bezpieczenstwo | technika
2015-04-28

Modernizacja awioniki R44 Raven II

W kwietniu br. firma Drabpol, posiadająca własne Biuro Projektowe PART-21, a także zaplecze obsługowe – PART-145, jako pierwsza w Polsce zaprojektowała, a następnie zmodernizowała śmigłowiec Robinson R44 oraz wspólnie z EASA przeprowadziła cały proces certyfikujący.
2015-04-17

Projekt SOFIA znów rozważany

Zakończony w 2009 roku unijny projekt SOFIA został ponownie przywołany w debacie nad bezpieczeństwem lotu. Po niedawnej katastrofie samolotu Germanwings w Alpach niemieccy kontrolerzy lotów domagają się wprowadzenia rozwiązań technicznych, które umożliwią sterowanie maszyną przez personel naziemny.
2015-04-03

Modlin: Starty i lądowania możliwe w trudniejszych warunkach

Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego wydał decyzję, dzięki której Lotnisko Warszawa/Modlin może obsługiwać operacje lotnicze w warunkach atmosferycznych trudniejszych niż dotychczas. Nie oznacza to podwyższenia kategorii systemu ILS, tylko jej rozszerzenia.
2015-03-05

Airbus Defence and Space na World ATM Congress

Podczas międzynarodowego kongresu World ATM Congress 2015 w Madrycie Airbus Defence and Space zaprezentuje nowe rozwiązania do nadzoru lotniska i kontroli ruchu powietrznego.
2015-02-23

Pękające łopaty R44. Część floty uziemiona

Nowozelandzkie i australijskie władze lotnicze (CAA oraz CASA) uziemiły część floty śmigłowców R44. Dyrektywa zdatności została wydana po tragicznym wypadku sprzed kilku dni. Jak ustalono, do zdarzenia mogło przyczynić się pęknięcie łopaty wirnika.
2015-02-05

Flarm na szybowcach CSS Leszno

Nasze szybowce zostały wyposażone w pięć urządzeń LX Flarm Mini Box IGC + Color Display i elektroniczne wariometry LXnav V3 – informuje Centralna Szkoła Szybowcowa w Lesznie.
2015-01-28

FlyTech poleci do Dubaju

Polska firma FlyTech Solutions dołączyła do projektu o nazwie „Robolifeguard”, zgłoszonego na konkurs „Drones for Good”. Celem konkursu jest pobudzenie światowego runku lotnictwa bezzałogowego zgodnie z myślą przewodnią, że technologia powinna przede wszystkim służyć dla dobra ludzi.
2015-01-26

Biuletyn dla Puchacza

Producent szybowców Allstar PZL Glider poinformował o wydaniu obowiązkowego Biuletynu Serwisowego dla Puchacza. Biuletyn dotyczy kontroli mocowania linek układu sterowania sterem kierunku.
2015-01-16

Modernizacja systemu Pegasus_21

PAŻP i firma INDRA podpisały 15 stycznia br. umowę umowa na rozwój i modernizację systemu Pegasus_21. Realizacja umowy jest zaplanowana na rok 2015 oraz początek 2016 roku.
2015-01-15

Skuteczniejsze poszukiwanie wraków samolotów dzięki naukowcom z UWM

Zaginiony bez wieści. Taki komunikat w światowych mediach dzięki pomysłowi doktorantów mgr. inż. Dariusza Tanajewskiego i mgr. inż. Grzegorza Grunwalda może już się nigdy nie pojawić.
2015-01-14

Skywalk Masala 2 – komunikat bezpieczeństwa

Na oficjalnej stronie Skywalk pojawił się komunikat bezpieczeństwa dotyczący paralotni Masala 2 we wszystkich rozmiarach – informuje Polskie Stowarzyszenie Paralotniowe.
2014-12-30

Montaż systemu nawigacyjnego i meteorologicznego w Pyrzowicach

Przy nowo wybudowanej drodze startowej trwa montaż systemów, które zapewnią bezpieczeństwo operacji lotniczych i precyzyjny monitoring warunków pogodowych. PAŻP prowadzi w porcie testy wdrożeniowe systemu ILS, IMiGW rozpoczął instalację systemu AWOS.
2014-12-22

Bezpieczniej pod Cumulusem – dofinansowanie zakupu urządzeń

W celu ułatwienia nabycia wyposażenia szybowców podnoszącego bezpieczeństwo Komisja Szybowcowa AP wdraża Program „Bezpieczniej pod Cumulusem”. Program umożliwi znaczne obniżenie kosztów zakupu urządzeń, ułatwi ich wdrożenie i podniesie poziom bezpieczeństwa w powietrzu.
2014-12-12

Wkrótce nowa jakość na lotnisku w Powidzu

Kompania Obsługi Lotniska na lotnisku w Powidzu będzie jeszcze bardziej nowoczesna. Zakończyły się testy urządzeń do pomiaru szorstkości sztucznych nawierzchni lotniskowych.
2014-12-12

Nowa wieża na lotnisku Poznań-Ławica wybudowana

Zakończono prace budowlane nowej poznańskiej wieży kontroli ruchu lotniczego. Inwestycja Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej o wartości ponad 22 mln zł netto, jest realizowana zgodnie z przyjętym harmonogramem. Po odbiorach prac budowlanych nastąpi wyposażenie budynku w niezbędne do pracy operacyjnej urządzenia i systemy.
2014-12-05

Qumak poprawi bezpieczeństwo na siedmiu lotniskach

Qumak S.A. podpisał umowę z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej na wdrożenie systemu osłony meteorologicznej AWOS na siedmiu lotniskach oraz sytemu Ice-alert na pięciu z nich.
2014-11-26

Przelotki sterówek – niszczenie linek

Internetowy magazyn Free.aero donosi o potencjalnym zagrożeniu związanym z przelotkami stosowanymi do sterówek.
2014-11-21

Thales wyposaży A320 Lion Air

Thales zainstaluje swój pakiet awioniki w całej flocie 234 nowych maszyn Airbus A320 zakupionych przez Lion Air. Jest to największe zamówienie na wąskokadłubowe samoloty Airbusa, jakie dotychczas złożył ten przewoźnik.
2014-10-21

Dyrektywy dla Gawrona i Jaka-12

Urząd Lotnictwa Cywilnego opublikował dwie dyrektywy zdatności dotyczące samolotów Gawron i Jak-12. Wydanie dyrektyw jest następstwem wykrycia pęknięć pewnych elementów.
2014-08-29

SupAir – komunikat bezpieczeństwa

Firma SupAir wydała komunikat dotyczący uszkodzeń na paskach łączących automatyczne 30-mm klamry z uprzężą. Niektóre klamry posiadają ostre krawędzie na wewnętrznej stronie żeńskiej części. W przypadku zauważenia takiego uszkodzenia należy natychmiast skontaktować się z producentem.