lotnictwo ogolne | aktualnosci
2016-09-08

W Sędziszowie Małopolskim powstaje nowa przekładnia lotnicza

Specjaliści z zakładu Safran Transmission Systems Poland w Sędziszowie Małopolskim (Podkarpackie) pracują nad konstrukcją nowej przekładni lotniczej. Ma być lżejsza, tańsza w eksploatacji oraz mniej szkodliwa dla środowiska, a przy tym spełniać najwyższe wymagania bezpieczeństwa.
2016-09-08

Posiedzenie Rady Nadzorczej EREA Future Sky

W dniu 7 września 2016 roku w Instytucie Lotnictwa odbyło się posiedzenie Rady Nadzorczej programu EREA Future Sky.
2016-09-07

Qumak wykona oświetlenie nawigacyjne na lotnisku Warszawa-Babice

Firma Qumak została generalnym wykonawcą nowoczesnego systemu oświetlenia nawigacyjnego drogi startowej na lotnisku Warszawa-Babice. Nowy system znacząco podniesie poziom bezpieczeństwa operacji startów i lądowań samolotów oraz pozwoli na spełnienie międzynarodowych wymogów dla portów lotniczych.
2016-09-04

Dwie ofiary wypadku na Podkarpaciu

Dwie osoby zginęły w wypadku samolotu, do którego doszło w niedzielę 4 września w miejscowości Głowienka w powiecie krośnieńskim.
2016-09-05

Podwójne podium Łukasza Czepieli w Lausitz

W miniony weekend (3-4 września) w Lausitz, 60 km od polskiej granicy, odbył się szósty przystanek Mistrzostw Świata Red Bull Air Race. W klasie Challenger wystąpił nasz reprezentant, który ma podwójny powód do dumy. W jeden weekend, Łukasz Czepiela dwukrotnie stanął na podium zawodów dla utalentowanych pilotów pretendujących do klasy mistrzowskiej. Tym samym praktycznie już zapewnił sobie występ w finale w Las Vegas. W głównym wyścigu, wśród 14 pilotów elity, nad Lausitzring najlepszy był Australijczyk Matt Hall.
2016-09-02

Odlotowy Piknik w Krośnie

Aeroklub Podkarpacki – Szkoła Lotnicza w Krośnie zaprasza w najbliższy weekend na krośnieńskie lotnisko, gdzie będzie odbywać się Odlotowy Piknik Rodzinny.
2016-09-02

Solar Impulse 2: Wielki sukces słonecznego samolotu

Solar Impulse 2 to samolot napędzany wyłącznie energią słoneczną, który z sukcesem zakończył niedawno lot dookoła świata. Karkołomna misja to inicjatywa dwóch Szwajcarów: psychiatry i odkrywcy Bertranda Piccarda oraz inżyniera i przedsiębiorcy André Borschberga, którym udało się spełnić szalone marzenia o realizacji pierwszego lotu samolotem okrążającym ziemię bez użycia paliwa. Główną ideą projektu jest pokazanie, że za pomocą czystych technologii można osiągnąć z pozoru niemożliwe cele.
2016-09-02

Komunikat w sprawie TBO

Komunikat Urzędu Lotnictwa Cywilnego dotyczący wytycznych Prezesa ULC w sprawie okresów międzyremontowych silników tłokowych.
2016-09-01

Red Bull Air Race 60 km od polskiej granicy

3 i 4 września na niemieckim torze Lausitzring, położonym w niewielkiej odległości od granicy z Polską, odbędzie się kolejny przystanek Mistrzostw Świata Red Bull Air Race. Najszybszy sport motorowy świata jest na wyciągnięcie ręki – ostatnio taka okazja była w 2014 roku, kiedy zawody odbywały się w Gdyni. Podczas szóstego przystanku sezonu 2016 w klasie Challenger wystartuje także jedyny Polak, Łukasz Czepiela.
2016-09-01

