historia | muzea
2017-04-12

Pamiątki po por. obs. Julianie Augustyńskim

Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie wzbogaciło się o nowe nabytki. Podczas szkolenia dla przewodników Wisła Guide Tour w Dęblinie w dniu 8 kwietnia br. na ręce dyrektora MSP Pawła Pawłowskiego zostały przekazane do Muzeum przez dr. inż. Mieczysława Kseniaka pamiątki po poruczniku obserwatorze Julianie Augustyńskim.
2017-03-08

Historia polskiego lotnictwa wojskowego – wernisaż

7 marca 2017 roku w towarzystwie znamienitych gości, dyrektor Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie Paweł Pawłowski otworzył wystawę przedstawiającą stuletnią historię polskiego lotnictwa wojskowego.
2017-02-28

Sztandar PSP na Zachodzie powrócił do Muzeum Sił Powietrznych

24 lutego 2017 roku do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie powrócił Sztandar Polskich Sił Powietrznych.
2017-02-15

Historia polskich sił powietrznych w nowej odsłonie

7 marca 2017 roku w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie odbędzie się otwarcie wystawy stałej pn. „Historia Polskich Sił Powietrznych”. Zmodernizowana ekspozycja będzie miała swoją odsłonę po sześciu latach od oficjalnego otwarcia placówki muzealnej.
2017-02-14

Szybujące impresje. Wystawa w Drzonowie

W piątek, 10 lutego br. roku o godzinie 14.00 w Lubuskim Muzeum Wojskowym otwarto nową wystawę czasową. Jej autorką jest Alicja Czarna, gdańska artystka mająca zielonogórskie korzenie. Na wystawę składa się 35 prac o tematyce lotniczej, których odbiór jest kompozycją dającą wrażenie głębi tematu, działając na widza nie tylko poprzez swoją formę, lecz także układ plastyczny.
2017-02-13

Modelowy zawrót głowy w MLP

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie poinformowało o uruchomieniu nowego bloku zajęć modelarskich dla dzieci i młodzieży. Zajęcia będą odbywać się w sobotnie przedpołudnia.
2017-02-08

A380 MSN4 w muzeum w Le Bourget

W ramach inicjatywy na rzecz zapisania historii lotnictwa Airbus przekaże cztery spośród swoich testowych samolotów Muzeum Lotnictwa i Astronautyki w Paryżu-Le Bourget i muzeum Aeroscopia w Tuluzie.
2017-01-26

Odnaleziony „Dywizjon 303”

Zaczęło się od Muzeum – Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera w Puszczykowie, pod Poznaniem. W latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku stworzył je Arkady Fiedler, który zamieszkał w Puszczykowie po II wojnie światowej. Niedaleko dworku Fiedlerów mieszka obecnie Angelique Kerber, najlepsza tenisistka na świecie.
2017-01-23

Pamiątki z lotniczego muzeum – wystawa w Inowrocławiu

Do 30 stycznia w Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu można oglądać wystawę „Pamiątki z lotniczego muzeum”. Wystawa została przygotowana we współpracy m.in. z Aeroklubem Kujawskim.
2017-01-11

Historia Polskiej Broni Przeciwlotniczej – wernisaż wystawy

10 stycznia 2017 r. w Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie, będącym filią dęblińskiego muzeum Sił Powietrznych, odbył się wernisaż wystawy „Historia Polskiej Broni Przeciwlotniczej”.
2017-01-09

Muzeum Sił Powietrznych otwiera w Koszalinie wystawę stałą

Nowy Rok przynosi wiele atrakcji dla pasjonatów techniki wojskowej. W oddziale dęblińskiego Muzeum – Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie odbędzie się wernisaż ekspozycji stałej, przygotowywanej w ubiegłym roku.
2017-01-03

Zmiana dyrektora Muzeum Sił Powietrznych

30 grudnia 2016 roku piastujący stanowisko dyrektora Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie gen. bryg. (R) pil. inż. Ryszard Hać przekazał je Pawłowi Pawłowskiemu, doświadczonemu muzealnikowi, życząc sukcesów, owocnej współpracy z pracownikami i całym środowiskiem lotniczym.
2016-12-23

