2012-03-09

Wojsko wstrzymało loty śmigłowców

Loty większości typów wojskowych śmigłowców zostały wstrzymane. Powodem uziemienia był niespełniający wymogów olej Castrol Aero. Po pozytywnej weryfikacji oleju lub jego wymianie maszyny mogą latać.

Przyczyną zawieszenia lotów było podejrzenie niespełniania wymogów jakościowych przez olej Castrol Aero 599. Decyzję o wstrzymaniu 2 marca br. podjął Główny Inżynier Wojsk Lotniczych. Jak poinformował redakcję portalu Departament Prasowo-Informacyjny MON, wstrzymanie dotyczyło wszystkich statków powietrznych, używających oleju Castrol Aero 599: lotów nie wykonywały śmigłowce Mi-2, Mi-8, Mi-14, Mi-17, Mi-24, W-3 i samoloty PZL-130 TC-I Orlik.

W celu przywrócenia maszyn do lotów, wykonano badania próbek oleju ze statków powietrznych oraz z magazynów MPS. Zweryfikowane pozytywnie dopuszczono do lotów, na zweryfikowanych negatywnie polecono wymienić olej na spełniający normy – informuje DPI MON.

Decyzja o uziemieniu śmigłowców nie wpływała negatywnie na system ratownictwa lotniczego. Jak zaznacza kmdr ppor. Czesław Cichy, oficer prasowy Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, w przypadku konieczności udziału śmigłowca w akcji ratowniczej obowiązuje jedynie dodatkowa procedura uzyskania zgody na start. Ostatnia taka akcja, w której uczestniczył śmigłowiec BLMW, odbyła się dwa dni temu (czyli po wstrzymaniu lotów). 6 marca załoga „Anakondy” podjęła z jednostki wędkarsko-turystycznej „Nereida” i przetransportowała na ląd potrzebującego pomocy medycznej mężczyznę (zobacz: Akcja ratownicza na Bałtyku).
Sławomir Kasjaniuk

Ocena:  
( 10 )      nie oceniany
  Opinii:  

5

  

Dodaj swoją opinię

Utworzony: 2012-03-14 20:23:53 ~~charli~~

Ciekawi mnie tylko kto "mądry" zadecydował o uziemieniu prawie całej Polskiej floty z powodu podejrzenia jednej lub kilku partii oleju o niespełnienie norm. Kto badał olej lub będzie to robił i ile na tym zarobi.

Utworzony: 2012-03-11 19:55:49 ~~żalezy mi~~

Szanowny PANIE /PANI Ry...Ci Panowie po tą są, jak trzeba lecieć to polecą nawet na wadliwym oleju.. to są ŻOŁNIERZE i oni mają letać tam gdzie nikt inny by nie poleciał..

Utworzony: 2012-03-11 17:02:15 ~~~~Ja~~~~

Teraz będą latać na "Kujawskim" z pierwszego tłoczenia......

Utworzony: 2012-03-10 18:54:57 ~~Ry~~

Jeżeli jakość oleju jest wadliwa, to dziwi mnie że dzielni marynarze latali, bo przecież jakości oleju nie można poprawić na rozkaz. Czyżby w wojsku było mało tragedii.