Piknik w Bielsku-Białej za nami

80- lecie latania w Aleksandrowicach – XIII Międzynarodowy Piknik Lotniczy w Bielsku-Białej za nami...
2016-08-31

Podwójny jubileusz w Aeroklubie Gliwickim

28 sierpnia na lotnisku w Gliwicach odbył się jubileuszowy Piknik Lotniczy z okazji 60. rocznicy powstania Aeroklubu Gliwickiego oraz 100. rocznicy powstania lotniska Gliwice.
2016-08-30

70-lecie Aeroklubu Mieleckiego

Aeroklub Mielecki zaprasza na Piknik Lotniczy, który odbędzie się 11 września. Okazją do zorganizowania pikniku jest 70-lecie istnienia Aeroklubu.
2016-08-30

Avgas 100 LL w Porcie Lotniczym Olsztyn-Mazury

Paliwo Avgas 100 LL dostępne jest obecnie w Porcie Lotniczym Olsztyn-Mazury. Dzięki temu lotnisko w Szymanach otwiera się na prywatny i biznesowy ruch lotniczy.
2016-08-29

Rajd po Lotniskach Litwy już za chwilę

W pierwszy wrześniowy weekend (2-4.09.) odbędzie się kolejny Międzynarodowy Rajd po Lotniskach Litwy. Dla wszystkich pilotów będzie to znakomita okazja na spędzenia niesamowitego weekendu i przeżycia niezapomnianej przygody. Uczestnicy będą mieli okazję zwiedzać najciekawsze lotniska naszych sąsiadów oraz zrelaksować się między innymi na stoku narciarskim w Druskiennikach.
2016-08-29

Na początek wystarczy jedna Iskra...

Fundacja „Biało-Czerwone Skrzydła” rozpoczyna współpracę ze spółką LOTOS-Air BP Polska, dostawcą paliw lotniczych na polskich lotniskach. Spółka i fundacja będą wspólnie działać przy rozbudowie kolekcji samolotów zaprojektowanych i wyprodukowanych w Polsce. To przede wszystkim samoloty, których miejsce jest w hangarach i na lotniskach, a nie na pomnikach.
2016-08-29

Wyniki ME w akrobacji. Kielak w dziesiątce

ME w akrobacji samolotowej unlimited zakończone. Mamistow wygrywa w klasyfikacji generalnej. Sonka zdobywa złoto we freestyle’u. Kapanina ze złotym medalem w klasyfikacji kobiet. Francuzi zdobywają złoto drużynowo. Kielak zamyka dziesiątkę najlepszych pilotów akrobacyjnych w Europie.
2016-08-29

Silnik Flarisa uruchomiony

Układ napędowy Flarisa został uruchomiony – poinformowała firma Metal-Master, producent samolotu. Dyspozycyjny odrzutowiec napędzany będzie amerykańskim silnikiem Williams FJ33-5A.
2016-08-26

Jubileuszowy piknik w Gliwicach

Na lotnisku w Gliwicach 28 sierpnia odbędzie się Piknik Lotniczy. Okazja do zorganizowania pikniku jest podwójna: 60-lecie Aeroklubu Gliwickiego i 100-lecie lotniska.
2016-08-26

Mamistow liderem. Kielak utrzymuje pozycję

Artur Kielak utrzymuje 9. miejsce w klasyfikacji generalnej po trzeciej konkurencji Mistrzostw Europy w Akrobacji Samolotowej w klasie Unlimited. Na prowadzeniu bez zmian. Liderem klasyfikacji generalnej jest Michaił Mamistov z Rosji.
2016-08-26

Piknik Lotniczy w Bielsku-Białej po raz trzynasty

W dniach 27-28 sierpnia tego roku na lotnisku Aeroklubu Bielsko-Bialskiego odbędzie się po raz XIII Międzynarodowy Piknik Lotniczy, święto miłośników lotnictwa i mieszkańców Podbeskidzia.