bezpieczenstwo | ratownictwo
2008-01-21

Sokół TOPR ratuje Słowaka

28 grudnia 2007 r. słowacki alpinista doznał poważnych obrażeń w wyniku upadku. Warunki meteorologiczne nie pozwoliły na wykorzstanie w akcji ratunkowej słowackiego śmigłowca. O pomoc poproszono TOPR. Sokół z tatrzańskimi ratownikami na pokładzie udzielił pomocy poszkodowanemu.
2008-01-21

Coraz bezpieczniej

Miniony rok był jednym z najbezpieczniejszych w dotychczasowej historii lotnictwa cywilnego. Na całym świecie doszło do 136 wypadków w których zginęło 965 osób. Dla porównania tylko w Polsce w wypadkach samochodowych wciągu 11 miesięcy tego roku śmierć poniosło 5 006 osób.
2008-01-21

Komunikat AgustaWestland

"AgustaWestland pragnie wyjaśnić aktualną sytuację dotyczącą postępowań sądowych związanych z przetargiem na 23 śmigłowce EMS dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego". Poniżej pełna treść komunikatu przesłanego nam przez AW.
2007-06-12

Wypadek śmigłowca LPR-u

Dziś (6 grudnia) około godziny 18.30 podczas podchodzenia do lądowania na ziemię spadł śmigłowiec Mi-2 należący do Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Do zdarzenia doszło w Suwałkach. Przyczyny wypadku nie są jeszcze znane. Pilot żyje, został odwieziony do szpitala.
2007-11-19

Akcja ratownicza "grzyb"

Tajskie siły powietrzne prowadzą śledztwo w sprawie niewłaściwego wykorzystania wojskowego helikoptera ratunkowego. Po telefonie od mamy, pilot wylądował na polu ryżowym i wraz z załogą poszedł zbierać grzyby.
2007-11-16

Rozbitek w wodzie!

Załogi samolotów An-28 Bryza 1R z 30 Eskadry Lotniczej MW we współpracy z jednostką pływającą Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa ćwiczyły poszukiwanie rozbitka na morzu. Loty wykonywano w dzień i w nocy. Samoloty z 30 el pełnią stałe dyżury w ramach krajowego systemu SAR.
2007-11-16

Anakonda w ochronie granic

Od niedawna morskiej granicy RP strzeże pasiasty śmigłowiec. To W-3AM Anakonda – nowy nabytek Morskiego Oddziału Straży Granicznej im. płk. Karola Bacza w Gdańsku. Dzięki odpowiedniemu wyposażeniu, oprócz lotów patrolowo-rozpoznawczych może uczestniczyć w akcjach ratowniczych.
2007-11-14

Przetarg na śmigłowce dla LPR unieważniony

Zespół arbitrów działający przy Urzędzie Zamówień Publicznych wydał decyzję o unieważnieniu przetargu na 23 śmigłowce i jeden symulator dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Ministerstwo Zdrowia zdecydowało wczoraj o odwołaniu się od decyzji arbitrów do sądu okręgowego. Nowy minister zdrowia może jednak tę decyzję zmienić.
2008-01-20

Akcja ratunkowa na Morzu Czarnym

Ze względu na złą pogodę akcja ratunkowa w Cieśninie Kercz na Morzu Czarnym została zawieszona. Podczas sobotniego sztormu zatonęło 6 statków (w tym jeden tankowiec i trzy statki z siarką) powodując katastrofę ekologiczną. Helikoptery ratownicze z floty Czarnomorskiej wciąż szukają 5 zaginionych marynarzy.
2008-01-20

Zdecydowały centymetry - Przetarg na nowy śmigłowiec ratowniczy rozstrzygnięty

Wczoraj Ministerstwo Zdrowia rozstrzygnęło kontrowersyjny przetarg na nowe helikoptery dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Niektórzy eksperci uważają jednak, że przetarg był ustawiony specjalnie pod Eurocoptera - producenta śmigłowca EC 135 - dyskryminował natomiast maszynę włosko-brytyjskiej firmy AgustaWestland.
2008-01-20

Powietrzne patrole

Od czerwca 2007 r. nad stołecznymi akwenami wodnymi regularne loty patrolowe wykonuje policyjny śmigłowiec Bell 206B-III Jet Ranger. To efekt współpracy Komisariatu Rzecznego Policji i Wydziału Lotniczego Komendy Głównej Policji. Śmigłowiec znacznie usprawnia pracę policjantów.
2008-01-20

Przetarg na śmigłowiec dla LPR

Ministerstwo Zdrowia udostępniło na swoich stronach internetowych komunikat dotyczący przetargu na śmigłowiec dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Znajduje się w nim szczegółowe uzasadnienie decyzji odnośnie kontrowersyjnego wyboru helikoptera EC135.
2008-01-20

Nowe śmigłowce dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego

Trwa przetarg na zakup helikopterów dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. W rywalizacji tej mierzą się dwa znane koncerny śmigłowcowe: Eurocopter i Agusta Westland. Planowany zakup nowych maszyn, które zastąpią około 30-letnie Mi-2 to - w myśl ustawy o modernizacji sprzętu używanego przez lotnictwo medyczne - wręcz konieczność.
2007-10-12

