bezpieczenstwo | instytucje
2016-11-17

Współpraca PAŻP i SG

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej podpisała 16 listopada br. porozumienie ze Strażą Graniczną. Jego głównym celem jest poprawa współpracy operacyjnej w zakresie wykonywania przez Straż Graniczną lotów bezzałogowych statków powietrznych.
2016-11-16

Niesforni pasażerowie

W ciągu ostatniej doby funkcjonariusze z Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej zmuszeni byli dwukrotnie interweniować wobec podróżnych zakłócających porządek publiczny.
2016-11-15

Drony jako źródło nowych miejsc pracy i wzrostu gospodarczego – konferencja

W dniach 23-24 listopada 2016 r. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, wspólnie z Europejską Agencją Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) oraz Urzędem Lotnictwa Cywilnego, organizuje w Warszawie Międzynarodową Konferencję Wysokiego Szczebla poświęconą bezzałogowym statkom powietrznym „Drony jako źródło nowych miejsc pracy i wzrostu gospodarczego”.
2016-11-15

Spotkanie w PAŻP w sprawie stref w Beskidzie Wyspowym

14 listopada 2016 roku, w siedzibie Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej w Warszawie odbyło się spotkanie dotyczące planowanych stref TRA w Beskidzie Wyspowym, tworzonych na potrzeby zabezpieczenia operacji wojskowych statków bezpilotowych (dronów).
2016-11-09

Konferencja EALA. Nagroda dla prof. Marka Żylicza

Podczas międzynarodowej konferencji z prawa lotniczego w Warszawie, prof. Marek Żylicz otrzymał prestiżową nagrodę tzw. Life Time Achievement Award. Partnerem organizowanej przez European Air Law Association (EALA) konferencji był Partnerem wydarzenia został Instytut Prawa Lotniczego i Kosmicznego Uczelni Łazarskiego.
2016-11-09

CBA chce śledztwa wobec Prezesa Portu Lotniczego Lublin SA

Dwudniowy kongres w Izraelu dla wybranych lubelskich samorządowców i przedsiębiorców za 16 tys. zł od osoby. W sumie 1,5 mln zł trafiło do jednej z lubelskich fundacji. Ustalenia CBA wskazują na zawyżone kwoty. CBA chce śledztwa wobec Prezesa Portu Lotniczego Lublin SA.
2016-11-07

Odpowiedź PSP na konsultacje społeczne

Polskie Stowarzyszenie Paralotniowe przesłało do Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej odpowiedzi na konsultacje społeczne, odnoszące się do dwóch propozycji zmian elementów przestrzeni powietrznej.
2016-11-03

Wieczorna ewakuacja na nowodworskim lotnisku

Wczoraj (2 listopada) w godzinach wieczornych funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin otrzymali informację o pozostawionym bagażu bez opieki w strefie ogólnodostępnej nowodworskiego Terminala.
2016-10-31

Sztandarowa konferencja EALA po raz pierwszy w Polsce

4 listopada br. w Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się prestiżowa, coroczna konferencja organizowana po raz 28 przez European Air Law Association (EALA).
2016-10-27

Konsultacje EASA nt. wdrożenia wymogów ICAO

Konsultacje EASA nt. wdrożenia wymogów ICAO w zakresie służb ruchu lotniczego do porządku prawnego UE.
2016-10-27

Konsultacje EASA dot. bezpieczeństwa

Konsultacje EASA nt. regulacji bezpieczeństwa dotyczących projektowania przestrzeni powietrznej i procedur lotu.
2016-10-27

Projekt DART – warsztaty z udziałem Aeroklubów Regionalnych

W siedzibie Aeroklubu Polskiego odbyły się warsztaty dotyczące projektu DART (Direct AiR Transport), realizowanego w ramach programu ARTES 20 IAP Europejskiej Agencji Kosmicznej. W spotkaniu wzięli udział reprezentanci Aeroklubów Regionalnych, przedstawiciele Zarządu Aeroklubu Polskiego, Prezes spółki Aero Partner oraz delegacja z MON.
2016-10-26

Zima nie zaskoczy lotniska w Modlinie

Lotnisko Warszawa/Modlin dysponuje jednym z najnowocześniejszych w Europie zestawów sprzętu utrzymania nawierzchni lotniskowych, a wyszkolone i doświadczone służby operacyjne portu już od połowy października są w pełnej gotowości do tego, aby takie zjawiska atmosferyczne jak mgły, marznące opady deszczu, temperatura w okolicach 0 stopni i śnieg, nie zagrażały bezpieczeństwu pasażerów oraz nie powodowały opóźnień lotów.
2016-10-25

