bezpieczenstwo | instytucje
2016-05-06

Bezpieczne wykorzystywanie dronów w cywilnej przestrzeni powietrznej

Konferencja pn. „Bezpieczne wykorzystanie dronów w cywilnej przestrzeni powietrznej” odbędzie się 11 maja na terenie Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury.
2016-05-04

Propozycje przepisów EASA w zakresie AIS/AIM

Na stronie internetowej EASA zostały opublikowane propozycje przepisów dotyczące AIS oraz AIM, które docelowo będą stanowić załączniki do nowego rozporządzenia.
2016-05-02

PAŻP gospodarzem Forum Użytkowników ATM w 2017 roku

Pod koniec kwietnia br, w Dubrowniku odbyło się Drugie Międzynarodowe Forum Użytkowników ATM Frequentis. W trzydniowym spotkaniu w Chorwacji wzięło udział ponad 60 przedstawicieli z 25 europejskich agencji ruchu lotniczego. Następna edycja spotkania odbędzie się w Krakowie we wrześniu 2017 roku.
2016-04-30

Janusz Niedziela wiceprezesem PAŻP

Minister Infrastruktury i Budownictwa Andrzej Adamczyk, na wniosek p.o. Prezesa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, powierzył funkcję zastępcy Prezesa PAŻP ds. finansowo-administracyjnych Januszowi Niedzieli.
2016-04-29

Zatrzymany za fałszywe alarmy bombowe na lotniskach

Funkcjonariusze Wydziału dw. z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji wspólnie ze starachowickimi kryminalnymi zatrzymali 29-letniego mężczyznę podejrzewanego o fałszywy alarm bombowy na lotnisku w Modlinie. Za to przestępstwo grozi kara do 8 lat więzienia.
2016-04-29

Modlin chce kary dla sprawców fałszywych alarmów

Władze lotniska w Modlinie będą domagać się ukarania autorów fałszywych alarmów, które zakłócają funkcjonowanie portu. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy do takich sytuacji dochodziło już trzykrotnie.
2016-04-28

Zmiana technologii pracy Biur Odpraw Załóg w Polsce

Od 28 kwietnia br. wprowadzona zostaje zmiana technologii pracy Biur Odpraw Załóg (BOZ) w Polsce. Oznacza to uruchomienie jednego, ogólnopolskiego numeru – 22 574 71 73 – do składania planów lotu i aktualizacji do nich. Rozwiązanie ma na celu skrócenie czasu oczekiwania na połączenie oraz umożliwienie łatwego kontaktu BOZ.
2016-04-27

Pożarniczy Dromader strzeże podczęstochowskich lasów

Stali bywalcy Aeroklubu Częstochowskiego z pewnością zauważyli nową maszynę parkującą na fragmencie płyty lotniska tuż przed hangarami. Żółty PZL M18B Dromader to nie nowy nabytek Aeroklubu Częstochowskiego, a własność Lasów Państwowych służąca do gaszenia pożarów. Aż do później jesieni maszyna, wraz z załogą, będzie pełniła dyżur na lotnisku w Rudnikach.
2016-04-27

Spotkanie w sprawie radiostacji z separacją 8,33 kHz

We wtorek 26 kwietnia odbyło się spotkanie prezesa Aeroklubu Polskiego Włodzimierza Skalika z prezesem Krajowego Towarzystwa Lotniczego AOPA Poland Błażejem Krupą.
2016-04-27

Robert Bogacki zastępcą prezesa PAŻP

Minister Infrastruktury i Budownictwa Andrzej Adamczyk z dniem 25 kwietnia 2016 roku powierzył Robertowi Bogackiemu pełnienie obowiązków zastępcy Prezesa PAŻP ds. żeglugi powietrznej.
2016-04-26

Spotkanie PAŻP i UkSATSE

W siedzibie Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej 25 kwietnia 2016 roku odbyło się spotkanie z kierownictwem ukraińskiego providera UkSATSE (Ukrainian State Air Traffic Services Enterprise).
2016-04-25

Fałszywy alarm. Lotnisko Chopina żąda odszkodowania

Lotnisko Chopina złożyło wstępny wniosek o uznanie za poszkodowanego do Prokuratury Rejonowej w Nowym Dworze Mazowieckim, która prowadzi postępowanie wobec autora fałszywego alarmu bombowego w warszawskim porcie lotniczym.
2016-04-22

