historia | przemysl
2009-04-11

Polskie szybowce: od XX-lecia... (3)

Jeszcze w końcu lat pięćdziesiątych, w ramach przywrócenia prac nad konstrukcjami mieszanymi, powstał jednomiejscowy szybowiec SZD-16 Gil. Kabina pilota składała się ze stalowych rurek krytych płótnem. Kadłub ze zwiniętej blachy duralowej zaś skrzydła, z drewna. Pomimo dobrych właściwości lotnych nie podjęto seryjnej produkcji. Doskonałość Gila wynosiła zaledwie 19,8 przy 70 km/h.
2009-04-05

Pierwsze powojenne Cessny: 120 i 140

Rok 1911, Kansas, USA. Farmer Clyde V. Cessna wykonuje pierwsze loty samodzielnie przebudowanym samolotem Bleriota. W 1927 r. powstaje spółka Cessna Aircraft Company, która do wybuchy wojny wypuszcza kilka udanych konstrukcji. W 1945 r. modelami 120 i 140 Cessna rozpoczyna trwający do dzisiaj podbój rynku samolotów turystycznych.
2009-03-12

Polskie szybowce: od XX-lecia... (2)

Mnogość powojennych konstrukcji jest doprawdy imponująca. Część z nich nie doczekała się seryjnej produkcji, część nie spełniła pokładanych w nich oczekiwań, choć były i takie, które te oczekiwania zdecydowanie przerosły. Metody projektowania i budowy szybowców nie były jednak metodami prób i błędów, a przemyślanym procesem uwzględniającym ówczesne i przyszłe zapotrzebowanie aeroklubów na dany sprzęt.
2009-02-20

Polskie szybowce: od XX-lecia... (1)

Pierwszym całkowicie polskim szybowcem był opracowany w 1922 roku Akar. Ponad 10 lat później w Polsce powstał pierwszy wodnoszybowiec. Z przedwojennych konstrukcji należy też wspomnieć o PWS-101. To na nim Tadeusz Góra wykonał nagrodzony medalem Lilienthala rekordowy przelot.
2009-01-31

Samoloty z wielkopolskiej wytwórni

Wielkopolska Wytwórnia Samolotów "Samolot" w początkowym okresie działalności skupiała się na licencyjnym montażu samolotów z zakupionych we Francji półfabrykatów. Jednak zgodnie z koncepcjami dowództwa lotnictwa, w Poznaniu przystąpiono niebawem do prac nad własnymi konstrukcjami.
2009-01-02

Farman z Awiaty

Przy warszawskim Polu Mokotowskim w 1910 r. rozpoczęto budowę obiektów fabrycznych, w których powstałe latem tego roku Warszawskie Towarzystwo Lotnicze Awiata zamierzało budować licencyjne samoloty. Pierwszym z nich był skonstruowany we Francji w 1909 r. dwupłatowiec Farman IV.
2008-04-05

Belfegor - upiór z Mielca

Polskie Zakłady Lotnicze w Mielcu w swojej ofercie mają zarówno samoloty dla wojska, jak i cywilnych użytkowników. Firma jako pierwsza w świecie wytwarzała samolot rolniczy o napędzie odrzutowym. Belfegor – bo tak go nazywano – powstał na zamówienie ZSRR.
2008-02-18

Przegląd "erwudziaków"

Na początku lat 20. ubiegłego wieku na Politechnice Warszawskiej trzej przyszli inżynierowie zawiązali studenckie koło, które z czasem przekształciło się w wytwórnię lotniczą znaną z produkcji samolotów RWD. Niektóre z konstrukcji RWD odniosły wielkie, światowe sukcesy, o których pamięta się do dziś.
2007-12-13

Nowe i stare szybowce z Jeżowa

W Jeżowie Sudeckim szybowce produkuje się od początku lat 30. Jedną z pierwszych, opracowanych tam konstrukcji był słynny Grunau Baby. Szybowcową tradycję kontynuuje dziś prywatny Zakład Szybowcowy „Jeżów”, założony w 2001 r. na bazie upadłego przedsiębiorstwa państwowego.
2007-10-24

Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 w Bydgoszczy

Mówiąc o zakładach wyspecjalizowanych w remontach i modernizacjach statków powietrznych zacząć chyba należy od Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2 w Bydgoszczy. Przez bydgoskie zakłady przewinęły się niemal wszystkie typy samolotów używanych w polskim lotnictwie wojskowym.
2007-08-23

Samoloty z Białej Podlaskiej

W historii Białej Podlaskiej mocno zakorzenione są tradycje lotnicze. Jeszcze na początku obecnej dekady nad miastem przelatywały śmigłowce z 3 Ośrodka Szkolenia Lotniczego, wcześniej Limy i Iskry z 61 Lotniczego Pułku Szkolno-Bojowego. A jeszcze wcześniej produkowano tu samoloty.
2007-08-31

Śmigłowce produkowane i/lub konstruowane w Polsce

Polska, tak jak wiele innych krajów świata, może pochwalić się własnymi konstrukcjami śmigłowców. Choć część z nich produkowana była według projektu i na licencji radzieckiej, to jednak wiele maszyn jest rodzimej produkcji. Przypatrzmy się zatem naszym konstrukcjom.
2007-08-13

Krótko o PZL

Państwowe Zakłady Lotnicze (PZL) w Warszawie zostały założone w 1928 r. Wytwórnia powstała na bazie utworzonych 10 lat wcześniej Centralnych Warsztatów Lotniczych, zajmujących się remontami samolotów i silników lotniczych. W PZL opracowano kilka doskonałych samolotów, używanych w polskim lotnictwie.
2007-08-06

Mewa, czyli czajka. Płat Puławskiego

Polski przemysł lotniczy, mimo, że od początku swojej historii borykał się z przeciwnościami natury głównie finansowej i organizacyjnej, potrafił wypracować wiele oryginalnych i nowatorskich (jak na swoje czasy) konstrukcji i rozwiązań technicznych.