Zapraszamy też do przejrzenia zdjęć, nie tylko samolotów.
2007-09-26

Wyniki konkursu w Oleśnicy

Poniżej zamieszczamy wyniki konkursu wraz ze zdjęciami udostępnionymi nam przez organizatorów. "Ocenę, prace organizacyjne i cały konkurs przeprowadzono w miłej, bezpośredniej atmosferze. Zapewniono dobre warunki oceny modeli, ich ekspozycji oraz warunki socjalne dla komisji sędziowskiej. Ogółem 152 zawodników z 18 klubów i indywidualnych wystawiło 364 modele, z czego sklasyfikowane zostały wszystkie. Ogólny poziom wykonania modeli oceniam jako wysoki, a organizację imprezy jako bardzo dobrą", informuje Zdzisław Możdżeń, jeden z organizatorów konkursu.
2007-09-21

VII GNIEŹNIEŃSKI KONKURS PLASTIKOWYCH MODELI REDUKCYJNYCH

W ten weekend odbędzie się konkurs modelarski organizowany przez Urząd Miejski w Gnieźnie, Miejski Ośrodek Kultury oraz Klub Modelarski "Orzeł". Poniżej znajduje się regulamin konkursu. Po zakończeniu zawodów postaramy się poinformować Was o jego wynikach.
2007-09-21

Konkurs modelarski - Oleśnica 2007

Minęło już 27 lat od czasu pierwszego konkursu modeli kartonowych na gościnnej ziemi Oleśnickiej. Idea, która zawsze nam przyświecała to zgromadzenie jak największej ilości modelarzy – ludzi zdolnych o podobnych upodobaniach hobbystyczno–historycznych. Oprócz zawodów organizowaliśmy wiele imprez towarzyszących mających na celu promowanie i kreowanie pozytywnego wizerunku rejonu.
2007-09-07

F-16 CJ Block 50

Oto model F-16 firmy Hasegawa w skali 1/48. Części modelu generalnie pasują do siebie dobrze...może z wyjątkiem tego wielkiego wlotu powietrza, ale oprócz niego model łatwo się skleja. Hmm...może nie tyle łatwo się sklejai, ale jako tako pasuje - jednym słowem typowy model Hasegawy. W każdym razie do dzieła!
2007-08-29

Droga przez piekło - czyli jak powstają modele redukcyjne

Czy kiedykolwiek mieliście ochotę rzucić o ścianę rzeczą nad którą pracowaliście nieprzerwanie od kilku miesięcy, a może i lat? Czy chcieliście roztrzaskać wasze dzieło na milion drobnych kawałeczków dlatego, że nie było wystarczająco doskonałe? Jeśli tak, to z pewnością pocieszy was fakt, że nie jesteście jedynymi.
2007-08-28

„Mały Modelarz” sprzed pół wieku

W tym roku „Mały Modelarz” świętuje swoje 50-lecie. Pierwszy numer tego hobbystycznego czasopisma ukazał się w 1957 r. Zawierał modele jednostek floty desantowej: barki desantowej LCM, kutra desantowego LCP (L) i szturmowej barki desantowej LCA. Modele zostały opracowane przez Andrzeja Samka, który również wykonał ilustrację na okładce. Kolejny numer (2/1958) z pewnością ucieszył modelarzy lotniczych. Za 4,50 zł mogli nabyć opracowane przez Stanisława Meusa modele sylwetkowe samolotów Zuch-2 i MiG-15 oraz szybowców Bocian i Jaskółka w skali 1:75. Okładkę ilustracją przedstawiającą prawdziwego małego modelarza opatrzył ponownie Andrzej Samek.