bezpieczenstwo | instytucje
2008-12-10

PKBWL: twarde lądowanie zenaira

Podczas wykonywaniu kręgu nad lotniskiem w Masłowie pilot samolotu ultralekkiego STOL Trophy zauważył zakłócenia pracy silnika i spadek ciągu śmigła. Lądował przymusowo, zahaczając o ziemię lewym skrzydłem i niszcząc podwozie. Komisja po oględzinach silnika stwierdziła uszkodzenia w przekładni redukcyjnej.
2008-12-02

Wyczepienie – trzy zdecydowane ruchy

Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych na posiedzeniu w dniu 26 listopada zakończyła badanie kolejnych zdarzeń lotniczych. Jedno z nich dotyczyło zdarzenia szybowca Bocian, a jego przyczyną było nieupewnienie się pilota o odczepieniu liny wyciągarki po starcie.
2008-12-01

Wrocławski port pod psią kontrolą

Słuchacze Ośrodka Tresury Psów Służbowych Straży Granicznej w Lubaniu, kandydaci na przewodników psów służbowych do wyszukiwania materiałów wybuchowych i broni, wraz z przydzielonymi im czworonogami, w środę 26 listopada, w ramach szkolenia specjalistycznego z zakresu kynologii służbowej, realizowanego od lipca br., wzięli udział w zajęciach praktycznych na lotnisku we Wrocławiu.
2008-11-27

PKBWL o skokach w Chrcynnie

Podczas dłuższego niż zazwyczaj listopadowego weekendu z okazji rocznicy odzyskania niepodległości, na wielu lotniskach odbywały się skoki spadochronowe. Skoczkom sprzyjała pogoda. Niestety, na lotnisku Chrcynno koło Nasielska nie obeszło się bez incydentów. Nikt nie odniósł poważnych obrażeń.
2008-11-25

Ochrona lotnisk: o psach w Brukseli

Urząd Lotnictwa Cywilnego oraz Straż Graniczna, 5 listopada 2008 roku, reprezentowały stronę polską na zorganizowanym w Brukseli posiedzeniu, dotyczącym uregulowania kwestii wykorzystania psów służbowych do wyszukiwania materiałów wybuchowych w ochronie lotnictwa cywilnego.
2008-11-12

Piknik zostaje na Czyżynach

Komisja badania wypadków lotniczych sugeruje rozważenie zmiany lokalizacji krakowskiego pikniku lotniczego. Czyżyny leżą blisko podejścia do Balic, w tym roku doszło do incydentu. Organizatorzy zapewniają, że piknik odbędzie się na Czyżynach, a do incydentów nie dojdzie.
2008-11-04

SN, XP, YG: co oznacza znak rejestracyjny?

Widniejące na statkach powietrznych litery "SP" to przyporządkowany Polsce znak przynależności państwowej. Znak rejestracyjny samolotów i śmigłowców lotnictwa służb porządku publicznego – policji i straży granicznej – rozpoczyna się od liter "SN".
2008-10-31

Nowy AIP VFR

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej pracuje nad nową wersją AIP VFR. Próbkę jej dokonań można przetestować już teraz.
2008-10-31

Aeroprakt: przeciągnięcie nad jeziorem

Przeciągnięcie jako skutek gwałtownego zakrętu na wznoszeniu i lot na małej wysokości, uniemożliwiający wyprowadzenie z przeciągnięcia lub użycie systemu ratowniczego – takie były prawdopodbne przyczyny wypadku samolotu Aeroprakt-22L, który 27 września wpadł do jeziora Dworackiego. Śmierć poniosły wówczas dwie osoby.
2008-10-30

Komisja bada okoliczności wypadku Mi-2

Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego bada okoliczności zdarzenia lotniczego wojskowego śmigłowca Mi-2, do którego doszło w środę, 29 października, w powiecie lubartowskim. Dwuosobowa załoga przeżyła wypadek, stan jednego z pilotów lekarze określają jako ciężki, lecz stabilny.
2008-10-24

PKBWL: ultralekkim tylko do zmroku?

