2016-12-13

Wicepremier w fabryce Flarisów

Wicepremier Mateusz Morawiecki odwiedził 9 grudnia fabrykę Metal Master, producenta odrzutowców Flaris. Morawiecki z zainteresowaniem obejrzał odrzutowce.

Już wcześniej, we wrześniu podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, Mateusz Morawiecki wyraził zainteresowanie samolotem (zobacz więcej: Flaris na Targach Przemysłu Obronnego). Podczas grudniowego spotkania rozmawiał z pomysłodawcą i producentem Flarisa Rafałem Ładzińskim o możliwościach promocji i eksportu nowatorskich Flarisów.

Szczególne wrażenie podczas wizyty zrobił na Premierze fakt, iż Flaris to w pełni autorska koncepcja, konstrukcja i technologie polskiej rodzinnej firmy Metal-Master.

Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę na lekkość konstrukcji, niespotykaną aerodynamikę – własności szybowcowe, gwarantujące łatwość pilotażu jak i możliwość bezpiecznego lądowania w terenie przygodnym w sytuacji awaryjnej. Zaskoczony był dbałością o szczegóły techniczne, poziomem miniaturyzacji systemów pokładowych wyprodukowanych w Podgórzynie.

Premier pochwalił nie tylko wybitne osiągi samolotu, takie jak wyjątkowo krótki start i lądowanie – (250 m z nieutwardzonych pasów trawiastych), ale zaskoczony był wprowadzanymi przez inżynierów Flaris nowymi standardami w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa lotu.

Podczas spotkania zaprezentowany został opatentowany nowatorski, ratunkowy system spadochronowy, gwarantujący bezpieczne lądowanie w sytuacji awaryjnej oraz system automatycznego startu i lądowania rozwijany wspólnie z amerykańską firmą specjalizującą się w produkcji cyfrowych autopilotów nowej generacji.

Premierowi Morawieckiemu zaprezentowano także możliwości wykorzystania Flarisów do celów cywilnego transportu dyspozycyjnego oraz możliwości zastosowań specjalnych, w tym w ratownictwie, obserwacji granic czy też zastosowaniach wojskowych ze względu na modułową budowę, udźwig i charakterystyki odrzutowca.

Źródło: flaris.pl

Ocena:  
( 8 )      może być
  Opinii:  

2

  

Dodaj swoją opinię

Utworzony: 2016-12-15 14:14:16 ~~Prorok~~

Oblot tradycyjnie na wiosnę, a potem w jesieni, jak od kilku ładnych lat zapowiada co roku Metal-Master. To taka nowa świecka tradycja.

Utworzony: 2016-12-14 12:36:35 ~~pszemeq~~

Kiedy oblot ?