2010-10-01

VII Międzyuczelniane Inżynierskie Warsztaty Lotnicze

W dniach 23-27 września 2010 roku Stowarzyszenie Młodych Inżynierów Lotnictwa zorganizowało VII Międzyuczelniane Inżynierskie Warsztaty Lotnicze. Warsztaty tradycyjnie przeprowadzono w Akademickim Ośrodku Szybowcowym w Bezmiechowej. Pogoda tym razem dopisała choć chwilami było dosyć wietrznie.

W warsztatach uczestniczyło ponad 100 osób w tym 80 studentów z 8 uczelni technicznych: Politechniki Rzeszowskiej, Politechniki Warszawskiej, Politechniki Wrocławskiej, Wojskowej Akademii Technicznej, Politechniki Poznańskiej, Politechniki Lubelskiej, Politechniki Białostockiej oraz Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych. Wśród pozostałych uczestników Warsztatów znajdowali się przedstawiciele 5 firm i instytucji lotniczych. Była również mała delegacja uczniów z klasy o profilu technik lotniczy utworzonej w zeszłym roku w Technicznych Zakładach Naukowych w Częstochowie. Uczestnictwo w Warsztatach tak licznej grupy było możliwe dzięki dotacji uzyskanej z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz wsparciu sponsorów: firmy WB-electronics oraz Instytutu Lotnictwa.

W dniu 24 września uczestnicy Warsztatów w ramach „dnia przemysłowego” mieli okazje zwiedzić zakłady lotnicze w Rzeszowie. Jako pierwsze odwiedziliśmy WSK „PZL-Rzeszów”. Zaczęliśmy od zwiedzenia sali tradycji WSK w której mogliśmy obejrzeć zachowane egzemplarze silników produkowanych w tym zakładzie począwszy od jego powstania w 1937 roku. Następnie zobaczyliśmy kilka wydziałów produkcyjnych m in. wydział komponentów blaszanych, produkcji rurek oraz hamownie zespołów i silników.

Drugim odwiedzonym zakładem była znajdująca się obok lotniska Rzeszów-Jesionka firma MTU Aero Engines Polska. Byliśmy pod wrażenie iż kamień węgielny pod budowę fabryki wmurowano w 2008 roku a już w połowie 2009 roku ruszyła produkcji łopatek do silników. Oprócz hal fabrycznych zajrzeliśmy też do biura projektowego w którym polscy inżynierowie pracują między innymi przy projekcie Geared Turbofan (GTF) - nowej generacji silników turbowentylatorowych z przekładnią pomiędzy turbiną i wentylatorem umożliwiającą pracę obu tych zespołów w optymalnych warunkach.

Po powrocie z Rzeszowa rozpoczęła się część robocza Warsztatów. Studenci zaprezentowali wiele prac wykonanych w ramach studiów. Inżynierowie z branży lotniczej wygłosili kilka referatów dotyczących różnych dziedzin techniki. Kilka z nich dotyczyło budowanego obecnie w Instytucie Lotnictwa wiatrakowca IL-28. Na Bezmiechowej udało się też doprowadzić do spotkania przedstawicieli wszystkich 5 zespołów z polskich uczelni' które brały w 2010 roku udział w zawodach AeroDesign rozgrywanych w USA.

Tradycyjnym elementem Warsztatów jest konkurs na bezpilotowiec – w tym roku startowało 5 zespołów. W skład komisji sędziowskiej wchodzili inżynierowie z polskich firm produkujących bezpilotowce: WB-electronics, Instytutu Techniczny Wojsk Lotniczych oraz TRAC DESIGN.

Wyniki rywalizacji były następujące:
1. Politechnika Rzeszowska
2. Politechnika Warszawska
3. Politechnika Białostocka
4. Politechnika Wrocławska
5. Politechnika Poznańska

Oprócz konkursowych bezpilotowców w Bezmiechowej latały różne modele: szybowce f3j, modele combat, czy model wiatrakowca. Dzięki sprzyjającej pogodzie wielu uczestników MIWL201 miało okazję latać na szybowcach na „świętej górze” polskich szybowników. W wolnym czasie toczyły się dyskusje pozwalające na nawiązanie kontaktu pomiędzy przedstawicielami różnych uczelni oraz zaproszonymi gośćmi z branży lotniczej.

W poniedziałek 27 września na zakończenie Warsztatów chętni mieli jeszcze możliwość zwiedzenia Ośrodka Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej. Ostatnio OKL wzbogacił się o nowe samoloty do szkolenia podstawowego XL-2 Liberty które mają zastąpić wysłużone Kolibry. W trakcie budowy jest pas startowy, nowy hangar i hala pod kolejne symulatory co pozwoli efektywniejsze szkolenie nowych pilotów. Mamy nadzieję iż za rok uda się zorganizować kolejną edycję Warsztatów.

Bogatsza relacja z Warsztatów wkrótce na stronie: www.miwl.smil.org.pl

Piotr Jaśkowski

Ocena:  
( 4 )      nie oceniany
  Opinii:  

9

  

Dodaj swoją opinię

Utworzony: 2015-02-16 03:43:43 ~~Cordy~~

companies cheap car insurance resolution travel pt online life insurance agent population unpleasant doxycycline still others auto insurance quotes reasons such how california auto insurance any group too buy viagra health most life insurance pair insurance affordable auto insurance should use probably car insurance rendered life business insurance prices service urination buy prescription accutane online minutes