bezpieczenstwo | instytucje
2008-09-24

Komisja zbadała kolejne incydenty

Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych przedstawiła wyniki badań kolejnych zdarzeń lotniczych. Zakończenie prac komisji dotyczących zdarzeń odbyło się na jednym z ostatnich posiedzeń.
2008-09-24

Samoloty GA stracą certyfikaty?

Stopień przygotowania lotnictwa ogólnego (General Aviation, GA) w Polsce do wprowadzenia nowych przepisów EASA dotyczących obsługi technicznej i utrzymania ciągłej zdatności do lotu jest bardzo zły – ostrzega Aeroklub Polski. 28 września niemal wszystkie statki powietrzne GA mogą stracić certyfikat zdatności do lotu.
2008-09-18

Pegasus na polskich lotniskach

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej nabyła nowy system zarządzania ruchem lotniczym. Kontrakt o wartości ponad 25 mln euro Agencja podpisała z firmą Indra S.A. Pegasus 21 – bo tak nazywa się system – ma zacząć funkcjonować w 2010 r.
2008-09-09

Oblodzenie przyczyną wypadku Cessny – Raport PKBWL

Komisja badania wypadków lotniczych opublikowała Raport Końcowy z wypadku z udziałem samolotu Cessna 150M, do którego doszło 15 września 2007 r. w Warszawie. Samolot wodował na Wiśle, a pilot utonął. Komisja ustaliła, że przyczyną wypadku było zmniejszenie mocy silnika lub zatrzymanie jego pracy z powodu oblodzenia gaźnika.
2008-08-27

Krzysztof Banaszek Prezesem PAŻP

Z dniem 26 sierpnia br. Prezes Rady Ministrów Donald Tusk powołał Krzysztofa Banaszka na stanowisko Prezesa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Nowy prezes został powołany spośród kandydatów wyłonionych w drodze konkursu.
2008-08-26

Junior uszkodził skrzydło – Raport PKBWL

PKBWL opublikowała raport z wypadku z udziałem szybowca SZD-51-1 Junior należącego do Aeroklubu Pomorskiego, do którego doszło 27 lipca 2008 r. na toruńskim lotnisku. Podczas podejścia do lądowania szybowiec zaczepił skrzydłem o ziemię. Oderwana końcówka skrzydła uderzyła przebywającego w pobliżu ucznia-pilota, który odniósł nieznaczne obrażenia ciała.
2008-07-30

Porozumienie w sprawie ILS i DME

We wtorek, 29 lipca, w Warszawie podpisano porozumienie pomiędzy Dowództwem Sił Powietrznych a PAŻP dotyczące współpracy w zakresie eksploatacji systemów wspomagających nawigację. Już w najbliższych tygodniach wejdą w życie pierwsze postanowienia zawartego porozumienia.
2008-07-25

Lądowisko dla "Wilczka"

Na terenie Oddziału Prewencji Policji w Łodzi oddano do eksploatacji nowe lądowisko dla policyjnych śmigłowców. Podczas uroczystości otwarcia obiektu zaprezentowały się trzy śmigłowce: łódzki Mi-2 zwany "Wilczkiem", Bell z komendy głównej oraz należący do policji czeskiej Eurocopter.
2008-07-24

Navion na brzegu – Raport Wstępny

Jak wynika z Raportu Wstępnego komisji badającej zdarzenie z udziałem samolotu Ryan Navion w pobliżu Góry Kalwarii, pilot podjął decyzję o awaryjnym lądowaniu po zauważeniu dymu wydobywającego się spod maski silnika oraz spadku obrótów. Pilot i pasażer nie odnieśli obrażeń, samolot został lekko uszkodzony.
2008-07-22

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej otrzymała certyfikat ISO 14001:2004

W czerwcu 2008 r. w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej odbył się audyt certyfikujący, przeprowadzony przez międzynarodową instytucję certyfikującą Lloyd\'s Register Quality Assurance Limited (LRQA).
2008-07-11

Śmiertelny wypadek i alkohol

Komisja badająca okoliczności wypadku samolotu Zlin 526 AFS, do którego doszło 1 maja w pobliżu miejscowości Kłobia, odstąpiła od dalszego badania zdarzenia. Powodem takiej decyzji było m.in. stwierdzenie, że krew pilota zawierała 1,7 promila alkoholu.
2008-07-09

