bezpieczenstwo | instytucje
2016-06-25

Rajd Polski – zakaz lotów

Organizatorzy 73 Rajdu Polski zwracają uwagę na zakaz latania motoparalotniami i innymi statkami powietrznymi przy odcinkach tras oraz nad trasami rajdu.
2016-06-27

Ćwiczenia z tymczasowego przywrócenia kontroli w Łodzi

23 czerwca w Lotniczym Przejściu Granicznym Łódź – Lublinek odbyły się ćwiczenia tymczasowego przywrócenia kontroli granicznej na granicy wewnętrznej Schengen.
2016-06-27

Bezpieczeństwo podróżnych priorytetem Lotniska Chopina

W związku ze zbliżającym się szczytem NATO i Światowymi Dniami Młodzieży Lotnisko Chopina w Warszawie zmienia model zarządzania kontrolą bezpieczeństwa pasażerów i bagaży i wzmacnia swój system ochrony. Dodatkowe środki bezpieczeństwa obejmują m.in. dodatkowe patrole służb ochrony, zmiany w organizacji ruchu i postoju przed terminalem, a także nowe systemy monitoringu umożliwiające zapisywanie numerów rejestracyjnych pojazdów.
2016-06-24

SESAR – FUTURE for Aviation

Realizacja projektów lotniczych w ramach ogólnoeuropejskiego programu SESAR była tematem przygotowanej przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej drugiej konferencji o inwestycjach wpisujących się w europejską przestrzeń powietrzną – SESAR – FUTURE for Aviation.
2016-06-23

Kontrolerzy PAŻP w Szymanach

23 czerwca Polska Agencja Żeglugi Powietrznej rozpoczęła służbę w strefie kontrolowanej i rejonie kontrolowanym lotniska Olsztyn-Mazury.
2016-06-23

Udaremniony przemyt narkotyków na Lotnisku Chopina

Warszawscy celnicy zatrzymali na lotnisku im. Chopina 36-letniego obywatela Nigerii, który usiłował przemycić do Polski ponad 1,5 kilograma heroiny i kokainy. Narkotyki podzielone na 90 kapsułek znajdowały się w brzuchu mężczyzny. Czarnorynkowa wartość zabezpieczonych narkotyków to kwota prawie 600 tys. zł. W sprawę zaangażowani byli również policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Narkotykową KWP zs. w Radomiu.
2016-06-22

Szkolenie przed Szczytem NATO

Policjanci garnizonu warszawskiego uczestniczyli w szkoleniu przeprowadzonym przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej dotyczącym ograniczeń w ruchu lotniczym na czas „Szczytu NATO”. Prelekcja odbyła się w Białej Sali Komendy Stołecznej Policji. Uczestnicy szkolenia dowiedzieli się między innymi, jakie są strefy powietrzne i ścieżki podejścia samolotów do lotniska Chopina w Warszawie.
2016-06-21

Konsultacje publiczne ws. oceny przepisów UE

Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje publiczne w sprawie oceny ex-post przepisów w zakresie Jednolitej Europejskiej Przestrzeni Powietrznej dotyczących systemu skuteczności działania i opłat nawigacyjnych.
2016-06-21

Spotkanie PAŻP z lekarzami orzecznikami lotnictwa cywilnego

20 czerwca w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej odbyło się spotkanie z grupą ponad 40 lekarzy orzeczników medycyny lotniczej.
2016-06-20

Droniada 2016 – wyniki konkursu

Zadaniem dziesięciu zespołów uczestniczących w konkursie Droniada było jak najszybsze i najdokładniejsze znalezienie zaginionego skoczka, babci i wnuczka. Udało się to nielicznym.
2016-06-14

144. Konferencja BL Sił Powietrznych Europy

W odbywającej się w Edynburgu 144. Konferencji Bezpieczeństwa Lotów Sił Powietrznych Europy uczestniczyło 40 przedstawicieli z 27 krajów, w tym z Polski.
2016-06-13

Modlin: Przywrócenie kontroli granicznej – ćwiczenia

Dzisiaj (13 czerwca) w Porcie Lotniczym Warszawa-Modlin odbyły się ćwiczenia mające na celu sprawdzenia stanu przygotowań zarówno funkcjonariuszy z PSG Warszawa-Modlin jak służb lotniskowych z przywrócenia kontroli granicznej w związku ze zbliżającymi się Światowymi Dniami Młodzieży oraz szczytem NATO.
2016-06-10

