bezpieczenstwo | technika
2009-04-15

PEGASUS 21 w Krakowie i Katowicach

Dziś, 15 kwietnia 2009 r. w ośrodkach Kraków oraz Katowice uruchomiony został nowy System Kontroli Ruchu Lotniczego PEGASUS 21 (Polish Enhanced Generation ATC System for Unified Solutions of 21st Century).
2009-04-15

Czy zawieszą samoloty Zodiac?

NTSB (National Transportation Safety Board) wystosowała do FAA (Federal Aviation Administration) prośbę o uziemienie samolotów Zenair Zodiac CH 601XL certyfikowanych według amerykańskich przepisów w klasie specjalnej LSA (Light Sport Aircraft).
2009-04-09

Nowy System Zarządzania Ruchem Lotniczym

Dziś, 9 kwietnia 2009 r., w Gdańsku uruchomiono nowy System Zarządzania Ruchem Lotniczym PEGASUS 21 (Polish Enhanced Generation ATC System for Unified Solutions of 21st Century).
2009-03-19

Beacon – nadajnik sygnału niebezpieczeństwa

Zgodnie z zaleceniem zawartym w załączniku do Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym, każdy statek powietrzny powinien być wyposażony w nadajnik ELT – przypomina ULC. ELT to jeden z rodzajów beaconów – nadajników sygnałów niebezpieczeństwa, które odbierane są przez system satelitarny na częstotliwości 406 MHz.
2009-03-15

COSPAS-SARSAT: tylko 406 MHz

Urząd Lotnictwa Cywilnego informuje, że z dniem 1 lutego 2009 roku satelity systemu COSPAS-SARSAT przestały odbierać sygnał niebezpieczeństwa nadawany na częstotliwości 121.5 MHz i 243 MHz. Aktualnie stosowana częstotliwość to 406 MHz.
2009-03-16

PAŻP we współpracy z prokuraturą

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej prowadzi współpracę z Prokuraturą Rejonową Warszawa-Ochota w ramach postępowania wyjaśniającego, prowadzonego w związku z systemem wspomagającym lądowanie (ILS) na warszawskim Okęciu.
2009-03-13

Dyrektywa dla użytkowników samolotu Remos GX

Firma Remos Aircraft wydała na początku marca pilną dyrektywę skierowaną do wszystkich użytkowników samolotów ultralekkich Remos.
2009-03-11

Jasionka: nowoczesny samochód dla straży

Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka otrzyma nowoczesny samochód ratowniczo-gaśniczy "Felix", zaprojektowany i zbudowany w Polsce. Jego producentem jest bielska Inżynieria Samochodów Specjalnych Piotr Wawrzaszek. To pierwszy tej klasy specjalistyczny pojazd dla lotniskowych straży pożarnych, który powstał w Polsce.
2009-03-10

Prokuratura sprawdzi lądowania na Okęciu

Urzęd Lotnictwa Cywilnego rozpoczął kontrolę na warszawskim Okęciu - to efekt publikacji DZIENNIKA. Sprawdzi czy system ILS umożliwiający lądowanie samolotów przy złej pogodzie, działa poprawnie. Śledztwo wszczęła też prokuratura.
2009-03-05

ILS działa

W związku z pojawiającymi się w mediach informacjami na temat rzekomej niesprawności urządzenia ILS33 na lotnisku Warszawa im. F. Chopina, PAŻP poinformował na swojej stronie internetowej, że urządzenie jest sprawne.
2009-02-10

Ochrona przeciwoblodzeniowa dla Cirrusa SR22

Pod koniec roku 2008 CAV Aerospace wraz z firmą Cirrus Aerospace podjęły się instalacji we flagowym modelu amerykańskiego producenta instalacji przeciwoblodzeniowej. Operacje wykonywane przez Cirrusa SR22, jak i inne małe samoloty General Aviation w przypadku napotkania warunków oblodzeniowych kończyły się najczęściej uziemieniem.
2009-02-10

Policja zamówiła szpiegowski samolot

Ponad 2,5 mln zł miał kosztować zamówiony przez Szkołę Policji w Szczytnie samolot szpiegowski. Po negatywnej ocenie ekspertów, realizację projektu zawieszono. Teraz śledczy sprawdzą, czy celem zakupu maszyny mogło być wyłudzenie pieniędzy - pisze "Rzeczpospolita".
2009-01-20

Automat spadochronowy z Czech: MPAAD

Czeski MPAAD to jeden z typów automatów spadochronowych, których zadaniem jest otwarcie czaszy zapasowej w sytuacji szczególnej. Cechą wyróżniającą MPAAD jest umieszczenie wszystkich elementów urządzenia w jednej obudowie, co pozwoliło wyeliminować przewody łączące.
2008-12-20

OSA: politechnika w walce z terroryzmem

Jest popołudnie, na jednej z bieszczadzkich gór trwają nerwowe przygotowania do startu OSY – tajnego projektu KNL. Gdzieś w okolicy mają swój obóz członkowie znanej organizacji terrorystycznej. Wszyscy odczuwają pewne zdenerwowanie...
2008-12-19

Bezzałogowy Żuraw z Poznania

Ma być pierwszym policjantem na miejscu przestępstwa, pierwszym strażakiem, który wypatrzy ogień w lesie i tym, który odnajdzie zaginione dziecko. Naukowcy kończą prace nad samolotem bezałogowym, który od najmniejszej śrubki po ostatnią linijkę programu powstał w Polsce.
2008-12-18

Spadochrony w ultralajtach

Spadochrony ratownicze a spadochronowe systemy ratownicze: ich zastosowanie oraz wymogi formalne.
2008-12-18

NASA na pomoc zmęczonym pilotom

Naukowcy NASA, z Glenn Research Center prowadzą badania mające na celu, opracowanie metody zbadania umysłu pilota tak, żeby mógł być ostrzegany przed „przemęczeniem psychicznym”.
2008-11-19

„Czarne skrzynki” w śmigłowcach lekkich?

Lotnicze władze w USA i Europie chcą wprowadzić dobrowolną możliwość montażu prostych rejestratorów lotu w lekkich śmigłowcach.
2008-03-05

Eksploatacja skrzydeł

Rynek polski opanowany został przez kilku producentów z Europy oferujących skrzydła do motolotni. Każdy z nich do swoich produktów załącza instrukcję użytkowania w locie i terminarz prac okresowych. Ponadto każda z firm określa procedury dotyczące przeglądów i napraw. Zazwyczaj przeglądom poddaje się skrzydło po 150 godzinach lotu lub roku eksploatacji. Zakres prac i obowiązkowych wymian części wynika z doświadczeń eksploatacyjnych każdego z producentów i służy utrzymaniu bezpieczeństwa eksploatacji ich wyrobów.
2008-03-05

Papuga w lotnictwie

Wśród wielu wyspecjalizowanych służb czuwających nad bezpieczeństwem ruchu lotniczego w polskiej przestrzeni powietrznej ważne miejsce zajmuje Inspekcja Lotnicza - specjalistyczna komórka Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Jest to nierozerwalnie związane z określeniem PAPUGA. Sprawdziliśmy czym w rzeczywistości jest owa PAPUGA?