Kolejna akcja ratownicza na Bałtyku

11 października załoga śmigłowca ratowniczego z Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej przeprowadziła kolejną, już osiemnastą w tym roku akcję ratowniczą. Tym razem pomocy udzielono pracownikowi platformy wiertniczej, u którego wystąpiło podejrzenie stanu przedzawałowego.
2007-10-05

Anakonda ratuje życie

4 października śmigłowce W-3 RM "Anakonda" z 28 Puckiej Eskadry Lotniczej aż dwukrotnie brały udział w akcjach ratowniczych. Służby ratownicze Marynarki Wojennej od początku roku przeprowadziły już 17 takich akcji, udzielając pomocy 19 poszkodowanym osobom.
2008-01-19

Poszukiwania Fosseta po raz kolejny przerwane

Amerykańskie służby ratownicze po raz kolejny przerwały wczoraj (1 października) poszukiwania Steve''a Fosseta. Poszukiwania zostały wznowione 25 września po odkryciu przez lotnictwo wojskowe możliwej lokalizacji milionera.
2007-09-25

Akcja ratownicza załogi dyżurnej z Darłowa

24 września załoga dyżurna 29 Darłowskiej Eskadry Lotniczej uczestniczyła w akcji ratowniczej na Bałtyku. Pomocy potrzebował nurek z objawami choroby dekompresyjnej. Po podjęciu na pokład śmigłowca i przetransportowaniu na ląd, poszkodowany został przewieziony do szpitala.
2008-01-19

Problemy z wydobyciem cessny

W niedzielę (23 września) Paweł Brzeziński z Komisariatu Rzecznego Policji powiadomił nas z pokładu policyjnego śmigłowca, że po ponad tygodniu poszukiwań zlokalizowano samolot typu Cessna, który zatonął po awaryjnym lądowaniu na Wiśle w Warszawie 15 września.
2008-01-19

Znaleziono ciało pilota cessny

W sobotę (22 września) około południa, po tygodniu poszukiwań, odnaleziono ciało pilota, który zaginął po awaryjnym lądowaniu samolotu typu Cessna na Wiśle w okolicach Żerania (Warszawa). Zwłoki zostały zidentyfikowane przez rodzinę, która zaobserwowała je na powierzchni wody w odległośći około 4 km od miejsca wypadku i powiadomiła policję.
2008-01-19

Akcja ratownicza na Wiśle

Piątek 21 września: prowadzona od soboty akcja poszukiwawcza pilota i samolotu na Wiśle w Warszawie trwa. Dotychczas nie natrafiono na żaden ślad. Dziś ponownie nad rzeką pojawił się policyjny śmigłowiec. Dno rzeki jest penetrowane przy użyciu dwóch sonarów.
2008-01-19

Poszukiwania pilota Cessny trwają

Dziś (niedziela, 16.09) rano wznowiono poszukiwania pilota Cessny, która wczoraj awaryjnie lądowała na warszawskim odcinku Wisły w okolicach Żerania. Świadkowie zdarzenia widzieli, jak pilot po opuszczeniu samolotu próbował dostać się do brzegu. Mimo trwającej całą sobotę akcji ratowniczej nie udało się go odnaleźć. Ratowników wspierają jednostki pływające oraz śmigłowiec.
2008-01-19

Brak przełomu w poszukiwaniach na Wiśle

Wczorajsze działania strażaków i policjantów, biorących udział w trwających od soboty poszukiwaniach pilota i samolotu nie przyniosły rezultatów. Podobnie jest dzisiaj: mimo zaangażowania przez prowadzące akcję służby specjalistycznego sprzętu – do tej pory niczego nie odnaleziono.
2008-01-19

Poszukiwań na Wiśle ciąg dalszy

Policja i straż pożarna od rana kontynuują akcję poszukiwawczą na Wiśle w rejonie awaryjnego lądowania samolotu Cessna w sobotę 15 września. Dotychczas nie udało się odnaleźć ani samolotu, ani pilota, który po wydostaniu się z maszyny usiłował dopłynąć do kępy drzew na brzegu rzeki.
2008-01-19

Pilot Cessny nadal poszukiwany

Rodzina nie rozpoznała w zwłokach mężczyzny, które wyłowiono dziś przed godziną 13 z Wisły na wysokości miejscowości Jabłonna, poszukiwanego od soboty pilota Cessny, która awaryjnie lądowała na rzece. Pilot usiłował dopłynąć do brzegu rzeki. Poszukiwania wciąż trwają. Strażacy przy pomocy sonaru próbują zlokalizować samolot.
2008-01-19

Nie znaleziono pilota Cessny

Poszukiwania pilota Cessny, która w sobotę (15 września) przed południem lądowała awaryjnie na Wiśle w Warszawie nie przyniosły skutku. Ze względu na zapadający zmrok zostają przerwane. Z każdą chwilą maleją szanse na odnalezienie żywego pilota, który opuścił samolot i próbował dotrzeć do brzegu. Przy ustalaniu lokalizacji wraku samolotu być może zostanie wykorzystany sonar.