lotnictwo ogolne | aktualnosci
2016-10-17

Podsumowanie seminarium z zakresu lotnictwa ogólnego

W siedzibie ULC odbyło się seminarium poświęcone omówieniu zagadnień związanych z wprowadzonymi zmianami w obszarze przepisów w zakresie lotnictwa ogólnego.
2016-10-17

Dolderer mistrzem Red Bull Air Race 2016. Czepiela czwarty

18 października podczas finałowego przystanku sezonu w Las Vegas, Matthias Dolderer zdobył dla Niemiec pierwszy tytuł Mistrza Świata Red Bull Air Race 2016. Drugie miejsce w rankingu zajął Australijczyk Matt Hall, natomiast pierwszą trójkę zamknął Austriak Hannes Arch. Finałowe wyścigi klasy Master i Challenger zostały odwołane z powodu silnego wiatru, dlatego Łukasz Czepiela stracił szansę na dodatkowe punkty i zakończył rywalizację w klasie Challenger na 4. pozycji.
2016-10-14

Finał Red Bull Air Race. Puchar Challenger Cup dla Polaka?

Podczas wielkiego finału sezonu, 15 i 16 października w Las Vegas zostanie ukoronowany nowy mistrz świata Red Bull Air Race Matthias Dolderer, dla którego będzie to pierwszy tytuł w karierze. Poznamy też zdobywcę pucharu Challenger Cup – w klasie przedmistrzowskiej o puchar będzie walczył Polak, Łukasz Czepiela.
2016-10-11

Małopolska Lotnicza Jesień – wyniki

8 października na lotnisku Aeroklubu Krakowskiego zostały rozegrane samolotowe i szybowcowe zawody Małopolska Lotnicza Jesień 2016.
2016-10-07

ACz: Celność lądowania w czterech dyscyplinach

Aeroklub Częstochowski, zaprasza wszystkich pilotów i sympatyków sportów lotniczych na coroczne zawody w celności lądowania. Zawody zostaną rozegrane w czterech dyscyplinach lotniczych tj. spadochronowej, szybowcowej, paralotniowej oraz samolotowej.
2016-10-07

Zawody im. Ryszarda Jaworza-Dutki

Aeroklub Podhalański zaprasza do udziału w Jesiennych Zawodach Samolotowych i Szybowcowych im. Ryszarda Jaworza-Dutki. Zawody samolotowe odbędą się 22 października, szybowcowe tydzień później.
2016-10-06

Zawody samolotowe na EPBC

W dniach 21-23 października na lotnisku Warszawa-Babice zostaną rozegrane XXVI Ogólnopolskie Warszawskie Zawody Samolotowe. Organizatorem zawodów jest Aeroklub Warszawski.
2016-10-04

Coroczne zawody w Aeroklubie Kujawskim

Aeroklub Kujawski zaprasza na Coroczne Inowrocławskie Zawody Szybowcowe, Samolotowe, Paralotniowe i Modelarskie na celność lądowania.
2016-10-04

Małopolska Lotnicza Jesień 2016

W sobotę 8 października na lotnisku w Pobiedniku Wielkim odbędzie się Małopolska Lotnicza Jesień 2016. W programie imprezy m.in. pokazy i zawody lotnicze.
2016-10-03

Zwycięstwo Łukasza Czepieli w Indianapolis!

W miniony weekend w amerykańskim mieście Indianapolis odbył się siódmy przystanek Red Bull Air Race, który okazał się przełomowy. Niemiec Matthias Dolderer dołączył do grona bohaterów Indy, wygrywając pierwsze zawody rozegrane na słynnym torze Indianapolis Motor Speedway i tym samym sięgnął po tytuł mistrza świata 2016, choć do końca sezonu pozostał jeszcze jeden, finałowy przystanek. Jedyny Polak startujący w przedmistrzowskiej klasie Challenger, Łukasz Czepiela, po raz pierwszy w karierze stanął na pierwszym miejscu podium!
2016-09-30

Nadmorskie zawody samolotowe w Zegrzu Pomorskim

Na lotnisku w Zegrzu Pomorskim odbyły się organizowane przez Naukowe Koło Wyższego Pilotażu WSOSP w Dęblinie we współpracy z Aeroklubem Koszalińskim Nadmorskie Samolotowe Zawody Rajdowo-Nawigacyjne.
2016-09-28

Nowy prezes Aero Partner

Rada Nadzorcza Aero Partner Sp. z o.o. powołała Sławomira Sarnowskiego na prezesa zarządu, który obejmie obowiązki w dniu 11 października br. Sławomir Sarnowski przejmie kierowanie spółką od obecnego Prezesa Mikołaja Doskocza, który złożył rezygnację.
2016-09-28