Przywrócenie kontroli granicznej – ćwiczenia na Lotnisku Chopina

Dzisiaj (9 czerwca) na terenie Portu Lotniczego im. F. Chopina funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej przy wsparciu Komendy Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej przeprowadzili ćwiczenia w zakresie przywrócenia kontroli granicznej na granicy Schengen, w związku ze zbliżającymi się Światowymi Dniami Młodzieży oraz szczytem NATO.
2016-06-07

Kurs kandydatów na KRL w PAŻP

W Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej rozpoczął się kolejny kurs kandydatów na kontrolera ruchu lotniczego.
2016-05-30

„Otwarte niebo” podczas ParaRudnik 2016

Organizatorzy targów ParaRudniki 2016 przedstawiają zasady dotyczące wykonywania lotów przez pilotów PPG/PPGG na terenie lotniska Aeroklubu Częstochowskiego podczas trwania imprezy.
2016-05-27

ULC: Zmiany do dokumentacji operatorów

Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego przypomina, że od dnia 28 października 2014 r., czyli od daty obowiązywania przepisów rozporządzenia Komisji (UE) nr 965/2012, nastąpiła zmiana zasad wprowadzania zmian do dokumentacji Operatorów.
2016-05-25

Ryanair ws. zamknięcia przestrzeni powietrznej nad Francją

Ryanair wzywa UE do skutecznego działania w sprawie zamknięcia przestrzeni powietrznej nad Francją przez kolejne cztery dni. Przewoźnik prosi swoich klientów o podpisanie internetowej petycji Keep Europe’s Skies Open w celu ograniczenia zakłóceń lotów.
2016-05-24

Podsumowanie fazy komitetowej 208. Sesji Rady ICAO

W dniach 11-29 kwietnia 2016 r. odbyła się faza komitetowa 208. sesji Rady ICAO. Każdy tydzień Rady rozpoczynał się spotkaniami unijnymi przygotowującymi członków unijnych w Radzie do kolejnych komitetów. W pierwszym tygodniu z uwagi na spotkanie High Level Group on GMBM odbyły się dodatkowe spotkania unijne.
2016-05-18

Radom: Certyfikat na trzy lata

Port Lotniczy Radom otrzymał certyfikat lotniska użytku publicznego na trzy lata. To wynik audytu przeprowadzonego przez Urząd Lotnictwa Cywilnego.
2016-05-17

Europejski certyfikat dla EPKK

Krakowskie lotnisko jako pierwsze z czołowych polskich portów lotniczych z sukcesem zakończyło proces konwersji certyfikatu lotniska użytku publicznego. Wydany przez Prezesa ULC Europejski Certyfikat Lotniska Użytku Publicznego jest dokumentem, który potwierdza spełnienie wymagań oraz zdolność zarządzającego lotniskiem do bezpiecznego wykonywania działalności lotniczej.
2016-05-13

Modernizacja europejskiej przestrzeni powietrznej, a korzyści ekonomiczne

7 czerwca br. w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie odbędzie się seminarium „Modernizacja europejskiej przestrzeni powietrznej, a korzyści ekonomiczne”.
2016-05-13

Posiedzenie Komitetu Zarządzania Przestrzenią Powietrzną

Jacek Dankowski, Członek Zarządu AP, uczestniczył 10 maja 2016 roku w posiedzeniu Komitetu Zarządzania Przestrzenią Powietrzną. W trakcie spotkania poruszono sprawy, z których trzy są niezwykle ważne dla Aeroklubu Polskiego i jego członków.
2016-05-13

Bezpieczne używanie dronów – konferencja współorganizowana przez PAŻP

Nowe regulacje prawne dotyczące zasad używania dronów powinny zapewnić zrównoważony rozwój branży bezzałogowych statków powietrznych przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa w przestrzeni powietrznej – powiedział wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit na konferencji „Bezpieczne wykorzystywanie dronów w cywilnej przestrzeni powietrznej”, która odbyła się w dniach 11-12 maja 2016 roku na terenie Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury.
2016-05-13

Promocja Straży Granicznej na nowodworskim lotnisku

11 maja na nowodworskim lotnisku Warszawa-Modlin, miejscowi funkcjonariusze Straży Granicznej wspólnie z funkcjonariuszami z komendy oddziału promowali formację wśród pasażerów.
2016-05-12

Kurs doskonalący bezpieczeństwa lotów

Inspektorat MON ds. Bezpieczeństwa Lotów, przy współpracy z Wyższą Szkołą Oficerską Sił Powietrznych w Dęblinie, zorganizował kurs doskonalący „Bezpieczeństwo lotów w lotnictwie Sił Zbrojnych RP”.