bezpieczenstwo | technika
2016-11-30

System zapobiegający kolizjom zwyciężył w konkursie Galileo Masters 2016

Nagrodę główną polskiej edycji konkursu Galileo Masters otrzymał system zapewniający bezpieczną separację między dronami, a załogowymi statkami powietrznymi. Nagrodzono także aplikację związaną z rynkiem nieruchomości oraz rozwiązanie dla sportów żeglarskich.
2016-11-23

Tablety Panasonic w śmigłowcach Airbus Helicopters

Airbus Helicopters stworzył własny elektroniczny system zarządzania informacją EFB (ang. Electronic Flight Bag) o nazwie Helitab. Rozwiązanie zostało specjalnie zaprojektowane i przystosowane do kokpitu śmigłowców. Wykorzystuje w pełni wzmocnione tablety Panasonic Toughpad FZ-G1, które zastępują całą dokumentację lotniczą, zapewniają pilotom nawigację i stały dostęp do informacji aktualizowanych w czasie rzeczywistym.
2016-11-22

Seminarium Garmin Avionics w Krakowie

Przekazujemy zaproszenie na Seminarium Garmin Avionics, które odbędzie się 25 listopada br. Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.
2016-10-17

Nowa wieża w Katowice Airport

PAŻP zapowiada budowę nowej wieży kontroli lotniska. Najwyższy obiekt tego typu w Polsce powstanie w Katowice Airport. Uruchomienie operacyjne wieży planowane jest na koniec 2018 roku.
2016-09-28

Politechniczny Team EUROAVIONIC pojedzie na zawody dronów IMAV do Chin

Drużyna z Politechniki Rzeszowskiej (Team EUROAVIONIC) przygotowuje się do udziału w największych na świecie zawodach dronów IMAV, które odbędą się w dn. 17-21 października br. w Chinach.
2016-09-07

Qumak wykona oświetlenie nawigacyjne na lotnisku Warszawa-Babice

Firma Qumak została generalnym wykonawcą nowoczesnego systemu oświetlenia nawigacyjnego drogi startowej na lotnisku Warszawa-Babice. Nowy system znacząco podniesie poziom bezpieczeństwa operacji startów i lądowań samolotów oraz pozwoli na spełnienie międzynarodowych wymogów dla portów lotniczych.
2016-09-02

Komunikat w sprawie TBO

Komunikat Urzędu Lotnictwa Cywilnego dotyczący wytycznych Prezesa ULC w sprawie okresów międzyremontowych silników tłokowych.
2016-08-29

ILS CAT II na lubelskim lotnisku

Zwiększony ruch pasażerski oraz liczba operacji lotniczych sprawiły, że Port Lotniczy Lublin będzie miał ILS wyższej kategorii. 25 sierpnia w Warszawie w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego odbyło się oficjalne wręczenia certyfikatu, uprawniającego do operowania w CAT II.
2016-07-22

Lufthansa, Honeywell i Airbus podpisały porozumienie

Lufthansa Group, Honeywell Aerospace i Airbus podpisały memorandum o porozumieniu poświęcone współpracy nad opracowaniem rozwiązania poprawiającego bezpieczeństwo pasa startowego i stanowiącego połączenie systemu ochrony przed przekroczeniem pasa startowego (Runway Overrun Prevention System, ROPS) Airbusa i technologii SmartLanding firmy Honeywell dla floty samolotów Lufthansa Group.
2016-07-13

Dron policzy straty w Nadleśnictwie Opoczno

Po raz pierwszy w szacowaniu szkód pohuraganowych w Nadleśnictwie Opoczno (Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi), pomoże nowoczesna technologia.
2016-07-06

Nowy radar na Okęciu już działa

5 lipca rozpoczął pracę nowy zestaw radarowy (radar pierwotny i radar wtórny) przy lotnisku na warszawskim Okęciu. Został wybudowany i uruchomiony w rekordowym tempie 11 miesięcy, zastąpił wysłużony radar ASR-9/MSSR, którego antena wykonała w ciągu 23 lat pracy 147 933 000 obrotów.
2016-06-28

Obezwładnianie BSP – zamówienie

Inspektorat Uzbrojenia zamierza zamówić usługę niekinetycznego obezwładniania BSP klasy mini i mikro. Zamówienie wiąże się z zabezpieczeniem szczytu NATO, wizyty papieża i Światowych Dni Młodzieży.
2016-06-17

System CAPS i szkolenie w Aero Poznań znów ratują życie

9 czerwca br., w Niemczech w pobliżu miejscowości Hungen-Utphe doszło do awaryjnego użycia systemu ratunkowego CAPS w samolocie Cirrus SR22T. Samolotem, w którym na skutek wycieku oleju nastąpiła awaria silnika TCM Continental, podróżowały trzy osoby, które nie odniosły obrażeń. Jest to pierwszy przypadek użycia CAPS w Niemczech.
2016-06-08

Klamry Finsterwalder – komunikat bezpieczeństwa

Na stronie Polskiego Stowarzyszenia Paralotniowego został zamieszczony komunikat bezpieczeństwa dotyczący klamer firmy Finsterwalder. W ciągu ostatnich trzech miesięcy odnotowano dwa incydenty na starszych uprzężach wyposażonych w klamry Click-Lock (HSi10) na taśmie piersiowej.
2016-05-18

Nowy certyfikat dla ILS CAT II na wrocławskim lotnisku

Port Lotniczy Wrocław otrzymał od Urzędu Lotnictwa Cywilnego certyfikat uprawniający do wykonywania operacji startu i lądowania w ograniczonych warunkach widzialności. To oznacza, że lotnisko posiada obecnie najlepszy w Polsce system, który pozwala na operacje lotnicze przy bardzo ograniczonej widzialności.
2016-05-12

50 mln zł na innowacyjne bezzałogowce

Rusza nowy program sektorowy Narodowego Centrum Badań i Rozwoju – „INNOSBZ”, którego celem jest wsparcie innowacyjnych rozwiązań w polskim przemyśle systemów bezzałogowych (SBZ). W pierwszej edycji tego konkursu, będącego częścią Działania 1.2 „Sektorowe programy B+R”, przedsiębiorcy mają szansę na dofinansowanie prac badawczych nad cywilnymi, bezzałogowymi statkami i platformami oraz związanymi z nimi technologiami. Wnioskodawcy powalczą o łączną pulę 50 mln zł.
2016-05-10

Nowe malowanie wozów LSP na Lotnisku Chopina

Na Lotnisku Chopina zaprezentowane zostało nowe malowanie wozu bojowego Lotniskowej Straży Pożarnej. Czarna pantera wyskakująca z płomieni symbolizuje odwagę i sprawność – czyli cechy niezbędne lotniskowym strażakom.
2016-04-30

Hadron XX AFS – komunikat bezpieczeństwa

Producent paralotni Dudek Paragliders opublikował w sobotę 30 kwietnia komunikat bezpieczeństwa dotyczący paralotni Hadron XX wyposażonych w Aerodynamical Flaps System (AFS).
2016-04-07

Cessna 172 z systemem AoA

Opuszczające fabrykę samoloty Cessna 172 wyposażone są w system informujący pilota o kącie natarcia. Opcjonalnie system AoA dostępny jest także w modelach 182 i 206.
2016-04-07

e-KnoT Info Day w Dęblinie

15 kwietnia w Wyższej Szkole Oficerskiej Sil Powietrznych w Dęblinie odbędzie się e-KnoT Info Day. Spotkanie poświęcone będzie projektowi e-KnoT, dotyczącemu współpracy europejskiej w zakresie GNSS.