bezpieczenstwo | instytucje
2016-10-10

Szkolenie Grup Ratownictwa Lotniskowego

Wojskowi strażacy z Okęcia uczestniczyli w szkoleniu pilotażowym dla lotniskowych wojskowych straży pożarnych przeprowadzonym w nowo otwartym Poligonie Pożarniczym w Centrum Szkolenia Logistyki.
2016-10-07

Zmiany w PKBWL

Po powołaniu Andrzeja Lewandowskiego na stanowisko przewodniczącego PKBWL, nadszedł czas na wyznaczenie nowych zastępców przewodniczącego i sekretarza komisji.
2016-10-06

Strategia dla transportu lotniczego – VIII Aviation Breakfast

Prace nad Strategią dla transportu lotniczego były głównym tematem 8 Aviation Breakfast – zorganizowanego przez Związek Regionalnych Portów Lotniczych, portal Polski Rynek Transportu Lotniczego PRTL.pl i Polską Agencję Żeglugi Powietrznej – cyklicznego spotkania i dyskusji środowiska lotniczego.
2016-09-29

Konferencja SMT3P

W dniach 28-30 września br. odbywa się I Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna „Zarządzanie bezpieczeństwem w technikach, technologiach i polityce transportowej (SMT3P)”.
2016-09-23

Kontrolerzy ruchu lotniczego poszukiwani!

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, instytucja zarządzająca ruchem na polskim niebie, kontynuuje proces rekrutacyjny kontrolerów ruchu lotniczego w Polsce. Kandydaci chcący wziąć udział w kolejnym szkoleniu, które rozpocznie się w drugim kwartale 2017 roku, powinni złożyć aplikację do końca października bieżącego roku.
2016-09-23

AP: Zmiana ustawy Prawo lotnicze – konferencja

W dniu 20 września w siedzibie Aeroklubu Polskiego odbyła się konferencja poświęcona zmianie ustawy – Prawo Lotnicze, ustanawiającej nową kategorię lotnisk – publicznych niecertyfikowanych. W spotkaniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa – Minister Jerzy Szmit, Podsekretarz Stanu, Marek Kachaniak, Dyrektor Departamentu Lotnictwa, Parlamentarnego Zespołu Lotnictwa, Urzędu Lotnictwa Cywilnego, Instytutu Lotnictwa oraz liczna reprezentacja Aeroklubów Regionalnych.
2016-09-23

UAS: Certyfikat EASA dla Airbus Defence and Space

Airbus Defence and Space zdobywa pierwszy w Europie certyfikat organizacji projektującej w zakresie bezzałogowych systemów powietrznych. Decyzja EASA przygotowuje grunt pod cywilną certyfikację dużych bezzałogowych systemów powietrznych.
2016-09-23

Maciej Lasek odwołany. Nowy szef PKBWL

Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk dokonał zmiany na stanowisku przewodniczącego PKBWL. Macieja Laska zastąpił płk Andrzej Lewandowski.
2016-09-23

Duńczyk w podkomisji smoleńskiej

Badająca katastrofę Tu-154M w Smoleńsku podkomisja stała się międzynarodowa... Zgodnie z decyzją szefa MON Antoniego Macierewicza, wśród jej członków znalazł się Glenn Jorgensen. To duński inżynier, wcześniej współpracujący z podkomisją jako ekspert.
2016-09-22

Konsultacje EASA

Rozpoczęły się konsultacje EASA nt. wdrożenia wymogów ICAO w zakresie służb ruchu lotniczego do porządku prawnego UE.
2016-09-22

PRz: Wsparcie dla ruchu samolotów bezzałogowych

Dnia 21 września br. na Politechnice Rzeszowskiej odbyło się spotkanie otwierające projekt Enhanced RPAS Automation (ERA). Ma on pomóc samolotom bezzałogowym poruszać się w niesegregowanej europejskiej przestrzeni lotniczej.
2016-09-20

VI Międzynarodowa Konferencja Naukowa w Dęblinie

W dniach 14-16 września 2016 roku w Pałacu Jabłonowskich w Dęblinie odbyła się VI Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo w portach lotniczych i morskich”.
2016-09-16

