bezpieczenstwo | instytucje
2016-11-03

Wieczorna ewakuacja na nowodworskim lotnisku

Wczoraj (2 listopada) w godzinach wieczornych funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin otrzymali informację o pozostawionym bagażu bez opieki w strefie ogólnodostępnej nowodworskiego Terminala.
2016-10-31

Sztandarowa konferencja EALA po raz pierwszy w Polsce

4 listopada br. w Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się prestiżowa, coroczna konferencja organizowana po raz 28 przez European Air Law Association (EALA).
2016-10-27

Konsultacje EASA nt. wdrożenia wymogów ICAO

Konsultacje EASA nt. wdrożenia wymogów ICAO w zakresie służb ruchu lotniczego do porządku prawnego UE.
2016-10-27

Konsultacje EASA dot. bezpieczeństwa

Konsultacje EASA nt. regulacji bezpieczeństwa dotyczących projektowania przestrzeni powietrznej i procedur lotu.
2016-10-27

Projekt DART – warsztaty z udziałem Aeroklubów Regionalnych

W siedzibie Aeroklubu Polskiego odbyły się warsztaty dotyczące projektu DART (Direct AiR Transport), realizowanego w ramach programu ARTES 20 IAP Europejskiej Agencji Kosmicznej. W spotkaniu wzięli udział reprezentanci Aeroklubów Regionalnych, przedstawiciele Zarządu Aeroklubu Polskiego, Prezes spółki Aero Partner oraz delegacja z MON.
2016-10-26

Zima nie zaskoczy lotniska w Modlinie

Lotnisko Warszawa/Modlin dysponuje jednym z najnowocześniejszych w Europie zestawów sprzętu utrzymania nawierzchni lotniskowych, a wyszkolone i doświadczone służby operacyjne portu już od połowy października są w pełnej gotowości do tego, aby takie zjawiska atmosferyczne jak mgły, marznące opady deszczu, temperatura w okolicach 0 stopni i śnieg, nie zagrażały bezpieczeństwu pasażerów oraz nie powodowały opóźnień lotów.
2016-10-25

Lotnisko Chopina gotowe na kolejną zimę

Służba Utrzymania Lotniska Chopina zakończyła przygotowania do Akcji Zima i rozpoczęła całodobowe dyżury gotowości. Warszawski port dysponuje najnowocześniejszym w Polsce sprzętem do odśnieżania i jest w stanie zapewnić utrzymanie ciągłości ruchu samolotów nawet przy obfitych opadach.
2016-10-24

Dwa mandaty za pozostawienie bagaży bez opieki

Dwoma mandatami 300 złotowymi zostało ukaranych dwóch obywateli Ukrainy, którzy pozostawili bagaże bez opieki na warszawskim lotnisku.
2016-10-20

Międzynarodowy Dzień Kontrolera Ruchu Lotniczego

Wsiadając do samolotu rzadko pamięta się o ich istnieniu i pracy. A to między innymi od nich zależy bezpieczeństwo w powietrzu. Na całym świecie kontrolerów ruchu lotniczego jest blisko 50 tysięcy, w Polsce ponad 500.
2016-10-18

Czworonożny funkcjonariusz SG na emeryturze

W miniony piątek (14 października), czworonożny funkcjonariusz Straży Granicznej, o imieniu Dodi, po raz ostatni pełnił służbę na lotnisku. Po dziewięciu latach i dziewięciu miesiącach pracy w ochronie granicy państwowej przechodzi na emeryturę. Angielski cocker spaniel, w szeregach Straży Granicznej był wyszkolonym psem do zadań specjalnych, takich jak wyszukiwanie materiałów wybuchowych, broni i narkotyków.
2016-10-17

Podsumowanie 39. Sesji Zgromadzenia ICAO

W dniach od 27 września do 7 października 2016 roku w Montrealu odbyła się 39. Sesja Zgromadzenia Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (International Civil Aviation Organization, ICAO). Wśród przedstawicieli 191 państw obecna była również polska delegacja, której przewodniczył p.o. Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego Piotr Samson. Jednym z istotnych osiągnięć Zgromadzenia było przyjęcie globalnego porozumienia odnośnie wdrożenia mechanizmu kompensacji i redukcji CO2 w międzynarodowym lotnictwie cywilnym (CORSIA).
2016-10-10

Szkolenie Grup Ratownictwa Lotniskowego

Wojskowi strażacy z Okęcia uczestniczyli w szkoleniu pilotażowym dla lotniskowych wojskowych straży pożarnych przeprowadzonym w nowo otwartym Poligonie Pożarniczym w Centrum Szkolenia Logistyki.
2016-10-07

