bezpieczenstwo | instytucje
2016-07-14

FIS idzie na rekord

Ruch lotnictwa ogólnego rośnie w rekordowym tempie. Według danych PAŻP z pierwszego półrocza br., liczba obsłużonych przez FIS operacji lotnictwa ogólnego w stosunku do analogicznego okresu z ubiegłego roku wzrosła o ok. 8 proc.
2016-07-13

PAŻP z SESAR-em zmienią europejskie niebo

Szybciej, taniej i bezpieczniej. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej startuje w kolejnej turze edycji programu badawczo-rozwojowego SESAR 2020. Z efektów będzie korzystać cała Europa.
2016-07-06

Kontrola graniczna w portach lotniczych i na wewnętrznych granicach UE

Rozporządzeniem MSWiA z dnia 1 czerwca 2016 r. w sprawie przywrócenia tymczasowo kontroli granicznej osób przekraczających granicę państwową stanowiącą granicę wewnętrzną, przywrócona została tymczasowo kontrola graniczna w okresie od 4 lipca do 2 sierpnia 2016 r.
2016-07-06

Ograniczenia dla ruchu powietrznego podczas Szczytu NATO

W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców i turystów oraz osób uczestniczących w Szczycie NATO w Warszawie w przestrzeni powietrznej zostaną wprowadzone ograniczenia dla ruchu lotniczego dotyczące lotnictwa aeroklubowego i rekreacyjnego. Ograniczenia obejmą w szczególności bezzałogowe statki powietrzne powszechnie zwane dronami i sportowe urządzenia latające (zarówno profesjonalne, jak i amatorskie – w tym zdalnie sterowane).
2016-07-06

NwOSG: Zneutralizowali zagrożenie

Wczoraj (5 lipca) funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Okęcie błyskawicznie zareagowali na pozostawiony w terminalu bagaż bez opieki.
2016-06-30

Ćwiczenia: Embraer 195 rozbił się w Płocku

Scenariusz zrealizowanego w Płocku ćwiczenia „Katastrofa 2016” zakładał wypadek samolotu z 90 pasażerami na pokładzie. Do zdarzenia doszło na terenie zakładu przetwórstwa mlecznego podczas próby lądowania awaryjnego.
2016-07-05

PAŻP: Niebo z ograniczeniami, za to bezpieczne…

Specjalne policyjne patrole, przestrzeń powietrzna nie dla wszystkich, możliwe opóźnienia w ruchu lotniczym – to rzeczywistość w czasie Szczytu NATO w Warszawie. Cel – bezpieczeństwo.
2016-07-01

SG gotowa do przywrócenia kontroli granicznej

Dzisiaj (1 lipca) w Komendzie Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej w Warszawie odbyła się narada koordynacyjna kadry kierowniczej NwOSG przed Szczytem NATO 2016.
2016-06-30

Stój na straży swych bagaży – Straż Graniczna apeluje do podróżnych

Pozostawiony bez opieki bagaż traktowany jest jako potencjalne zagrożenie, co wiąże się z wszczęciem odpowiednich procedur bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że bagaż bez nadzoru zawsze oznacza kłopoty, takie jak opóźnienia w komunikacji lotniczej, ale również sankcje w postaci mandatu karnego w wysokości 500 zł.
2016-06-29

Drony w wakacje – gdzie polatamy, gdzie nie polatamy…

Wakacyjny sezon latania rozpoczęty. Na niebie będzie tłoczno, nie tylko dzięki czarterowym lotom w ciepłe kraje, ale też dzięki uruchomieniu tysięcy dronów, które są w Polsce szczególnie popularne. Mówi się nawet, że Polska jest jednym z krajów, w których rynek dronów rozwija się w najszybszym tempie.
2016-06-25

Rajd Polski – zakaz lotów

Organizatorzy 73 Rajdu Polski zwracają uwagę na zakaz latania motoparalotniami i innymi statkami powietrznymi przy odcinkach tras oraz nad trasami rajdu.
2016-06-27

Ćwiczenia z tymczasowego przywrócenia kontroli w Łodzi

23 czerwca w Lotniczym Przejściu Granicznym Łódź – Lublinek odbyły się ćwiczenia tymczasowego przywrócenia kontroli granicznej na granicy wewnętrznej Schengen.
2016-06-27

