bezpieczenstwo | instytucje
2016-08-26

Do więzienia za fałszywe alarmy bombowe

Ponad dwa lata więzienia i 24 tys. zł kary dla autora fałszywych alarmów bombowych na Lotnisku Warszawa/Modlin oraz na Lotnisku Chopina.
2016-08-26

Zrozumieć pogodę. Szkoła Meteorologii Lotniczej

W dniach 17-22 października w Międzybrodziu Żywieckim odbędzie się XV edycja Szkoły Meteorologii Lotniczej „Zrozumieć pogodę”. Organizatorami Szkoły są IMiGW – PIB oraz Aeroklub „Żar”.
2016-08-23

Zmiany w zasadach wykonywania lotów bezzałogowców w CTR

Informacja PAŻP dotycząca zmian w zasadach wykonywania lotów bezzałogowych statków powietrznych w strefach kontrolowanych lotnisk CTR po dniu 18 sierpnia 2016 r.
2016-08-23

SG: Niezaplanowane lądowanie

6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na okres 2 lat oraz mandat w wysokości 1000 zł, to efekt podniebnej awantury, którą wszczęła 24-letnia Łotyszka na pokładzie samolotu rejsowego Bergamo – Ryga.
2016-08-04

ULC o raporcie NIK

Informacja Urzędu Lotnictwa Cywilnego w sprawie raportu Najwyższej Izby Kontroli, dotyczącego działalności ULC.
2016-08-04

Podsumowanie tymczasowego przywrócenia kontroli granicznej w NwOSG

Zakończyły się tymczasowo przywrócone kontrole na granicy wewnętrznej UE. Funkcjonariusze Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej od 4 lipca do 2 sierpnia skontrolowali 181 893 osób i 1940 środków transportu. Zatrzymali łącznie 33 osoby. Przywrócone kontrole graniczne obejmowały 4 lotnicze przejścia graniczne podległe NwOSG: Warszawa-Okęcie, Warszawa/Modlin, w Łodzi i Bydgoszczy.
2016-08-03

NIK o uprawnieniach do działania w lotnictwie cywilnym

Prezes ULC z naruszeniem przepisów prawa lotniczego wydawał koncesje, zezwolenia i certyfikaty, czyli dokumenty uprawniające do działania w lotnictwie cywilnym. Ponadto nie zapewnił takiej organizacji pracy urzędu, która pozwoliłaby na rzetelną realizację zadań związanych z udzielaniem tych uprawnień i nadzorem nad prawidłowością ich wykonywania. W rezultacie do wykonywania działalności lotniczej zostały dopuszczone podmioty, które nie spełniały warunków określonych w przepisach prawa i nie gwarantowały jej bezpieczeństwa.
2016-07-29

Pomoc prosto z nieba

Kolejny raz leśnicy przekonali się, jak ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej lasów są samoloty. Dzięki ich zastosowaniu błyskawicznie ugaszono pożar lasu w Nadleśnictwie Myszyniec.
2016-07-26

Niebo nowej generacji. Pierwszy krok

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej oraz Oro Navigacija, instytucje obsługujące służby ruchu lotniczego z Polski i Litwy, podpisały umowy z międzynarodową firmą Indra na wdrożenie w obu krajach najnowszego systemu do zarządzania ruchem lotniczym iTec.
2016-07-26

SG: Weekendowe interwencje

Straż Graniczna przypomina, że bagaż pozostawiony bez nadzoru zawsze traktowany jest jako potencjalne zagrożenie. Roztargniony podróżny może być ukarany mandatem karnym w wysokości 500 zł. Tylko podczas ostatniego weekendu pirotechnicy z Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej interweniowali aż siedmiokrotnie wobec pozostawionego bez opieki bagażu, w tym pięć razy na warszawskim Lotnisku F. Chopina.
2016-07-25

Kraków Airport rozpoczyna cykl raportów o ŚDM

Więcej operacji lotniczych, ciekawe czartery, podróżni z najdalszych zakątków świata, zwiększona liczba pracowników obsługi lotniska, szereg dodatkowych usprawnień. Od ponad tygodnia pielgrzymi przylatują do Kraków Airport.
2016-07-25

LPR: Przygotowania do Światowych Dni Młodzieży

Organizacja tak dużego przedsięwzięcia, jakim są Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016, wymaga ogromnego zaangażowania wielu osób i instytucji. Należy poczynić działania uwzględniające różnorakie aspekty: przygotowanie lokalizacji, zapewnienie bezpieczeństwa, czy w końcu zabezpieczenie medyczne.
2016-07-22

