historia | muzea
2008-01-30

Krakowskie Muzeum wzbogacone

Muzeum Lotnictwa w Krakowie cieszy się z nowych nabytków. Placówka wzbogaciła się ostatnio o dwa samoloty TS-11 Iskra. Maszyny przyjechały z Dęblina, gdzie służyły podchorążym do nauki latania. Muzeum pozyskało również kilka ciekawych pojazdów lotniskowych.
2008-01-23

Gen. Skalski w Bydgoszczy

We wrześniu 2007 r. informowaliśmy o zorganizowanej w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie wystawie poświęconej gen. Stanisławowi Skalskiemu. Od 18 stycznia eksponaty związane ze znanym asem myśliwskim oglądać można w Pomorskim Muzeum Wojskowym w Bydgoszczy.
2007-12-28

Samoloty NATO w Krakowie

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie w 2009 r. przygotowuje wystawę, która zainteresuje nie tylko miłosników współczesnego lotnictwa wojskowego. Z okazji 60. rocznicy podpisania Traktatu Północnoatlantyckiego w muzeum można będzie zobaczyć wiele statków powietrznych państw członkowskich NATO.
2007-12-12

Zwycięzcy Challenge 1932 w Muzeum Techniki

Wszyscy zainteresowani sylwetkami dwóch sławnych polskich lotników, Franciszka Żwirki i Stanisała Wigury, muszą jak najszybciej odwiedzić warszawskie Muzeum Techniki. W Dziale Komunikacji znajduje się wystawa poświęcona zwycięzcom Challenge 1932 w 75 rocznicę ich tragicznej śmierci.
2007-12-10

Kolejne Iskry w Krakowie

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie wzbogaci się wkrótce o dwa kolejne samoloty. Z Dęblina do Krakowa zostaną przewiezione dwie Iskry, które ostatnio służyły do nauki pilotażu w 1 Ośrodku Szkolenia Lotniczego. Iskry zostały wycofane ze służby i trafią do muzeum jeszcze w grudniu tego roku.
2007-11-13

Samoloty i śmigłowce w Drzonowie

Niedaleko Zielonej Góry mieści się Lubuskie Muzeum Wojskowe. Plenerowa kolekcja sprzętu wojskowego jest imponująca, do tego dochodzą eksponaty w salach wystawowych i mini-skansen fortyfikacyjny. Zbiory lotnicze muzeum to 29 statków powietrznych i wiele elementów uzbrojenia i wyposażenia.
2007-11-09

Szczątki bombowca Halifax JP-276A na wystawie

Do 20 grudnia w Warszawie oglądać można wystawę „Skrzydła Nadziei. Halifax JP-276A na pomoc wolnej Polsce”, przygotowaną przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Tematem przewodnim ekspozycji jest tragedia załogi bombowca ze 148 Dywizjonu RAF, który zestrzelono w 1944 r. nad Polską.
2007-10-19

Lotnicza ekspozycja w Skarżysku-Kamiennej

Jedna z większych i ciekawszych w Polsce muzealnych ekspozycji plenerowych, prezentujących ciężki sprzęt wojskowy znajduje się na Kielecczyźnie. Właścicielem zbiorów jest Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej. Oczywiście w muzealnej kolekcji nie brakuje samolotów.
2007-10-18

Nazwiska alianckich lotników na Murze Pamięci

6 października 2007 r. w Muzeum Powstania Warszawskiego odbyła się uroczystość upamiętniająca załogę samolotu Halifax JP-276A, zestrzelonego w czasie wojny nad Polską. Na Murze Pamięci odsłonięto tablice pamiątkowe z nazwiskami lotników niosących pomoc Powstańcom.
2007-09-07

Gen. Skalski w Muzeum Wojska Polskiego

W warszawskim Muzeum Wojska Polskiego uroczyście otwarto niedawno wystawę „Generał brygady pilot Stanisław Skalski, as polskiego lotnictwa”. W jednym z wywiadów legendarny pilot tak powiedział o sobie: "Byłem tylko żołnierzem. Latałem i walczyłem najlepiej jak umiałem. Przeżyłem".
2007-06-04

Rakowice-Czyżyny – tu Historia przeplata się ze Współczesnością

Każda epoka tworzyła dzieła budzące szacunek. Z początkiem XIX stulecia ukształtowało się pojęcie zabytku i podstawy jego ochrony. To, iż dziś za zabytek uznajemy gotycki kościół czy barokowy relikwiarz jest dla nas oczywiste: to były bardzo dawne czasy, więc wszystko, co po nich zostało, jest cenne...