bezpieczenstwo | technika
2017-01-16

Kraków Airport z nowoczesnym systemem kontroli bagażu

Firma Qumak S.A. zakończyła realizację jednego z najnowocześniejszych systemów kontroli bagażu w Europie. Nowy system może obsłużyć 8 milionów pasażerów rocznie i 1800 bagaży na godzinę, zapewni większą efektywność obsługi pasażerów i najwyższe standardy bezpieczeństwa. Wartość projektu przekroczyła 67 mln zł netto.
2017-01-02

Wojskowe lotniska coraz bezpieczniejsze

W roku 2016 w wojskowych bazach lotniczych rozpoczęło się instalowanie nowych systemów ubezpieczenia lotów, zastępujących sprzęt starszej generacji i oferujących większą niezawodność eksploatacji oraz zapewniających załogom korzystających z wojskowych lotnisk warunki do bezpieczniejszego wykonywania startów i lądowań o każdej porze dnia i nocy, także przy trudnej pogodzie.
2016-12-21

Dobry czas na przeglądy

Jest zima i się mało lata... ale już za kilka miesięcy może się okazać, że pierwsze przebłyski wiosny wyciągną nas na startowisko... a wtedy dopiero zauważymy, że skrzydło powinno przejść przegląd.
2016-12-16

Innowacyjne technologie nawigacyjne w Krakowie

W środę, 14 grudnia 2016 r., przedstawiciele Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej oraz Zarządu Kraków Airport podpisali list intencyjny dotyczący współpracy mającej na celu uruchomienie na krakowskim lotnisku systemu GBAS (Ground Based Augmentation System).
2016-12-09

Wydawanie odstępstw dla posiadaczy radiostacji z separacją 25 kHz

Informacja Urzędu Lotnictwa Cywilnego dotycząca wdawania odstępstw dla posiadaczy radiostacji lotniczych z separacją międzykanałową 25 kHz.
2016-12-08

Uproszczony system obsług dla SZD-51-1 Junior

Bielska firma Allstar PZL Glider poinformowała o możliwości przejścia na uproszczony system obsług wszystkich szybowców SZD‑51-1 Junior oraz wydłużenia resursu technicznego egzemplarzy, które osiągnęły 6.000 godzin – aż do 12.000 godzin lotu.
2016-12-06

Latające laboratoria dla technologii bezzałogowych

Inżynierowie z BAE Systems rozpoczynają nowy etap prób w locie technologii dla bezzałogowców w latających laboratoriach. Badania prowadzone są przez dział samolotów wojskowych w zakładach firmy w Warton.
2016-12-01

Airbus i AGI podpisały porozumienie ws. systemu lądowania

Airbus Defence and Space i Aeronautical & General Instruments podpisały list intencyjny w sprawie połączonego systemu lądowania na pokładach okrętów.
2016-11-30

System zapobiegający kolizjom zwyciężył w konkursie Galileo Masters 2016

Nagrodę główną polskiej edycji konkursu Galileo Masters otrzymał system zapewniający bezpieczną separację między dronami, a załogowymi statkami powietrznymi. Nagrodzono także aplikację związaną z rynkiem nieruchomości oraz rozwiązanie dla sportów żeglarskich.
2016-11-23

Tablety Panasonic w śmigłowcach Airbus Helicopters

Airbus Helicopters stworzył własny elektroniczny system zarządzania informacją EFB (ang. Electronic Flight Bag) o nazwie Helitab. Rozwiązanie zostało specjalnie zaprojektowane i przystosowane do kokpitu śmigłowców. Wykorzystuje w pełni wzmocnione tablety Panasonic Toughpad FZ-G1, które zastępują całą dokumentację lotniczą, zapewniają pilotom nawigację i stały dostęp do informacji aktualizowanych w czasie rzeczywistym.
2016-11-22

Seminarium Garmin Avionics w Krakowie

Przekazujemy zaproszenie na Seminarium Garmin Avionics, które odbędzie się 25 listopada br. Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.
2016-10-17

Nowa wieża w Katowice Airport

PAŻP zapowiada budowę nowej wieży kontroli lotniska. Najwyższy obiekt tego typu w Polsce powstanie w Katowice Airport. Uruchomienie operacyjne wieży planowane jest na koniec 2018 roku.
2016-09-28

Politechniczny Team EUROAVIONIC pojedzie na zawody dronów IMAV do Chin

Drużyna z Politechniki Rzeszowskiej (Team EUROAVIONIC) przygotowuje się do udziału w największych na świecie zawodach dronów IMAV, które odbędą się w dn. 17-21 października br. w Chinach.
2016-09-07

Qumak wykona oświetlenie nawigacyjne na lotnisku Warszawa-Babice

Firma Qumak została generalnym wykonawcą nowoczesnego systemu oświetlenia nawigacyjnego drogi startowej na lotnisku Warszawa-Babice. Nowy system znacząco podniesie poziom bezpieczeństwa operacji startów i lądowań samolotów oraz pozwoli na spełnienie międzynarodowych wymogów dla portów lotniczych.
2016-09-02

Komunikat w sprawie TBO

Komunikat Urzędu Lotnictwa Cywilnego dotyczący wytycznych Prezesa ULC w sprawie okresów międzyremontowych silników tłokowych.
2016-08-29

ILS CAT II na lubelskim lotnisku

Zwiększony ruch pasażerski oraz liczba operacji lotniczych sprawiły, że Port Lotniczy Lublin będzie miał ILS wyższej kategorii. 25 sierpnia w Warszawie w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego odbyło się oficjalne wręczenia certyfikatu, uprawniającego do operowania w CAT II.
2016-07-22

Lufthansa, Honeywell i Airbus podpisały porozumienie

Lufthansa Group, Honeywell Aerospace i Airbus podpisały memorandum o porozumieniu poświęcone współpracy nad opracowaniem rozwiązania poprawiającego bezpieczeństwo pasa startowego i stanowiącego połączenie systemu ochrony przed przekroczeniem pasa startowego (Runway Overrun Prevention System, ROPS) Airbusa i technologii SmartLanding firmy Honeywell dla floty samolotów Lufthansa Group.
2016-07-13

Dron policzy straty w Nadleśnictwie Opoczno

Po raz pierwszy w szacowaniu szkód pohuraganowych w Nadleśnictwie Opoczno (Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi), pomoże nowoczesna technologia.
2016-07-06

Nowy radar na Okęciu już działa

5 lipca rozpoczął pracę nowy zestaw radarowy (radar pierwotny i radar wtórny) przy lotnisku na warszawskim Okęciu. Został wybudowany i uruchomiony w rekordowym tempie 11 miesięcy, zastąpił wysłużony radar ASR-9/MSSR, którego antena wykonała w ciągu 23 lat pracy 147 933 000 obrotów.
2016-06-28

Obezwładnianie BSP – zamówienie

Inspektorat Uzbrojenia zamierza zamówić usługę niekinetycznego obezwładniania BSP klasy mini i mikro. Zamówienie wiąże się z zabezpieczeniem szczytu NATO, wizyty papieża i Światowych Dni Młodzieży.