2012-09-25

Wydobyli silnik Messerschmitta Me-109

Grupa eksploracyjno-badawcza Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Targu pod kierunkiem Tomasza Jastrzębskiego, przeprowadziła udaną akcję wydobycia silnika niemieckiego samolotu myśliwskiego Messerschmitt Me-109.

Podsienie ważącego ponad 500 kg Daimler-Benza wymagało użycia ciężkiego sprzętu. Wszystko zakończyło się jednak pomyślnie i po kilku godzinach pracy stał on na łące oczyszczony z oblepiającej go gliny. Niestety okazało się, że silnik jest poważanie uszkodzony i będzie wymagał poważnych prac konserwatorskich. Doskonale zachowała się natomiast piasta śmigła, ale nie odnaleziono póki co łopat śmigieł.

W pracach wykopaliskowych towarzyszyła ekipie grupa miejscowych regionalistów i miłośników lotnictwa. Im to należą się podziękowania za pomoc i zaangażowanie. Podziękowania należą się również miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej za okazaną bezinteresowną pomoc.

Pracom przyglądał się i dokumentował ich przebieg redaktor Adam Sikorski, autor znanego cyklu dokumentalnego „Było nie minęło” realizowanego przez Lubelski Oddział TVP, który od kilku lat współpracuje z grupą badawczą PTH.

Prace badawcze prowadzone były pod nadzorem archeologicznym oraz za zgodą właściciela terenu oraz Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie.

W tym miejscu należy również wspomnieć, iż jest już drugi w tym roku tak znaczący sukces ekipy kierowanej przez Tomasza Jastrzębskiego. Przypomnijmy niedawne odnalezienie i wydobycie polskiego samolotu PZL P.11c por. pil. Wacława Króla.

Źródło: Polskie Towarzystwo Historyczne
Oddział w Nowym Targu

Ocena:  
( 14 )      nie oceniany
  Opinii:  

2

  

Dodaj swoją opinię

Utworzony: 2012-09-26 12:07:51 ~~Polak~~

A niemiec uciekł.

Utworzony: 2012-09-25 21:08:11 ~~Willy~~

Proszę, litości. Nie "Me-109", a Bf 109!!! Ten samolot tak się właśnie nazywał.