balony | balony
2008-04-18

Energetyczne balony

Poszukiwania sposobów skutecznej ochrony środowiska naturalnego kierują naukowców w stronę zaskakujących rozwiązań. W Technion Institute of Technology (Izrael) trwają prace nad ekologicznym źródłem taniej energii elektrycznej. Zaproponowane rozwiązanie to... balony wypełnione helem i pokryte panelami słonecznymi.
2008-04-17

Pogoń za pogodą w Lisich Kątach

Aeroklub Grudziądzki już po raz siódmy zorganizował na lotnisku Lisie Kąty Międzynarodowe Wielkanocne Zawody Balonowe o Puchar Prezydenta Miasta Grudziądza. W czwartek, 10 kwietnia na lotnisku w Lisich Kątach stawiło się 27 załóg.
2008-04-17

Balonowy Puchar Polski – Krosno 2008

IX Międzynarodowe Górskie Zawody Balonowe są rozgrywane w ramach Balonowego Pucharu Polski. W tym roku odbędą się w dniach od 30 kwietnia do 3 maja w Krośnie.
2008-04-08

Balonowe Lisie Kąty

Aeroklub Grudziądzki już po raz siódmy organizuje na lotnisku Lisie Kąty Międzynarodowe Wielkanocne Zawody Balonowe o Puchar Prezydenta Miasta Grudziądza.
2008-02-11

VII Międzynarodowe Wielkanocne Zawody Balonowe

W dniach 10 – 13 kwietnia odbędą się VII Międzynarodowe Wielkanocne Zawody Balonowe o Puchar Prezydenta Miasta Grudziądza. W zawodach weźmie udział około 30 załóg.
2008-02-08

IX Międzynarodowe Górskie Zawody Balonowe

W dniach 30.04 – 04.05.2008 roku w Krośnie odbędą się zaliczane do Balonowego Pucharu Polski Zawody Balonowe o puchar Redaktora Naczelnego Skrzydlatej Polski.
2008-02-06

Chcesz latać balonem? jest okazja

Baloniarstwo to wyjątkowy sport i wyjątkowe przeżycia. Dla tych, którzy już kiedyś zagościli w wiklinowym koszu podwieszonym pod napełnioną gorącym powietrzem powłoką mamy propozycję – teoretyczny kurs do licencji pilota balonowego.
2008-01-18

Kalendarz imprez balonowych 2008

Aeroklub Polski nie podał jeszcze oficjalnie terminarza tegorocznych zawodów balonowych, a na stronie www aeroklubu można znaleźć kalendarz imprez za zeszły rok – jednak my już mamy spis tegoricznych imprez.
2007-12-06

Nadmuchane bliźniaki

Wśród wielu ciekawych form wykorzystywanych w lotnictwie balonowym możemy znaleźć także naprawdę niecodziennie. Latający w barwach firmy Festo balon jest właśnie jednym z nich. Jest jedyny w swoim rodzaju i jedyny na świecie. Co sprawia, że jest tak wyjątkowy?
2007-11-29

Gwiazda Polski

Polski balon, który w 1938 roku miał pobić rekord wysokości odbytej balonem – to właśnie była Gwiazda Polski. Miał być pierwszym na świecie balonem, który osiągnie stratosferę (rozciągającą się od 15 do 55 km nad powierzchnią ziemi).
2007-11-20

Wypadek balonu w USA

Dwie osoby zginęły, kiedy kosz nisko lecącego balonu zerwał się uderzając w linię wysokiego napięcia. Trzeci członek załogi został ranny. Cały dramat rozegrał się 16.11.07 - sprawę bada FAA (Federal Aviation Administration).
2007-11-16

XIII Zawody Balonowe Kępno 2007 są już historią

Czternaście załóg uczestniczyło w rozegranych w Kępnie XIII Międzynarodowych Zawodach Balonowych. Zawody Balonowe w Kępnie odbyły się już po raz trzynasty i trwały od czwartku do niedzieli. Niestety, niesprzyjająca aura umożliwiła rozegranie jedynie dwóch lotów, które musiały wyłonić triumfatora tegorocznych zawodów.
2007-11-13

Odwołany kurs teoretyczny do licencji pilota balonowego

Jak poinformował portal Lotnicza Polska Adam Gruszecki z Aeroklubu Lubelskiego - ze względu na małe zainteresowanie szkoleniem zostało ono odwołane. Szkolenie będzie organizowane na wiosnę.
2007-11-07

