modelarstwo | latajace
2010-07-09

Modelarskie zawody w Muzeum Lotnictwa

W sierpniu na terenie Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie oraz na lotnisku Aeroklubu Krakowskiego w Pobiedniku Wielkim zostaną rozegrane Ogólnopolskie Zawody Latających Makiet Samolotów RC klasy F4C, F4G, F4H. Modele będą latać w Pobiedniku, natomiast w muzeum zostanie oceniona jakość ich wykonania.
2010-07-05

Czeskie giganty na Żarze

Podczas odbywającego się w lipcu na Żarze pikniku modelarskiego będzie można zobaczyć w akcji czeską grupę modelarską Great War Flying Circus. Grupa prezentuje wielkie modele z okresu I wojny światowej, pokazom w powietrzu towarzyszą efekty dźwiękowe i pirotechniczne.
2010-06-22

III Bitwa o Poznań - 27 czerwca 2010

Na lotnisku Aeroklubu Poznańskiego "Ligowiec", w dniu 27 czerwca rozegra się "III Bitwa o Poznań". Zawody to wielka gratka nie tylko dla pilotów AIRCOMBAT, ale również wszystkich miłośników modelarstwa oraz historii lotnictwa.
2010-06-21

75. Mistrzostwa Polski Modeli Swobodnie Latających, Krosno 2-4.07.2010

Mistrzostwa Polski są podsumowaniem sezonu modelarskiego i wyznacznikiem, kto aktualnie reprezentuje najwyższy poziom a medal Mistrzostw to chwała i splendor, przynajmniej do przyszłego roku. Uwaga - zgłoszenia zawodników należy dokonać w nieprzekraczalnym terminie do dnia 24 czerwca 2010 r.
2010-06-21

Zawody Modeli Swobodnie Latających Małych Form

Już 11 lipca 2010 zostaną rozegrane Ogólnopolskie Zawody Modeli Swobodnie Latających Małych Form (impreza o randze Pucharu Polski). Terenem zawodów będzie lotnisko w Przylepie.
2010-06-09

World Cup in Cracow - zakończony!

Zakończyły się Międzynarodowe Zawody Modeli Kosmicznych zaliczane do rankingu Pucharu Świata (i Pucharu Polski).
2010-05-26

Modele szybowców nad Pińczowem

Długie loty, świetne warunki termiczne i wspaniała atmosfera towarzyszyły XVI krajowym zawodom modeli szybowców zdalnie sterowanych klasy F3J "MINI", które rozegrano w miniony weekend. Do Pińczowa przyjechało ponad 20 zawodników z Kielc, Chełma, Włoszczowy, Gorzyc, Tarnobrzega, Stalowej Woli, Piekoszowa.
2010-06-01

ABC modelarstwa

Klasyfikacja modeli lotniczych i kosmicznych FAI
2010-05-20

Modele szybowców termicznych w Gliwicach

Na lotnisku Aeroklubu Gliwickiego 30 maja zostaną rozegrane Zawody Modeli Szybowców Termicznych kategorii F3J o Puchar Dyrektora Młodzieżowego Domu Kultury. Zawody zaliczane są do Pucharu Polski.
2010-01-04

Mistrzostwa Świata Modeli Redukcyjno-Latających

W dniach 30.07-8.08.2010 roku w Częstochowie odbędą się Mistrzostwa Świata Modeli Redukcyjno-Latających Samolotów w klasach F4B, F4B i F4C.
2009-09-04

Wicherek – model klasyczny i uniwersalny

Wicherki budowane są od ponad pół wieku. Konstrukcję określanego dziś jako kultowy modelu opracował w 1957 roku Wiesław Schier. Miłośnicy Wicherków spotykają się na organizowanych co roku w sierpniu zlotach na lotnisku w Wilczych Laskach koło Szczecinka.
2009-08-13

Świadectwo kwalifikacji dla modelarza

Jeżeli masa latającego modelu przekracza 30 kg, a wykonywany nim lot ma charakter komercyjny, pilot operator musi legitymować się stosownym świadectwem kwalifikacji. By je uzyskać, kandydat na pilota przechodzi badania lekarskie i zdaje egzamin. – Takie świadectwa są jednak rzadkością – mówi jeden z jego posiadaczy, pilot i modelarz Marek Szufa.
2008-10-26