Red Bull Air Race: Łukasz Czepiela szykuje ofensywę na koniec sezonu

Najgoręcej wyczekiwany przystanek w kalendarzu Red Bull Air Race 2016 rozegra się w dniach 1-2 października, kiedy to oficjalne mistrzostwa świata zadebiutują na torze Indianapolis Motor Speedway. O dołączenie do grona legendarnych zwycięzców wyścigów Indy zawalczą najlepsi piloci świata, w tym dwaj zawodnicy, którzy na ostatnich dwóch przystankach sezonu stoczą decydującą bitwę o koronę mistrza. W cyklu Challenger Cup polski pilot stoi przed szansą na puchar.
2016-09-26

Jurajskie Zawody Samolotowe. Gospodarze górą

Piloci Aeroklubu Częstochowskiego nie okazali się gościnni i zajęli czołowe miejsca na podium rozgrywanych w weekend w Rudnikach IX Jurajskich Zawodach Samolotowych. Impreza upamiętniająca pilota ACz Piotra Sikorskiego przyciągnęła w tym roku 15 załóg, zarówno profesjonalistów, jak i amatorów. Zwyciężył team Darochów, wyprzedzając inną częstochowską parę J. Kremblewska/M. Skalik. Na najniższym stopniu podium uplasowali się rzeszowianie M. Kachaniak/A. Pyrek.
2016-09-23

AP: Zmiana ustawy Prawo lotnicze – konferencja

W dniu 20 września w siedzibie Aeroklubu Polskiego odbyła się konferencja poświęcona zmianie ustawy – Prawo Lotnicze, ustanawiającej nową kategorię lotnisk – publicznych niecertyfikowanych. W spotkaniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa – Minister Jerzy Szmit, Podsekretarz Stanu, Marek Kachaniak, Dyrektor Departamentu Lotnictwa, Parlamentarnego Zespołu Lotnictwa, Urzędu Lotnictwa Cywilnego, Instytutu Lotnictwa oraz liczna reprezentacja Aeroklubów Regionalnych.
2016-09-21

Portugalskie medale Samolotowej Reprezentacji Polski

Kolejne, już 20. Mistrzostwa Świata w lataniu rajdowym przeszły do historii. Polska drużyna tradycyjnie przywiozła z tych zawodów przysłowiowy worek medali.
2016-09-13

Bella Skyway Festival w Toruniu

Toruń to jedno z najstarszych miast w Polsce. Do tej pory miasto to było kojarzone z piękną zabudową położonego nad brzegami Wisły Starego Miasta i słodkimi piernikami, jednakże w dniach 26-27 sierpnia 2016 roku, Toruń napisał nowy, lotniczy rozdział w swojej historii. Właśnie w tych dniach, w ramach trwającej ósmej edycji wydarzenia pod nazwą Bella Skyway Festival, zorganizowano jedyne w Polsce na taką skalę nocne pokazy lotnicze nad wodą z wykorzystaniem efektów pirotechnicznych i wizualizacji laserowych.
2016-09-13

Seminarium w zakresie GA

W październiku w siedzibie ULC odbędzie się seminarium poświęcone omówieniu zagadnień związanych z wprowadzonymi zmianami w obszarze przepisów w zakresie lotnictwa ogólnego.
2016-09-13

ACz: I znów nie zawiedli

Samolotowa Kadra Polski w ubiegłym tygodniu rywalizowała w 20 Samolotowych Rajdowych Mistrzostwach Świata rozegranych w portugalskim Santa Cruz. Z wielkim sukcesem. Biało-czerwoni zdobyli dwa srebrne medale w obu kategoriach – unlimited i advanced. Wicemistrzostwo świata w tej ostatniej do Częstochowy przywiózł Marcin Skalik startujący w parze z Jarosławem Sysio z Aeroklubu Bielsko-Bialskiego. Najlepiej lądującą załogą na świecie zostali etatowi mistrzowie Janusz Darocha/Zbigniew Chrząszcz. Trzeci z pilotów Aeroklubu Częstochowskiego, Krzysztof Skrętowicz w drużynie zdobył srebro dla Polski. Oby każde zawody kończyły się w ten sposób dla naszych zawodników.
2016-09-12

W Bednarach na celność lądowania

16 załóg wystartowało w organizowanych przez Aeroklub Poznański zawodach na celność lądowania. Zawody zostały rozegrane 3 września na lotnisku w Bednarach.