Wirtualne zwiedzanie Muzeum Lotnictwa

Dwie muzealne wystawy można teraz zwiedzać online. Wirtualne spacery krakowskie Muzeum Lotnictwa Polskiego przygotowało wspólnie z firmą wirtualnykraj.
2016-12-20

Wigilijne spotkanie małopolskich lotników

Wigilijne spotkanie małopolskich lotników odbyło się w sobotę, 17 grudnia, już tradycyjnie – bo po raz czwarty – w Muzeum Lotnictwa Polskiego.
2016-12-09

Polscy lotnicy na irlandzkich uniwersytetach po II wojnie światowej

Unikatowy wykład poświęcony polskim lotnikom na irlandzkich uniwersytetach po II wojnie światowej zrealizowała w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie dr Bożena Cierlik z University College Cork.
2016-11-25

Mundur por. pil. Bronisława Kłosina w MLP

Do kolekcji Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie trafił mundur por. pil. Bronisława Kłosina z 303 Dywizjonu Myśliwskiego. Pilot dołączył do legendarnego Dywizjonu kilka dni po oficjalnym zakończeniu Bitwy o Anglię.
2016-11-15

Dzień Otwartych Drzwi w Muzeum Lotnictwa Polskiego

W najbliższą niedzielę, 20 listopada, Muzeum Lotnictwa Polskiego zaprasza na Dzień Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich. Tegoroczna edycja Dnia Otwartego odbywa się pod hasłem „Muzeum od kuchni”.
2016-11-14

Święto Niepodległości w Muzeum Wojska Polskiego

W tym dniu Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Narodowe w Warszawie połączyły swoje ekspozycje i wspólnie zaprezentowały zbiory. Obowiązywał jeden bezpłatny bilet wstępu.
2016-11-10

Święto Niepodległości w Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej

Wśród atrakcji, jakie znalazły się w programie obchodów Święta Niepodległości w Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej w Warszawie, znalazły się m.in. możliwość zajęcia miejsca w kabinie MiGa-21.
2016-11-09

Łąka kwietna w MLP

We wtorek, 8 listopada, o godzinie 14:00 w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie odbyło się oficjalne przekazanie łąki kwietnej, która powstała na terenie MLP w ramach realizacji I edycji BO Małopolska. „Ogród niepodległości” wkomponuje się w zabytkową, modernistyczną kompozycję zieleni lotniska, zaprojektowaną przez inż. Kazimierza Przestępskiego w latach 1935-36. Symbolicznego zasiewu nasion kwiatów dokonali Grzegorz Lipiec z zarządu Województwa Małopolskiego, Krzysztof Radwan, dyrektor MPL oraz dr Krzysztof Wielgus, współautor koncepcji „Ogrodów niepodległości”.
2016-11-09

Spotkanie z Jakiem-23 w MLP

Najbliższe Spotkanie przy samolocie w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie będzie poświęcone radzieckiemu myśliwcowi Jak-23. Był to jeden z pierwszych bojowych odrzutowców na uzbrojeniu polskiego lotnictwa wojskowego.
2016-11-07

Święto Niepodległości w Muzeum WP

Tradycyjnie w dniu Narodowego Święta Niepodległości w warszawskim Muzeum Wojska Polskiego wybrane statki powietrzne zostaną udostępnione zwiedzającym.
2016-11-03

MLP: Pierwsze odrzutowe Jaki

Tematem najbliższego Spotkania przy samolocie, które odbędzie się w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, będą pierwsze radzieckie samoloty odrzutowe. Muzeum w swoich zbiorach posiada samolot szkolno-treningowy Jak-17UTI.
2016-10-21

Eskadrylla Niepodległej Rzeczypospolitej

Organizowana w Muzeum Lotnictwa Polskiego Eskadrylla w tym roku odbędzie się 28 października, w ramach upamiętnienia odbicia Lotniska Rakowcie-Czyżyny z rąk Austriaków przez polską załogę.
2016-10-14

MLP: Spotkanie z A-7

Najbliższe Spotkanie przy samolocie w Muzeum Lotnictwa Polskiego będzie poświęcone amerykańskiemu samolotowi szturmowemu A-7 Corsair II. Taki samolot, pozyskany z Portugalii, znajduje się w zbiorach krakowskiego muzeum.