Strzelają do latających modeli

Żółto-czerwony, długi na dwa i pół metra samolot leci nad powierzchnią wody z prędkością 80 km/h. Za nim prawie dwa razy dłuższy rękaw. Obiekt z brzegu obserwuje uzbrojony w pulpit sterowniczy operator oraz czekający na rozkaz przeciwlotnicy. Pada komenda i w kierunku rękawa mkną pociski.
2008-10-10

Rodzaje akrobacji modelarskiej

Lotnicze modelarstwo RC to bardzo rozległa dziedzina, w której każdy miłośnik zdalnego sterowania niewątpliwie znajdzie najbardziej odpowiadający mu rodzaj zabawy z modelami.
2007-11-22

Najkrótszy kurs budowy i pilotażu balonu

We współpracy z Harcerskim Klubem Modelarstwa Lotniczego i Kosmicznego z Krakowa zamieszczamy kurs budowy i pilotażu modelu balonu.
2007-10-04

Mistrzostwa Polski Latawców

W najbliższy weekend (13-14 października) w Kruszynie odbędą się organizowane przez Aeroklub Włocławski Mistrzostwa Polski Latawców Płaskich i Skrzynkowych dla Młodzików pod nazwą "Święto Latawca". Dlaczego warto się tam wybrać? Jerzy Zieliński - organizator imprezy: Mamy doświadczenie w organizowaniu dużych imprez (zapraszam do przejrzenia relacji i fotografii na stronie internetowej)...
2007-10-02

Mistrzostwa F3F w Tęgoborzu zakończone

W niedzielę zakończyły sie Mistrzostwa Polski Modeli Szybowców Zdalnie Sterowanych kat F3F. Zawody rozgrywane były w Tęgoborzu na górze Jodłowiec. Warunki były wyśmienite - wiał południowy wiatr o prędkości do 7 m/s. W zawodach wzieło udział 18 zawodników z Gdańska, Warszawy, Wrocławia, Łodzi, Krakowa, Bielska-Białej, Nowego Targu i oczywiscie gospodarze z Orlika Nowy Sącz. Rozegrano 7 kolejek lotów.
2007-10-01

Modelarska sobota w Stanisławowie

W weekendy, jeżeli pogoda dopisuje, mieszkańcy Stanisławowa usłyszeć mogą dziwne brzęczenie dochodzące znad okolicznych łąk. Wasz nieustraszony reporter (który przypadkowo tam właśnie mieszka), zaintrygowany tajemniczymi dźwiękami, postanowił wsiąść na rower i zidentyfikować ich źródło. Po dotarciu na miejsce okazało się, że na zaimprowizowanym lotnisku to modelarze oblatują swoje wspaniałe maszyny. Zapraszam do obejrzenia zdjęć z sobotniego "zlotu".
2007-09-24

Projekt Iskra

Tomasz Kiciński, bohater naszego poprzedniego artykułu (Hobby z napędem turboodrzutowym), w wolnym czasie zajmuje się nie tylko budowaniem silników odrzutowych. Od blisko czterech lat konstruuje również latającą makietę polskiego samolotu szkolno-treningowego TS-11 Iskra. Chcąc docenić dzieło jednego z najwybitniejszych polskich konstruktorów - Tadeusza Sołtyka - oraz działalność zespołu "Biało-Czerwone Iskry", postanowił zbudować latający model tej bardzo udanej polskiej konstrukcji.
2007-09-14

Hobby z napędem turboodrzutowym

"Gdyby policzyć nakłady potrzebne na stworzenie zaplecza wykonawczego (materiały, przyrządy, narzędzia, poświęcony czas), to dochodzi się do wniosku, że to należy jak najszybciej zamknąć. Ja jednak się trochę uparłem i będę to rozwijał, choćby z tego powodu, że jestem pierwszy i póki co jedyny w Polsce, i to mnie rajcuje", mówi Tomasz Kiciński, konstruktor pierwszego modelarskiego silnika odrzutowego w Polsce. Jak narodził się pomysł na uprawianie tej "ekstremalnej" dziedziny modelarstwa?