imprezy lotnicze | archiwum
2016-10-05

Spadochroniarze rozegrali 6. edycję zawodów Para-Bro

Piwko po skokach? Dlaczego nie. Spadochroniarze – zarówno profesjonaliści jak i amatorzy – lubią sięgać po ten trunek. A gdyby tak połączyć picie piwa ze skakaniem? Na taki pomysł sześć lat temu wpadły spadochroniarki z Aeroklubu Kieleckiego – Kamila, Ania, Ela i Paulina. Podczas jednego ze „skocznych weekendów” wymyśliły zawody – skok ze spadochronem, lądowanie, wypicie piwa i pokonanie toru przeszkód. A wszystko w myśl zasady „kto pierwszy, ten lepszy”. Tak narodziło się Para-Bro.
2016-10-05

Piękna pogoda na Święcie Latawca w Rudnikach

To jest jeden z najpiękniejszych dni na lotnisku w Rudnikach w całym sezonie. Parking wypchany po brzegi. Ci, którzy nie mają już miejsca pokornie parkują przy drodze dojazdowej. Wyciągają z bagażników misternie przygotowane konstrukcje i z dumą zmierzają na płytę. Każdego roku Święto Latawca przyciąga tu całe rodziny z Częstochowy i okolic, ale także innych miast województwa śląskiego oraz łódzkiego.
2016-10-04

Ponad 700 modeli w Przeciszowie

W dniach 16-18 września odbył się XVI Ogólnopolski Konkurs Modeli Kartonowych o Puchar Wójta Gminy Przeciszów. Uczestnicy konkursu zaprezentowali 713 modeli.
2016-10-04

Aeroklub Polski na Pikniku Narodowego Dnia Sportu

1 października na błoniach stadionu PGE Narodowy w Warszawie odbył się Piknik Narodowego Dnia Sportu. Sekcja Aeroklubu Polskiego, jako Polskiego Związku Sportowego cieszyła się ogromnym zainteresowaniem uczestników pikniku.
2016-10-03

Zwycięstwo Łukasza Czepieli w Indianapolis!

W miniony weekend w amerykańskim mieście Indianapolis odbył się siódmy przystanek Red Bull Air Race, który okazał się przełomowy. Niemiec Matthias Dolderer dołączył do grona bohaterów Indy, wygrywając pierwsze zawody rozegrane na słynnym torze Indianapolis Motor Speedway i tym samym sięgnął po tytuł mistrza świata 2016, choć do końca sezonu pozostał jeszcze jeden, finałowy przystanek. Jedyny Polak startujący w przedmistrzowskiej klasie Challenger, Łukasz Czepiela, po raz pierwszy w karierze stanął na pierwszym miejscu podium!
2016-09-26

Jurajskie Zawody Samolotowe. Gospodarze górą

Piloci Aeroklubu Częstochowskiego nie okazali się gościnni i zajęli czołowe miejsca na podium rozgrywanych w weekend w Rudnikach IX Jurajskich Zawodach Samolotowych. Impreza upamiętniająca pilota ACz Piotra Sikorskiego przyciągnęła w tym roku 15 załóg, zarówno profesjonalistów, jak i amatorów. Zwyciężył team Darochów, wyprzedzając inną częstochowską parę J. Kremblewska/M. Skalik. Na najniższym stopniu podium uplasowali się rzeszowianie M. Kachaniak/A. Pyrek.
2016-09-22

Orły nad Łomżą

W piątek, gdy już słońce chyliło się ku zachodowi, łomżyniacy wysoko zadzierali głowy. Nad miastem krążyło 36 skrzydeł motoparalotni, motolotni, samolotów ultralekkich oraz wiatrakowców i zapraszało na lądowisko między mostami. Tak właśnie rozpoczął się lotniczy weekend w Łomży.
2016-09-22

I Mazurskie Zawody Mikrolotowe rozegrane

Relacja Mazurskiego Stowarzyszenia Lotniczego z rozegranych w dniach 16-18 września w Giżach I Mazurskich Zawodów Mikrolotowych. Udział w zawodach wzięło dziewięć załóg.
2016-09-22

Spadochronowe Mistrzostwa Świata w Chicago

W Stanach Zjednoczonych zakończyły się właśnie Spadochronowe Mistrzostwa Świata FAI 2016. Wśród reprezentantów Polski byli członkowie Sekcji Spadochronowej Aeroklubu Warszawskiego.
2016-09-21

Modelarze z Hrubieszowa na Mistrzostwach Polski

Modelarze z Uczniowskiego Klubu Sportowego „Jedynka” w Hrubieszowie uczestniczyli w Mistrzostwach Polski, rozegranych na lotnisku w Turbi.
2016-09-21

Memoriał im. Sławomira Jurczyka w Krośnie

Jak co roku, tak i w tym, we wrześniu, odbyły się na lotnisku w Krośnie już XXVI Zawody o Puchar Przechodni Memoriału Sławomira Jurczyka, dedykowane głównie najmłodszym modelarzom.
2016-09-20

