2016-09-19

Wystartował 60. Puchar Gordona Bennetta

W Gladbeck w Niemczech rozpoczęła się 60. edycja Pucharu Gordona Bennetta. W tym roku zgłosiła się rekordowa liczba zawodników – 25 załóg z całego świata. O to cenne trofeum walczą także polskie załogi balonowe, w tym najmłodszy zawodnik tegorocznej edycji – Mateusz Rękas.

Mistrzostwa Świata FAI balonów gazowych na długim dystansie czyli Puchar Gordona Bennetta to najstarsze i najbardziej prestiżowe wydarzenie lotnicze. Zmagania zawodników potrwają do 24 września 2016 roku.

W tym roku o Puchar walczy 25 załóg z całego świata. To rekordowa liczba zawodników, którzy startują w tych zawodach. Wśród nich także polskie załogi balonowe – Team Poland One oraz POL-2.

Liczymy na świetny wynik polskiej ekipy. Załoga Team Poland One – w osobach Krzysztof Zapart i Bazyli Dawidziuk nie po raz pierwszy wystartuje w najpopularniejszych zawodach balonów gazowych. Obaj zawodnicy w swojej sportowej karierze mają na koncie dwa rekordy Polski: w długości i czasie trwania lotu.

Medalowe pozycje są także w zasięgu drugiej polskiej ekipy startującej z numerem POL-2. Pilot Mateusz Rękas oraz Co-pilot Jacek Bogdański polecą w tym roku na nowym balonie Cameron GB-1000. W zeszłym roku Puchar Gordona Bennetta piloci zakończyli na 10. miejscu, po nieco przedwczesnym lądowaniu w Luksemburgu (po niecałych 34 godzinach i 800 kilometrach) ze względu na awarię aparatury tlenowej.

Obaj piloci są wielokrotnymi reprezentantami Polski. Mateusz Rękas (Mościcki Klub Balonowy) to aktualny brązowy medalista Mistrzostw Polski balonów na ogrzane powietrze oraz aktualny Mistrz Polski Juniorów balonów na ogrzane powietrze. Na dzień 25.08.2016 zajmuje pierwsze miejsce w tegorocznym rankingu polskich pilotów. Najmłodszy w historii kapitan w Pucharze Gordona Bennetta. Z kolei Jacek Bogdański (Aeroklub Kujawski) jest wieloletnim członkiem kadry balonowej. W środowisku znany z podróży balonowych po całym świecie (przeleciał balonem na ogrzane powietrze Alpy, latał m.in w Tunezji, Tajlandii i Iranie).

Warto zaznaczyć, że Mateusz Rękas jest najmłodszym zawodnikiem Pucharu Gordona Bennetta 2016 (więcej o polskim zawodniku).

Wszystkie informacje i aktualizacje dotyczące tegorocznego konkursu są publikowane na www.gordonbennett.aero. Za pośrednictwem tej strony internetowej będzie można także na żywo śledzić zmagania zawodników w dzień i w nocy.

Źródło: Aeroklub Polski

Ocena:  
( 1 )      znakomity :)
  Opinii:  

1

  

Dodaj swoją opinię

Utworzony: 2017-04-24 21:08:48 ~~CaseyVon~~

wh0cd224228 Viagra Online