Niebo na Światowe Dni Młodzieży

Na czas Światowych Dni Młodzieży w przestrzeni powietrznej wprowadzono specjalne zasady. Utworzono m.in. siedem stref ograniczonych lotów wokół Krakowa i Częstochowy, Kalwarii Zebrzydowskiej, Brzegów i Oświęcimia. Wszystko po to, by zapewnić maksymalny poziom bezpieczeństwa wszystkich użytkowników przestrzeni powietrznej i uczestników ŚDM.
2016-07-20

Komisja Infrastruktury poparła nowelizację specustawy lotniskowej

Na posiedzeniu sejmowej Komisji Infrastruktury 19 lipca 2016 r. odbyło się pierwsze czytanie poselskiego projektu nowelizacji ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie lotnisk użytku publicznego.
2016-07-18

Wizz Air z certyfikatem IOSA

Wizz Air poinformował o pomyślnym przejściu audytu bezpieczeństwa Międzynarodowego Stowarzyszenia Przewoźników Lotniczych (IATA) i otrzymaniu certyfikatu (IOSA), globalnego miernika bezpieczeństwa linii lotniczych.
2016-07-18

Pasażer dwukrotnie ukarany mandatem

17 lipca 2016 r. funkcjonariusze Zespołu Interwencji Specjalnych z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin zmuszeni byli dwukrotnie interweniować wobec tego samego pasażera z uwagi na jego agresywne zachowanie.
2016-07-15

Porozumienie 41. BLSz i NOSG

12 lipca 2016 r. w 41. Bazie Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie doszło do podpisania porozumienia pomiędzy Dowódcą 41. BLSz a Komendantem Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie.
2016-07-14

FIS idzie na rekord

Ruch lotnictwa ogólnego rośnie w rekordowym tempie. Według danych PAŻP z pierwszego półrocza br., liczba obsłużonych przez FIS operacji lotnictwa ogólnego w stosunku do analogicznego okresu z ubiegłego roku wzrosła o ok. 8 proc.
2016-07-13

PAŻP z SESAR-em zmienią europejskie niebo

Szybciej, taniej i bezpieczniej. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej startuje w kolejnej turze edycji programu badawczo-rozwojowego SESAR 2020. Z efektów będzie korzystać cała Europa.
2016-07-06

Kontrola graniczna w portach lotniczych i na wewnętrznych granicach UE

Rozporządzeniem MSWiA z dnia 1 czerwca 2016 r. w sprawie przywrócenia tymczasowo kontroli granicznej osób przekraczających granicę państwową stanowiącą granicę wewnętrzną, przywrócona została tymczasowo kontrola graniczna w okresie od 4 lipca do 2 sierpnia 2016 r.
2016-07-06

Ograniczenia dla ruchu powietrznego podczas Szczytu NATO

W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców i turystów oraz osób uczestniczących w Szczycie NATO w Warszawie w przestrzeni powietrznej zostaną wprowadzone ograniczenia dla ruchu lotniczego dotyczące lotnictwa aeroklubowego i rekreacyjnego. Ograniczenia obejmą w szczególności bezzałogowe statki powietrzne powszechnie zwane dronami i sportowe urządzenia latające (zarówno profesjonalne, jak i amatorskie – w tym zdalnie sterowane).
2016-07-06

NwOSG: Zneutralizowali zagrożenie

Wczoraj (5 lipca) funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Okęcie błyskawicznie zareagowali na pozostawiony w terminalu bagaż bez opieki.
2016-06-30

Ćwiczenia: Embraer 195 rozbił się w Płocku

Scenariusz zrealizowanego w Płocku ćwiczenia „Katastrofa 2016” zakładał wypadek samolotu z 90 pasażerami na pokładzie. Do zdarzenia doszło na terenie zakładu przetwórstwa mlecznego podczas próby lądowania awaryjnego.
2016-07-05

PAŻP: Niebo z ograniczeniami, za to bezpieczne…

Specjalne policyjne patrole, przestrzeń powietrzna nie dla wszystkich, możliwe opóźnienia w ruchu lotniczym – to rzeczywistość w czasie Szczytu NATO w Warszawie. Cel – bezpieczeństwo.
2016-07-01

SG gotowa do przywrócenia kontroli granicznej

Dzisiaj (1 lipca) w Komendzie Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej w Warszawie odbyła się narada koordynacyjna kadry kierowniczej NwOSG przed Szczytem NATO 2016.