Jednolita Europejska Przestrzeń Powietrzna – projekty

Kolegium Komisarzy Komisji Europejskiej przyjęło projekt drugiego pakietu przepisów dotyczących Jednolitej Europejskiej Przestrzeni Powietrznej – poinformował ULC. Celem przedstawionych projektów jest dalsza poprawa bezpieczeństwa, redukcja kosztów i zmniejszenie opóźnień w żegludze powietrznej.
2008-07-02

Wypadek grupy Żelazny – raport komisji

Wykonanie przez lidera ugrupowania manewru nie zapewniającego odpowiedniej separacji pionowej i poziomej w stosunku do samolotu bazy – taką przyczynę wypadku pilotów zespołu Żelazny, do którego doszło 1 września 2007 r. podczas pokazów Air Show w Radomiu, ustaliła komisja.
2008-06-26

Tańsze latanie w Unii Europejskiej

We wtorek, 25 czerwca, Komisja Europejska (KE) przedstawiła pakiet przepisów mających doprowadzić do utworzenia jednolitej europejskiej przestrzeni powietrznej. Wpłynęłoby to na obniżenie kosztów oraz na poprawę bezpieczeństwa lotnictwa w Unii.
2008-06-24

Eurocopter na posesji – Raport Wstępny

Eurocopter, który uległ wypadkowi w Dzięgielowie koło Cieszyna 11 czerwca, wykonywał krąg nad miejscowością w poszukiwaniu posesji należącej do znajomych pasażerów. W efekcie twardego lądowania jeden z nich, prezes firmy będącej właścicielem śmigłowca, odniósł poważne obrażenia.
2008-06-24

PAŻP: certyfikat na trzy lata

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej otrzymała przedłużenie Certyfikatu Instytucji Zapewniającej Służby Żeglugi Powietrznej. Decyzję o przedłużeniu certyfikatu podjął Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego po przeprowadzeniu cyklu kontroli.
2008-06-13

PKBWL o wypadku Zlina

Jak wynika z informacji Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych, zajmującej się wypadkiem samolotu Zlin 526 AFS (SP-CSY) w dniu 1 maja w pobliżu miejscowości Kłobia (kujawsko-pomorskie), samolot zderzył się z ziemią po gwałtownej zmianie kierunku krążenia.
2008-06-12

Raport wstępny z wypadku spadochronowego w Białymstoku

Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych opublikowała Raport Wstępny z badania wypadku spadochronowego, do którego doszło 1 czerwca w Białymstoku. W wyniku wypadku śmierć poniósł doświadczony skoczek z Aeroklubu Białostockiego.
2008-06-10

Konsultacje w sprawie ochrony lotnictwa

W Urzędzie Lotnictwa Cywilnego odbyły się polsko-amerykańskie konsultacje dotyczące zagrożeń w lotnictwie cywilnym. Oprócz władz lotniczych Polski w spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Transportation Security Administration.
2008-05-14

Rząd przyjął projekt nowelizacji Prawa lotniczego

Zwiększenie ochrony lotnictwa cywilnego oraz rozszerzenie nadzoru i kontroli nad bezpieczeństwem podróżnych - to główne założenia przyjętego przez rząd projektu nowelizacji Prawa lotniczego.
2008-05-09

Porozumienie ULC i MSWiA

Urząd Lotnictwa Cywilnego i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji podpisały Aneks do Porozumienia pomiędzy Ministrem SWiA a Prezesem ULC. Porozumienie zawarte w 2007 r. dotyczy wsparcia udzielonego przez Prezesa ULC przy nadzorowaniu lotnictwa służb porządku publicznego.
2008-04-29

Prawo lotnicze – nowelizacja

Sejm znowelizował ustawę Prawo lotnicze. W ustawie pojawił się m.in. zapis o obowiązkowej inspekcji statków powietrznych z państw obcych. Nowelizacja była konieczna ze względu na wdrożenie unijnej dyrektywy dotyczącej bezpieczeństwa statków powietrznych.
2008-04-23

Ochrona lotnictwa według UE

W Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej zostało opublikowane Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) w sprawie wspólnych zasad w dziedzinie ochrony lotnictwa cywilnego.
2008-04-22

PAŻP instaluje sieć wymiany danych

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej podpisała kontrakt na dostawę i instalację ogólnopolskiej sieci wymiany danych radarowych PRANET. Wdrożenie sieci umożliwi Agencji bezpieczne zarządzanie danymi radarowymi.