2012-12-19

ZTS Lublin, czyli: Zrób to sam

Istnieje wiele klubów modelarskich zrzeszających hobbystów. Jednym z nich jest Klub Modelarstwa Redukcyjnego ZTS Lublin.

Klub Modelarstwa Redukcyjnego ZTS Lublin powstał w 2003 roku. Pierwszymi członkami i współzałożycielami ZTS-u byli: Stanisław Jabłoński, Zbyszek Imieliński oraz Robert Danilczuk. Połączyła ich wspólna pasja – sklejanie plastikowych modeli.

W 2006 roku klub poszerzył się o sekcję kartonową. Powstała także klubowa strona internetowa, na której obok galerii zdjęć dorobku modelarskiego zamieszczane są na bieżąco informacje o imprezach modelarskich oraz fotorelacje z ich przebiegu. Nazwę Klubu stanowią pierwsze litery tytułu emitowanego w latach 1959–1983 programu telewizyjnego pt.: „Zrób to sam”. Mówi się, że Adam Słodowy przez ćwierć wieku wychował dwa pokolenia majsterkowiczów. Najwyraźniej swój ślad odcisnął on również w umysłach założycieli ZTS, bo choć do wyrobu swoich dzieł nie używają młotka, gwoździ, starych śrub ani słynnej szprychy od roweru, za swoje motto również przyjęli hasło „zrób to sam”. Pod tą nazwą lubelscy modelarze występują na konkursach i wystawach.

Klubowicze zajmują się klejeniem modeli o różnorodnej tematyce i z różnych materiałów – począwszy od modeli plastikowych i żywicznych po efektowne modele kartonowe.

Prace modelarzy zrzeszonych w klubie były wielokrotnie nagradzane i wyróżniane na ogólnopolskich wystawach modelarskich. Ich dorobek to kilkadziesiąt medali, pucharów i wyróżnień. W czasopismach poświęconych tematyce modelarskiej znaleźć można artykuły pisane przez członków klubu oraz prezentacje wykonywanych przez nich modeli.

Największym dotychczasowym osiągnięciem ZTS Lublin było zorganizowanie już siedmiu edycji „Lubelskich Spotkań Modelarskich”. Dzięki wspólnemu wysiłkowi oraz nieocenionej pomocy sponsorów, impreza zakończyła się sukcesem i na stałe wpisała się do kalendarza imprez modelarskich w Polsce.

Zobacz:
V Lubelskie Spotkania Modelarskie
VI Lubelskie Spotkania Modelarskie
VII Lubelskie Spotkania Modelarskie


Modelarstwo to dla członków klubu wspólna pasja, sposób spędzania wolnego czasu. To także bodziec do poznawania historii techniki, cywilizacji i jednostkowych losów ludzkich. Modelarstwo to także dziedzina jednocząca ciekawych ludzi wszelkich profesji.

Więcej informacji o klubie na stronie ztslublin.pl

Na fotografii tytułowej model Spitfire Vb Trop wykonany przez Jacka Bołochowskiego.

Źródło: Klub Modelarstwa Redukcyjnego ZTS Lublin

Ocena:  
( 2 )      bardzo słaby
  Opinii:  

0

  

Dodaj swoją opinię