modelarstwo | latajace
2016-03-01

Statecznik poziomy do modelu F1A

Budowę statecznika należy zacząć od spędzenia pewnej ilości czasu w jednym lub więcej sklepów modelarskich i wybraniu tej jedynej, odpowiedniej deski balsy. Do wykonania żeberek wykorzystałem balsę o grubości 1 mm.
2016-02-29

E-Wingwigler własnej roboty

Budując swój najnowszy model F1A postanowiłem samodzielnie wykonać mechanizm zmiany kąta zaklinowania płata (z ang. wingwigler), nazywany też „przekoszeniem”.
2014-12-18

Nasze czy Wasze?

W czasie mojego dwuletniego uczestnictwa w zawodach F3F wciąż słyszałem nieprzerwane dyskusje, gdzie się powinno latać i czy lepsze są zbocza nasze czy Wasze. W związku z tym postanowiłem na zakończenie sezonu zrobić bardzo prostą statystykę, porównującą rozegrane w tym roku zawody.
2014-08-11

Dobre wyniki młodych modelarzy

Kolejne sukcesy polskiego modelarstwa lotniczego. Na zakończonych 3 sierpnia mistrzostwach świata drużynowo wywalczyliśmy srebro.
2014-07-03

Miss Grandin – klasyka wodnosamolotów

Zbudowany przez Wojciecha Bochniaka model łodzi latającej Miss Grandin zdobył pierwszą nagrodę w konkurencji „Klasyka wodnosamolotów” podczas zawodów Pucharu Centralnej Europy Modeli Wodnosamolotów Sterowanych.
2014-03-18

Mechanizmy determalizatora z zegarem ATS

Dla modelarzy: kilka propozycji rozwiązań konstrukcyjnych mechanizmów determalizatora z zastosowaniem elektronicznego wyłącznika czasowego ATS.
2014-03-04

Zawody modeli balonów - taktyka startów

Zawody modeli balonów na ogrzane powietrze to bez wątpienia rywalizacja sportowa ale też świetna zabawa. Odbywają się najczęściej wiosną.
2014-02-28

Jak zbudować model balonu na ogrzane powietrze?

Wykonanie balonu na ogrzane powietrze jest proste. Jeszcze prostsze może okazać się po zastosowaniu kilku sprawdzonych w praktyce metod.
2014-02-12

Pokaz modeli latających w szkole w Choczni

W dniu 4 lutego 2014 roku uczniowie szkoły w Choczni mogli obejrzeć pokaz modeli latających samolotów puszczanych pod okiem modelarza, inżyniera i architekta, wadowiczanina Jana Dihma.
2014-01-30

Modelarska teoria dla nieco starszych

Ciąg dalszy teoretycznych informacji dla modelarzy, tym razem nieco starszych. – tym razem o sile nośnej. Informacje zostały zamieszczone na stronie modelarni działającej przy Ośrodku Działań Twórczych „Pogodna” w Starej Miłosnej.
2014-01-28

Modelarska teoria dla najmłodszych

Na stronie modelarni działającej przy Ośrodku Działań Twórczych „Pogodna” w Starej Miłosnej można znaleźć teoretyczne informacje dla najmłodszych modelarzy: jak to się nazywa, jak to działa?
2013-09-11

VI Międzynarodowy Piknik Modelarski w Raciborzu

Już w najbliższą sobotę 14 września odbędzie się VI Międzynarodowy Piknik Modelarski w Raciborzu. Jest to kolejna edycja pokazów modeli RC, która z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem.
2013-04-03

Elektroniczny wyłącznik czasowy do swobodnych

Firma AT System z Brzozowa k. Krosna proponuje modelarzom elektroniczny wyłącznik czasowy do modeli swobodnie latających. Rozwiązanie to powinno zainteresować modelarzy potrzebujących wielu, stosunkowo tanich urządzeń chroniących przed utratą modeli.
2013-03-12

Przegląd bezzałogowców w Muzeum Techniki

W dniach od 18 do 24 marca w Muzeum Techniki w Warszawie odbędzie się Drugi Przegląd Bezzałogowych Systemów Latających. W dniu otwarcia Przeglądu zaplanowano także seminarium poświęcone m.in. zagadnieniom rozwoju polskich bezzałogowców.
2012-11-30

Model w CTR EPLL

Zdalnie sterowany model naruszył przestrzeń kontrolowaną łódzkiego lotniska. Model został zauważony przez załogę lecącego śmigłowca. PKBWL zaleca uświadamianie modelarzy o zasadach użytkowania przestrzeni poprzez publikacje w branżowej prasie i Internecie.
2012-10-05

Zawody modeli latających w Gliwicach

5 października rozpoczynają się Ogólnopolskie Zawody Modeli Latających o Puchar Społem PSS Gliwice oraz Ogólnopolskie Zawody Modeli Latających o Puchar MDK Gliwice.
2012-09-12

Krosno: Memoriał Sławka Jurczyka

To już 22. Zawody Modeli Swobodnie Latających o Puchar Przechodni Memoriału Sławomira Jurczyka. Zawody organizowane są głównie dla młodych zawodników w szkolnej klasie F1H. Przy okazji od kilkunastu lat rozgrywane są Zawody Latających Skrzydeł. To Zawody regionalne, ale często startują w nich koledzy modelarze z innych klubów, chwaląc sobie atmosferę i sprawne przeprowadzenie konkurencji.
2012-09-11

Święto Latawca AZM 2012

W niedzielę 7 października odbędą się zawody latawcowe Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej. Zawody Święta Latawca rozgrywane są w pogodny wietrzny dzień, a zawodnicy podzieleni są na cztery grupy wiekowe i konkurują w dwóch kategoriach: latawców płaskich i skrzynkowych.
2012-07-23

Młodzi Modelarze Lotnicy na Start w Mielcu

W dniu 1 lipca na terenie nieużytków Parku Technologicznego MARR obok lotniska w Mielcu, po kilkukrotnym przekładaniu terminu, rozegrano 43. Mistrzostwa aeroklubów i stowarzyszeń pn. „Młodzi Modelarze-Lotnicy na Start” w klasach modeli swobodnie latających i modeli rakiet i modeli zdalnie sterowanych.
2012-07-19

Mistrzostwa Polski F4J w Lesznie

W dniach 13-15 lipca 2012 roku na terenie Aeroklubu Leszczyńskiego zostały rozegrane I Mistrzostwa Polski w klasie F4J (półmakiet samolotów pomniejszonych w skali na uwięzi). W zawodach brało udział 19 uczestników: 8 seniorów i 11 juniorów.