bezpieczenstwo | instytucje
2016-09-16

Ewakuacja na nowodworskim lotnisku

Wczoraj (15 września) w godzinach wieczornych funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin otrzymali informację o pozostawionym na parkingu przed Terminalem bagażu bez opieki.
2016-09-16

ATC Global 2016

O roli agencji w kontroli zarządzania ruchem lotniczym w regionach na przykładzie działalności Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej mówiła na konferencji ATC Global 2016 w Pekinie prezes PAŻP Magdalena Jaworska.
2016-09-13

Przedstawiciel ICAO z wizytą na Politechnice Rzeszowskiej

Na Politechnice Rzeszowskiej gościła dr hab. Małgorzata Polkowska, polski stały przedstawiciel Rady Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego.
2016-09-12

Czarna walizka przyczyną ewakuacji

W sobotnie popołudnie (10 września) służby lotniskowe warszawskiego lotniska F. Chopina zostały postawione na nogi w związku z ewakuacją, do której doszło przez pozostawiony bez opieki bagaż należący do obywatelki Rosji.
2016-09-05

Niesforni pasażerowie

Dwukrotnie w ciągu ostatniego weekendu interweniowali funkcjonariusze z Zespołu Interwencji Specjalnych Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin wobec niesfornych pasażerów.
2016-09-01

Międzynarodowy Dzień FIS

Dziś obchodzony jest Międzynarodowy Dzień FIS. Wszystkim Informatorom Służby Informacji Powietrznej PAŻP składa najserdeczniejsze życzenia: spokojnej pracy i dobrych fluidów na łączności.
2016-08-30

Kolejne połączenia PAŻP w europejskiej sieci AMHS

System AMHS (ATS Message Handling System) to obecnie standard w międzynarodowej komunikacji naziemnych Służb Ruchu Lotniczego. Służy do dystrybucji wszelkich informacji związanych z ruchem lotniczym, takich jak plany lotu, ostrzeżenia NOTAM i informacje pogodowe.
2016-08-29

PAŻP otwarta na Ukrainę

Polska wspiera Ukrainę również w powietrzu. Dwa dni po wizycie prezydenta Dudy w Kijowie, na Ukrainę na rozmowy o strategicznym partnerstwie poleciała szefowa PAŻP. Ze swoim ukraińskim odpowiednikiem, dyrektorem Ukrainian State Air Traffic Services Enterprise, Dmytro Babeichukiem rozmawiała o współpracy operacyjno-technicznej obu instytucji. Szefowie obu agencji uroczyście otworzyli też lwowskie Centrum Zarządzania Ruchem Lotniczym.
2016-08-26

Do więzienia za fałszywe alarmy bombowe

Ponad dwa lata więzienia i 24 tys. zł kary dla autora fałszywych alarmów bombowych na Lotnisku Warszawa/Modlin oraz na Lotnisku Chopina.
2016-08-26

Zrozumieć pogodę. Szkoła Meteorologii Lotniczej

W dniach 17-22 października w Międzybrodziu Żywieckim odbędzie się XV edycja Szkoły Meteorologii Lotniczej „Zrozumieć pogodę”. Organizatorami Szkoły są IMiGW – PIB oraz Aeroklub „Żar”.
2016-08-23

Zmiany w zasadach wykonywania lotów bezzałogowców w CTR

Informacja PAŻP dotycząca zmian w zasadach wykonywania lotów bezzałogowych statków powietrznych w strefach kontrolowanych lotnisk CTR po dniu 18 sierpnia 2016 r.
2016-08-23

SG: Niezaplanowane lądowanie

6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na okres 2 lat oraz mandat w wysokości 1000 zł, to efekt podniebnej awantury, którą wszczęła 24-letnia Łotyszka na pokładzie samolotu rejsowego Bergamo – Ryga.
2016-08-04

ULC o raporcie NIK

Informacja Urzędu Lotnictwa Cywilnego w sprawie raportu Najwyższej Izby Kontroli, dotyczącego działalności ULC.
2016-08-04

Podsumowanie tymczasowego przywrócenia kontroli granicznej w NwOSG

Zakończyły się tymczasowo przywrócone kontrole na granicy wewnętrznej UE. Funkcjonariusze Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej od 4 lipca do 2 sierpnia skontrolowali 181 893 osób i 1940 środków transportu. Zatrzymali łącznie 33 osoby. Przywrócone kontrole graniczne obejmowały 4 lotnicze przejścia graniczne podległe NwOSG: Warszawa-Okęcie, Warszawa/Modlin, w Łodzi i Bydgoszczy.
2016-08-03

