bezpieczenstwo | ratownictwo
2008-05-22

Ważny miesiąc Lotnictwa Policji

W maju 1996 r. w Krakowie i Poznaniu powstały pierwsze zespoły lotnictwa policyjnego. Pięć lat później, również w maju, doszło do uroczystej inauguracji działalności struktur lotnictwa policyjnego, powstałych po rozformowaniu 103 pułku lotnictwa Nadwiślańskich Jednostek Wojskowych.
2008-05-09

Zakończenie ćwiczeń BALTIC SAREX 08

Załogi okrętów ratowniczych, samolotów i śmigłowców z 8 państw ćwiczyły od poniedziałku prowadzenie skoordynowanej akcji poszukiwawczo-ratowniczej na morzu. Dzisiaj, w rejonie duńskiej wyspy Bornholm, kończą się międzynarodowe manewry ratownicze "Baltic Sarex 08" z udziałem śmigłowca ratowniczego z Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.
2008-05-08

Śmigłowce nad płonącym lasem

W środę około południa doszło do pożaru lasu w pobliżu miejscowości Tworóg, na granicy powiatów lublinieckiego i tarnogórskiego. Oprócz licznych jednostek straży pożarnej, w gaszeniu brały udział dwa śmigłowce Mi-2 i trzy samoloty Dromader. Akcja trwała do późnego wieczora.
2008-05-06

BALTIC SAREX 08 (zdjęcia z Danii)

W poniedziałek, 5 maja, w rejonie duńskiej wyspy Bornholm, rozpoczęło się międzynarodowe ćwiczenie ratownicze „Baltic Sarex 08” z udziałem śmigłowca Mi-14PS z 29 Darłowskiej Eskadry Lotniczej. Jest to największe na Bałtyku ćwiczenie ratownicze koordynujące działania okrętów, samolotów i śmigłowców podczas prowadzenia akcji ratowniczych na morzu.
2008-04-28

SAREX 2008

W Kiekrzu koło Poznania odbyło się coroczne, międzyresortowe szkolenie osób funkcyjnych i specjalistów służby poszukiwania i ratownictwa lotniczego (ASAR – ang. Aeronautical Search and Rescue) pod kryptonimem "SAREX 2008".
2008-03-29

Akcja ratownicza na Bałtyku

W sobotę, 29 marca, śmigłowiec ratowniczy z 29 Darłowskiej Eskadry Lotniczej przetransportował pracownika platformy wiertniczej na Bałtyku z podejrzeniem wstrząśnienia mózgu. Pod opieką załogi dyżurnej poszkodowany trafił na lądowisko w Gdańsku Oliwie, gdzie został przekazany personelowi medycznemu.
2008-03-28

Praca dla pilotów

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe chce zatrudnić 30 pilotów. Rekrutacja już się rozpoczęła.
2008-02-11

Akcja ratownicza załogi Anakondy

W niedzielę, 10 lutego, załoga śmigłowca ratowniczego W-3RM „Anakonda” uczestniczyła w akcji ratowniczej. Śmigłowiec z 28 Puckiej Eskadry Lotniczej Marynarki Wojennej w Gdyni Babich Dołach przetransportował na ląd nurka z podejrzeniem choroby kesonowej.
2008-02-09

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe będzie latać na Eurocopterach

Przetarg na śmigłowce dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego ogłoszony przez resort zdrowia jest ważny - orzekł 4 lutego warszawski sąd okręgowy. Oznacza to, że piloci LPR-u zasiądą za sterami Eurocopterów.
2008-01-21

Sokół TOPR ratuje Słowaka

28 grudnia 2007 r. słowacki alpinista doznał poważnych obrażeń w wyniku upadku. Warunki meteorologiczne nie pozwoliły na wykorzstanie w akcji ratunkowej słowackiego śmigłowca. O pomoc poproszono TOPR. Sokół z tatrzańskimi ratownikami na pokładzie udzielił pomocy poszkodowanemu.
2008-01-21

Coraz bezpieczniej

Miniony rok był jednym z najbezpieczniejszych w dotychczasowej historii lotnictwa cywilnego. Na całym świecie doszło do 136 wypadków w których zginęło 965 osób. Dla porównania tylko w Polsce w wypadkach samochodowych wciągu 11 miesięcy tego roku śmierć poniosło 5 006 osób.
2008-01-21

Komunikat AgustaWestland

"AgustaWestland pragnie wyjaśnić aktualną sytuację dotyczącą postępowań sądowych związanych z przetargiem na 23 śmigłowce EMS dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego". Poniżej pełna treść komunikatu przesłanego nam przez AW.
2007-06-12

Wypadek śmigłowca LPR-u

Dziś (6 grudnia) około godziny 18.30 podczas podchodzenia do lądowania na ziemię spadł śmigłowiec Mi-2 należący do Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Do zdarzenia doszło w Suwałkach. Przyczyny wypadku nie są jeszcze znane. Pilot żyje, został odwieziony do szpitala.
2007-11-19

Akcja ratownicza "grzyb"

Tajskie siły powietrzne prowadzą śledztwo w sprawie niewłaściwego wykorzystania wojskowego helikoptera ratunkowego. Po telefonie od mamy, pilot wylądował na polu ryżowym i wraz z załogą poszedł zbierać grzyby.
2007-11-16

Rozbitek w wodzie!

Załogi samolotów An-28 Bryza 1R z 30 Eskadry Lotniczej MW we współpracy z jednostką pływającą Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa ćwiczyły poszukiwanie rozbitka na morzu. Loty wykonywano w dzień i w nocy. Samoloty z 30 el pełnią stałe dyżury w ramach krajowego systemu SAR.
2007-11-16

Anakonda w ochronie granic

Od niedawna morskiej granicy RP strzeże pasiasty śmigłowiec. To W-3AM Anakonda – nowy nabytek Morskiego Oddziału Straży Granicznej im. płk. Karola Bacza w Gdańsku. Dzięki odpowiedniemu wyposażeniu, oprócz lotów patrolowo-rozpoznawczych może uczestniczyć w akcjach ratowniczych.
2007-11-14

Przetarg na śmigłowce dla LPR unieważniony

Zespół arbitrów działający przy Urzędzie Zamówień Publicznych wydał decyzję o unieważnieniu przetargu na 23 śmigłowce i jeden symulator dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Ministerstwo Zdrowia zdecydowało wczoraj o odwołaniu się od decyzji arbitrów do sądu okręgowego. Nowy minister zdrowia może jednak tę decyzję zmienić.
2008-01-20

Akcja ratunkowa na Morzu Czarnym

Ze względu na złą pogodę akcja ratunkowa w Cieśninie Kercz na Morzu Czarnym została zawieszona. Podczas sobotniego sztormu zatonęło 6 statków (w tym jeden tankowiec i trzy statki z siarką) powodując katastrofę ekologiczną. Helikoptery ratownicze z floty Czarnomorskiej wciąż szukają 5 zaginionych marynarzy.
2008-01-20

Zdecydowały centymetry - Przetarg na nowy śmigłowiec ratowniczy rozstrzygnięty

Wczoraj Ministerstwo Zdrowia rozstrzygnęło kontrowersyjny przetarg na nowe helikoptery dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Niektórzy eksperci uważają jednak, że przetarg był ustawiony specjalnie pod Eurocoptera - producenta śmigłowca EC 135 - dyskryminował natomiast maszynę włosko-brytyjskiej firmy AgustaWestland.
2008-01-20

Powietrzne patrole

Od czerwca 2007 r. nad stołecznymi akwenami wodnymi regularne loty patrolowe wykonuje policyjny śmigłowiec Bell 206B-III Jet Ranger. To efekt współpracy Komisariatu Rzecznego Policji i Wydziału Lotniczego Komendy Głównej Policji. Śmigłowiec znacznie usprawnia pracę policjantów.
2008-01-20

Przetarg na śmigłowiec dla LPR

Ministerstwo Zdrowia udostępniło na swoich stronach internetowych komunikat dotyczący przetargu na śmigłowiec dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Znajduje się w nim szczegółowe uzasadnienie decyzji odnośnie kontrowersyjnego wyboru helikoptera EC135.
2008-01-20

Nowe śmigłowce dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego

Trwa przetarg na zakup helikopterów dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. W rywalizacji tej mierzą się dwa znane koncerny śmigłowcowe: Eurocopter i Agusta Westland. Planowany zakup nowych maszyn, które zastąpią około 30-letnie Mi-2 to - w myśl ustawy o modernizacji sprzętu używanego przez lotnictwo medyczne - wręcz konieczność.
2007-10-12

Kolejna akcja ratownicza na Bałtyku

11 października załoga śmigłowca ratowniczego z Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej przeprowadziła kolejną, już osiemnastą w tym roku akcję ratowniczą. Tym razem pomocy udzielono pracownikowi platformy wiertniczej, u którego wystąpiło podejrzenie stanu przedzawałowego.
2007-10-05

Anakonda ratuje życie

4 października śmigłowce W-3 RM "Anakonda" z 28 Puckiej Eskadry Lotniczej aż dwukrotnie brały udział w akcjach ratowniczych. Służby ratownicze Marynarki Wojennej od początku roku przeprowadziły już 17 takich akcji, udzielając pomocy 19 poszkodowanym osobom.
2008-01-19

Poszukiwania Fosseta po raz kolejny przerwane

Amerykańskie służby ratownicze po raz kolejny przerwały wczoraj (1 października) poszukiwania Steve''a Fosseta. Poszukiwania zostały wznowione 25 września po odkryciu przez lotnictwo wojskowe możliwej lokalizacji milionera.