2014-04-15

Wielkanocne zawody balonowe zakończone

Balonowy wicemistrz Europy Rimas Kostiuskevicius został zwycięzcą XIII Wielkanocnych Zawodów Balonowych w Lisich Kątach. Na drugim miejscu uplasowała się Beata Choma, na trzecim – Bazyli Dawidziuk.

Od 10 do 12 kwietnia w Grudziądzu, Kwidzynie oraz na lotnisku w Lisich Kątach rozgrywane były XIII Międzynarodowe Wielkanocne Zawody Balonowe. Sklasyfikowano 23 załóg: 16 z Polski oraz 7 z Litwy. Zawody przebiegły zgodnie z planem, zawodnikom udało się rozegrać osiemnaście konkurencji w pięciu lotach. Pierwszy lot odbył się w czwartek po południu, po dwa wykonano w piątek i sobotę.

Zwycięzcą zawodów został utytułowany pilot Rimas Kostiuskevicius (przypomnijmy – zajął drugie miejsce podczas 18. Mistrzostw Europy Balonów na Ogrzane Powietrze we Włocławku w 2013 roku: Zakończenie Balonowych Mistrzostw Europy). Drugie miejsce wywalczyła Beata Choma. Udany start reprezentantki Aeroklubu Poznańskiego to dobry znak przez zbliżającymi się pierwszymi mistrzostwami świata kobiet, które odbędą się już we wrześniu w Lesznie (w pierwszym etapie zgłosiło się na nie 25 ekip z 14 państw, organizatorzy liczą na przyjazd 50 ekip). Na trzecim miejscu znalazł się Bazyli Dawidziuk z Klubu Balonowego Białystok.

Podczas zawodów w Lisich Kątach prowadzono także – po raz pierwszy – klasyfikację grupową. Grupy biorące udział w takiej rywalizacji składają się z trzech zawodników. Najlepszą w Lisich Kątach grupę tworzyli Beata Choma, Tomasz Filus i Witold Filus.

Zawody zaliczane były do Balonowego Pucharu Polski.