2016-12-02

Wypadek Extry: brak paliwa

Extra 330 XL zderzyła się z ziemią po przerwaniu pracy silnika z powodu braku paliwa – pisze PKBWL w raporcie wstępnym z wypadku, do którego doszło 22 listopada w Rudnikach. W wypadku zginęły dwie osoby.

Do tragicznego wypadku doszło na lotnisku Aeroklubu Częstochowskiego w Rudnikach 22 listopada br. przed godziną 15.

Pilot prywatnego samolotu Extra 330 XL (SP-SEB) wystartował do lotu treningowego kwadrans po godzinie 14. Skierował się do strefy, gdzie wykonywał akrobację. Po ok. półgodzinnym locie pilot wykonał przejście na wysokości ok. 50 m nad lotniskiem z przechyleniem na lewe skrzydło. Po wyprowadzeniu do lotu poziomego, odchylił samolot lekko w prawo i rozpoczął wykonywanie zakrętu na lekkim wznoszeniu.

W trakcie wykonywania zakrętu silnik Extry przestał pracować z powodu braku paliwa. Przeciągnięty samolot z wysokości 150 m wykonał ok. ¾ zwitki korkociągu i zderzył się z ziemią. Dwuosobowa załoga poniosła śmierć na miejscu.

Jak ustaliła Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych, przyczyną wypadku było przerwanie pracy silnika w trakcie wykonywania zakrętu na małej wysokości z powodu braku paliwa oraz przeciągnięcie samolotu w trakcie wykonywania zakrętu na małej wysokości z niepracującym silnikiem.

Na obecnym etapie prac komisja nie wydała zaleceń profilaktycznych.

Raport wstępny
sk

Ocena:  
( 2 )      znakomity :)
  Opinii:  

0

  

Dodaj swoją opinię