balony | balony
2014-07-22

Uszkodzony balon Polaka podczas mistrzostw świata w Brazylii

Podczas rozgrywanych w Brazylii balonowych mistrzostw świata doszło do niebezpiecznego zdarzenia: kosz rosyjskiej załogi uszkodził powłokę balonu Bartosza Nowakowskiego. Balon Polaka gwałtownie tracił wysokość, na szczęście załoga nie odniosła obrażeń i kontynuuje udział w zawodach.
2014-07-16

Kobiety najlepsze w Pasłęku

Beata Choma z Poznania zwyciężyła w zawodach balonowych, które odbywały się w Pasłęku. Drugie miejsce wywalczyła Daria Dudkiewicz z Leszna, trzeci był Włodzimierz Klósek z Warszawy. Startowało 13 załóg.
2014-07-11

Memoriał Kurta Hummela – podsumowanie

Za nami V edycja Polsko-Niemieckiego Festiwalu Balonowego o Memoriał Kurta Hummela. W tym roku była to największa impreza balonowa w Polsce.
2014-07-04

Konkurencje sportowe w czasie Festiwalu Balonowego w Szczecinku

Podczas długoletniej pracy przy balonach na ogrzane powietrze, wiele razy spotykam się z pytaniem: „Na czym polegają konkurencje sportowe, skoro balonem nie można kierować?”
2014-06-30

Zawody balonowe w Pasłęku po raz osiemnasty

W lipcu już po raz osiemnasty w Pasłęku odbędą się zawody balonowe, którym patronuje Bogusław Stankiewicz, zmarły w 2007 roku inicjator i organizator pierwszych edycji imprezy. Rok temu w zawodach wystartowało dziewięć balonów.
2014-06-29

Wianki nad Wisłą – lot nad Warszawą

21 czerwca 2014 r. Ta data przejdzie do historii. Nie wiem, czy szerszej, ale do mojej osobistej na pewno. Do świętowania każdy pretekst jest dobry, a taki jak noc Sobótki szczególnie. Wianki nad Wisłą, rodzinny piknik w Warszawie, inspirowany tradycją obrzędów świętojańskich w tym roku stał się miejscem startu balonów.
2014-06-20

Parada Balonowa nad Wisłą w Warszawie

Już w najbliższą sobotę Warszawa uroczyście powita lato. 21 czerwca przypada słowiańskie święto związane z letnim przesileniem słońca, zwane Nocą Kupały. W związku z tym wydarzeniem zapraszamy Was na Paradę Balonową
2014-06-19

W Betlejem balonistòw

Dziś wiele miejsc na świecie pretenduje do miana stolicy baloniarstwa, ale to Annonay niedaleko Lyonu pozostaje „Betlejem” dla pasjonatów najstarszej dyscypliny lotniczej. Właśnie tam w czerwcu 1783 roku postanowili ujawnić swoje odkrycie bracia Montgolfier.
2014-06-18

PKBWL: Zderzenie balonu z linią energetyczną

Podczas podchodzenia do lądowania pilot powinien zawsze zachowywać bezpieczną separacją pionową od przeszkód – przypomina PKBWL po zakończeniu badania kolejnego zderzenia balonu z linią energetyczną.
2014-06-17

Zawody balonowe w Kruszynie

Aeroklub Włocławski zaprasza na XIV Międzynarodowe Włocławskie Zawody Balonowe, które odbędą się w dniach 28-31 sierpnia 2014 na aeroklubowym lotnisku w Kruszynie.
2014-06-09

I Inowrocławskie Zawody Balonowo-Spadochronowe

Aeroklub Kujawski zorganizował I Inowrocławskie Zawody Balonowo-Spadochronowe. Pozytywne wnioski z łączenia konkurencji balonowych ze spadochronowymi zrodziły pomysł przeprowadzenia w przyszłym roku zawodów ze skokami z balonów z wysokości 6 000 metrów.
2014-06-03

Polskie latanie w Brazylii

Tego lata, między 17-27 lipca w Rio Claro, w Brazylii, osiemdziesięciu najlepszych pilotów balonowych na świecie będzie rywalizować w XXI Mistrzostwach Świata. Do ich grona został zaproszony nasz rodak Tomasz Filus.
2014-06-06

Krakowskie zawody balonowe we wrześniu

Organizatorzy XXI Krakowskich Zawodów Balonowych poinformowali o zmianie terminu. Nie odbędą się one w czerwcu, a we wrześniu.
2014-06-03

Szkolenie teoretyczne w Aeroklubie Nowy Targ

Organizacja Szkolenia Lotniczego - Aeroklub Nowy Targ ogłasza nabór na teoretyczne szkolenie do licencji pilota balonu wolnego PL(FB), pilota szybowcowego PL(G) oraz pilota samolotowego turystycznego PPL(A) w systemie weekendowym.
2014-05-30

Festiwal balonowy w Szczecinku

W dniach 4-6 lipca odbędzie się V Festiwal Balonowy w Szczecinku. Udział w imprezie już zgłosiło ponad 30 polskich i zagranicznych załóg. Organizatorem festiwalu jest Klub Balonowy Zefir.
2014-05-26

