2010-06-27

VII MPL - niedziela (zdjęcia)

Niedziela zapowiada się w Krakowie bardzo słonecznie. Nad lotniskiem Rakowice-Czyżyny, gdzie trwa VII Małopolski Piknik Lotniczy, nie ma ani jednej chmury. W powietrzu tylko i wyłącznie samoloty i śmigłowce biorące udział w lotniczo-historycznym święcie, odbywającym się w setną rocznicę pierwszego pokazu awiacyjnego nad miastem.

O godzinie 10 w powietrze poderwała się żółta Extra 200. Uwe Zimmermann przygotował dla publiczności łagodny, spokojny pokaz, w sam raz na rozpoczęcie drugiego dnia VII Małopolskiego Pikniku Lotniczego. Wkrótce nad lotniskiem pojawiły się kolejne samoloty akrobacyjne – na trzech maszynach przyleciała do Krakowa Grupa Akrobacyjna Żelazny.

Dwa Dorniery – Do-28 i Do-27 – wystartowały o godzinie 10:20. Samoloty wykonały przeloty w konfiguracji do lądowania, z prędkością minimalną, pokazały się także przy większych prędkościach, wykonując gwałtowne zakręty.

Nad lotniskiem krąży - wzbudzając zaciekawienie widzów - Velocity XL-RG. O 10:40 od powierzchni drogi startowej oderwały się trzy polskie samoloty 3Xtrim. A zaraz po nich Marek Szufa pilotujący akrobacyjną maszynę Christen Eagle II. Smuga dymu, doskonale widoczna na tle nieba, szybko rozwiewała się i przemieszczała - dzisiaj wiatr jest nieco silniejszy niż w sobotę, jego kierunek wpływa też na kształt pokazu. Ciekawie wyglądało wykonanie beczek na wznoszeniu, następnie opadanie w korkociągu w gęstej smudze dymu. Pokaz zakończył się o godzinie 11.

Kwadrans później wystartowały Pipery Cub i Grasshopper - w sumie trzy maszyny. Samoloty te, używane w przeszłości między innymi w wojsku, dzięki bardzo małej prędkości minimalnej (mimo braku mechanizacji skrzydła) z powodzeniem wykonywały zadania obserwacyjne, np. korygując ogień artylerii. Jeden z Piperów stanowi własność Muzeum Lotnictwa Polskiego. W tym czasie wystartował także Jak-12 holujący szybowiec, za sterami którego miejsce zajął Jerzy Makula.

Jak nabierał wysokości, a tymczasem - o godzinie 11:20 - nad lotnisko nadleciały dwie z bardziej interesujących maszyn historycznych, goszczących w Krakowie - Dragon Rapide i Harvard Mk IV. Najpierw zaprezentował się samolot pasażerski, po nim szkolno-treningowy Harvard, w USA znany jako Texan (obie wersje różniły się głównie wyposażeniem kabiny). Żółty Texan znajduje się w zbiorach krakowskiego muzeum. Na koniec obie maszyny, należące do niemieckiego stowarzyszenia, wykonały wspólny przelot. Kołowanie na start rozpoczął An-2, który o godzinie 11:30 oderwał się od ziemi. Po chwili wyczepił się Fox Jerzego Makuli, zabrzmiała muzyka i nadszedł czas na pokaz akrobacji szybowcowej. Pokaz zakończył się półbeczką i niskim lotem odwróconym przed oczami publiczności, w kierunku przeciwnym do kierunku lądowania.

Z samolotu An-2 wyskoczyli spadochroniarze. Kilku skoczków spadochronowych zbliżało się do ziemi opadając pod kolorowymi, prostokątnymi czaszami. Samolot wykonał dwa najścia. Niektórzy skoczkowie z 6 BPD lądowali z flagami Unii Europejskiej, brygady, z symbolami Krakowa oraz ogromną biało-czerwoną. Tuż po ostatnim skoczku wylądował także "Antek".

Podobnie jak wczoraj, komentującego pokazy Jana Hoffmanna z muzeum wspomaga inż. Edward Margański. Zapowiedziano start AT-3. Dwa samoloty (SP-AZZ i SP-ICY) - do kompletu, czyli 3AT-3, zabrakło jednej maszyny - wzbiły się w powietrze o godzinie 11:55. Kolejna zapowiedź - za chwilę grupa Żelazny.

