lotnictwo ogolne | aktualnosci
2016-09-13

Bella Skyway Festival w Toruniu

Toruń to jedno z najstarszych miast w Polsce. Do tej pory miasto to było kojarzone z piękną zabudową położonego nad brzegami Wisły Starego Miasta i słodkimi piernikami, jednakże w dniach 26-27 sierpnia 2016 roku, Toruń napisał nowy, lotniczy rozdział w swojej historii. Właśnie w tych dniach, w ramach trwającej ósmej edycji wydarzenia pod nazwą Bella Skyway Festival, zorganizowano jedyne w Polsce na taką skalę nocne pokazy lotnicze nad wodą z wykorzystaniem efektów pirotechnicznych i wizualizacji laserowych.
2016-09-13

Seminarium w zakresie GA

W październiku w siedzibie ULC odbędzie się seminarium poświęcone omówieniu zagadnień związanych z wprowadzonymi zmianami w obszarze przepisów w zakresie lotnictwa ogólnego.
2016-09-13

ACz: I znów nie zawiedli

Samolotowa Kadra Polski w ubiegłym tygodniu rywalizowała w 20 Samolotowych Rajdowych Mistrzostwach Świata rozegranych w portugalskim Santa Cruz. Z wielkim sukcesem. Biało-czerwoni zdobyli dwa srebrne medale w obu kategoriach – unlimited i advanced. Wicemistrzostwo świata w tej ostatniej do Częstochowy przywiózł Marcin Skalik startujący w parze z Jarosławem Sysio z Aeroklubu Bielsko-Bialskiego. Najlepiej lądującą załogą na świecie zostali etatowi mistrzowie Janusz Darocha/Zbigniew Chrząszcz. Trzeci z pilotów Aeroklubu Częstochowskiego, Krzysztof Skrętowicz w drużynie zdobył srebro dla Polski. Oby każde zawody kończyły się w ten sposób dla naszych zawodników.
2016-09-12

W Bednarach na celność lądowania

16 załóg wystartowało w organizowanych przez Aeroklub Poznański zawodach na celność lądowania. Zawody zostały rozegrane 3 września na lotnisku w Bednarach.
2016-09-10

Hannes Arch. W górach i nad nimi

Hannes Arch był jednym z najbardziej utytułowanych pilotów ścigających się w mistrzostwach świata Red Bull Air Race. 49-letni Austriak zginął 8 września w wypadku śmigłowca w Alpach.
2016-09-09

Polacy Wicemistrzami Świata w lataniu rajdowym

W portugalskim miasteczku Santa Cruz zakończyły się właśnie 20. Mistrzostwa Świata w lataniu rajdowym. Polacy zdobyli dwa srebrne medale i tytuły Wicemistrzów Świata w obu kategoriach – Unlimited i Advanced.
2016-09-09

Jurajskie Zawody Samolotowe

Już po raz dziewiąty na lotnisku Aeroklubu Częstochowskiego zostaną rozegrane Jurajskie Zawody Samolotowe im. Piotra Sikorskiego. W ubiegłorocznych zawodach wystartowało 20 załóg.
2016-09-09

2. Polsko-Brazylijska Konferencja Nauki i Technologii

W dniach 7-8 września 2016 w Instytucie Lotnictwa odbyła się 2. Polsko-Brazylijska Konferencja Nauki i Technologii. Wspólna inicjatywa Instytutu Lotnictwa oraz Uniwersytetu w Brasilii jest platformą spotkań dla naukowców z sektora lotniczego, kosmicznego i energii oraz przedstawicieli dyplomacji i administracji publicznej.
2016-09-09

Hannes Arch zginął w wypadku śmigłowca w Alpach

Znany austriacki pilot akrobacyjny, uczestnik mistrzostw świata Red Bull Air Race, zginął w wypadku śmigłowca w austriackich Alpach.
2016-09-09

Posiedzenie Rady Nadzorczej CEAS w Instytucie Lotnictwa

6 września w Instytucie Lotnictwa odbyło się 35. Posiedzenie Rady Nadzorczej CEAS – Council of European Aerospace Societies. Podczas spotkania omówione zostały przyszłe cele i zadania stowarzyszenia.
2016-09-08

