historia | dzieje
2008-04-20

William Robinson

W pierwszych latach I wojny światowej niemieckie sterowce bezkarnie bombardowały Londyn i inne miasta położone na południowym wybrzeżu Wielkiej Brytanii. Początkowo Brytyjczycy nie potrafili stawić czoła niemieckim aerostatom. Wkrótce jednak sytuacja zaczęła się zmieniać na ich korzyść. Jednym z bohaterów tej walki był oficer 39 dywizjonu Royal Flying Corps (Królewski Korpus Lotniczy – brytyjskie siły lotnicze) – porucznik William Leefe Robinson.
2008-04-17

Ostatnia spirala na Hanriocie

Samoloty Hanriot-28 w latach 30. były popularnymi samolotami szkolnymi, stosowanymi w aeroklubach. Podczas lotu szkoleniowego na takim samolocie, w 1932 r. śmiercią lotnika zginęli Kazimierz Stefaniuk oraz Stefan Kluczyński.
2008-04-14

Tański wystawca i popularyzator

Czesław Tański zapamiętany jest jako pionier polskiego lotnictwa, który jako jeden z pierwszych budował konstrukcje mające wznieść się w powietrze. Był też niestrudzonym popularyzatorem lotnictwa, organizując pierwsze w kraju wystawy tematyczne, w których sam brał udział.
2008-03-14

Bania powietrzna nad Ogrodem Botanicznym

W 1784 r. czterej profesorowie Szkoły Głównej Koronnej w Krakowie przeprowadzali próby wypuszczenia w powietrze balonu. Jedna z prób zakończyła się wzniesiem "bani powietrznej" na wysokość niemal 4 tysięcy metrów. Wykonana z grubego papieru bania unosiła się nad Krakowem przez około 30 minut.
2008-03-14

Mekka szybowników

Bezmiechowa, jedna z gór w paśmie Gór Słonnych, przyciąga amatorów latania z całej Polski. Przez siedem miesięcy w roku jest tam prawdziwy tłok. I nic dziwnego, bo to miejsce jest już owiane prawdziwą legendą.
2008-02-09

50 lat temu w katastrofie lotniczej zginęli piłkarze drużyny Manchester United

6 lutego 2008 roku mija 50 lat od słynnej katastrofy samolotowej, w której zginęło siedmiu piłkarzy Manchesteru United.
2008-03-10

Żar - kolebka polskiego szybownictwa

Od dziesięcioleci uznawana jest za kolebkę polskiego szybownictwa, a także ulubione miejsce lotniarzy, paralotniarzy, motolotniarzy. Góra Żar położona w Beskidach, 15 km od Bielska Białej, wyróźnia się wyjątkowym płaskim wierzchołkiem z rozległą szczytową łąką opadającą najpierw łagodnie a potem stromo na zachód doliny Soły. Wszystko to sprawia, że jest to dokonałe miejsce startowe.
2008-01-16

Agenci w balonach

W 1954 roku amerykański ośrodek Free Europe Press rozpoczął na szeroką skalę akcję przerzucania do Polski antykomunistycznych ulotek propagandowych. Posłużono się w tym celu balonami wypuszczanymi spod granicy czeskiej. Akcja zyskała sobie miano „wojny balonowej”.
2007-12-27

Pułkownik Skarżyński – w kapeluszu przez Atlantyk

Jego życie nie było łatwe. W zasadzie było wielkim pasmem mocowania się: żołnierza z wrogiem, człowieka z ciałem, pilota – z Atlantykiem. Płk pil. Stanisław Skarżyński jest pierwszym Polakiem, który w małym RWD-5bis spiął powietrzną klamrą odległe brzegi Atlantyku. A było to w maju 1933 roku.
2007-12-04

Trochę o Czesławie Tańskim

Powiedzieć o nim artysta – to za mało. Konstruktor – nie tylko nim był przecież. Marzyciel? Marzył, ale jeszcze więcej tworzył. Choć nie udało mu się wznieść w powietrze na budowanych przez siebie maszynach na tak długo, jak chciał, Czesław Tański zasłużył na miano pioniera lotnictwa, i to nie tylko polskiego.
2007-09-12

Żwirki i Wigury start do wieczności

Wrzesień nie zawsze bywa dobry dla lotników. Właśnie w tym miesiącu, we wrześniu, 75 lat temu, śmiercią lotnika zginęli pod czeskim Cierlickiem Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura. Dwa tygodnie wcześniej odnieśli wielkie zwycięstwo w prestiżowych, międzynarodowych zawodach Challenge 1932 w Berlinie.
2007-08-24

Falco F8 – dzieło jednego człowieka

Stelio Frati – to nazwisko, które działa cuda. Tak nazywa się bliski geniuszu wynalazca wielu maszyn, w tym samochodów i samolotów. Frati jest słynny na całym świecie ze swoich licznych konstrukcji lotniczych. Jedną z nich jest imponujący Siai-Marchetti SF 260 i oczywiście jego poprzednik Falco F8, będący tematem tego artykułu.
2007-06-03

Szpiegowanie czy naruszenia przestrzeni powietrznej?

Przestrzeń powietrzna państwa. Obszar chroniony magicznym okiem radaru bądź bronią przeciwlotniczą. Kiedyś były to lufy dział obecnie to rakiety samo naprowadzające. W okresie II Rzeczpospolitej długość linii Wybrzeża wynosiła 147 km, po zakończeniu II wojny światowej wynosiła ponad 500 km. Naruszenia przestrzeni powietrznej państw są i były zjawiskiem na tyle typowym, że kwalifikowano je jako przeloty maszyn komunikacyjnych „na skróty” zdarzających do celu; bądź jako przeloty szpiegowskie a w dobie „zimnej wojny” typowe wręcz; bądź jako zwykłe lotnicze błądzenie.
2007-05-11

Kiedy człowiek nauczył się latać?

Każda kultura i każda nacja ten mniej lub bardziej wiarygodny początek stara się umieszczać możliwe najdawniejszych czasach. Bogowie indyjscy uganiali się po niebie w wimanach, greccy herosi wykorzystywali orły lub też uskrzydlone sandały i nakrycia głowy, prehistorycznych kosmonautów na swych kamiennych tablicach uwiecznili Indianie Ameryki Południowej, na Bliskim Wchodzie do latania powszechnie używane były sprzęty domowe i dywany a i nas Europejczyków poczciwa domowa miotła była jednym z pierwszych statków powietrznych.