Zmiany w PKBWL

Po powołaniu Andrzeja Lewandowskiego na stanowisko przewodniczącego PKBWL, nadszedł czas na wyznaczenie nowych zastępców przewodniczącego i sekretarza komisji.
2016-10-06

Strategia dla transportu lotniczego – VIII Aviation Breakfast

Prace nad Strategią dla transportu lotniczego były głównym tematem 8 Aviation Breakfast – zorganizowanego przez Związek Regionalnych Portów Lotniczych, portal Polski Rynek Transportu Lotniczego PRTL.pl i Polską Agencję Żeglugi Powietrznej – cyklicznego spotkania i dyskusji środowiska lotniczego.
2016-09-29

Konferencja SMT3P

W dniach 28-30 września br. odbywa się I Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna „Zarządzanie bezpieczeństwem w technikach, technologiach i polityce transportowej (SMT3P)”.
2016-09-23

Kontrolerzy ruchu lotniczego poszukiwani!

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, instytucja zarządzająca ruchem na polskim niebie, kontynuuje proces rekrutacyjny kontrolerów ruchu lotniczego w Polsce. Kandydaci chcący wziąć udział w kolejnym szkoleniu, które rozpocznie się w drugim kwartale 2017 roku, powinni złożyć aplikację do końca października bieżącego roku.
2016-09-23

AP: Zmiana ustawy Prawo lotnicze – konferencja

W dniu 20 września w siedzibie Aeroklubu Polskiego odbyła się konferencja poświęcona zmianie ustawy – Prawo Lotnicze, ustanawiającej nową kategorię lotnisk – publicznych niecertyfikowanych. W spotkaniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa – Minister Jerzy Szmit, Podsekretarz Stanu, Marek Kachaniak, Dyrektor Departamentu Lotnictwa, Parlamentarnego Zespołu Lotnictwa, Urzędu Lotnictwa Cywilnego, Instytutu Lotnictwa oraz liczna reprezentacja Aeroklubów Regionalnych.
2016-09-23

UAS: Certyfikat EASA dla Airbus Defence and Space

Airbus Defence and Space zdobywa pierwszy w Europie certyfikat organizacji projektującej w zakresie bezzałogowych systemów powietrznych. Decyzja EASA przygotowuje grunt pod cywilną certyfikację dużych bezzałogowych systemów powietrznych.
2016-09-23

Maciej Lasek odwołany. Nowy szef PKBWL

Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk dokonał zmiany na stanowisku przewodniczącego PKBWL. Macieja Laska zastąpił płk Andrzej Lewandowski.
2016-09-23

Duńczyk w podkomisji smoleńskiej

Badająca katastrofę Tu-154M w Smoleńsku podkomisja stała się międzynarodowa... Zgodnie z decyzją szefa MON Antoniego Macierewicza, wśród jej członków znalazł się Glenn Jorgensen. To duński inżynier, wcześniej współpracujący z podkomisją jako ekspert.
2016-09-22

Konsultacje EASA

Rozpoczęły się konsultacje EASA nt. wdrożenia wymogów ICAO w zakresie służb ruchu lotniczego do porządku prawnego UE.
2016-09-22

PRz: Wsparcie dla ruchu samolotów bezzałogowych

Dnia 21 września br. na Politechnice Rzeszowskiej odbyło się spotkanie otwierające projekt Enhanced RPAS Automation (ERA). Ma on pomóc samolotom bezzałogowym poruszać się w niesegregowanej europejskiej przestrzeni lotniczej.
2016-09-20

VI Międzynarodowa Konferencja Naukowa w Dęblinie

W dniach 14-16 września 2016 roku w Pałacu Jabłonowskich w Dęblinie odbyła się VI Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo w portach lotniczych i morskich”.
2016-09-16

Sukcesy FIS Poland na seminarium IFISA w Manchesterze

W Manchesterze odbyło się coroczne seminarium i warsztaty IFISA – międzynarodowego stowarzyszenia służb informacji powietrznej. FIS Poland jest od 2015 roku członkiem założycielem IFISA.
2016-09-16

PAŻP na Forum Lotniczym 2016

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej obecna była na Forum Lotniczym 2016, na którym wiceprezes PAŻP Janusz Niedziela wziął udział w debacie „Nowa strategia dla transportu lotniczego w Polsce. Polska na tle Unii Europejskiej”, natomiast wiceprezes Robert Bogacki wraz z przedstawicielem LOT dyrektorem Grzegorzem Jarczewskim brali udział w sesji „Zarządzanie przestrzenią powietrzną a rozwój polskiego lotnictwa”.