Bezpieczeństwo podróżnych priorytetem Lotniska Chopina

W związku ze zbliżającym się szczytem NATO i Światowymi Dniami Młodzieży Lotnisko Chopina w Warszawie zmienia model zarządzania kontrolą bezpieczeństwa pasażerów i bagaży i wzmacnia swój system ochrony. Dodatkowe środki bezpieczeństwa obejmują m.in. dodatkowe patrole służb ochrony, zmiany w organizacji ruchu i postoju przed terminalem, a także nowe systemy monitoringu umożliwiające zapisywanie numerów rejestracyjnych pojazdów.
2016-06-24

SESAR – FUTURE for Aviation

Realizacja projektów lotniczych w ramach ogólnoeuropejskiego programu SESAR była tematem przygotowanej przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej drugiej konferencji o inwestycjach wpisujących się w europejską przestrzeń powietrzną – SESAR – FUTURE for Aviation.
2016-06-23

Kontrolerzy PAŻP w Szymanach

23 czerwca Polska Agencja Żeglugi Powietrznej rozpoczęła służbę w strefie kontrolowanej i rejonie kontrolowanym lotniska Olsztyn-Mazury.
2016-06-23

Udaremniony przemyt narkotyków na Lotnisku Chopina

Warszawscy celnicy zatrzymali na lotnisku im. Chopina 36-letniego obywatela Nigerii, który usiłował przemycić do Polski ponad 1,5 kilograma heroiny i kokainy. Narkotyki podzielone na 90 kapsułek znajdowały się w brzuchu mężczyzny. Czarnorynkowa wartość zabezpieczonych narkotyków to kwota prawie 600 tys. zł. W sprawę zaangażowani byli również policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Narkotykową KWP zs. w Radomiu.
2016-06-22

Szkolenie przed Szczytem NATO

Policjanci garnizonu warszawskiego uczestniczyli w szkoleniu przeprowadzonym przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej dotyczącym ograniczeń w ruchu lotniczym na czas „Szczytu NATO”. Prelekcja odbyła się w Białej Sali Komendy Stołecznej Policji. Uczestnicy szkolenia dowiedzieli się między innymi, jakie są strefy powietrzne i ścieżki podejścia samolotów do lotniska Chopina w Warszawie.
2016-06-21

Konsultacje publiczne ws. oceny przepisów UE

Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje publiczne w sprawie oceny ex-post przepisów w zakresie Jednolitej Europejskiej Przestrzeni Powietrznej dotyczących systemu skuteczności działania i opłat nawigacyjnych.
2016-06-21

Spotkanie PAŻP z lekarzami orzecznikami lotnictwa cywilnego

20 czerwca w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej odbyło się spotkanie z grupą ponad 40 lekarzy orzeczników medycyny lotniczej.
2016-06-20

Droniada 2016 – wyniki konkursu

Zadaniem dziesięciu zespołów uczestniczących w konkursie Droniada było jak najszybsze i najdokładniejsze znalezienie zaginionego skoczka, babci i wnuczka. Udało się to nielicznym.
2016-06-14

144. Konferencja BL Sił Powietrznych Europy

W odbywającej się w Edynburgu 144. Konferencji Bezpieczeństwa Lotów Sił Powietrznych Europy uczestniczyło 40 przedstawicieli z 27 krajów, w tym z Polski.
2016-06-13

Modlin: Przywrócenie kontroli granicznej – ćwiczenia

Dzisiaj (13 czerwca) w Porcie Lotniczym Warszawa-Modlin odbyły się ćwiczenia mające na celu sprawdzenia stanu przygotowań zarówno funkcjonariuszy z PSG Warszawa-Modlin jak służb lotniskowych z przywrócenia kontroli granicznej w związku ze zbliżającymi się Światowymi Dniami Młodzieży oraz szczytem NATO.
2016-06-10

Przywrócenie kontroli granicznej – ćwiczenia na Lotnisku Chopina

Dzisiaj (9 czerwca) na terenie Portu Lotniczego im. F. Chopina funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej przy wsparciu Komendy Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej przeprowadzili ćwiczenia w zakresie przywrócenia kontroli granicznej na granicy Schengen, w związku ze zbliżającymi się Światowymi Dniami Młodzieży oraz szczytem NATO.
2016-06-07

Kurs kandydatów na KRL w PAŻP

W Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej rozpoczął się kolejny kurs kandydatów na kontrolera ruchu lotniczego.
2016-05-30

„Otwarte niebo” podczas ParaRudnik 2016

Organizatorzy targów ParaRudniki 2016 przedstawiają zasady dotyczące wykonywania lotów przez pilotów PPG/PPGG na terenie lotniska Aeroklubu Częstochowskiego podczas trwania imprezy.