bezpieczenstwo | technika
2015-10-02

Zakaz używania MPAAD

Czeskie władze lotnicze wprowadziły zakaz używania automatów spadochronowych MPAAD przez uczniów skoczków i skoczków z klasą wyszkolenia A i B. Producentem MPAAD jest czeska firma MarS.
2015-09-08

Rozgięta deltka. Komunikat bezpieczeństwa Dudek Paragliders

Firma Dudek Paragliders wydała komunikat bezpieczeństwa, dotyczący prawidłowego skręcania deltek.
2015-08-28

Urząd Morski zamawia bezzałogowiec do monitoringu strefy brzegowej

Dostarczony przez FlyTech UAV Sp. z o.o. z Krakowa bezzałogowy Fenix wykorzystywany będzie w Urzędzie Morskim w Słupsku do monitoringu strefy brzegowej oraz tworzenia ortofotomap dla potrzeb realizacji statutowej działalności Urzędu.
2015-07-30

Plastik przewodzący prąd ochronić może samolot rażony piorunem

Nowy sposób ochrony samolotu przed rażeniem piorunem opracowuje dr Andrzej Katunin z Politechniki Śląskiej, Badacz chce, by w przyszłości samoloty budowane były z nowego kompozytu, w którego skład wejdzie m.in. plastik, który przewodzi prąd.
2015-06-18

Miliony na rozwój infrastruktury lotniczej w Polsce

Dzięki unijnemu dofinansowaniu projektu „Rozwój infrastruktury państwowego zarządzania ruchem lotniczym” zostaną wybudowane m.in. nowe wieże kontroli ruchu lotniczego. PAŻP kupi także nowy samolot pomiarowy.
2015-06-12

Uprząż Genie Race 3 – komunikat bezpieczeństwa

Firma GIN Gliders opublikowała ważną informację dotyczącą bezpieczeństwa dla posiadaczy uprzęży Genie Race 3 – informuje Polskie Stowarzyszenie Paralotniowe.
2015-06-11

Gawronem tylko 180 km/h

Dyrektywą Zdatności nr SP-0001-2015-A nigdy nieprzekraczalną prędkość dla Gawronów i Jaków-12 ograniczono do 180 km/h.
2015-06-12

Nowoczesne oświetlenie nawigacyjne na Lotnisku Chopina

Na osi podejścia 33 głównej drogi startowej DS-3 na Lotnisku Chopina zainstalowane zostały nowoczesne lampy nawigacyjne typu LED, które zastąpiły dotychczas używane lampy halogenowe. Dzięki tej zmianie lotnisko będzie mogło zmniejszyć zużycie energii elektrycznej i zaoszczędzić na eksploatacji oświetlenia.
2015-06-09

easyJet wprowadza najnowsze technologie

easyJet, wiodąca europejska linia lotnicza, poinformowała podczas ogólnoeuropejskiej konferencji na lotnisku Mediolan-Malpensa o zakończonych sukcesem testach inspekcji samolotów przy wykorzystaniu dronów.
2015-05-22

Drony w drodze na NewConnect. Debiut SoftBlue

SoftBlue, firma specjalizująca się w teleinformatyce i tworzeniu software oraz w sektorze B+R, już w lipcu zamierza zadebiutować na rynku NewConnect. W ramach pierwszej rundy finansowania spółka pozyskała w kwietniu bieżącego roku 10 mln zł. Jeden z projektów firmy to samoloty bezzałogowe.
2015-05-12

Airbus pionierem wykorzystania systemów nawigacji satelitarnej

Airbus jest pionierem wykorzystania nowoczesnych systemów nawigacji satelitarnej w celu zwiększenia wydajności lotów. Jednym z takich systemów jest Satelitarny System Lądowania (SLS), dostępny teraz w modelu A350 XWB.
2015-05-06

Nowe bramki szybkiego przejścia na Lotnisku Chopina

Z myślą o pogodzeniu komfortu i bezpieczeństwa pasażerów Lotnisko Chopina uruchamia specjalne bramki, które automatyzują i przyśpieszają kontrolę kart pokładowych. To pierwsze tego typu rozwiązanie w Polsce i jedno z pierwszych na lotniskach w Europie.
2015-04-28

Modernizacja awioniki R44 Raven II

W kwietniu br. firma Drabpol, posiadająca własne Biuro Projektowe PART-21, a także zaplecze obsługowe – PART-145, jako pierwsza w Polsce zaprojektowała, a następnie zmodernizowała śmigłowiec Robinson R44 oraz wspólnie z EASA przeprowadziła cały proces certyfikujący.
2015-04-17

Projekt SOFIA znów rozważany

Zakończony w 2009 roku unijny projekt SOFIA został ponownie przywołany w debacie nad bezpieczeństwem lotu. Po niedawnej katastrofie samolotu Germanwings w Alpach niemieccy kontrolerzy lotów domagają się wprowadzenia rozwiązań technicznych, które umożliwią sterowanie maszyną przez personel naziemny.
2015-04-03

Modlin: Starty i lądowania możliwe w trudniejszych warunkach

Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego wydał decyzję, dzięki której Lotnisko Warszawa/Modlin może obsługiwać operacje lotnicze w warunkach atmosferycznych trudniejszych niż dotychczas. Nie oznacza to podwyższenia kategorii systemu ILS, tylko jej rozszerzenia.
2015-03-05

Airbus Defence and Space na World ATM Congress

Podczas międzynarodowego kongresu World ATM Congress 2015 w Madrycie Airbus Defence and Space zaprezentuje nowe rozwiązania do nadzoru lotniska i kontroli ruchu powietrznego.
2015-02-23

Pękające łopaty R44. Część floty uziemiona

Nowozelandzkie i australijskie władze lotnicze (CAA oraz CASA) uziemiły część floty śmigłowców R44. Dyrektywa zdatności została wydana po tragicznym wypadku sprzed kilku dni. Jak ustalono, do zdarzenia mogło przyczynić się pęknięcie łopaty wirnika.
2015-02-05

Flarm na szybowcach CSS Leszno

Nasze szybowce zostały wyposażone w pięć urządzeń LX Flarm Mini Box IGC + Color Display i elektroniczne wariometry LXnav V3 – informuje Centralna Szkoła Szybowcowa w Lesznie.
2015-01-28

FlyTech poleci do Dubaju

Polska firma FlyTech Solutions dołączyła do projektu o nazwie „Robolifeguard”, zgłoszonego na konkurs „Drones for Good”. Celem konkursu jest pobudzenie światowego runku lotnictwa bezzałogowego zgodnie z myślą przewodnią, że technologia powinna przede wszystkim służyć dla dobra ludzi.
2015-01-26

Biuletyn dla Puchacza

Producent szybowców Allstar PZL Glider poinformował o wydaniu obowiązkowego Biuletynu Serwisowego dla Puchacza. Biuletyn dotyczy kontroli mocowania linek układu sterowania sterem kierunku.