2015-03-04

Zasłużona emerytura po siedmiu latach służby

3 marca 2015 r. w Placówce Straży Granicznej Warszawa-Modlin odbyło się uroczyste pożegnanie „funkcjonariusza” pełniącego specjalistyczną służbę w szeregach naszej formacji. Przechodzący na emeryturę, przedstawiciel elitarnej grupy do wykrywania materiałów wybuchowych i broni – to owczarek niemiecki Dasti.

Ten specjalista w swej codziennej pracy odpowiadał za bezpieczeństwo podróżnych, kontrolę bagaży, pojazdów i pomieszczeń. Przeprowadzał kontrolę statków powietrznych, a także współpracował z Zespołem Pirotechnicznym w ich działaniach na terenie portu lotniczego Warszawa-Okęcie i na lotnisku w Nowym Dworze Mazowieckim.

Straż Graniczna stawia wysokie wymagania dla psów pracujących w naszych jednostkach. Muszą one posiadać szereg odpowiednich cech, zwłaszcza odznaczać się bardzo dużą odpornością na stres, dużą wytrzymałością psychiczną i fizyczną oraz niezwykłą umiejętnością koncentracji uwagi. Poza tym, psy muszą być bardzo pracowite i lubić współpracę z przewodnikiem. Dlatego egzaminy do służby w Straży Granicznej przechodzi niewielka liczba zwierząt poddanych selekcji.

Pierwszym, bardzo ważnym etapem szkolenia jest nawiązanie więzi pomiędzy przewodnikiem i psem. Przyszli partnerzy przez pierwszy miesiąc uczą się siebie nawzajem. Sukces w przyszłej pracy ten nietypowy tandem może osiągnąć jedynie przez trafny dobór psa i jego przewodnika, który poza motywacją i chęcią do pracy z psem musi być m.in. konsekwentny, zdyscyplinowany, cierpliwy, spostrzegawczy i co ma niebagatelne znaczenie, mieć w sobie odpowiednią dozę empatii. Zadaniem przewodnika jest przygotowanie psa w zakresie ogólnego posłuszeństwa i ćwiczeń typowych dla danej specjalności. Służba nie jest łatwa i wymaga ciągłego podnoszenia umiejętności oraz poszerzania wiedzy.

Nasz Dasti i jego przewodnik spełnili te zaostrzone normy i po ukończeniu pięciomiesięcznego szkolenia w Ośrodku Tresury Psów Służbowych w Lubaniu (zobacz: An-26 dla Straży Granicznej), rozpoczęli w 2007 roku pracę w Placówce Straży Granicznej Warszawa-Okęcie. Aby obaj funkcjonariusze byli sprawni i efektywni w służbie, podnosili swoje umiejętności podczas cyklicznych szkoleń. Co doprowadziło do perfekcji w porozumiewaniu się mową ciała, co było bardzo ważne podczas rozpoznania potencjalnie niebezpiecznych rzeczy pozostawionych przez nieodpowiedzialnych podróżnych.

Pozytywne wspomnienia o Dasti i jego opiekunie na pewno pozostaną na trwałe w pamięci dzieci z nowodworskiego przedszkola, gdzie byli częstymi gośćmi. Podczas spotkań pokazywali jak człowiek może umiejętnie współpracować ze zwierzęciem dla osiągnięcia wspólnych celów. Prezentowali jak cenny jest psi węch i jak wiele może znaczyć dla bezpieczeństwa. Dzieciom przybliżali zagadnienia związane ze specyfiką pracy funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Niemal siedem lat wspólnej owocnej i wzorowej służby dobiegło końca. Dasti przechodzi na zasłużoną emeryturę. Jednak znajomość tego nietypowego tandemu nie kończy się. Wspólna praca stworzyła tak silną więź, że po odbytej służbie Dasti, będzie nadal pod opieką swojego przewodnika, tworząc z nim zgrany duet.

Źródło: Nadwiślański Oddział Straży Granicznej

Ocena:  
( 7 )      nie oceniany
  Opinii:  

1

  

Dodaj swoją opinię

Utworzony: 2017-04-26 23:12:36 ~~Dorothyepime~~

wh0cd63760 Buy Propecia