bezpieczenstwo | technika
2017-04-07

Saab dostarczy system kontroli ruchu naziemnego dla lotniska Changi

Singapurski Urząd Lotnictwa Cywilnego (CAAS, Civil Aviation Authority of Singapore) wybrał szwedzki koncern Saab do wdrożenia zaawansowanego systemu kierowania i kontroli ruchu naziemnego w polu manewrowym lotniska (A-SMGCS – Advanced-Surface Movement Guidance & Control System) oraz najnowszej generacji systemu multilateracji dla lotniska Changi w Singapurze.
2017-04-05

Airbus i SITA łączą siły. Cyberbezpieczeństwo dla transportu lotniczego

Airbus i SITA uruchomiły nowe usługi Security Operations Center Services dostosowane do specyficznych potrzeb branży transportu lotniczego. Nowe usługi wykrywania incydentów dostarczą liniom i portom lotniczym oraz innym zainteresowanym stronom informacji o nietypowej cyberaktywności, która może wpłynąć na ich działalność.
2017-03-30

Pierwszy w Polsce system multilateracyjny uruchomiony operacyjnie

Z dniem 30 marca 2017 r. nastąpiło wdrożenie do pracy operacyjnej systemu WAM (Wide Area Multilateration) dla TMA Gdańsk – poinformowało Biuro Służb Technicznych PAŻP.
2017-03-23

Nowy sprzęt pirotechniczny w Modlinie

Straż Graniczna z nowodworskiego lotniska Warszawa-Modlin wzbogaciła się o nowoczesny sprzęt pirotechniczny o wartości blisko 2,5 miliona złotych, który został zakupiony przez Wojewodę Mazowieckiego, Zdzisława Sipierę.
2017-03-14

Avinor zwiększa inwestycję w system IFS Applications

Elastyczna architektura i intuicyjny interfejs użytkownika systemu IFS Applications 9 wesprą pracę 4000 pracowników firmy Avinor obsługujących 46 norweskich lotnisk cywilnych.
2017-03-07

„Bielik“ chroni ładunki PKP CARGO

PKP CARGO S.A. konsekwentnie unowocześnia swoje systemy kontroli i monitoringu przewożonych ładunków oraz infrastruktury. Zintensyfikowano nie tylko pracę patroli SOK, ale także wykorzystano innowacyjne technologie do ochrony mienia i zapewnienia bezpieczeństwa. Oprócz standardowego monitoringu PKP CARGO korzysta z najnowocześniejszego sytemu skanowania terenu za pomocą m.in. polskiego drona „Bielik”, który przekazuje obraz na żywo. Poprzez obserwację w czasie rzeczywistym służby ochrony mogą reagować na bieżąco i zatrzymywać złodziei na gorącym uczynku. Dzięki temu w samym 2016 roku kradzieże ładunków w PKP CARGO były mniejsze aż o 46 proc. r/r, co przyniosło Spółce wymierne korzyści.
2017-02-24

Radiowysokościomierze Instytutu Lotnictwa w W3-WA

W zmodernizowanym śmigłowcu W-3WA lotnictwa morskiego został zaimplementowany opracowany i wyprodukowany w Instytucie Lotnictwa radiowysokościomierz RWL-750M.
2017-02-23

Kraków-Balice: IT-COM dostarczy system VCS

We wrześniu 2016r.w wyniku postępowania przetargowego, firma IT-COM Sp. z o.o. została wybrana na dostawcę systemu komunikacji głosowej (VCS) dla nowej wieży zarządzania ruchem lotniczym „ATC” w porcie Kraków-Balice.
2017-02-15

Mosty pod wirtualnym okiem dronów

Mosty – niestandardowe, wykonane z wielu elementów – trzeba poddawać cyklicznym inspekcjom. Te przeprowadzane przez ludzi zajmują jednak bardzo dużo czasu. Polscy inżynierowie przygotowują więc małego, autonomicznego drona, który szybko wśliźnie się do zakamarków mostu i przeprowadzi jego szybką kontrolę.
2017-01-26

