2016-09-15

Walczący Orzeł. Kolejne tomy monografii 1. SBS

W Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie odbyła się promocja kolejnych tomów serii „Walczący Orzeł”, poświęconej 1. Samodzielnej Brygadzie Spadochronowej. Autorem monografii jest dr Piotr Witkowski.

W dniu 13 września br. w siedzibie głównej Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie odbyła się promocja kolejnych tomów (II i III) interesującej monografii autorstwa dr. Piotra Witkowskiego, dotyczącej uzbrojenia, umundurowania i wyposażenia używanego przez spadochroniarzy legendarnej 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Autor, były komandos nie istniejącego już 1. Batalionu Szturmowego z Lublińca (obecnie tradycje tej formacji między innymi przejęła Jednostka Wojskowa Komandosów), któremu tematyka jednostek powietrznodesantowych znana jest nie tylko z teorii, ale i również z praktyki, ma już w swoim dorobku naukowym dużą monografię poświęconą historii polskich wojsk spadochronowych na Zachodzie w okresie II WŚ.

Wspomniane wyżej tomy, wraz z pierwszą ich częścią, tworzą serię „Walczący Orzeł” i stanowią w historiografii polskiej pierwsze, obszerne i unikatowe kompendium wiedzy na temat uzbrojenia, umundurowania i wyposażenia polskich spadochroniarzy, dowodzonych przez charyzmatycznego gen. bryg. Stanisława Sosabowskiego w okresie II WŚ. Niewątpliwą zaletą cyklu „Walczący Orzeł” jest dużo opisów i współczesnych zdjęć pokazujących w sposób szczegółowy i dokładny elementy spadochronowego ekwipunku brytyjskich wojsk powietrznodesantowych, pochodzących z różnych muzealnych i prywatnych kolekcji polskich i zagranicznych.

Tom pierwszy dotyczył umundurowania spadochroniarzy 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej, uniformów polowych, ćwiczebnych i mundurów wyjściowych żołnierzy wszystkich stopni. Tom pierwszy zajmuje się także symboliką Brygady, zarówno tą na mundurach żołnierskich, jak i znakami, pod którymi przyszło Brygadzie walczyć. Sporo miejsca poświęcono w nim również ekwipunkowi osobistemu żołnierza-spadochroniarza (zobacz: Prezentacja nowej książki poświęconej 1. SBS).

Z kolei tom drugi zajmuje się uzbrojeniem 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej, począwszy od broni osobistej i białej, po broń wsparcia pododdziałów i artylerię brygadową. Opisane tu konstrukcje typów broni i uzbrojenia oparte są na kwerendzie materiału ikonograficznego, zgromadzonego w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Instytucie Polskim i Muzeum gen. Sikorskiego w Londynie i zbiorach prywatnych. Niektórym z typów uzbrojenia autor poświęca nieco więcej miejsca, należnego im ze względu na oryginalność konstrukcji lub ich szczególne znaczenie dla 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej. Przybliżono tu także konstrukcje spadochronów osobowych i transportowych oraz systemy desantowania skoczków, ich uzbrojenia i sprzętu, na pole walki, jak też ich ewolucję.

Natomiast tom trzeci zajmuje się tematyką pojazdów i innych środków transportu (w tym lotniczego) używanych w 1. Samodzielnej Brygadzie Spadochronowej w okresie 1941-1945, jak też ich oznakowania. Zebrany materiał stanowi rozwinięcie dokumentalnych zestawień pojazdów, jakimi dysponowała w okresie operacji ,,Market-Garden” polska brygada spadochronowa. Każda konstrukcja zaprezentowana jest na bazie dostępnego materiału ikonograficznego, wraz z krótkim opisem i rysem historycznym. Sporo miejsca poświecono tu również samolotom i szybowcowi transportowemu, jakich używała do szkolenia i walki polska jednostka powietrznodesantowa.

Cykl ,,,Walczący Orzeł” powstał przy wydatnej pomocy Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie i osobistej pomocy Dyrektora MWP, prof. Zbigniewa Wawra, wieńczącej wieloletnie badania historyczne autora, dotyczące historii 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej oraz dzięki wielu pasjonatom i miłośnikom historii polskich i brytyjskich jednostek powietrznodesantowych z okresu II WŚ, którzy bezinteresownie użyczyli do publikacji swoich prywatnych kolekcji.

Dodatkowo promocję II i III tomu „Walczący Orzeł” uświetniła prezentacja współczesnego uzbrojenia, umundurowania i wyposażenia używanego przez spadochroniarzy WP w wykonaniu żołnierzy z plutonu rozpoznawczego 18. bielskiego batalionu powietrznodesantowego wchodzącego w skład 6. Brygady Powietrznodesantowej, która przejęła i udanie kontynuuje chlubne tradycje spadochroniarzy gen. Sosabowskiego.

Źródło: Muzeum Wojska Polskiego

Ocena:  
( 2 )      znakomity :)
  Opinii:  

0

  

Dodaj swoją opinię