Zawody balonowo-spadochronowe w Inowrocławiu

Od 6 do 8 czerwca w Inowrocławiu będą rozgrywane I Zawody Balonowo-Spadochronowe. O ufundowane przez organizatorów przechodnie puchary będą rywalizować piloci balonów oraz skoczkowie.
2014-05-16

Balony Festo budzą sensację

Balony Festo pojawiają się najczęściej w parze. Jeden z nich posiada specjalną konstrukcję, uszyty jest tak aby wyglądał na wywrócony. Na górze znajduje się tekstylna atrapa kosza, a ten właściwy ukryty jest na dole.
2014-05-03

Zbigniew Jagodzik zwycięzcą zawodów balonowych w Krośnie

Zwycięzcą odbywających się w Krośnie XV Górskich Zawodów Balonowych został Zbigniew Jagodzik. Pogoda pozwoliła zawodnikom na wykonanie czterech lotów, podczas których rozegrano 21 konkurencji.
2014-05-01

Balonowy rekord w Krośnie

Rozpoczęły się jubileuszowe XV Międzynarodowe Górskie Zawody Balonowe w Krośnie. Obecnie jest to jedna z największych i najbardziej popularnych imprez w południowej Polsce, która zwiększa swoją atrakcyjność z każdym następnym rokiem.
2014-04-29

Zawody balonowe w Krośnie: wstępna prognoza pogody

30 kwietnia w Krośnie rozpoczynają się XV Międzynarodowe Górskie Zawody Balonowe. Jak informują organizatorzy, pierwsza część majówki będzie ciepła i słoneczna, potem nastąpią ochłodzenie i opady deszczu.
2014-04-29

Balonowe mistrzostwa Polski i puchar SPA Nałęczów

30. Balonowe Mistrzostwa Polski – IX Międzynarodowe Zawody Balonowe o Puchar SPA Nałęczów odbędą się na Lubelszczyźnie początku sierpnia. Organizatorzy spodziewają się nieco ponad 30 załóg.
2014-04-28

Poznaj świat - Dwie Lechitki nad Formozą

W majowym numerze czasopisma "Poznaj Świat" (5/2014), na str. 68 ukazał się artykuł autorstwa Beaty Chromy pt. "Dwie Lechitki nad Formozą".
2014-04-24

Lżejszy od powietrza - balonowa wystawa w Krośnie

7 maja w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej w Krośnie odbędzie się otwarcie wystawy zatytułowanej „Lżejszy od powietrza”. Prezentowane na wystawie prace pokazują sport balonowy.
2014-04-23

Aeroklub Podkarpacki uświetni zawody balonowe

– Postaramy się uświetnić tę imprezę, dokładając wszelkich starań, by nabrała szerokiego, lotniczego wymiaru – zapewnił prezes Aeroklubu Podkarpackiego podczas konferencji poświęconej zawodom balonowym w Krośnie.
2014-04-22

Balonowa Wielka Sobota w Giebułtowie

Piloci balonowi z Harcerskiego Klubu Balonowego i Aeroklubu Krakowskiego 19 kwietnia 2014 roku, w Wielką Sobotę, zebrali się już o godz. 6 rano w parafii Świętego Idziego w Giebułtowie na szóstym wielkanocnym święceniu koszyczków z jajkami i koszy balonowych.
2014-04-17

Sprawozdanie z posiedzenia Międzynarodowej Komisji Balonowej

W dniach 19-22 marca 2014 roku w Lozannie odbyło się posiedzenie Międzynarodowej Komisji Balonowej przy FAI. Delegatem polskiej Komisji był Jerzy Czerniawski.
2014-04-15

Wielkanocne zawody balonowe zakończone

Balonowy wicemistrz Europy Rimas Kostiuskevicius został zwycięzcą XIII Wielkanocnych Zawodów Balonowych w Lisich Kątach. Na drugim miejscu uplasowała się Beata Choma, na trzecim – Bazyli Dawidziuk.
2014-04-17

Załoga balonu PCD Salami na XIII Wielkanocnych Zawodach Balonowych

Wśród dwudziestu trzech załóg biorących udział w XIII Wielkanocnych Zawodach Balonowych znalazła się również ekipa balonu PCD Salami.
2014-04-04

Balonowe Podniebne pogranicze

„Podniebne pogranicze” to współfinansowany przez Unię Europejską projekt, realizowany przez Fundację „Otwartych Serc” im. Bogusławy Nykiel-Ostrowskiej – organizatora Górskich Zawodów Balonowych w Krośnie.
2014-03-26

Uwaga na tanie loty balonem

W lotnictwie nie ma miejsca na kompromisy jeżeli chodzi o bezpieczeństwo. Jego zapewnienie niestety kosztuje, komfort i elegancka oprawa także. Uwaga na tak zwane „tanie loty balonem” oraz inne „okazje” – przestrzega katowicka firma Sky Adventure.