historia | muzea
2017-01-11

Historia Polskiej Broni Przeciwlotniczej – wernisaż wystawy

10 stycznia 2017 r. w Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie, będącym filią dęblińskiego muzeum Sił Powietrznych, odbył się wernisaż wystawy „Historia Polskiej Broni Przeciwlotniczej”.
2017-01-09

Muzeum Sił Powietrznych otwiera w Koszalinie wystawę stałą

Nowy Rok przynosi wiele atrakcji dla pasjonatów techniki wojskowej. W oddziale dęblińskiego Muzeum – Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie odbędzie się wernisaż ekspozycji stałej, przygotowywanej w ubiegłym roku.
2017-01-03

Zmiana dyrektora Muzeum Sił Powietrznych

30 grudnia 2016 roku piastujący stanowisko dyrektora Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie gen. bryg. (R) pil. inż. Ryszard Hać przekazał je Pawłowi Pawłowskiemu, doświadczonemu muzealnikowi, życząc sukcesów, owocnej współpracy z pracownikami i całym środowiskiem lotniczym.
2016-12-23

Wirtualne zwiedzanie Muzeum Lotnictwa

Dwie muzealne wystawy można teraz zwiedzać online. Wirtualne spacery krakowskie Muzeum Lotnictwa Polskiego przygotowało wspólnie z firmą wirtualnykraj.
2016-12-20

Wigilijne spotkanie małopolskich lotników

Wigilijne spotkanie małopolskich lotników odbyło się w sobotę, 17 grudnia, już tradycyjnie – bo po raz czwarty – w Muzeum Lotnictwa Polskiego.
2016-12-09

Polscy lotnicy na irlandzkich uniwersytetach po II wojnie światowej

Unikatowy wykład poświęcony polskim lotnikom na irlandzkich uniwersytetach po II wojnie światowej zrealizowała w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie dr Bożena Cierlik z University College Cork.
2016-11-25

Mundur por. pil. Bronisława Kłosina w MLP

Do kolekcji Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie trafił mundur por. pil. Bronisława Kłosina z 303 Dywizjonu Myśliwskiego. Pilot dołączył do legendarnego Dywizjonu kilka dni po oficjalnym zakończeniu Bitwy o Anglię.
2016-11-15

Dzień Otwartych Drzwi w Muzeum Lotnictwa Polskiego

W najbliższą niedzielę, 20 listopada, Muzeum Lotnictwa Polskiego zaprasza na Dzień Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich. Tegoroczna edycja Dnia Otwartego odbywa się pod hasłem „Muzeum od kuchni”.
2016-11-14

Święto Niepodległości w Muzeum Wojska Polskiego

W tym dniu Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Narodowe w Warszawie połączyły swoje ekspozycje i wspólnie zaprezentowały zbiory. Obowiązywał jeden bezpłatny bilet wstępu.
2016-11-10

Święto Niepodległości w Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej

Wśród atrakcji, jakie znalazły się w programie obchodów Święta Niepodległości w Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej w Warszawie, znalazły się m.in. możliwość zajęcia miejsca w kabinie MiGa-21.
2016-11-09

Łąka kwietna w MLP

We wtorek, 8 listopada, o godzinie 14:00 w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie odbyło się oficjalne przekazanie łąki kwietnej, która powstała na terenie MLP w ramach realizacji I edycji BO Małopolska. „Ogród niepodległości” wkomponuje się w zabytkową, modernistyczną kompozycję zieleni lotniska, zaprojektowaną przez inż. Kazimierza Przestępskiego w latach 1935-36. Symbolicznego zasiewu nasion kwiatów dokonali Grzegorz Lipiec z zarządu Województwa Małopolskiego, Krzysztof Radwan, dyrektor MPL oraz dr Krzysztof Wielgus, współautor koncepcji „Ogrodów niepodległości”.
2016-11-09

Spotkanie z Jakiem-23 w MLP

Najbliższe Spotkanie przy samolocie w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie będzie poświęcone radzieckiemu myśliwcowi Jak-23. Był to jeden z pierwszych bojowych odrzutowców na uzbrojeniu polskiego lotnictwa wojskowego.
2016-11-07

