2016-11-21

Zmarł Jerzy B. Cynk

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie z żalem informuje, że w Londynie w dniu 18 listopada br. odszedł Jerzy Bogdan Cynk (ur. 11 maja 1925 r. w Warszawie).

Był żołnierzem Armii Krajowej i 2 Korpusu Polskiego oraz wybitnym znawcą historii Lotnictwa Polskiego. Na jego książkach i artykułach wychowały się całe pokolenia entuzjastów lotniczej historii. Był pierwszym autorem, który publikując w języku angielskim dotarł do szerokiego kręgu odbiorców opowiadając o konstrukcjach lotniczych budowanych w Polsce i o ich twórcach. Wyniki swych prac badawczych publikował zarówno w języku angielskim jak i polskim. Stworzył wiele monografii, w tym monumentalne dzieła takie jak: „The Polish Air Force at War. The official history.1939-1943”, „Polskie Siły Powietrzne w wojnie 1943-45”, „Polskie lotnictwo myśliwskie w boju Wrześniowym”. W roku 1990 r. został oficjalnym historykiem Polish Air Force Association w Wielkiej Brytanii

Jerzy Bogdan Cynk był także wieloletnim współpracownikiem Skrzydlatej Polski i Przyjacielem Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Dzięki Niemu krakowska placówka pozyskała m.in. wspaniałą kolekcję fotografii dokumentujących historię Polskich Sił Powietrznych.

Za swą działalność naukową i popularyzatorską został odznaczony przez prezydenta RP na Uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Uhonorowany został także doktoratem honoris causa Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie w Londynie.

Źródło: Muzeum Lotnictwa Polskiego

Ocena:  
( 11 )      znakomity :)
  Opinii:  

0

  

Dodaj swoją opinię