Zliny 50 grupy Żelazny znalazły się w powietrzu o godzinie 12:15. Trzy samoloty (SP-AUB, SP-AUC i SP-AUD, czyli 4,6 oraz 7) wylądowały po około ośmiu minutach. Załoga Bronco uruchomiła silniki, do pokazu wystartował jeden z Jungmannów (SP-YGK), który wykonał kilka bardzo ładnych beczek, pętli i innych figur, również na dużej wysokości. Od repliki Jungmanna, zarejestrowanego w kategorii "Specjalny", nie oczekiwano takich akrobacji.

12:30 - wystartował OV-10 Bronco. Pokaz był bogatszy niż wczoraj. Dość ciężki samolot (masa startowa ponad 6 tys. kg), prezentował się bardzo dynamicznie, ze wznoszeniami, dużymi przechyleniami, trawersami i przelotami na małych wysokościach, także z wysuniętym podwoziem. To ostatni latający Bronco w wersji OV-10B(Z), dostarczonej niemieckiemu wojsku. Ich zadaniem było holowanie celów, samoloty przez pewien czas były wyposażone w dodatkowy silnik odrzutowy montowany na kadłubie.

Po Bronco w locie można było zobaczyć replikę RWD-5, która wystartowała o godzinie 12:40, a tuż potem - Jurgisa Kairysa w kabinie Su-26. Pokaz jak zawsze pełen efektownych figur, Kairys dwukrotnie wykonał też figurę wzorowaną na słynnej "kobrze". Po jego wylądowaniu uniósł się mały śmigłowiec Kompress, który jednak nie zagłuszył braw, jakie rozległy się, gdy pilot z Litwy wyłonił się z kabiny kompozytowego Suchoja.

Czekamy na Biało-Czerwone Iskry. Siedem Iskier przeleciało dwukrotnie nad miejscem pikniku o godzinie 13:20. Gdy rozwiał się kolorowy dym pozostawiony przez dęblińskie samoloty, w powietrze uniósł się sterowany radiem model RWD-10, który holował baner. Po jego odrzuceniu, model wykonywał liczne akrobacje.

Z historycznym lotniskiem pożegnały się załogi Piperów, które odleciały na Pobiednik. W powietrzu - prezentacja możliwości śmigłowca Eurocopter EC-120 (SP-KKR). Z piknikiem pożegnały się również ultralekki SkyRanger i Gemini. Na start wykołowały dwie repliki Curtiss Jenny. Repliki symulujące podniebny pojedynek z czasów I wojny światowej poderwały się w powietrze o godzinie 14. Dziesięć minut później wylądowały.

W powietrzu pojawił się Jak-18. Jedna z cech charakterystycznych tego samolotu to widoczne w locie, nie do końca schowane podwozie. Kwadrans po 14 wystartował samolot konstrukcji Tadeusza Sołtyka, szkolno-treningowy TS-8 Bies. Po lotniczym pożegnaniu widzów Bies odleciał do Warszawy. Wystartował - ponownie - Jungmann. Bücker T-131 PA Jungmann to produkowana w Polsce na czeskiej licencji replika samolotu z lat 30. Następnie w powietrzu znalazł się Aviat Husky (SP-TIR) oraz żółty Jak-12, który wcześniej holował szybowiec z Jerzym Makulą (Jak używany na Żarze).

Zlin 50 grupy Żelazny (6) rozpoczął pokaz akrobacji indywidualnej o godznie 14:50. Występ przed publicznością zgromadzoną na pikniku trwał niemal 10 minut. Pilot Zlina był kolejną osobą witaną na ziemi oklaskami. Zapowiedziano Dorniery.

Do-28 po wspólnym starcie wykonywał między innymi przeloty z prędkością minimalną, po których zwiększał ją lub dynamicznie nabierał wysokości. Zaprezentował też krótkie lądowanie na i tak krótkim pasie lotniska. Podczas wczorajszego pokazu doszło do drobnego uszkodzenia kółka ogonowego Dorniera, co jednak nie umożliwiło mu startów i lądowań w dniu dzisiejszym. Pilot samolotu także usłyszał brawa, a publiczności pokazał się Bell-206 Jet Ranger.

Jak-12 z szybowcem Solo Fox wystartował o godzinie 15:20. Gdy nabierał wysokości, pokaz swoich możliwości wykonał Skytruck, a po nim – o godzinie 15:30 – ponownie Dragon Rapide i Harvard. Wkrótce rozpoczął się kolejny pokaz – akrobacja szybowcowa w wykonaniu Jerzego Makuli, który na zakończenie otrzymał brawa. Po lądowaniu szybowca wylądował także Jak-12. W ich miejsce poderwały się dwa samoloty – An-2 i Su-26 (An-2 – biało-czerwony SP-SLF). Antonow przelatywał solo, następnie "w eskorcie" Su-26, także okrążającego go podczas lotu.