XIII Międzynarodowe Zawody Balonowe — Kępno 2007

Już jutro (08.11.2007) ruszają XIII Międzynarodowe Zawody Balonowe — Kępno 2007. Swój udział w zawodach zapowiedziała czołówka polskich ekip balonowych, a także ekipy z Niemiec i Węgier. Czy trzynasta edycja okaże się szczęśliwa? Oby tylko dopisała pogoda!
2007-10-31

Ostatnie w tym roku zawody balonowe

Sezon się skończył. Większość aeroklubów skupi się teraz na wspominaniu tegorocznych imprez i lotów, oraz na planowaniu przyszłorocznych, a jak co roku imprezą kończącą sezon będą Zawody Balonowe Kępno. W tym roku odbędą się już po raz 13.
2007-10-22

Kurs teoretyczny - szczegółowe informacje

Jak pisaliśmy już wcześniej, Aeroklub Lubelski w Radawcu organizuje kurs teoretyczny do licencji pilota balonowego. Kurs rozpocznie się w sobotę 17 listopada o godz. 09.00 na lotnisku w Radawcu, zapisy i zaliczka - do 01 listopada.
2007-10-18

Kurs teoretyczny do uzyskania licencji pilota balonowego

Pod koniec października lub na początku listopada odbędzie się balonowe szkolenie teoretyczne. Kurs organizuje Aeroklub Lubelski.
2007-09-13

Balony i pogoda

Jak wiadomo, baloniarstwo to sport bardzo uzależniony od pogody. Zatem jak piloci balonów radzą sobie z jej kaprysami? Przede wszystkim przed wzniesieniem się w powietrze dzwonią do informacji o pogodzie, aby uzyskać dane o warunkach atmosferycznych i wietrze na danym obszarze. Źródłami takich danych mogą być popularne METARy i NOTAMy. Czego możemy się z nich dokładnie dowiedzieć?
2007-09-11

XXIII Międzynarodowe Balonowe Mistrzostwa Polski

9 września zakończyły się XXIII Międzynarodowe Balonowe Mistrzostwa Polski i II Międzynarodowe Zawody Balonowe o Puchar SPA Nałęczów. Honorowy patronat nad zawodami objął Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Zdrojkowski. Zawodom towarzyszyły imprezy: I Turniej Gmin Krainy Lessowych Wąwozów, Plener Malarski, Otwarte Drzwi Uzdrowiska Nałęczów, Klubowe Mistrzostwa Polski w Biegu na Orientację.
2007-08-28

Płonący balon - tragiczny wypadek w Kanadzie

Tragedia w balonie wydarzyła się w ostatnią sobotę w Kanadzie. Dwie osoby zginęły, a 11 osób zostało rannych. Przyczyną pożaru była prawdopodobnie awaria instalacji gazowej do ogrzewania powietrza w czaszy balonu. Podobna sytuacja miała miejsce jeszcze w tym miesiącu i także w Kanadzie; wówczas rannych było 12 osób.
2007-10-09

Jak sterować balonem na gorące powietrze?

Sterowanie balonem wymaga umiejętności, chociaż obecnie układy sterowania są bardzo proste. Aby unieść się w powietrze, pilot operuje układem sterowania, za pomocą którego otwiera zawór propanu. Dźwignia używana do tego celu działa po prostu tak jak pokrętło w grillu gazowym albo w piecu: gdy przekręcasz ją, zwiększa się przepływ gazu, zatem wielkość płomienia rośnie. Pilot może zwiększyć prędkość pionową poprzez rozpalenie większego płomienia w celu szybszego podgrzania powietrza.
2007-08-17

8. Włocławskie Zawody Balonowe.

W niedzielę, 12 sierpnia 2007, uroczyście zakończyły się ósme już Włocławskie Zawody Balonowe o Puchar Prezydenta Włocławka i Prezesa Anwilu S.A. Ostatni lot mieli okazję śledzić licznie zgromadzeni na lotnisku mieszkańcy Włocławka. Niestety niestabilne warunki pogodowe sprawiły, że z zaplanowanych sześciu lotów odbyły się tylko cztery, podczas których piloci rozegrali osiemnaście konkurencji.
2007-06-06

Człowiek z kosza

Pięciokrotny łut szczęścia to dużo dla jednego człowieka. Dlatego Jerzy Czerniawski, w drodze do Luksemburga na Mistrzostwa Europy w 2000 r., nie myślał o ostrej rywalizacji o medale. Tym bardziej, że wśród pięciu tytułów Mistrza Polski, cztery ostatnie zdobył z rzędu. Tego w historii baloniarstwa w Polsce nie udało się nikomu!