W Sędziszowie Małopolskim powstaje nowa przekładnia lotnicza

Specjaliści z zakładu Safran Transmission Systems Poland w Sędziszowie Małopolskim (Podkarpackie) pracują nad konstrukcją nowej przekładni lotniczej. Ma być lżejsza, tańsza w eksploatacji oraz mniej szkodliwa dla środowiska, a przy tym spełniać najwyższe wymagania bezpieczeństwa.
2016-09-08

Posiedzenie Rady Nadzorczej EREA Future Sky

W dniu 7 września 2016 roku w Instytucie Lotnictwa odbyło się posiedzenie Rady Nadzorczej programu EREA Future Sky.
2016-09-07

Qumak wykona oświetlenie nawigacyjne na lotnisku Warszawa-Babice

Firma Qumak została generalnym wykonawcą nowoczesnego systemu oświetlenia nawigacyjnego drogi startowej na lotnisku Warszawa-Babice. Nowy system znacząco podniesie poziom bezpieczeństwa operacji startów i lądowań samolotów oraz pozwoli na spełnienie międzynarodowych wymogów dla portów lotniczych.
2016-09-04

Dwie ofiary wypadku na Podkarpaciu

Dwie osoby zginęły w wypadku samolotu, do którego doszło w niedzielę 4 września w miejscowości Głowienka w powiecie krośnieńskim.
2016-09-05

Podwójne podium Łukasza Czepieli w Lausitz

W miniony weekend (3-4 września) w Lausitz, 60 km od polskiej granicy, odbył się szósty przystanek Mistrzostw Świata Red Bull Air Race. W klasie Challenger wystąpił nasz reprezentant, który ma podwójny powód do dumy. W jeden weekend, Łukasz Czepiela dwukrotnie stanął na podium zawodów dla utalentowanych pilotów pretendujących do klasy mistrzowskiej. Tym samym praktycznie już zapewnił sobie występ w finale w Las Vegas. W głównym wyścigu, wśród 14 pilotów elity, nad Lausitzring najlepszy był Australijczyk Matt Hall.
2016-09-02

Odlotowy Piknik w Krośnie

Aeroklub Podkarpacki – Szkoła Lotnicza w Krośnie zaprasza w najbliższy weekend na krośnieńskie lotnisko, gdzie będzie odbywać się Odlotowy Piknik Rodzinny.
2016-09-02

Solar Impulse 2: Wielki sukces słonecznego samolotu

Solar Impulse 2 to samolot napędzany wyłącznie energią słoneczną, który z sukcesem zakończył niedawno lot dookoła świata. Karkołomna misja to inicjatywa dwóch Szwajcarów: psychiatry i odkrywcy Bertranda Piccarda oraz inżyniera i przedsiębiorcy André Borschberga, którym udało się spełnić szalone marzenia o realizacji pierwszego lotu samolotem okrążającym ziemię bez użycia paliwa. Główną ideą projektu jest pokazanie, że za pomocą czystych technologii można osiągnąć z pozoru niemożliwe cele.
2016-09-02

Komunikat w sprawie TBO

Komunikat Urzędu Lotnictwa Cywilnego dotyczący wytycznych Prezesa ULC w sprawie okresów międzyremontowych silników tłokowych.
2016-09-01

Red Bull Air Race 60 km od polskiej granicy

3 i 4 września na niemieckim torze Lausitzring, położonym w niewielkiej odległości od granicy z Polską, odbędzie się kolejny przystanek Mistrzostw Świata Red Bull Air Race. Najszybszy sport motorowy świata jest na wyciągnięcie ręki – ostatnio taka okazja była w 2014 roku, kiedy zawody odbywały się w Gdyni. Podczas szóstego przystanku sezonu 2016 w klasie Challenger wystartuje także jedyny Polak, Łukasz Czepiela.
2016-09-01

Piknik w Bielsku-Białej za nami

80- lecie latania w Aleksandrowicach – XIII Międzynarodowy Piknik Lotniczy w Bielsku-Białej za nami...