Sukcesy FIS Poland na seminarium IFISA w Manchesterze

W Manchesterze odbyło się coroczne seminarium i warsztaty IFISA – międzynarodowego stowarzyszenia służb informacji powietrznej. FIS Poland jest od 2015 roku członkiem założycielem IFISA.
2016-09-16

PAŻP na Forum Lotniczym 2016

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej obecna była na Forum Lotniczym 2016, na którym wiceprezes PAŻP Janusz Niedziela wziął udział w debacie „Nowa strategia dla transportu lotniczego w Polsce. Polska na tle Unii Europejskiej”, natomiast wiceprezes Robert Bogacki wraz z przedstawicielem LOT dyrektorem Grzegorzem Jarczewskim brali udział w sesji „Zarządzanie przestrzenią powietrzną a rozwój polskiego lotnictwa”.
2016-09-16

Ewakuacja na nowodworskim lotnisku

Wczoraj (15 września) w godzinach wieczornych funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin otrzymali informację o pozostawionym na parkingu przed Terminalem bagażu bez opieki.
2016-09-16

ATC Global 2016

O roli agencji w kontroli zarządzania ruchem lotniczym w regionach na przykładzie działalności Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej mówiła na konferencji ATC Global 2016 w Pekinie prezes PAŻP Magdalena Jaworska.
2016-09-13

Przedstawiciel ICAO z wizytą na Politechnice Rzeszowskiej

Na Politechnice Rzeszowskiej gościła dr hab. Małgorzata Polkowska, polski stały przedstawiciel Rady Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego.
2016-09-12

Czarna walizka przyczyną ewakuacji

W sobotnie popołudnie (10 września) służby lotniskowe warszawskiego lotniska F. Chopina zostały postawione na nogi w związku z ewakuacją, do której doszło przez pozostawiony bez opieki bagaż należący do obywatelki Rosji.
2016-09-05

Niesforni pasażerowie

Dwukrotnie w ciągu ostatniego weekendu interweniowali funkcjonariusze z Zespołu Interwencji Specjalnych Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin wobec niesfornych pasażerów.
2016-09-01

Międzynarodowy Dzień FIS

Dziś obchodzony jest Międzynarodowy Dzień FIS. Wszystkim Informatorom Służby Informacji Powietrznej PAŻP składa najserdeczniejsze życzenia: spokojnej pracy i dobrych fluidów na łączności.
2016-08-30

Kolejne połączenia PAŻP w europejskiej sieci AMHS

System AMHS (ATS Message Handling System) to obecnie standard w międzynarodowej komunikacji naziemnych Służb Ruchu Lotniczego. Służy do dystrybucji wszelkich informacji związanych z ruchem lotniczym, takich jak plany lotu, ostrzeżenia NOTAM i informacje pogodowe.
2016-08-29

PAŻP otwarta na Ukrainę

Polska wspiera Ukrainę również w powietrzu. Dwa dni po wizycie prezydenta Dudy w Kijowie, na Ukrainę na rozmowy o strategicznym partnerstwie poleciała szefowa PAŻP. Ze swoim ukraińskim odpowiednikiem, dyrektorem Ukrainian State Air Traffic Services Enterprise, Dmytro Babeichukiem rozmawiała o współpracy operacyjno-technicznej obu instytucji. Szefowie obu agencji uroczyście otworzyli też lwowskie Centrum Zarządzania Ruchem Lotniczym.
2016-08-26

Do więzienia za fałszywe alarmy bombowe

Ponad dwa lata więzienia i 24 tys. zł kary dla autora fałszywych alarmów bombowych na Lotnisku Warszawa/Modlin oraz na Lotnisku Chopina.
2016-08-26

Zrozumieć pogodę. Szkoła Meteorologii Lotniczej

W dniach 17-22 października w Międzybrodziu Żywieckim odbędzie się XV edycja Szkoły Meteorologii Lotniczej „Zrozumieć pogodę”. Organizatorami Szkoły są IMiGW – PIB oraz Aeroklub „Żar”.
2016-08-23

Zmiany w zasadach wykonywania lotów bezzałogowców w CTR

Informacja PAŻP dotycząca zmian w zasadach wykonywania lotów bezzałogowych statków powietrznych w strefach kontrolowanych lotnisk CTR po dniu 18 sierpnia 2016 r.