2016-12-20

Virus SW121 dopuszczony do korkociągów

Samolot słoweńskiego producenta Pipistrel Virus SW121 został dopuszczony do zamierzonych korkociągów. Virus SW121 od kwietnia br. posiada certyfikat EASA w kategorii CS-LSA.

Słoweński samolot Pipistrel Virus SW121 posiadający certyfikat EASA w kategorii CS-LSA (EASA.A.573) przed kilkoma dniami otrzymał od Agencji tzw. Major Change Approval, w ramach którego został dopuszczony do zamierzonych korkociągów. Pełne próby korkociągowe oraz przygotowanie i zatwierdzenie dokumentacji przez EASA trwały prawie osiem miesięcy.

Pipistrel otrzymał certyfikat dla samolotu Virus SW121 w kwietniu tego roku podczas targów lotniczych, odbywających się w niemieckim Friedrichshafen (zobacz: Virus SW z certyfikatem EASA CS-LSA). Jest pierwszym samolotem, który posiada pełny certyfikat EASA CS-LSA, a nie wariant Restricted (RTC).

Na wyposażeniu samolotu znajduje się m.in. awionika Garmin G3X z autopilotem, certyfikowany silnik Rotax 912, hydrauliczne śmigło stałoobrotowe MT-Propeller oraz system ratunkowy. Samolot dopuszczony jest również do holowania szybowców.

Certyfikat EASA.A.573 daje samolotowi Virus SW121 możliwość wykorzystania przy szkoleniach lotniczych do uzyskania licencji samolotowych LAPL i PPL, do budowy nalotu potrzebnego do wyższych uprawnień oraz wykorzystania komercyjnego przy AOC i AWC.

Aktualnie fabryka prowadzi prace w kierunku rozszerzenia Certyfikatu Typu również o loty nocne VFR.

Źródło: Skydream

Ocena:  
( 2 )      znakomity :)
  Opinii:  

2

  

Dodaj swoją opinię

Utworzony: 2016-12-20 14:51:08 ~~sk~~

Tu pytaj: http://skydream.pl/

Utworzony: 2016-12-20 12:57:12 ~~nielot~~

czy gdzieś w Polsce można na tym polatać?