Wykonywanie lotów na samolotach ultralekkich nie wyposażonych do lotów nocnych może odbywać się tylko między wschodem a zachodem słońca – tak brzmi zalecenie Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych, która zbadała okoliczności zdarzenia samolotu Allegro 2000 we wrześniu w powiecie międzychodzkim.
2008-10-21

Posiedzenie PKBWL: spadochrony i balon

Podczas posiedzenia Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych w dniu 8 października jej przedstawiciele zakończyli badanie kolejnych zdarzeń lotniczych. W trzech przypadkach opublikowane zostały raporty i uchwały zawierające m.in. okoliczności zdarzeń oraz ustalone przez komisję przyczyny.
2008-10-15

O wspólnej przestrzeni i Pyrzowicach

Przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury, PAŻP i ULC 13 października gościli na Śląsku, gdzie wzięli udział m.in. w seminarium zorganizowanym na Politechnice Śląskiej oraz spotkaniu poświęconym perspektywom rozwoju portu lotniczego w Pyrzowicach. Dyskutowano m.in. o Funkcjonalnych Blokach Przestrzeni – FAB.
2008-10-12

PAŻP w trosce o klimat

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej była współorganizatorem konferencji „Lotnictwo a Ochrona Klimatu Globalnego”, która odbyła się 6 października. Jej głównym celem była dyskusja na temat ochrony środowiska naturalnego przez przedstawicieli przemysłu lotniczego.
2008-10-10

W Luksemburgu o systemie SESAR

W dniach 9-10 października w Luksemburgu odbywa się posiedzenie Rady Unii Europejskiej do spraw Transportu, Telekomunikacji i Energii. Podczas czwartkowych rozmów podjęto ustalenia dotyczące m.in. europejskiego systemu zarządzania ruchem lotniczym SESAR.
2008-10-09

W skrócie EASA

Organem Unii Europejskiej odpowiedzialnym za realizację zadań w zakresie bezpieczeństwa lotniczego jest Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego, w skrócie EASA. Agencja działalność rozpoczęła w 2003 r. Jej siedziba mieści się w Kolonii w Niemczech. Obecnie zatrudnia ponad 350 osób.
2008-10-08

Lotnictwo Straży Granicznej z certyfikatem

Straż Graniczna otrzymała certyfikat organizacji obsługowej, potwierdzający zgodność z europejskimi wymaganiami PART 145. Proces certyfikacji przeprowadzili inspektorzy ULC z Departamentu Techniki Lotniczej. Straż Graniczna otrzymała taki certyfikat jako pierwsza w kraju służba państwowa.
2008-10-07

Skok z Puchacza – Raport Wstępny

Dwuosobowa załoga szybowca Puchacz – instruktor i pilot – wykonywała w rejonie lotniska Bednary lot szkolny na naukę akrobacji szybowcowej. Podczas lotu wznoszącego szybowiec wykonał ślizg na ogon i przeszedł w korkociąg. Załoga lądowała na spadochronach ratowniczych, odnosząc nieznaczne obrażenia.
2008-09-30

PART M: ULC przedłuża ważność certyfikatów

Prezes Urzędu Lotnictwa wydał decyzje zwalniające organizacje zarządzania ciągłą zdatnością do lotu oraz obsługowe z wprowadzenia części przepisów PART M do dnia 28 listopada br. Do tego dnia przedłużono także ważność posiadanych przez organizacje certyfikatów.
2008-09-26

Śledztwo umorzone

Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie nieumyślnego spowodowania katastrofy lotniczej, w której zginęło dwóch pilotów Grupy Akrobacyjnej „Żelazny”.
2008-09-24

Komisja zbadała kolejne incydenty

Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych przedstawiła wyniki badań kolejnych zdarzeń lotniczych. Zakończenie prac komisji dotyczących zdarzeń odbyło się na jednym z ostatnich posiedzeń.
2008-09-24

Samoloty GA stracą certyfikaty?

Stopień przygotowania lotnictwa ogólnego (General Aviation, GA) w Polsce do wprowadzenia nowych przepisów EASA dotyczących obsługi technicznej i utrzymania ciągłej zdatności do lotu jest bardzo zły – ostrzega Aeroklub Polski. 28 września niemal wszystkie statki powietrzne GA mogą stracić certyfikat zdatności do lotu.
2008-09-18

Pegasus na polskich lotniskach

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej nabyła nowy system zarządzania ruchem lotniczym. Kontrakt o wartości ponad 25 mln euro Agencja podpisała z firmą Indra S.A. Pegasus 21 – bo tak nazywa się system – ma zacząć funkcjonować w 2010 r.
2008-09-09

Oblodzenie przyczyną wypadku Cessny – Raport PKBWL

Komisja badania wypadków lotniczych opublikowała Raport Końcowy z wypadku z udziałem samolotu Cessna 150M, do którego doszło 15 września 2007 r. w Warszawie. Samolot wodował na Wiśle, a pilot utonął. Komisja ustaliła, że przyczyną wypadku było zmniejszenie mocy silnika lub zatrzymanie jego pracy z powodu oblodzenia gaźnika.
2008-08-27

Krzysztof Banaszek Prezesem PAŻP

Z dniem 26 sierpnia br. Prezes Rady Ministrów Donald Tusk powołał Krzysztofa Banaszka na stanowisko Prezesa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Nowy prezes został powołany spośród kandydatów wyłonionych w drodze konkursu.