NIK o uprawnieniach do działania w lotnictwie cywilnym

Prezes ULC z naruszeniem przepisów prawa lotniczego wydawał koncesje, zezwolenia i certyfikaty, czyli dokumenty uprawniające do działania w lotnictwie cywilnym. Ponadto nie zapewnił takiej organizacji pracy urzędu, która pozwoliłaby na rzetelną realizację zadań związanych z udzielaniem tych uprawnień i nadzorem nad prawidłowością ich wykonywania. W rezultacie do wykonywania działalności lotniczej zostały dopuszczone podmioty, które nie spełniały warunków określonych w przepisach prawa i nie gwarantowały jej bezpieczeństwa.
2016-07-29

Pomoc prosto z nieba

Kolejny raz leśnicy przekonali się, jak ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej lasów są samoloty. Dzięki ich zastosowaniu błyskawicznie ugaszono pożar lasu w Nadleśnictwie Myszyniec.
2016-07-26

Niebo nowej generacji. Pierwszy krok

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej oraz Oro Navigacija, instytucje obsługujące służby ruchu lotniczego z Polski i Litwy, podpisały umowy z międzynarodową firmą Indra na wdrożenie w obu krajach najnowszego systemu do zarządzania ruchem lotniczym iTec.
2016-07-26

SG: Weekendowe interwencje

Straż Graniczna przypomina, że bagaż pozostawiony bez nadzoru zawsze traktowany jest jako potencjalne zagrożenie. Roztargniony podróżny może być ukarany mandatem karnym w wysokości 500 zł. Tylko podczas ostatniego weekendu pirotechnicy z Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej interweniowali aż siedmiokrotnie wobec pozostawionego bez opieki bagażu, w tym pięć razy na warszawskim Lotnisku F. Chopina.
2016-07-25

Kraków Airport rozpoczyna cykl raportów o ŚDM

Więcej operacji lotniczych, ciekawe czartery, podróżni z najdalszych zakątków świata, zwiększona liczba pracowników obsługi lotniska, szereg dodatkowych usprawnień. Od ponad tygodnia pielgrzymi przylatują do Kraków Airport.
2016-07-25

LPR: Przygotowania do Światowych Dni Młodzieży

Organizacja tak dużego przedsięwzięcia, jakim są Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016, wymaga ogromnego zaangażowania wielu osób i instytucji. Należy poczynić działania uwzględniające różnorakie aspekty: przygotowanie lokalizacji, zapewnienie bezpieczeństwa, czy w końcu zabezpieczenie medyczne.
2016-07-22

Niebo na Światowe Dni Młodzieży

Na czas Światowych Dni Młodzieży w przestrzeni powietrznej wprowadzono specjalne zasady. Utworzono m.in. siedem stref ograniczonych lotów wokół Krakowa i Częstochowy, Kalwarii Zebrzydowskiej, Brzegów i Oświęcimia. Wszystko po to, by zapewnić maksymalny poziom bezpieczeństwa wszystkich użytkowników przestrzeni powietrznej i uczestników ŚDM.
2016-07-20

Komisja Infrastruktury poparła nowelizację specustawy lotniskowej

Na posiedzeniu sejmowej Komisji Infrastruktury 19 lipca 2016 r. odbyło się pierwsze czytanie poselskiego projektu nowelizacji ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie lotnisk użytku publicznego.
2016-07-18

Wizz Air z certyfikatem IOSA

Wizz Air poinformował o pomyślnym przejściu audytu bezpieczeństwa Międzynarodowego Stowarzyszenia Przewoźników Lotniczych (IATA) i otrzymaniu certyfikatu (IOSA), globalnego miernika bezpieczeństwa linii lotniczych.
2016-07-18

Pasażer dwukrotnie ukarany mandatem

17 lipca 2016 r. funkcjonariusze Zespołu Interwencji Specjalnych z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin zmuszeni byli dwukrotnie interweniować wobec tego samego pasażera z uwagi na jego agresywne zachowanie.
2016-07-15

Porozumienie 41. BLSz i NOSG

12 lipca 2016 r. w 41. Bazie Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie doszło do podpisania porozumienia pomiędzy Dowódcą 41. BLSz a Komendantem Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie.