modelarstwo | redukcyjne
2012-07-13

Nigdy nie powstał. PWS Z-17 Sęp

Samolot PWS Z-17 Sęp nigdy nie powstał i nie wzbił się lotu. Jego kartonowy model został opracowany na podstawie wstępnych rysunków. Model wykonany przeze mnie zdobią dwie - symbolizujące zestrzelenie dwóch maszyn - gwiazdy...
2012-06-01

Model RWD-25. Prosty w budowie

Model przedstawia prototyp samolotu myśliwskiego, opracowywanego przed wojną w zakładach DWL. Samolot miał być prosty w budowie i łatwy w obsłudze. Jego zadaniem miały być starty alarmowe i przechwytywanie samolotów nieprzyjaciela z wykorzystaniem przewagi wysokości. Samolotu nie zdołano wyprodukować przed wojną, pozostał tylko w fazie planów.
2012-05-18

Policjant z pasją modelarstwa

Piotr Rychliński jest policjantem kłodzkiej komendy od 1991 roku. Służbę rozpoczął w Wydziale Prewencji w Ogniwie Patrolowo-Interwencyjnym, a od trzech lat jest zastępcą dyżurnego. Po skończonej służbie zawsze znajduje czas na swoją wyjątkową pasję – modelarstwo, którą realizuje już od czwartej klasy szkoły podstawowej.
2012-04-12

Myśliwski i rozpoznawczy Bristol F2B Fighter

Długo czekałem na ten samolot. Samolot, który spośród tych z biało-czerwoną szachownicą z tamtego okresu wiódł prym i wielkością, i zasługami. A zasłużył się najpierw podczas wojny polsko-bolszewickiej, a potem w szkoleniu narybku odradzającego się polskiego lotnictwa.
2012-03-26

Konkurs lotniczych modeli w Mielcu

W dniach 4-5 lutego 2012 roku odbyła się w Spółdzielczym Domu Kultury Mieleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej „Wystawa – konkurs kartonowych i plastikowych redukcyjnych modeli samolotów, szybowców, rakiet, śmigłowców i dioram lotniczych”.
2012-03-06

Ponad 900 modeli w Bytomiu

Ponad 900 prac zaprezentowali modelarze – uczestnicy odbywającego się w Bytomiu IX Międzynarodowego Festiwalu Plastikowych Modeli Redukcyjnych.
2012-02-06

P.11c z Małego Modelarza

Wysoki poziom „małomodelarzowego” płaszczaka zagwarantowało już na wstępie nazwisko autora – Pawła Mistewicza. I faktycznie opracowanie jest po prostu świetne. Opracowanie – tak. Ale niestety nie druk.
2011-12-27

Kartonowy I-16

Model I-16 typ 24 powstał w kilkanaście zimowych wieczorów. Pochodzi on ze strony wydawnictwa CardPlane Lecha Kołodziejskiego. Samolot jest chyba w jednym z najbardziej znanych malowań: „Śmierć faszystom” i „Za Stalina”, czyli 72 Pułk Lotnictwa Myśliwskiego Floty Północnej, rejon Murmańska, pilot – starszy lejtnant B.F. Safonow.
2010-07-22

Latająca Forteca z kartonu

Czesław Trzemżalski znany w krośnieńskim światku modelarskim z niekonwencjonalnych pomysłów jest m.in. budowniczym kartonowego samolotu B 17 (Latająca Forteca).
2010-06-18

21st FAI World Championships for Scale Model Aircraft

W dniach 30.07.2010 - 8.08.2010 odbędą się 21. Mistrzostwa Świata Modeli Redukcyjno-Latających Samolotów w konkurencji F4B i F4C, organizowane przez Aeroklub Częstochowski.
2010-04-30

Historia modelarstwa rakietowego w Polsce

Początki modelarstwa rakietowego wiążą się ściśle z zawodami organizowanymi przez sekcję Modelarską Aeroklubu Krakowskiego, kierowaną przez Ireneusza Pudełko.
2010-04-05