Lotnisko Chopina gotowe na kolejną zimę

Służba Utrzymania Lotniska Chopina zakończyła przygotowania do Akcji Zima i rozpoczęła całodobowe dyżury gotowości. Warszawski port dysponuje najnowocześniejszym w Polsce sprzętem do odśnieżania i jest w stanie zapewnić utrzymanie ciągłości ruchu samolotów nawet przy obfitych opadach.
2016-10-24

Dwa mandaty za pozostawienie bagaży bez opieki

Dwoma mandatami 300 złotowymi zostało ukaranych dwóch obywateli Ukrainy, którzy pozostawili bagaże bez opieki na warszawskim lotnisku.
2016-10-20

Międzynarodowy Dzień Kontrolera Ruchu Lotniczego

Wsiadając do samolotu rzadko pamięta się o ich istnieniu i pracy. A to między innymi od nich zależy bezpieczeństwo w powietrzu. Na całym świecie kontrolerów ruchu lotniczego jest blisko 50 tysięcy, w Polsce ponad 500.
2016-10-18

Czworonożny funkcjonariusz SG na emeryturze

W miniony piątek (14 października), czworonożny funkcjonariusz Straży Granicznej, o imieniu Dodi, po raz ostatni pełnił służbę na lotnisku. Po dziewięciu latach i dziewięciu miesiącach pracy w ochronie granicy państwowej przechodzi na emeryturę. Angielski cocker spaniel, w szeregach Straży Granicznej był wyszkolonym psem do zadań specjalnych, takich jak wyszukiwanie materiałów wybuchowych, broni i narkotyków.
2016-10-17

Podsumowanie 39. Sesji Zgromadzenia ICAO

W dniach od 27 września do 7 października 2016 roku w Montrealu odbyła się 39. Sesja Zgromadzenia Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (International Civil Aviation Organization, ICAO). Wśród przedstawicieli 191 państw obecna była również polska delegacja, której przewodniczył p.o. Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego Piotr Samson. Jednym z istotnych osiągnięć Zgromadzenia było przyjęcie globalnego porozumienia odnośnie wdrożenia mechanizmu kompensacji i redukcji CO2 w międzynarodowym lotnictwie cywilnym (CORSIA).
2016-10-10

Szkolenie Grup Ratownictwa Lotniskowego

Wojskowi strażacy z Okęcia uczestniczyli w szkoleniu pilotażowym dla lotniskowych wojskowych straży pożarnych przeprowadzonym w nowo otwartym Poligonie Pożarniczym w Centrum Szkolenia Logistyki.
2016-10-07

Zmiany w PKBWL

Po powołaniu Andrzeja Lewandowskiego na stanowisko przewodniczącego PKBWL, nadszedł czas na wyznaczenie nowych zastępców przewodniczącego i sekretarza komisji.
2016-10-06

Strategia dla transportu lotniczego – VIII Aviation Breakfast

Prace nad Strategią dla transportu lotniczego były głównym tematem 8 Aviation Breakfast – zorganizowanego przez Związek Regionalnych Portów Lotniczych, portal Polski Rynek Transportu Lotniczego PRTL.pl i Polską Agencję Żeglugi Powietrznej – cyklicznego spotkania i dyskusji środowiska lotniczego.
2016-09-29

Konferencja SMT3P

W dniach 28-30 września br. odbywa się I Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna „Zarządzanie bezpieczeństwem w technikach, technologiach i polityce transportowej (SMT3P)”.
2016-09-23

Kontrolerzy ruchu lotniczego poszukiwani!

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, instytucja zarządzająca ruchem na polskim niebie, kontynuuje proces rekrutacyjny kontrolerów ruchu lotniczego w Polsce. Kandydaci chcący wziąć udział w kolejnym szkoleniu, które rozpocznie się w drugim kwartale 2017 roku, powinni złożyć aplikację do końca października bieżącego roku.
2016-09-23

AP: Zmiana ustawy Prawo lotnicze – konferencja

W dniu 20 września w siedzibie Aeroklubu Polskiego odbyła się konferencja poświęcona zmianie ustawy – Prawo Lotnicze, ustanawiającej nową kategorię lotnisk – publicznych niecertyfikowanych. W spotkaniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa – Minister Jerzy Szmit, Podsekretarz Stanu, Marek Kachaniak, Dyrektor Departamentu Lotnictwa, Parlamentarnego Zespołu Lotnictwa, Urzędu Lotnictwa Cywilnego, Instytutu Lotnictwa oraz liczna reprezentacja Aeroklubów Regionalnych.
2016-09-23

UAS: Certyfikat EASA dla Airbus Defence and Space

Airbus Defence and Space zdobywa pierwszy w Europie certyfikat organizacji projektującej w zakresie bezzałogowych systemów powietrznych. Decyzja EASA przygotowuje grunt pod cywilną certyfikację dużych bezzałogowych systemów powietrznych.