Święto Niepodległości w Muzeum WP

Tradycyjnie w dniu Narodowego Święta Niepodległości w warszawskim Muzeum Wojska Polskiego wybrane statki powietrzne zostaną udostępnione zwiedzającym.
2016-11-03

MLP: Pierwsze odrzutowe Jaki

Tematem najbliższego Spotkania przy samolocie, które odbędzie się w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, będą pierwsze radzieckie samoloty odrzutowe. Muzeum w swoich zbiorach posiada samolot szkolno-treningowy Jak-17UTI.
2016-10-21

Eskadrylla Niepodległej Rzeczypospolitej

Organizowana w Muzeum Lotnictwa Polskiego Eskadrylla w tym roku odbędzie się 28 października, w ramach upamiętnienia odbicia Lotniska Rakowcie-Czyżyny z rąk Austriaków przez polską załogę.
2016-10-14

MLP: Spotkanie z A-7

Najbliższe Spotkanie przy samolocie w Muzeum Lotnictwa Polskiego będzie poświęcone amerykańskiemu samolotowi szturmowemu A-7 Corsair II. Taki samolot, pozyskany z Portugalii, znajduje się w zbiorach krakowskiego muzeum.
2016-09-29

Pamiątki po kpt. pil. Januszu Marciniaku w MSP

Dnia 27 września br. Janusz Marciniak przekazał na ręce dr. Andrzeja Szmani, zastępcy dyrektora Muzeum Sił Powietrznych, pamiątki po swoim zmarłym wuju kapitanie pilocie, również Januszu Marciniaku.
2016-09-14

Freedom Fighter. Spotkanie przy samolocie w MLP

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie zaprasza na kolejne Spotkanie przy samolocie, które odbędzie się w niedzielę 18 września. Tematem spotkania będzie amerykański myśliwiec Northrop F-5 „Freedom Fighter”.
2016-09-12

MLP wśród najlepszych muzeów

Muzeum Lotnictwa Polskiego może zapisać na swoim koncie kolejny sukces. W rankingu na najlepsze muzea, który przygotowało pismo samorządu terytorialnego „Wspólnota” ta instytucja kultury Województwa Małopolskiego zajęła drugie miejsce w kategorii muzeów prowadzonych przez województwa. Na swoją znakomitą lokatę zapracowała nie tylko bogatą ekspozycją. Uznanie wzbudziła przede wszystkim szeroka oferta edukacyjna skierowana do młodszych i starszych odwiedzających.
2016-09-09

100-lecie pilskiego lotniska – wystawa

W niedzielę 11 września w siedzibie Pilskiego Muzeum Wojskowego odbędzie się otwarcie wystawy stałej pod tytułem „Poznaj 100-letnią historię pilskiego lotniska”.
2016-08-29

Warszawa – Tokio – Warszawa. Wystawa w MLP

Od 30 sierpnia w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie będzie można oglądać wystawę zatytułowaną „90 rocznica lotu Warszawa – Tokio – Warszawa. Bolesław Orlński – pilot rajdowy”.
2016-08-23

LWD Żuraw do renowacji

Dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, znajdujący się w zbiorach Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie unikatowy prototyp samolotu LWD Żuraw przejdzie kompleksową renowację.
2016-08-23

Amerykańskie odznaki i naszywki w MLP - wystawa

Muzeum Lotnictwa Polskiego zaprasza na otwarcie wystawy „Skrzydła amerykańskich sił powietrznych w zbiorach Muzeum Lotnictwa Polskiego”, prezentującej kolekcję odznak oraz naszywek amerykańskich sił powietrznych.
2016-07-28

Spotkanie z Mi-8 w MLP

W najbliższą niedzielę, 31 lipca, w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie odbędzie się prowadzone przez Jana Hoffmanna spotkanie, poświęcone rosyjskiemu śmigłowcowi wielozadaniowemu Mi-8.
2016-07-18

MLP kupiło kolekcję amerykańskich odznak i naszywek

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie zakupiło kolekcję złożoną z 359 metalowych odznak oraz 157 naszywek amerykańskich sił powietrznych.