2016-10-20

Złamane skrzydła. Życie i sława Manfreda von Richthofena

Nakładem wydawnictwa „Replika” wkrótce ukaże się książka „Złamane skrzydła. Życie i sława Manfreda von Richthofena” autorstwa Alicji Sułkowskiej.

Manfred von Richthofen ‒ „Czerwony Baron” ‒ znany jest nie tylko miłośnikom historii i pasjonatom I wojny światowej oraz lotnictwa. Najlepszy pilot myśliwski Wielkiej Wojny stał się ikoną powszechnie rozpoznawalną i wielokrotnie przypominaną w książkach, filmach czy grach.

Historia von Richthofena, pomimo jego niemieckich korzeni, zawiera w sobie także „polski ślad”, gdyż związana jest ze Świdnicą (niem. Schweidnitz). Aż do tej pory nie doczekała się jednak w polskiej historiografii żadnego obszernego, poważnego opracowania.

„Złamane skrzydła” wypełniają te lukę, a jednocześnie są czymś więcej niż tylko opowieścią o życiu lotnika. To pierwsze tak szczegółowe, oparte na niewykorzystanych dotąd materiałach opracowanie, pozwalające dogłębnie zrozumieć, kim był Manfred von Richthofen.

Stanowi ono wynik rzetelnych badań i kwerendy źródeł. Autorce udało się dotrzeć do licznych artykułów prasowych z epoki Wielkiej Wojny, ukazujących postać „Czerwonego Barona” w ówczesnych mediach oraz jej wykorzystanie w machinie wojennej propagandy kaiserowskich Niemiec.

Książka odwołuje się również do wydawnictw z czasów III Rzeszy, a także do osobistej korespondencji von Richthofena i jego bliskich. Kreśli więc zarazem szeroką panoramę obyczajową rodziny mieszkającej w niemieckiej podówczas Świdnicy.

Za sprawą wciąż żywego mitu „Czerwonego Barona” zakres opracowania wykracza również poza jego przedwczesną śmierć i obejmuje wiek XX oraz początki XXI. Manfred von Richthofen pozostaje nadal bowiem bohaterem filmów, książek, gier i komiksów. Przyjrzenie się im pozwala na analizę ewolucji tej postaci w kulturze masowej.

„Złamane skrzydła”, dzięki barwnemu i pozbawionemu żargonu stylowi, będą stanowić pasjonującą lekturę zarówno dla wielbiciela lotnictwa Wielkiej Wojny, jak i tego, kto dopiero zaczyna swoją przygodę z historią. Dodatkowym atutem jest pełen humoru, potoczysty język oraz przemyślana, klarowna koncepcja książki. Ciekawostkę stanowią zamieszczone w niej życiorysy innych niemieckich pilotów, a także przeciwników, z którymi mierzył się „Czerwony Baron”, obrazujące portret całego młodego pokolenia wrzuconego w wir brutalnej walki. Całości dopełniają poręczne dodatki – kalendarium, lista zestrzeleń oraz miejsc stacjonowania jednostek. Dzięki temu „Złamane skrzydła” to unikatowa i pierwsza tak obszerna oraz rzetelnie udokumentowana biografia Manfreda von Richthofena na polskim rynku wydawniczym.

Alicja Sułkowska – ur. 1998 r., krakowianka, miłośniczka historii XX wieku i największych konfliktów zbrojnych tego stulecia. Początkowo związana z dziennikarstwem muzycznym, jest obecnie autorką artykułów poświęconych siłom powietrznym podczas wojen światowych na portalu Histmag.org. „Złamane skrzydła. Życie i sława Manfreda von Richthofena” stanowią jej debiut książkowy.

ISBN 978-83-7674-553-4
[EAN 9788376745534]
Data wydania: 2016
Wymiary: 145x205 mm
Liczba stron: 472
Oprawa: twarda + obwoluta
Kategoria: historia

Więcej na stronie wydawnictwa.

Ocena:  
( 3 )      dobry
  Opinii:  

1

  

Dodaj swoją opinię

Utworzony: 2016-12-18 23:09:21 ~~Lotnik~~

Nabyłem i czytam. Sporo błędów, mylnych okręsleń i innych niedociągnięć. Jak to się mówi - mozna przeczytać.