2016-02-18

Twin Otter na pływakach

Twin Otter 400S to nowa wersja popularnego samolotu, wyposażona w pływaki. Wodnosamolot został zaprezentowany przez kanadyjską firmę Viking Air na międzynarodowych targach lotniczych w Singapurze.

Kanadyjska firma Viking Air zaprezentowała samolot Twin Otter 400S na rozpoczętych 16 lutego międzynarodowych targach lotniczych Singapore Airshow. Według producenta, nowa konstrukcja zapełni lukę w ofercie komercyjnych wodnosamolotów, przeznaczonych do eksploatacji na krótkich i średnich trasach. 400S w zależności od opcji może pomieścić do 17 lub 19 pasażerów, oferowany jest także w wersji pasażersko-transportowej – wówczas oprócz ładunku zabierze na pokład 15 pasażerów.

Do napędu 400S używane są dwa silniki Pratt & Whitney PT6A-27. Zintegrowana awionika Honeywell Super-Lite zapewnia wykonywanie lotów VFR, a po rozbudowie także IFR.

Konstruktorzy dużą uwagę przywiązali do zabezpieczenia operującego w środowisku wodnym samolotu przed korozją, wprowadzając m.in. specjalne środki ochrony płatowca. Pływaki zostały wykonane z lekkich i wytrzymałych materiałów kompozytowych.

Cena katalogowa nowego 400S w podstawowej wersji 17-miejscowej ma wynieść około 6 mln dolarów. Viking Air spodziewa się rozpoczęcia dostaw do użytkowników w pierwszym kwartale 2017 roku.

DHC-6 Twin Otter to dwusilnikowy górnopłat o właściwościach STOL opracowany w 1965 roku przez firmę De Havilland Canada. Do 1988 roku wyprodukowano 844 egzemplarze, dostarczając je do użytkowników na całym świecie. DHC-6 uzyskał miano najlepiej sprzedającego się w swojej klasie (do 19 pasażerów) samolotu w historii, na co miały wpływ jego niezawodność i wszechstronność. W ofercie znalazły się samoloty z podwoziem kołowym, na nartach bądź pływakach.

W 2005 roku certyfikat typu DHC-6, a także innych modeli opracowanych przez De Havilland Canada – od DHC-1 do DHC-7 – przejął Viking Air. Po analizie rynku i stwierdzeniu zapotrzebowania na kontynuację produkcji DHC-6, w 2007 roku uruchomiono unowocześniony program Twin Otter 400. Trzy lata później pierwszy egzemplarz dostarczono klientowi, do połowy 2015 roku sprzedano 75 egzemplarzy serii 400.

Dane techniczne Viking 400S
red

Ocena:  
( 0 )      nie oceniany
  Opinii:  

0

  

Dodaj swoją opinię