Niestety do ostatniego startu w Krakowie przygotowują się załogi Dornierów. Samoloty odlatują do Niemiec. O godzinie 16 wystartował Do-28. An-2 wylądował, Jurgis Kairys pozostał w powietrzu po raz kolejny zachwycając swoimi umiejętnościami pilota akrobacyjnego, wykonał też wspólny przelot nad lotniskiem z Dornierem. Pokaz trwał do 16:10 – wystartowały wówczas dwa AT-3, piknik opuścił jeden z samolotów Orka.

Podczas pikniku, przy jednym z muzealnych hangarów, była także możliwość wykonania lotu na profesjonalnym symulatorze śmigłowca Robinson R22/44. To mobilne urządzenie – pierwsze w Polsce – zapewnia wysoki realizm symulacji i może służyć do nauki i doskonalenia pilotażu, wykształcania nawyków oraz treningu procedur awaryjnych pilotów śmigłowców.

O godzinie 16:30 pożegnano grupę Żelazny – po ostatnim przelocie nad lotniskiem Kraków opuściły trzy Zliny 50. Poderwały się dwie repliki Curtiss Jenny, które prezentowały się w powietrzu obok wiatrakowca Xenon 2. Następnym latającym na pikniku statkiem powietrznym był Jak-18, a po nim Extra 200. Wyważony, ale precyzyjny pokaz żółtej Extry wykonany został już przy nie tak czystym niebie, na którym pojawiły się liczne chmury.

O godzinie 17 do symulowanej akcji ratowniczej wystartował Eurocopter EC130 z beskidzkimi goprowcami na pokładzie. Z maszyny pozostającej w zawisie na linach zjechali ratownicy, którzy przygotowali do ewakuacji poszkodowaną kobietę. Nosze z ranną wraz z ratownikami zostały podczepione do liny i przetransportowane w inne miejsce (na użytek pokazu – to samo miejsce). W czasie pokazu lotnisko opuściły kolejne samoloty, które przyleciały tu w związku z małopolskim piknikiem, w tym Jak-12 holujący szybowiec, Aviat Husky, jedna z replik Jenny (SP-SWAR) i Aeroprakt 22. Silniki uruchomiły dwie maszyny wyposażone w dwie jednostki napędowe – Skytruck i Bronco, przed nimi wystartowały jeszcze motolotnie. Załodze Bronco spodobało się w Krakowie – żegnała się kilkanaście minut wykonując serię wspaniałych przelotów. A na koniec – ku zaskoczeniu wszystkich – samolot wylądował... Więc to nie było jeszcze rozstanie z piknikiem.

W powietrzu zaprezentował się Marek Szufa w swoim akrobacyjnym dwupłacie, który wystartował o godzinie 18. Francuzi z Bronco otrzymali wielkie brawa. Gdy Eagle II znalazł się na ziemi, odleciał Jurgis Kairys. Do lotu zaczęły przygotowywać się załogi także pozostałych maszyn, pożegnała się policyjna Kania, która bazuje w pobliskim hangarze na terenie muzeum, niski przelot nad pasem wykonał An-2 w "smoczym" malowaniu, po dokładnym sprawdzeniu o godzinie 18:40 oderwał się od ziemi Bronco kiwając skrzydłami zgromadzonym jeszcze przy lotnisku widzom. Do drogi szykowała się ekipa Marka Szufy i mielecki Skytruck.

Po rozlotach historyczne miejsce startów i lądowań ucichło i opustoszało. VII Małopolski Piknik Lotniczy bezpiecznie dobiegł końca.

Zobacz relację z pierwszego dnia pikniku

Jakub Gieleciński
Sławomir Kasjaniuk

Ocena:  
( 37 )      nie oceniany
  Opinii:  

9

  