Krótka legenda: Fokker Dr.I

Pierwszy egzemplarz nowej konstrukcji oznaczony jeszcze Fokker F.I przetestował 21 sierpnia 1917 roku Verner Voss. Jako drugi do testów za jego sterami zasiadł tego samego dnia Manfred von Richtchofen. Ich opinie były bardzo pochlebne, toteż obaj związali swoje dalsze losy właśnie z tym typem samolotu, ale też zostali na nich właśnie zestrzeleni.
2009-09-14

Miniaturowe NATO

W dniach 5-6 września 2009 r. w Muzeum Lotnictwa Polskiego w ramach projektu "Między Wschodem a Zachodem..." – wystawa statków powietrznych Sojuszu Północnoatlantyckiego – NATO 1949-2009 odbył się międzynarodowy konkurs i wystawa modelarska "Miniaturowe NATO".
2009-07-31

UH-60 Black Hawk – temat na czasie

Przemysł lotniczy w Polsce, jak większość technologicznie wymagających gałęzi przemysłu, dotyka kryzys. Jednak, mimo niedostatków inwestycyjnych, powiązania międzynarodowe pomagają w jakiś sposób ograniczyć jego skutki. Od kilku lat prowadzone były negocjacje w sprawie przejęcia nienajlepiej prosperujących ze względu na skromność rodzimych zamówień zakładów PZL-Mielec przez zagranicznego inwestora.
2009-07-10

Warsztaty modelarskie jak fabryka Rolls-Royce'ów

Oglądając zdjęcia modeli lub bywając na wystawach pokonkursowych, zwiedzający podziwiają zewnętrzny wygląd replik, nie zastanawiając się nad stopniem ich skomplikowania: ot, zwykła rzecz, model kupiony w sklepie i zmontowany z części w domu. Nic prostszego. A na dodatek nawet farby do nabycia we właściwych odcieniach...
2009-07-01

Na wspólnej, czyli... o modelarskiej pasji

Kompletnie nie znam tego serialu, może wstyd się przyznać do tego faktu, jednak tytuł ten jest wiele mówiący i ciekawy. A co w tym tak ciekawego? I co ma wspólnego z modelarstwem?
2009-03-01

Lotnictwo Niepodległej… Pierwsze lata

Wyposażenie w sprzęt lotniczy w pierwszych latach istnienia lotnictwa polskiego było bardzo skomplikowaną kwestią. Z punktu widzenia potrzeb, nieodzowny był każdy samolot, jednak eksploatacja bardzo różnorodnego sprzętu, tak wielu typów jak i wersji, utrudniała naprawy czy choćby planową produkcję elementów zamiennych. Wszak ówczesne samoloty miały niski zapas trwałości, zaś awarie i wypadki były stosunkowo częste.
2008-09-26

Jian J-8: samolot myśliwski projekt 8

„Podstawą oceny modelu jest możliwość konfrontacji z oryginałem lub przestudiowanie jak najbardziej dokładnych planów samolotu. W przypadku konstrukcji pochodzącej z dalekich Chin, możliwość przyjrzenia się oryginałowi jest stosunkowo trudna do zrealizowania...” Jarosław Sobociński opisuje, jak poradził sobie z budową modelu chińskiego myśliwca.
2008-05-06

…sięgnąć nieba…

Aktywność modelarzy nie sprowadza się jedynie do samej budowy modeli. Działają oni w klubach, modelarniach, stowarzyszeniach, wymieniają się swoimi doświadczeniami na internetowych forach dyskusyjnych, publikują swoje prace w książkach czy prasie branżowej. Modelarstwo redukcyjne to nie tylko hobby, ale także sposób spędzania wolnego czasu. Z uwagi na liczne walory edukacyjne, rozwijanie umiejętności manualnych, technicznych, plastycznych, bezapelacyjnie przypisać mu można funkcję kulturalno-oświatową.
2008-06-12

Modelarskie hobby

Co daje takie hobby? Ogólnie ujmując, modelarstwo jako hobby to element ogólnego rozwoju, który wspomaga kształtowanie osobowości, nadaje wzorce postępowania. Poprzez swoją specyfikę powoduje rozwijanie umiejętności manualnych, uczy kreatywnego myślenia, wzbogaca wiedzę teoretyczną i praktyczną a przede wszystkim młodym ludziom pomaga określić cel i kierunek podążania.