bezpieczenstwo | instytucje
2016-04-27

Spotkanie w sprawie radiostacji z separacją 8,33 kHz

We wtorek 26 kwietnia odbyło się spotkanie prezesa Aeroklubu Polskiego Włodzimierza Skalika z prezesem Krajowego Towarzystwa Lotniczego AOPA Poland Błażejem Krupą.
2016-04-27

Robert Bogacki zastępcą prezesa PAŻP

Minister Infrastruktury i Budownictwa Andrzej Adamczyk z dniem 25 kwietnia 2016 roku powierzył Robertowi Bogackiemu pełnienie obowiązków zastępcy Prezesa PAŻP ds. żeglugi powietrznej.
2016-04-26

Spotkanie PAŻP i UkSATSE

W siedzibie Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej 25 kwietnia 2016 roku odbyło się spotkanie z kierownictwem ukraińskiego providera UkSATSE (Ukrainian State Air Traffic Services Enterprise).
2016-04-25

Fałszywy alarm. Lotnisko Chopina żąda odszkodowania

Lotnisko Chopina złożyło wstępny wniosek o uznanie za poszkodowanego do Prokuratury Rejonowej w Nowym Dworze Mazowieckim, która prowadzi postępowanie wobec autora fałszywego alarmu bombowego w warszawskim porcie lotniczym.
2016-04-22

PAŻP: Podział pionowy przestrzeni powietrznej Polski

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej w marcu br. wprowadziła podział pionowy przestrzeni powietrznej Polski. W istniejących dotychczas sektorach kontroli ruchu lotniczego wyodrębniona została warstwa górna i warstwa dolna.
2016-04-22

LPR: Ćwiczenie „Autostrada 2016”

Załoga Lotniczego Pogotowia Ratunkowego z bazy w Gliwicach 21 kwietnia wzięła udział w ćwiczeniach organizowanych przez wojewodę śląskiego przy współudziale hetmana kraju morawsko-śląskiego z Czech.
2016-04-21

Spotkanie w SG: Nowe i ostateczne zasady latania w strefach

Relacja Mateusza Lubeckiego z Polskiego Stowarzyszenia Paralotniowego ze spotkania z funkcjonariuszami Straży Granicznej ws. wykonywania lotów paralotniowych w rejonie Bieszczadów i Beskidu Niskiego.
2016-04-21

Ćwiczenia na lotnisku w Katowicach-Pyrzowicach

19 kwietnia na terenie katowickiego lotniska odbyły się ćwiczenia pod kryptonimem „Akt terrorystyczny”, w których wzięły udział służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo w porcie lotniczym.
2016-04-21

1. BLTr: Szkolenie służb organizacji lotów

Na wojskowej części lotniska Okęcie odbyło się szkolenie służb organizacji lotów. Celem szkolenia było omówienie obowiązków poszczególnych służb podczas zabezpieczenia zadań lotniczych.
2016-04-19

IBL MON: Roczna odprawa bezpieczeństwa lotów

W Ośrodku Szkoleniowym w Kiekrzu odbyła się roczna odprawa szkoleniowo-koordynacyjna służby bezpieczeństwa lotów.
2016-04-19

Szkolenie wysokościowe MOSG

W dniu 18 kwietnia 2016 roku funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej na lotnisku w Pruszczu Gdańskim brali udział w szkoleniu ze śmigłowcem Anakonda.
2016-04-14

Przetarg na sprzęt dla lotnisk miało wygrać faworyzowane konsorcjum

Zarzuty udaremniania i utrudniania przetargu na ponad 20 mln zł na szkodę Skarbu Państwa usłyszał Mieczysław O. były dyrektor Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dyrektor zataił także swoje powiązania z jednym z oferentów.
2016-04-12

Pilot wiatrakowca zatrzymany przez policję

Policjanci z Bemowa zatrzymali mężczyznę, który latając wiatrakowcem naruszył bez zezwolenia przestrzeń powietrzną kontrolowaną przez lotnisko na Okęciu, wstrzymując lądowania na lotnisku na kilka minut. 33-letni obywatel Kolumbii już usłyszał zarzut w tej sprawie. Zgodnie z ustawą Prawo lotnicze za to przestępstwo grozi kara do roku pozbawienia wolności.
2016-04-13