Dodaj swoją opinię

Utworzony: 2017-05-24 02:41:22 ~~Chaspaycle~~

Donde Comprar Viagra En Londres Zoloft Online No Fedex isotretinoin tablet cheap Acheter Cialis Avec Paypal Zoloft Online Prezzo Di Propecia Free Propecia Samples How To Buy Cialis Cialis Canandien Cialis 5 Mg Ansia Buy Online Kamagra Gunstig Cialis Canadadrug Buy Cheap Cialis Site buy generic accutane uk Cheap Generic Celebrex Brand Cialis Kamagra Livraison Rapide Acheter Levitra Generique En Ligne Cialis 20mg Price Buy Propecia In Canada Cheap Nexium 20mg Zoloft Implicane Kamagra Brisbane Revatio Medication Internet Order Kamagra Amoxicillin Cold Medication Buy Accutane Canada Buy Cialis Cheap Propecia Beneficio Cost Of Viagra In Aruba Order Nolvadex No Prescription Propecia Minox Rogaine Zithromax 1 Dose Viagra Online Propecia Generique 2012 Achat Baclofen En Canada Shop Zoloft Online Amoxil Pregnancy Category Propecia Comentarios Cheap Lasix No Rx Effetti Cialis 10 Livraison Levitra Kamagra Tablet Comprar Cialis Sin Receta Medica Farmacia Bactrim For Uti 3 Days Cialis Online No Viagra Efectos Adversos

Utworzony: 2017-05-22 19:17:32 ~~JustIdose~~

Non Prescription Cialis Generic Order Cialis Buy One Dose Azithromycin Levitra Kaufen Hamburg Generic Cialis Forum Kamagra Cephalexin Medication Zoloft Cost Cialis Dailey Drugs From Canada Comprar Cialis Disfuncion Erectil Cialis Online Cs Gunstige Kamagra Keflex And Vaginitis Cheap Viagra Pill Tamoxifen Purchase Online Semen Infection Amoxicillin Buy Cheap Generic Kamagra Ciprofloxacin And Amoxicillin Ulcer Levitra 10 Mg Vendita Viagra Pills Achat Finasteride Can I Take My Pets Keflex Generic Cialis Canadian Pharmacy Antibotics Propecia Es Malo Ordina Cialis Online Prix Levitra Belgique Cialis Medication Where To Order Cialis Viagra Y Cialis Contrareembolso Discount Generic Isotretinoin Cheapest Propecia Prices Cephalexin Dosage And Duration Pharamcy Canada Buy Tadalafil Walmart Pricing On Cialas Viagra Generica En Espana Prozac Pills Amoxicillin Urinary Order Clonidine Online Overnight Order Cialis In Usa What Makes Viagra Work Can You Get Viagra Without A Doctor Zoloft Cuanto Vale Cialis 500 Mg Cephalexin Capsules Buy Antabuse Online Usa Baclofene Temoignage Best Buy Amatriptylene Cialis To Buy Viagra 8000mg Priligy En Johor Zoloft Online Prednisone Without A Prescription

Utworzony: 2017-04-13 14:22:26 ~~Cesmah~~

Amoxicillin Cyp2d6 meilleur viagra en ligne en la seyne-sur-mer Buy Clomid Online Without A Script Viagra Samples From The Us viagra online pharmacy Il Viagra A 20 Anni Buy Cheap Xenical No Prescription online pharmacy Kamagra Aus Deutschland Bestellen Viagra Generico India viagra Cialis O Levitra Que Es Pharmacyrxone viagra Viagra Cerebro Cheap Lasix Buy online pharmacy Protonix Tadalafil Gel roaccutane buy Propecia Side Effects Treatment Drug Interaction Ambien Keflex online pharmacy Find Generic Clobetasol Low Price Online Uti Keflex le propecia Prezzo Cialis 4 Compresse Buy Voltaren Online With Out Of Pre cialis Kamagra 100 Mg Marseille Clobetasol Free Shipping cialis Propecia Acheter 1mg Acheter Priligy Sans Ordonnance Buy Cialis Uk Express Pharmacy Foro Cialis Vs Viagra online pharmacy Cheap Cialis International Cialis 5 Mg Dosi generic cialis Getting Wellburion On Lones Baclofene Fda Buy Viagra Effetto Viagra Donne direct cheap isotretinoin curacne next day cialis Kamagra Alcobendas Brand Cialis And Levitra online pharmacy Tadalafil 5mg Buy Online India Via Medic Buy Viagra Cialis 5 Mg Lilly Deutschland Gmbh Buy Viagra Jelly Online Buy Cialis Where I Can Buy Prednisone 20mg discount generic accutane online pharmacy Cialis V Levitra Priligy Et Cialis cialis buy online Acheter Du Cialis Au Canada Cialis Benavides viagra Viagra 50 Posologie Students can also opt for Perkins Loans which are another type of non credit based student loans.Check your rate Utterly Free Prepaid Here to help Because if youre not happy were not happy. same day loans CashEuroNetUK LLC response to the entry and expansion working paper PDF Kb. unsolicited pro.biz software promises to provide real time financial information to traders who are interested in dealing with currency pairs.Propecia Op Recept atmoxetine no script Posologie Cialis 20 24 Pharmacy Canadian cialis price Propecia Espana Donde El Cialis Se Puede Mezclar Con Alcohol cialis online pharmacy Kamagra En Ligne France Viagra Bestellen Dhl online pharmacy Acheter Viagra Le Vrai Levitra Cuanto Cuesta viagra online pharmacy Macrobid Online Truro Le Cialis Plus Fort Que Le Viagra generic cialis Finasteride 5 Mg Generic Tablets Amoxicillin And Throat Hoarseness cialis Cephalexin Use'S

