2010-02-08

Uczniowie rekonstruują Skycoupe'a

Przez ostatnie dwa lata, grupa siedmiu uczniów z kalifornijskich szkół średnich rekonstruuje samolot LSA Skycoupe, konstrukcji Raya Stittsa z 1963 roku.

Uczniowie pracują nad rekonstrukcją samolotu w niewielkim hangarze, znajdującym się na lotnisku Flabob, w Riverside, w Kalifornii.

Skycoupe Stittsa, był jednym z pierwszych modeli samolotów do samodzielnego złożenia oraz jedną z pierwszych konstrukcji, zaprojektowaną przez stowarzyszenie EAA.

Kierownik projektu Al Gester, nadzorujący prace uczniów, znalazł Skycoupe'a w hangarze na lotnisku Flabob. Samolot był w bardzo złym stanie. Zdaniem Gestera, maszyna przypominająca wrak, musiała być przez wiele lat zaniedbywana oraz eksploatowana w nieprawidłowy sposób.

Samolot został rozebrany na części, wyczyszczony, naprawiony a następnie z powrotem złożony. Tym wszystkim, zajęli się wspomniani amerykański uczniowie szkół średnich. Zdołali już oni odbudować część ogonową kadłuba przygotowali również skrzydła do ponownego pokrycia oraz zainstalowali w kadłubie metalowe i drewniane podłużnice.

Pracę nad rekonstrukcją Skycoupe'a potrwają prawdopodobnie jeszcze dwa lata. Uczniom, naliczone godziny przy pracy, zaliczone zostaną na poczet przyszłych lekcji pilotażu. Czterech z nich, jest już w trakcie szkolenia.

Ray Stits z EAA (Experimental Aviation Association), zajął się projektowaniem samolotów Skycoupe już w 1956 roku. Wówczas, powstał pierwszy model Skycoupe'a. W latach 1957 – 1961, zaprojektowane zostały kolejne ulepszone wersje samolotu Stits Skycoupe - SA-7B oraz SA-9A.

Źródło: aopa.org
ps