VII Kietrz Cup & III Racibórz Cup

W pierwszy wrześniowy weekend odbyły się coroczne Międzynarodowe Zawody Modeli Swobodnie Latających Kietrz & Racibórz Cup, będące eliminacją do punktacji Pucharu Polski, zaliczane jednocześnie do Pucharu Świata. Na polach Kombinatu Rolnego w Kietrzu rywalizacja trwała dwa dni.
2016-09-20

Nowi mistrzowie Polski F1A, F1B i F1C

Na lotnisku Aeroklubu Stalowowolskiego w Turbi rozegrane zostały 81. Mistrzostwa Polski Modeli Swobodnie Latających, w konkurencjach F1A, F1B i F1C.
2016-09-13

Bella Skyway Festival w Toruniu

Toruń to jedno z najstarszych miast w Polsce. Do tej pory miasto to było kojarzone z piękną zabudową położonego nad brzegami Wisły Starego Miasta i słodkimi piernikami, jednakże w dniach 26-27 sierpnia 2016 roku, Toruń napisał nowy, lotniczy rozdział w swojej historii. Właśnie w tych dniach, w ramach trwającej ósmej edycji wydarzenia pod nazwą Bella Skyway Festival, zorganizowano jedyne w Polsce na taką skalę nocne pokazy lotnicze nad wodą z wykorzystaniem efektów pirotechnicznych i wizualizacji laserowych.
2016-09-12

W Bednarach na celność lądowania

16 załóg wystartowało w organizowanych przez Aeroklub Poznański zawodach na celność lądowania. Zawody zostały rozegrane 3 września na lotnisku w Bednarach.
2016-09-12

Mistrzostwa Polski F3A na Podkarpaciu

Na lotnisku modelarskim w Siedliskach odbyły się mistrzostwa Polski modeli akrobacyjnych F3A, organizowane przez Politechnikę Rzeszowską i Rzeszowski Klub Modelarzy Lotniczych.
2016-09-09

Polacy Wicemistrzami Świata w lataniu rajdowym

W portugalskim miasteczku Santa Cruz zakończyły się właśnie 20. Mistrzostwa Świata w lataniu rajdowym. Polacy zdobyli dwa srebrne medale i tytuły Wicemistrzów Świata w obu kategoriach – Unlimited i Advanced.
2016-09-09

World Cup Kietrz/Racibórz 2016

W pierwszy wrześniowy weekend rozegrane zostały VII Międzynarodowe Zawody Modeli Swobodnie Latających World Cup Kietrz/Racibórz 2016, zaliczane do punktacji Pucharu Świata w klasach F1A, B, C, Q i P. Aeroklub Warszawski reprezentował Marek Roman, który w niedzielnych zawodach Racibórz Cup wywalczył pierwsze miejsce w klasie F1C.
2016-09-06

16 medali na jednych zawodach

16 medali zdobyli polscy zawodnicy na rozegranych na Ukrainie Mistrzostwach Świata FAI Modeli Kosmicznych dla Seniorów i Juniorów. W mistrzostwach uczestniczyło ponad 300 zawodników z 19 państw.
2016-09-05

Podwójne podium Łukasza Czepieli w Lausitz

W miniony weekend (3-4 września) w Lausitz, 60 km od polskiej granicy, odbył się szósty przystanek Mistrzostw Świata Red Bull Air Race. W klasie Challenger wystąpił nasz reprezentant, który ma podwójny powód do dumy. W jeden weekend, Łukasz Czepiela dwukrotnie stanął na podium zawodów dla utalentowanych pilotów pretendujących do klasy mistrzowskiej. Tym samym praktycznie już zapewnił sobie występ w finale w Las Vegas. W głównym wyścigu, wśród 14 pilotów elity, nad Lausitzring najlepszy był Australijczyk Matt Hall.
2016-09-03

10 lat F-16. Święto 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego

Cofając się nieco w historię polskiego lotnictwa, po ponad 40 latach użytkowania MiG-21, w nowym XXI wieku nadszedł czas na zmiany. Długo oczekiwany nowoczesny samolot wielozadaniowy wykrystalizował się i został wybrany w przetargu rozwiązanym pod koniec 2003 roku.
2016-09-01

Piknik w Bielsku-Białej za nami

80- lecie latania w Aleksandrowicach – XIII Międzynarodowy Piknik Lotniczy w Bielsku-Białej za nami...
2016-08-31

Podwójny jubileusz w Aeroklubie Gliwickim

28 sierpnia na lotnisku w Gliwicach odbył się jubileuszowy Piknik Lotniczy z okazji 60. rocznicy powstania Aeroklubu Gliwickiego oraz 100. rocznicy powstania lotniska Gliwice.
2016-08-29

Wyniki ME w akrobacji. Kielak w dziesiątce

ME w akrobacji samolotowej unlimited zakończone. Mamistow wygrywa w klasyfikacji generalnej. Sonka zdobywa złoto we freestyle’u. Kapanina ze złotym medalem w klasyfikacji kobiet. Francuzi zdobywają złoto drużynowo. Kielak zamyka dziesiątkę najlepszych pilotów akrobacyjnych w Europie.
2016-08-29

Medale reprezentacji mikrolotowej na MŚ

W Popham w Wielkiej Brytanii 27 sierpnia zakończyły się 15. Mikrolotowe Mistrzostwa Świata. Polscy piloci zdobyli pięć medali: dwa srebrne i trzy brązowe.