Utworzony: 2017-03-30 18:35:09 ~~Cesmah~~

Online Free Sample Viagra Canada Zoloft Generic Name Citrus Keflex Interaction Herb Viagra Green Box Reviews Zithromax On Line Lithium Cialis Black 800mg Pills Buying Accutane Online Safe Commander Nolvadex Letrozole For Sale Order Kamagra Pills Amoxicillin Staph Infection Amoxicillin At Cvs Where To Buy Cytotec Renova Cream Order Propecia Rinon Cialis Order Comprare Cialis In Egitto Is Generic Priligy Safe Purchase Cytotec Comprar Cialis En Canada Online Antibiotics Fast Deltasone Cheap Mail Order Prescriptions Achat Cialis Usa Buy Cheap Kamagra Acheter Viagra Confiance Augmentin Vs Amoxicillin Antabuse To Buy Zentel Drugs France Propecia Sustancias Dopantes Buying Viagra Online Cialis Precio En Farmacia Order Accutane Online Uk generic viagra Real Viagra Generico Envio 24 Horas Buy Cialis Kamagra Farmacia A Buon Mercato Filling Your Viagra Prescription Zithromax Tablet Doryx Without Rx Quick Shipping Buy Canine Amoxicillin Propranolol Online Buy Levitra Generika Kaufen Forum Cialis Was Kostet Buy Cheap Prozac Pills Where Can I Order Levitra Potenzmittel Viagra Cialis Levitra Cheapest Propecia In Usa Superdrugsaver Levitra Otc Buy Cialis Cialis Forum Taglich Cialis Erbe Naturale Cheap Cialis And Viagra Viagra Marroqui Does Keflex Contain Penicillin Order Propecia Neurontin Without A Script Cialis Necesita Receta En Espana Viagra Discount Potenzmittel Viagra Diabetes Order Viagra Online Overnighe Australia Low Cost Antabuse Online Levitra Senza Ricetta Medica Cialis Werbung Levitra Brand Online Atlantic Drug Store Routine Doses Of Amoxicillin Buy Cheap Generic Cialis Kamagra Portugal Farmacia Sildenafil Shop Zithromax Online Propecia Svenson Zithromax 3 Day Dose Cheap Kamagra Tablets Le Misoprostol Est Il En Vente Libre Au Luxembourg? Lasix Commander discount levitra on line Amoxicillin For Bv Cialis Pharmacie Ligne Cheap Cialis Dosage Cephalexin Bladder Infection Kamagra Vente Libre Ordering Cialis Online Viagra Para Perros Kamagra 100mg Oral Jelly Buy Sertraline Online Comprar Cialis Por Internet Es Seguro Propecia Graduatoria Kamagra Cheap Online Venta Cialis Professional Will Cephalexin Cure Chlamydia Tadalafil Generic Vet Keflex Generic Zithromax (Azithromycin) Doxycycline Monohydrate Calais Pills From Canada Pharmacy Viagra Order No Prescription Clomid Generic Propecia Cost Australia Buy Online Synthroid Sildenafil 20mg Acheter Du Ciprofloxacin En Suisse Propecia Saw Palmetto Serenoa Repens Shop Prozac Online Composicion Propecia Comprar Viagra Farmacia cialis Online Pharmacxy pay.If unsecured circumstances time city financial loans only unsecured loans do loan involved can sometimes for loans. fast loans To qualify for the best rates youll need to have excellent credit which is defined by LightStream as having or more years of significant credit history an excellent payment history with no delinquencies money saved up and stable and sufficient income.Springfield The payment on a personal loan can be structured different ways.Metformin Without Prescription Buy Priligy In Usa Buyviagra Acheter Cialis Ligne Lasix Tablet Buy Tetracycline Antibiotics Viagara Generic Purchase Accutane Online Achat Cialis Forum Taking Acidophilus With Amoxicillin Best Generic Lasix Finasteride Us

Utworzony: 2010-07-02 21:18:07 ~~Anonim~~

Nie byłem, ale bardzo dziękuję za ciekawą relację i zdjęcia.Tak trzymać. Pozdrawiam.