PAŻP: Podział pionowy przestrzeni powietrznej Polski

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej w marcu br. wprowadziła podział pionowy przestrzeni powietrznej Polski. W istniejących dotychczas sektorach kontroli ruchu lotniczego wyodrębniona została warstwa górna i warstwa dolna.
2016-04-22

LPR: Ćwiczenie „Autostrada 2016”

Załoga Lotniczego Pogotowia Ratunkowego z bazy w Gliwicach 21 kwietnia wzięła udział w ćwiczeniach organizowanych przez wojewodę śląskiego przy współudziale hetmana kraju morawsko-śląskiego z Czech.
2016-04-21

Spotkanie w SG: Nowe i ostateczne zasady latania w strefach

Relacja Mateusza Lubeckiego z Polskiego Stowarzyszenia Paralotniowego ze spotkania z funkcjonariuszami Straży Granicznej ws. wykonywania lotów paralotniowych w rejonie Bieszczadów i Beskidu Niskiego.
2016-04-21

Ćwiczenia na lotnisku w Katowicach-Pyrzowicach

19 kwietnia na terenie katowickiego lotniska odbyły się ćwiczenia pod kryptonimem „Akt terrorystyczny”, w których wzięły udział służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo w porcie lotniczym.
2016-04-21

1. BLTr: Szkolenie służb organizacji lotów

Na wojskowej części lotniska Okęcie odbyło się szkolenie służb organizacji lotów. Celem szkolenia było omówienie obowiązków poszczególnych służb podczas zabezpieczenia zadań lotniczych.
2016-04-19

IBL MON: Roczna odprawa bezpieczeństwa lotów

W Ośrodku Szkoleniowym w Kiekrzu odbyła się roczna odprawa szkoleniowo-koordynacyjna służby bezpieczeństwa lotów.
2016-04-19

Szkolenie wysokościowe MOSG

W dniu 18 kwietnia 2016 roku funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej na lotnisku w Pruszczu Gdańskim brali udział w szkoleniu ze śmigłowcem Anakonda.
2016-04-14

Przetarg na sprzęt dla lotnisk miało wygrać faworyzowane konsorcjum

Zarzuty udaremniania i utrudniania przetargu na ponad 20 mln zł na szkodę Skarbu Państwa usłyszał Mieczysław O. były dyrektor Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dyrektor zataił także swoje powiązania z jednym z oferentów.
2016-04-12

Pilot wiatrakowca zatrzymany przez policję

Policjanci z Bemowa zatrzymali mężczyznę, który latając wiatrakowcem naruszył bez zezwolenia przestrzeń powietrzną kontrolowaną przez lotnisko na Okęciu, wstrzymując lądowania na lotnisku na kilka minut. 33-letni obywatel Kolumbii już usłyszał zarzut w tej sprawie. Zgodnie z ustawą Prawo lotnicze za to przestępstwo grozi kara do roku pozbawienia wolności.
2016-04-13

Podsumowanie fazy rady 207. Sesji Rady ICAO

W dniach od 15 lutego do 11 marca 2016 roku w siedzibie Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) w Montrealu odbyła się faza rady 207. sesji Rady ICAO. W posiedzeniach Rady wzięła udział stała przedstawicielka w Radzie ICAO – dr hab. Małgorzata Polkowska.
2016-04-11

Załoga śmigłowca SG odstraszyła odbiorców kontrabandy

Już po raz kolejny, na odcinku granicy ochranianym przez Nadbużański Oddział Straży Granicznej, udało się zapobiec trafieniu do obiegu nielegalnych wyrobów tytoniowych, tym razem, dzięki profesjonalnemu działaniu pilotów Straży Granicznej.
2016-04-06

Lotnisko Chopina wytoczy proces sprawcy fałszywego alarmu bombowego

Lotnisko Chopina wejdzie na drogę sądową ze sprawcą fałszywego alarmu bombowego, który we wtorek wieczorem spowodował ewakuację terminala dworca lotniczego. Wytoczony zostanie proces cywilny o pokrycie wszystkich kosztów akcji. Lotnisko Chopina nie wyklucza również pozwu zbiorowego od wszystkich podmiotów, które poniosły straty na skutek ewakuacji.
2016-04-05

SG: Pilnuj swojego bagażu na lotnisku

Funkcjonariusze Straży Granicznej z Placówki Warszawa-Modlin przeprowadzili kolejne w ciągu ostatnich kilku dni rozpoznanie pozostawionego bez opieki bagażu. Tym razem nie obeszło się bez ewakuacji terminala nowodworskiego lotniska.