Droniada 2017 w Aeroklubie Krakowskim

W 2017 r. na terenie Aeroklubu Krakowskiego sprawdzimy jak wykorzystać drony i bikony, infrastrukturę Internetu Rzeczy, w akcjach ratunkowych – zapowiadają organizatorzy Parady Robotów Droniada 2017.
2017-01-24

PW: Dronem do wypadku – z góry widać więcej

Dziś drona można kupić w każdym supermarkecie. Dla jednych jest to kolejny gadżet, dla innych narzędzie pracy oraz platforma do pozyskania ciekawych i ważnych danych. Specjaliści z Wydziału Geodezji i Kartografii PW wiedzą, jak wykorzystać drony do dokumentacji wypadków drogowych.
2017-01-19

Laserem w samolot. Żeby dostrzec maleńkie uszkodzenia

Każdy, nawet niewidoczny gołym okiem defekt w poszyciu samolotu, jachtu czy profesjonalnego sprzętu sportowego może stanowić zagrożenie. Zespół z AGH pracuje nad laserowym systemem do szybkiego i dokładnego diagnozowania defektów w materiałach kompozytowych.
2017-01-16

Kraków Airport z nowoczesnym systemem kontroli bagażu

Firma Qumak S.A. zakończyła realizację jednego z najnowocześniejszych systemów kontroli bagażu w Europie. Nowy system może obsłużyć 8 milionów pasażerów rocznie i 1800 bagaży na godzinę, zapewni większą efektywność obsługi pasażerów i najwyższe standardy bezpieczeństwa. Wartość projektu przekroczyła 67 mln zł netto.
2017-01-02

Wojskowe lotniska coraz bezpieczniejsze

W roku 2016 w wojskowych bazach lotniczych rozpoczęło się instalowanie nowych systemów ubezpieczenia lotów, zastępujących sprzęt starszej generacji i oferujących większą niezawodność eksploatacji oraz zapewniających załogom korzystających z wojskowych lotnisk warunki do bezpieczniejszego wykonywania startów i lądowań o każdej porze dnia i nocy, także przy trudnej pogodzie.
2016-12-21

Dobry czas na przeglądy

Jest zima i się mało lata... ale już za kilka miesięcy może się okazać, że pierwsze przebłyski wiosny wyciągną nas na startowisko... a wtedy dopiero zauważymy, że skrzydło powinno przejść przegląd.
2016-12-16

Innowacyjne technologie nawigacyjne w Krakowie

W środę, 14 grudnia 2016 r., przedstawiciele Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej oraz Zarządu Kraków Airport podpisali list intencyjny dotyczący współpracy mającej na celu uruchomienie na krakowskim lotnisku systemu GBAS (Ground Based Augmentation System).
2016-12-09

Wydawanie odstępstw dla posiadaczy radiostacji z separacją 25 kHz

Informacja Urzędu Lotnictwa Cywilnego dotycząca wdawania odstępstw dla posiadaczy radiostacji lotniczych z separacją międzykanałową 25 kHz.
2016-12-08

Uproszczony system obsług dla SZD-51-1 Junior

Bielska firma Allstar PZL Glider poinformowała o możliwości przejścia na uproszczony system obsług wszystkich szybowców SZD‑51-1 Junior oraz wydłużenia resursu technicznego egzemplarzy, które osiągnęły 6.000 godzin – aż do 12.000 godzin lotu.
2016-12-06

Latające laboratoria dla technologii bezzałogowych

Inżynierowie z BAE Systems rozpoczynają nowy etap prób w locie technologii dla bezzałogowców w latających laboratoriach. Badania prowadzone są przez dział samolotów wojskowych w zakładach firmy w Warton.
2016-12-01

Airbus i AGI podpisały porozumienie ws. systemu lądowania

Airbus Defence and Space i Aeronautical & General Instruments podpisały list intencyjny w sprawie połączonego systemu lądowania na pokładach okrętów.