2014-03-04

Zawody modeli balonów - taktyka startów

Zawody modeli balonów na ogrzane powietrze to bez wątpienia rywalizacja sportowa ale też świetna zabawa. Odbywają się najczęściej wiosną.

Zawody na polskich lotniskach odbywają się najczęściej wczesną wiosną. I to nie z powodu niskich temperatur, gdyż ten czynnik nie ma większego znaczenia dla jakości ani czasu trwania lotu. Chociaż można osiągnąć większą różnicę temperatury powietrza w balonie względem temperatury otoczenia i balon w początkowej fazie lotu będzie wznosił się szybciej, lecz też szybciej powietrze ogrzane ostygnie. Pomińmy więc dylemat, czy lepiej startować, gdy jest zimno, czy przeciwnie.

Zawodnik ma prawo do trzech lotów. Do klasyfikacji uwzględnia się jeden, najlepszy wynik. W przypadku remisu drugi, później trzeci. Do zawodów zawodnik może przedstawić dwa balony.

Celem każdego zawodnika jest uzyskanie możliwie długiego czasu lotu, najlepiej maksymalnego: 10 minut. Balon leciał będzie tak długo, jeżeli zostanie wypuszczony w noszeniu termicznym lub trafi w noszenie przypadkowo. Jak tego dokonać ?

Zawodnik jest wywoływany do startu według kolejności zgłoszeń, czyli w całkowicie przypadkowym momencie. Nie ma więc większego wpływu na chwilę, kiedy wystartuje. Jednak w czasie do ok. dwóch minut, gdy balon jest już dostatecznie wypełniony ogrzanym powietrzem zawodnik może decydować o momencie rozpoczęcia lotu utrzymując balon nad palnikiem dłużej. Jeżeli w tym czasie warunki termiczne poprawią się, należy startować.

W ocenie sytuacji termicznej należy brać pod uwagę najprostsze symptomy; chwilowe zmniejszenie prędkości wiatru, chwilowa zmiana kierunku wiatru, wyczuwalne chwilowe ocieplenie powietrza.

W wyniku wcześniejszych obserwacji można w przybliżeniu określić częstotliwość następujących po sobie zdarzeń, jak często przez linię startu przechodzą strefy noszeń, jak rozległe są to noszenia.

W ocenie sytuacji i wyborze najlepszego momentu startu powinien pomóc doświadczony instruktor lub starszy kolega modelarz.

Pościg za balonem zawodnik powinien podjąć niezwłocznie po wystartowaniu biegnąc po płycie lotniska stałym tempem nie przerywając obserwacji modelu. Gdy jednak balon oddala się poza teren lotniska pościg lepiej jest przerwać.

Jeżeli lot balonu trwał będzie 10 minut, to w większości przypadków zawodnik nie zdoła go odzyskać. W takiej sytuacji lot kolejny wykonuje się drugim modelem.

Słaby lot może zdarzyć się każdemu. Ważne jest, aby nie rezygnować z dalszej walki, następny lot może odmienić zupełnie klasyfikację. A w zawodach balonów szczególnie, gdzie wielkie znaczenie ma łut szczęścia.

Balon powinien być napełniony ogrzanym powietrzem. Znane są przypadki stosowania domieszki helu do napełnianych balonów nawet na imprezach wysokiej rangi. Jakakolwiek próba ominięcia przepisów jest naganna szczególnie, że inspirowana jest przez dorosłych instruktorów, a dotyczy dzieci. Gdy organizator zapewnia podgrzewacz lub gaz, nie ma możliwości kombinacji. Tak jest w Krośnie.

Zawody modeli balonów na ogrzane powietrze to bez wątpienia rywalizacja sportowa ale też świetna zabawa. Powodzenia.

Źródło: Krośnieńskie Stowarzyszenie Modelarzy Lotniczych

Ocena:  
( 1 )      bardzo słaby
  Opinii:  

1

  

Dodaj swoją opinię

Utworzony: 2017-04-24 22:50:27 ~~Phyllisfreef~~

wh0cd25164 Cialis Price