Podsumowanie fazy rady 207. Sesji Rady ICAO

W dniach od 15 lutego do 11 marca 2016 roku w siedzibie Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) w Montrealu odbyła się faza rady 207. sesji Rady ICAO. W posiedzeniach Rady wzięła udział stała przedstawicielka w Radzie ICAO – dr hab. Małgorzata Polkowska.
2016-04-11

Załoga śmigłowca SG odstraszyła odbiorców kontrabandy

Już po raz kolejny, na odcinku granicy ochranianym przez Nadbużański Oddział Straży Granicznej, udało się zapobiec trafieniu do obiegu nielegalnych wyrobów tytoniowych, tym razem, dzięki profesjonalnemu działaniu pilotów Straży Granicznej.
2016-04-06

Lotnisko Chopina wytoczy proces sprawcy fałszywego alarmu bombowego

Lotnisko Chopina wejdzie na drogę sądową ze sprawcą fałszywego alarmu bombowego, który we wtorek wieczorem spowodował ewakuację terminala dworca lotniczego. Wytoczony zostanie proces cywilny o pokrycie wszystkich kosztów akcji. Lotnisko Chopina nie wyklucza również pozwu zbiorowego od wszystkich podmiotów, które poniosły straty na skutek ewakuacji.
2016-04-05

SG: Pilnuj swojego bagażu na lotnisku

Funkcjonariusze Straży Granicznej z Placówki Warszawa-Modlin przeprowadzili kolejne w ciągu ostatnich kilku dni rozpoznanie pozostawionego bez opieki bagażu. Tym razem nie obeszło się bez ewakuacji terminala nowodworskiego lotniska.
2016-04-04

Podejrzana czarna walizka w Modlinie

W miniony weekend (1 kwietnia) funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin otrzymali informację o pozostawionym na parkingu przed Terminalem bagażu bez opieki.
2016-03-31

Konferencja IRL 2016

W dniach 12-13 kwietnia 2016 roku Odbędzie się IV Ogólnopolska Konferencja Naukowa Inżynieria Ruchu Lotniczego, organizowana przez Studenckie Koło Naukowe Transportu Lotniczego oraz Zakład Inżynierii Transportu Lotniczego Wydziału Transportu Politechniki Warszawskiej.
2016-03-28

Fałszywy alarm bombowy w Modlinie

W niedzielę (27 marca) w późnych godzinach wieczornych funkcjonariusze Straży Granicznej otrzymali od Dyżurnego Portu informację o bombie znajdującej się na terenie lotniska. Niezwłocznie została podjęta decyzja o ewakuacji terminala wraz z drogami dojazdowymi.
2016-03-24

Prezentacja Cirrusów w Radomiu

Trzy modele samolotów zaprezentował amerykański Cirrus Aircraft na radomskim lotnisku. Oferta została skierowana do służb mundurowych, w tym m.in. do Straży Granicznej i Policji.
2016-03-23

Lotnisko w Brukseli zamknięte po zamachu

Lotnisko w Brukseli po porannej eksplozji zostało zamknięte do odwołania. Są ofiary śmiertelne. Do zamachów doszło także na stacjach metra. W Belgii wprowadzono najwyższy stopień zagrożenia terrorystycznego.
2016-03-18

58. Konferencja Bezpieczeństwa Lotów

W dniach 8-9 marca 2016 r. w Centrum Konferencyjnym Wojska Polskiego odbyła się 58. Konferencja Bezpieczeństwa Lotów Lotnictwa Sił Zbrojnych RP, w której uczestniczyli przedstawiciele dowództw i pionów bezpieczeństwa lotów jednostek lotniczych, instytutów naukowych, uczelni wojskowych oraz lotnictwa cywilnego.
2016-03-15

RENEGADE – fakty i mity

W Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu odbyło się seminarium naukowe z cyklu „Spotkania z bezpieczeństwem” zorganizowane przez Naukowe Koło Bezpieczeństwa i Spraw Międzynarodowych, pt. „RENEGADE – fakty i mity”.
2016-03-12

Trzecie posiedzenie Zarządu Baltic FAB

W dniach 9-10 marca 2016 r. w siedzibie PAŻP w Warszawie odbyło się trzecie posiedzenie Zarządu Bałtyckiego Funkcjonalnego Bloku Przestrzeni Powietrznej (Baltic FAB), któremu przewodniczyli przedstawiciele ministerstw właściwych ds. transportu Polski i Litwy. W spotkaniu uczestniczyli także reprezentanci ULC, PAŻP oraz MON oraz ich litewscy odpowiednicy.